טיול תרמילאי באיטליה - אפשרי בהחלט!

מי אמר שטיול תרמילאי הוא רק באסיה, דרום אמריקה או אוסטרליה? הנה סיפור על טיול תרמילאי באיטליה- נטע קורן בילתה חודשיים ברומא, נאפולי, פירנצה, טוסקנה ועוד מקומות מהממים בארץ המגף. היא כאן כדי לספר לכם איך לטייל באחת המדינות היפות באירופה- עם תרמיל על הגב ובלי משכנתא.
נטע קורן
|
מפה
תמונה ראשית עבור: טיול תרמילאי באיטליה - אפשרי בהחלט!
© יובל ועטר שליו

מדריך, תחבורה וטיסה

הנה סיפור טיול של כמעט חודשיים באיטליה, במסלול הבא: 4 שבועות ברומא, במהלכם למדתי איטלקית וחרשתי את רומא ואת סביבותיה (גיחות לטיבולי, אורבייטו, ספולטו, פרוג`ה). אחר כך עם תרמיל על הגב הצפנתי לפירנצה (4 ימים), סיינה (1 יום), טוסקנה (5 ימים), גיחה לבולוניה וסביבתה (2 ימים), צ`ינקווה טרה (3 ימים), ונציה (3 ימים), טיסה מונציה לרומא ומשם רכבת לנאפולי, ויומיים בפומפי, סורנטו והאי קאפרי. ברור שניתן לכתוב מגילה אחרי טיול כזה, אז אני אתמצת רק את הדברים החשובים. מי שירצה לעשות טיול דומה או לשמוע יותר על אחד מהמקומות בהחלט מוזמן לשלוח אלי אימייל. אני מבטיחה לענות!

מדריך: זאת ההוצאה החשובה וההכרחית ביותר בטיול, אני נקשרתי עמוקות ללונלי פלאנט שלי בחודשיים האלו. הלונלי פלאנט הוא בגדול מדריך מצוין, קחו בחשבון פערי עדכניות קשים. הוא מעודכן ל-2001, דהיינו כל המחירים קפצו בסד"ג של 5 יורו או יותר, וחלק מהטלפונים המצויינים בו (להוסטלים למשל) לא עובדים, חלקם מכיוון שההוסטלים נסגרו וחלקם כי הם הוחלפו עם השנים. אך כל השאר עדיין נכון, והמדריך הוא עדיין כלי הכרחי ונהדר לתכנון טיול, בכל מקום שאליו תגיעו.

תחבורה: לכל מי ששוקל לעשות טיול תרמילאים באיטליה (עם או בלי מסלולי הליכה), הרכבת היא הפיתרון הנוח ביותר, וכמעט היחידי. אוטובוסים לא קיימים לכל מקום, והם בפירוש לא יותר זולים. מה שכן, הרכבות באיטליה יקרות יחסית, איטיות ומאחרות, אז קחו נשימה ארוכה ותכננו בהתאם (במיוחד אם יש לכם חילופי רכבות באמצע הנסיעה). לכל הצעירים שבנו על הנחות או כרטיס קילומטרי לצעירים, דעו שאין חיה כזו, וכל ההנחות לצעירים שאינם תושבי איטליה בוטלו. ישנם שלושה סוגי רכבות, Regionale, Intercity ו-Eurostar . ההפרש במחירים בין ה-Intercity ל-Regionale (הזולה ביותר) הוא פי שתיים לרוב (!) והאינטרסנטי מאחרת כמעט תמיד בלפחות רבע שעה, במקרה הטוב, כך שלא מדובר בהשקעה משתלמת. היורוסטאר מאוד יקרה, אבל יש תמורה. לשיקולכם... לוחות זמנים (באנגלית) של כל הרכבות ניתן למצוא באתר הבא, דרכו ניתן גם לקנות כרטיסים מראש: www.trenitalia.com  .

טיסה: אם אתם מתכננים טיול מרובה קילומטראז`, למשל ביקור גם ברומא וגם בונציה או במילאנו בטיול אחד, שווה לכם לבדוק את הטיסות הזולות במיוחד שמציעה חברת Ryanair. אם מזמינים כרטיס שבועיים או שלושה מראש, הכרטיסים יכולים להגיע למחירים מגוחכים – טיסה ממילאנו או מונציה לרומא ב-10 או 15 יורו כולל מיסים (לא כולל מטען, תוספת של 15 יורו). אפילו אם מדובר ב-30 או 40 יורו מדובר במחירים יותר זולים מנסיעת רכבת, שלוקחת יום שלם בעוד שהטיסה, משני היעדים לרומא, הינה פחות משעה. אני לקחתי טיסה מונציה לרומא ב-32 יורו לאחר שהזמנתי רק שבוע מראש, וזה מאוד נוח ומשתלם. רק תוודאו מראש שאתם יודעים איך להגיע לשדה התעופה! ברבות מן הערים יש יותר משדה אחד. אגב, רייאנאייר נוסעת להרבה יעדים נוספים באירופה, כך שזה טיפ משתלם גם בכלל. האתר שלהם, בו ניתן להזמין כרטיסים, הוא: www.ryanair.com .

לתחילת הכתבה

תקשורת ועלויות

תקשורת: מומלץ לקנות SIM מקומי (10 יורו, טעון ב-5 יורו לשיחות) וכך יוכלו להתקשר אליכם יחסית בזול ולכם יהיה איך לעשות שיחות להוסטלים או להזמנת מקום בגלריות וכו`. אם אתם עושים כרטיס חיוג מהארץ באחת מהחברות, תדאגו לברר מראש האם מספר הגישה שנתנו לכם הינו מספר חינם גם בחברות הסלולריות, ואם כן – באיזה מהן (ישנן 3, במקרה שלי עם כרטיס חיוג של ברק, ניתן היה לחייג בחינם רק מחברת WIND). כך תוכלו לדבר דרך הכרטיס מהטלפון הנייד, מאוד נוח וכיף. מספרי החינם מתחילים ב-8000, וכל מספר אחר שיתנו לכם בארץ – כבדהו וחשדהו, עלותו תהיה כעלות שיחה מקומית. התעקשו על הסוגיה הזו גם אם אין בכוונתכם לרכוש SIM, אחרת תשלמו כפול על השיחות מכל טלפון!

בתי קפה אינטרנט יש בכל מקום, ניתן ברובם גם לחבר את המצלמה, להוריד ולצרוב תמונות. הביאו איתכם ליתר ביטחון את הדיסק עם התוכנה של המצלמה במידה ויהיה לכם צורך בכזה (המצלמות לא תמיד מזוהות על ידי כל מחשב), על מנת להתקין בעמדת האינטרנט במקרה הצורך. גם דיסקים מומלץ להביא מהבית - המחירים בכל איטליה של דיסקים מופרזים ממש. בתי קפה האינטרנט יקרים באופן בלתי נסבל בונציה ובצ`ינקווה טרה, בפירנצה יש אחד מאוד זול ממש ליד ההוסטל (כמעט בכל הוסטל יש עמדת אינטרנט, הן תמיד ממש יקרות ולא משתלמות). תהליך הגלישה מתחיל בכמה דקות של סריקת הדרכון שלכם והכנסת פרטיכם למחשב, קחו זאת בחשבון.

כספים ועלויות: לאחר שחישבתי את כל הוצאותי בחודשיים האלו, תחבורה הינה הסעיף היקר ביותר (בסדר גודל מעל השאר) ואחריו לינה, אוכל, מתנות למשפחה ורק בסוף כניסות למוזיאונים ואתרים. אני חובבת תרבות מושבעת- ראיתי הרבה מוזיאונים וכו`! המסקנה – אל תתקמצנו על כניסה למוזיאון או כנסיה כזו או אחרת, זה אף פעם לא באמת הרבה כמו שנראה לכם. באופן כללי, ונציה ופירנצה הן היקרות ביותר, בכל היבט אפשרי. רומא הינה הרבה פחות יקרה (לא גובים כסף על כניסה לכנסיות, למשל, וגם האוכל זול יותר). צ`ינקווהטרה עלתה לי כמעט כלום וזה אולי המקום היפה ביותר והמהנה ביותר שהייתי בו (פירוט עלויות, איך לחסוך ועל מה להוציא בהמשך). מבחינת חשבון בנק, אם אתם צעירים ומתכננים טיול ארוך יחסית עם כרטיס אשראי בלבד, בדקו את מסגרת האשראי שלכם מראש, שלא תגביל אתכם למרות שיש לכם עדיין כסף בחשבון. 

עוד טיפ, בנוגע להחזרי מס על קניות (כרגיל, רק מעל לסכום מסוים, באותו יום, ודי גבוה -150 יורו). אם לא עשיתם את הקניה ברומא, לא תוכלו לקבל את 
ההחזר במזומן בשדה התעופה ברומא, אלא תצטרכו לשלוח את המעטפה בדואר שבשדה ולקבל את ההחזר דרך כרטיס האשראי שלכם, חודש יותר מאוחר. אני עדיין מחכה לקבל אותו, לא ברור אם זה באמת עובד. 

לתחילת הכתבה

לינה

ברומא ישנתי בחדר שכור אצל גברת איטלקייה, במשך חודש, ובשארית הטיול נדדתי בין אכסניות נוער (ההוסטלים). מדובר בפיתרון מאוד נוח, בדרך כלל ברמה גבוהה, חדרים נקיים, מצעים כלולים ומיקום לא רע. לעניות דעתי מתאים לא רק לצעירים, אלא לכל מי שרוצה להשקיע פחות בלינה ומוכן שהאמבטיה שלו תהיה מחוץ לחדר (כמעט בכל ההוסטלים אגב יש גם אפשרות למקלחת בפנים). שווה לשקול לעשות בארץ כרטיס חבר בארגון HI, ארגון ההוסטלים הבינלאומי. יש לארגון אתר הזמנות מצויין, וזה חוסך לא מעט כסף בחלק גדול מההוסטלים. להלן הרשימה המלאה של המקומות שיצא לי לבדוק:

  • פירנצה – ostello santa monaca, נמצא ברח` הנושא את אותו שם, מצידו השני של הארנו אך במיקום מעולה המאפשר ללכת ברגל לכל מקום. ישנם לא מעט הוסטלים בפירנצה, אך חובה להזמין מקום כמה ימים מראש, עדיף שבוע – אני לא מצאתי מקום פנוי בעדיפות הראשונה והשניה שלי כשצלצלתי. הוסטל סביר, נקי למדי, יש לוקרים אך צריך להביא את המנעול בעצמך. אוכלוסיה נחמדה מאוד, הרבה צעירים. יש מטבח. החל מ-17 יורו ללילה. טלפון 055-268338
  • סיינה – via fiorentina 89, מאוד קרוב לכניסה לעיר – כל אוטובוס מפירנצה יכול לעצור לכם בהוסטל – רק תבקשו. כמו כן, אוטובוסים מס` 10 ו-15 ממרכז העיר ומתחנת הרכבת מגיעים לכאן. הוסטל ברמה מאוד גבוהה, חדרים עם שתי מיטות או 10 מיטות באותו מחיר – 15 יורו ללילה! אני ישנתי בחדר עם שתי המיטות, יש כיור ומראה בתוך החדר, והחדרים יפים ונקיים – ברמה של מלון 3 כוכבים לדעתי. מיקום די מוצלח, צריך אוטובוס, אבל התדירות טובה, וכמעט כל האוטובוסים ליעדים מחוץ לעיר (סן ג`ימיניאנו, בולוניה, פירנצה) עוברים ממש ממול להוסטל!
  • וולטרה – באופן כללי, שווה לדעת שההוסטלים שהיו קיימים בסן ג`ימיניאנו ובוולטרה נסגרו (לכל מי שלוקח את הלונלי פלאנט בעברית, המעודכן ל-2001, זהו רק אחד מהמוני השינויים שתזכו לראות..). עם זאת, רק כשהגעתי לוולטרה הבנתי שיש במקום חלופה נחמדה, שנקראת seminario s. andrea, שגם שם ניתן למצוא מיטה בפחות מ-20 יורו ללילה. לא ישנתי שם, אבל שמעתי שזה מקום יפה ונעים. טלפון: 0588-86028.
  • בולוניה – ostello due torre, נמצא מחוץ לעיר והוא ההוסטל הכי פחות מוצלח שישנתי בו (לא מאוד נקי, אך סביר). באופן כללי בבולוניה אין אכסניות במרכז העיר, לפי מה שהבנתי זה ההוסטל הקרוב ביותר. המחיר הוא 15 יורו ללילה לחברי HI, או 18 אם אתם לא. קחו אוטובוס 93 ממרכז העיר ורדו בתחנת סן סיסטו. טלפון 051-501810.
  • לוקה – ostello san ferdinando, ליד הכנסיה היפה בתוך החומות של לוקה (20 דק` הליכה מתחנת הרכבת). אני ישנתי בלוקה לאחר ביקור בפיזה. עשו כמוני ואל תשארו לישון בפיזה – לוקה קרובה, מקסימה והרבה יותר נעימה! עוד סיבה מצויינת לישון בלוקה הוא ההוסטל שם, שהוא באמת ברמה של מלון – אפילו מחליפים לך את המצעים.. גם לטיול משפחתי לא הייתי מהססת - אתם לא תתאכזבו! מחיר 17.5 יורו ללילה, טלפון 058-3469957, info@ostellolucca.it .
  • צ`ינקווה טרה – אני אישית ישנתי אצל חברים בקרארה (40 דקות נסיעה ברכבת), אבל חברה שלי ישנה בהוסטל, שהוא חלק מארגון HI. מחיר 22.5 יורו ללילה, טלפון 0187-920215. עוד אופציה, שיכולה להתאים לכולכם ולא רק ללני ההוסטלים, הוא להרים טלפון לפטריציה, האישה שאחראית פחות או יותר על כל סידורי הלינה בריומאג`ורה, הדרומי בחמשת הכפרים. ניתן למצוא אצלה מיטה בחדר מעונות (עד יוני המחיר הוא רק 17 יורו ללילה) או דירות וצימרים. הטלפון הוא 339-7431994 או 333-1656362.
  • ונציה – תלמדו מהטעות שלי, תזמינו מקום בונציה שבועיים מראש! לי כבר לא היה מקום כשהתקשרתי, שבוע לפני, ל-ostello santa fosca, שנמצא במיקום מעולה ליד תחנת הרכבת ובמחיר של 20 יורו ללילה. טלפון 041-715775, אפשר גם למצוא אותו באינטרנט. במקום זאת ישנתי באתר קמפינג במסטרה, camping alba d`oro, 13 יורו ללילה בחדר עם 4 מיטות. המון צעירים וגם משפחות ישנו שם ולמי שמחפש חיי לילה (כי בונציה אין) זו דווקא יכולה להיות חלופה נחמדה. מצד שני, האתר רחוק (40 דק` נסיעה) וזה קצת מבאס. בעונה (החל מאפריל) יש שאטלים ישירים מהאתר לונציה, במחיר של 4 יורו הלוך חזור.סורנטו – ostello delle sirene, 3 דק` הליכה מתחנת הרכבת (פשוט תשאלו, זה הכי נוח). 20 יורו ללילה, חדרים מעורבבים בנים-בנות עם מקלחת בתוך החדר (יש גם חדרים לזוג, יותר יקר משמעותית). הוסטל סביר, אבל הכל קצת קטן ובסופו של דבר זה היה קצת הרבה יחסית להיצע. מה שכן, סורנטו מהווה בסיס נהדר לטיול בפומפי, ארקולנו, החוף האמאלפי והאי קאפרי, כך שמומלץ בחום לישון בה. טלפון 081-8771371.

לתחילת הכתבה

רומא

רומא מדהימה. ביליתי בה כמעט חודש ועדיין הייתי רחוקה מלמצות אותה. העיר הזאת היא מאגר בלתי נדלה של אומנות, ארכיטקטורה ועוד מקומות מרתקים. אני לא אכביר מילים, רק אמליץ בחום על המדריך הספיראלי של רומא (כריכה סגולה) במיוחד למי שמגיע לכמה ימים ורוצה מסלולי טיול מוכנים בעיר. כמה דברים שלא כתובים במדריכים השונים: 

הגלידריה הטובה ביותר: ב-Via dei serpenti היוצא מ-Via nazionale, יש גלידריה מעולה (היחידה ברחוב), עם אינספור טעמים שמתחדשים כל הזמן. 3 כדורים + קצפת בגביע של 2 יורו. גלידריה טובה נוספת נמצאת סמוך לפנתיאון (עם הפנים אליו, לכו לסמטה המקיפה אותו מימין) ונקראת La cremeria. דווקא San crispino, שנחשבת לטובה ביותר (נמצאת ליד Fontana di trevi), אכזבה קשות. לא המקום לקחת אליו ילדים – הם מתייחסים שם ברצינות מופרזת לגלידה שלהם – אין גביעים, אסור לראות, אסור לטעום, בקושי מותר לנשום ליד הגלידה. לדעתי זה מוציא את הכיף מהעניין.

פיצריות שוות ולא יקרות: ליד הקולוסאום, בפינת ויה סאן ג`ובאני ו-ויה סאנטי קוואטרו יש פיצריה מעולה, אחת הטובות בעיר. סמוך אליה יש עוד פיצריה מצויינת, עם שולחנות על הרחוב, סמוך לדוכן פרחים. ישנה פיצה מעולה ברובע טסטאצ`ו, ליד תחנת המטרו piramide, על קו B של המטרו. היא נחשבת לטובה ביותר ברומא, אבל היא לא מאוד במרכז - לשיקול דעתכם.

הנוף הטוב ביותר על הקולוסאום והנקודה הכי רומנטית: למי שרוצה להבין את הגודל, מומלץ לעלות מעט למעלה, ליציאה העליונה של המטרו. משם יש מעין מרפסת שמשקיפה על הקולוסאום מלמעלה. אבל המקום שבאמת עוקף את כל השאר בסיבוב זה ה-American bar בקומת הגג של המלון ב-Via labicana. תבחינו בו כשתעמדו לכיוון סן ג`ובאני, עם הגב לקולוסאום ולפורו רומאנו (לכיוון מזרח). Via labicana הוא הרחוב הגדול משמאל, מתחת ל-Colle opio, והבנין הראשון ברחוב מצד ימין הוא המלון. היכנסו ושאלו על האמריקן בר. מדובר בבר מקסים, הצופה מגובה 5 או 6 קומות על הקולוסאום, ויש בו יין וטיפה אוכל. בערב מנגנים שם ג`אז ובכלל התחושה במקום היא של משהו מיוחד. והנוף... עוצר נשימה. מה שכן, היכונו לשלם על כוס יין 8 יורו.

מוזיאון מצויין שכמעט לא מוזכר במדריכים: פאלאצו ברבריני, הינו מוזיאון היושב בארמון של ממש ויש בו אוסף בדיוק בגודל המתאים (דהיינו, לא מעיק או מתיש), עם כמה יצירות אומנות מדהימות של ממש, בעיקר של קאראבאג`ו אך לא רק. אני ממליצה בחום.

הותיקן: מה לא נאמר על התורים בכניסה למקום הזה? אני אישית ניסיתי להגיע לשם פעמיים - בפעם הראשונה הגענו ב-09:00 בבוקר, ונשברתי לאחר שעה של תור, משהתברר שהכניסה ואנוכי עדיין רחוקות זו מזו 3 רחובות. בפעם השניה, השכמנו קום והגענו לשם ב-07:15 בבוקר. כבר אז היו אנשים שחיכו (!), אבל לפחות משנפתחו השערים נכנסנו ישר. מצד שני, ב-12:30 התור כבר כמעט לא קיים, ואם אתם מגיעים בתקופת הקיץ כשהותיקן נסגר ב17:00, זה לדעתי מספיק זמן. בכל מקרה העושר הבלתי נדלה שיש שם לא ניתן לעיכול גם ביום שלם, ועד הצהריים כמות האנשים שגודשת את האולמות היא בלתי נסבלת ממש.

טיולי יום מחוץ לרומא: טיבולי מדהימה, אין שאלה בכלל. קחו מטרו לתחנת Ponte Mamolo ומשם אוטובוס של חברת Cotral. נסו לנסוע מוקדם ולבקר גם בווילה ד`אסטה וגם בוילה אדריאנה, שהיא האתר הארכיאולוגי הכי מרשים שראיתי באיטליה, יותר מפומפי לעניות דעתי. תשקלו בחיוב גם את ספולטו או אורבייטו - 1.20 ש` נסיעה ברכבת מהטרמיני, ומדובר בקפיצה מהנה במיוחד, בשני המקרים. גם פראסקאטי מאוד נחמדה, ובערב כיף לשבת ולשתות שם יין.

לתחילת הכתבה

פירנצה, סיינה וטוסקנה

פירנצה: בעיני פירנצה עמוסה יתר על המידה בתיירים ובאופן כללי מצאה חן בעיני פחות מערים רבות ואחרות. עם זאת, אין להחמיץ את הביקור באופיצי ובאקדמיה, מדובר בשני מוזיאונים מופתיים. הבהרה חשובה לטיפ אחר שפורסם כאן, לגבי קאפלה מדיצ`י - הקאפלה המרכזית אומנם סגורה לשיפוצים, אך ההיי-לייט המרכזי הוא דווקא הקאפלה החדשה, ובה מוצגים 9 (!) פסלים של מיכלאנג`לו! אל תחמיצו בשום אופן, מדובר בריכוז הגבוה ביותר של יצירות מופת למטר רבוע באיטליה, אין תורים ואין יותר מידי מבקרים.

סיינה: סיינה מדהימה, העיר עצמה הרבה יותר יפה ומעניינת מפירנצה בעיני ויש בה קסם של ממש. היא גם בסיס מעולה לטיולים בטוסקנה, במיוחד למי שאינו מצוייד ברכב ומתנייד באוטובוסים. יש שם גם המון חנויות יפות ומיוחדות, לכל מי שמחפש קניות של בגדים, מוצרי עור או מתנות. אל תפספסו ביקור בפיאצה איל קאמפו ובדואומו של סיינה, שבסופו של הטיול אני יכולה להגיד בביטחון שמדובר בכנסיה היפה ביותר שראיתי באיטליה.

טוסקנה: הקסם של חבל הארץ הזה הוא באמת בלתי ניתן לתיאור. אני טיילתי בטוסקנה באוטובוסים, וזו דרך לא רעה בכלל, למרות המוסכמה שניתן לראות את טוסקנה רק עם רכב שכור. הנוף לא פחות יפה מחלונות האוטובוס, והאוטובוסים מגיעים לכל אחת מהעיירות ובתדירות די טובה לרוב. אני ביקרתי במונטפולצ`אנו וסביבתה, וולטרה, סן ג`ימיניאנו, פיזה ולוקה. למי שמוגבל בזמן, ורוצה להקדיש לאזור יומיים בלבד נניח - הייתי ממליצה להתמקד במונטפולצ`אנו וסן ג`ימיניאנו. אם אתם עם רכב - מה טוב, תוכלו מסן ג`ימיניאנו בנסיעה לא ארוכה להגיע גם לוולטרה, שהניגוד בנוף בין השתיים מעניין ויפה להפליא. במונטפולצ`אנו יש נוף עוצר נשימה, יינות מעולים (תטעמו את הוינו נובילה, או את הברונלו של השכנה מונטאלצ`ינו, יעד שווה לביקור בזכות עצמה), מגדל גבוה לטפס עליו ותיירים בדיוק במידה הנכונה.

סן ג`ימיניאנו מרתקת בזכות המגדלים שלה, אל תחמיצו את הטיפוס על הגבוה שבהם. למרות המוני התיירים, תוכלו בשניה לברוח מההמון אם תסטו לאחד הרחובות הצדדיים. וולטרה (שם גם יש אכסניית נוער) היא מקום קסום, שיושב גבוה גבוה בהרים, באזור אחר לגמרי של טוסקנה. יש שם המון מה לראות - עתיקות אטרוסקיות, כנסיות יפות, מוזיאונים וכו`. פיזה שווה ביקור של 3 שעות לדעתי, שמתחיל ונגמר במגדל ובדואומו המרשים שניצב לידו (הרבה יותר מרשים מהמגדל). פיזה עצמה אינה עיר שמעוררת חשק לשהות בה, ואני כאמור ישנתי את הלילה בלוקה, מקום שליו ומקסים להירגע בו.אני שכרתי שם אופניים ויצאתי לטיול על החומות העתיקות (יש הנחה ללני ההוסטל, תשאלו בקבלה), ובכנסיית סן ג`ובאני בעיר יש קונצרטים כל לילה, ואם אתם הולכים שני לילות ברצף, תשמרו את הכרטיס והציגו אותו למחרת - יש הנחה של 5 יורו בלילה השני וכן הלאה!

בולוניה וחבל הפו: בולוניה לא מהווה נקודת עצירה שגרתית במסלול התיירותי באיטליה, וטוב שכך - לכל מי שכן בוחר לעצור שם. מדובר בעיר מודרנית ותוססת להפליא, יפה מאוד בזכות האבנים הכתומות שמהן היא בנויה, מקום נהדר לעשות בו קניות ובעיקר - לאכול בו. זוהי הבירה הקולינרית של איטליה, המציאו שם את הלזניה, הטורטליני ועוד כמה דברים, וזו פשוט חוויה לאכול שם. בונוס נוסף הוא, שכל המוזיאונים בחינם בבולוניה, מתוך עיקרון, וגם על הכנסיות לא משלמים ומדובר במוצגים מרהיבים שניתן לראות בפנים. גם שם יש שני מגדלים נטויים, שניתן לטפס לראשם במחיר סמלי יחסית, ולראות נוף מרהיב של העיר. בקיצור, אני ממליצה להכניס למסלול! מבולוניה, ניתן לעשות טיולי יום לראבנה ולפארמה. בראבנה יש פסיפסים מדהימים למי שאוהב, ובפארמה יש מוזיאון אומנות מדהים, שגם מעוצב באופן מעניין ולא שגרתי.

לתחילת הכתבה

צ'ינקווה טרה, ונציה וקמפניה

צ`ינקווה טרה: וואו. אחד המקומות היפים ביותר שביקרתי בהם. שילוב מנצח של כפרים צבעוניים וציוריים, שתלויים על בלימה מעל הים התיכון, באופן שיגרום לכם להשתאות באופן מתמיד. אפשר לעשות שם הכל מהכל: לרכב על סוסים בהרים מעל הכפרים, לשחות בחופים המדהימים, לצלול או לעשות שנורקלים (יש השכרות ציוד במקום), לעשות אינספור טיולים רגליים ברמות שונות (יש גם לא מעט מסלולים למיטיבי לכת בלבד, והם היפים ביותר כמובן), ובקיצור - מה לא? אני הייתי חוזרת לשם שוב לשבוע שלם, לא לצאת מהכפרים ורק לשוטט ביניהם. אם אתם ישנים מחוץ לכפרים (שאין בהם הרבה מקומות לינה, אז זה בהחלט ייתכן), אני ממליצה על לה ספציה. היא סופר קרובה, יש כרטיס שמאפשר נסיעות חופשי בינה לבין הכפרים משולב עם כרטיס הכניסה לשמורת הטבע של הכפרים (ציוד הכרחי לכל מי שרוצה לטייל ולא רק לשבת בבתי הקפה) והיא זולה - אני קניתי בה כל יום אוכל לכל היום, מה שהוזיל משמעותית את הוצאותיי בצ`ינקווה טרה. מסלול הטיול בין הכפרים מקסים. אם אתם אוהבי טיולים התחילו אותו מצפון לדרום, אם רק בא לכם הליכה נינוחה של אחר צהריים התחילו מדרום וסיימו בקורניליה (הכפר האמצעי) וקחו משם רכבת חזרה. החלק משם צפונה הוא כבר קשה יותר, ויש בו עליות לא פשוטות, אך האתגר משתלם ושני החלקים האחרונים של השביל הם היפים ביותר.

ונציה: ונציה היא כל מה שאומרים עליה, לטובה ולרעה. היא קצת מאכזבת, ולו רק בגלל שברור לגמרי שאף אחד כבר לא באמת גר בפלא הזה. זו עיר רפאים - היא מלאה בתיירים אך התרוקנה מתושביה. כל הנושא של התעלות והסירות והעיר על המים ממוצה די מהר לדעתי. ללא ספק הכי כיף בונציה זה לטייל ברגל - את הופורטו (האוטובוס הימי) אפשר לקחת פעם אחת לחוויה, או לקנות כרטיס 24 ש` אם רוצים לנסוע לאיים ואז זה כבר יוצא 3 נסיעות. לכו לאיבוד ברחובות ונציה ותגלו את הדברים הכי יפים. דווקא כאן, כשהעיר עצמה מרגישה קצת מלאכותית, שווה לבקר במוזיאונים הנפלאים. לאוהבי האומנות המודרנית, לכו לגוגנהיים הונציאני ותראו פיקאסו, מגריט ועוד כמה שמות גדולים. יש הנחה לסטודנטים. שווה במיוחד להגיע לונציה בזמן "הבינאלה", תערוכת האומנות המודרנית החשובה. לי יצא ממש במקרה להגיע לפתיחת התערוכה, וזו חוויה מעצבת. אם אתם מתכננים טיול באזור יוני ואתם גמישים בימים, תבדקו את התאריכים מראש.

קמפניה: אני סיימתי את הטיול בגיחה של יומיים לדרום, שבפני עצמה הינה לגמרי לא מספקת. יש לא פחות לראות בדרום מאשר בצפון, והוא זול יותר לרוב. ביקרתי בפומפי (חצי יום, לגמרי מספיק)- אל תשכחו להביא כובע, מים וקרם נגד שמש, מדובר בשטח פתוח ולא מוצל, וזה ממש מקשה להמשיך להסתובב אם אין לכם ציוד מתאים. מומלץ לקנות אוכל לפני ההגעה לפומפי, יש שם רק קפיטריה אחת בינונית ברמתה ומאוד יקרה. ישנתי בסורנטו באותו יום, עיירה מקסימה עם המון חיים וכיף להסתובב ברחובותיה. למחרת בבוקר לקחתי מעבורת מוקדמת לאי קאפרי, ששם - כמו בצ`ינקווה טרה - אוהבי הטבע יתמוגגו. בקאפרי קחו את הרכבל (funicolare) לעיירה קאפרי, ובקשו הנחיות כיצד להגיע ל-Arco naturale- קשת אבן טבעית עצומה שנשקף דרכה נוף באמת עוצר נשימה. המסלול לקשת עובר דרך העיירה, ובחזור דרך שבילים טובים, רצוף נופים מדהימים עד לחזרה לעיירה (מסלול מעגלי). עדיף לקנות או לדאוג מראש למפה, קצת מבלבל לקבל הוראות סותרות מתושבי העיירה, בין היתר כי המסלול מעגלי, דהיינו יש שתי דרכים להגיע לקשת. תעשו לעצמכם טובה והגיעו אליה מצפון, ולא מדרום, אם אתם לא רוצים לטפס חצי הר בלי סיבה מיוחדת. בנאפולי עצרתי רק לאכול ארוחת ערב, פשוט כי הייתה שביתת זבל שם במהלך הטיול ולא היה אפשרי לעצור ליותר מזה. אך כבר הספקתי להתרשם מההפרשים העצומים במחירי האוכל, זול שם מאוד.

כמובן שיש עוד הרבה מה לספר ועוד הרבה עצות שימושיות, אז מי שמתכנן טיול ורוצה להתייעץ בהחלט מוזמן ליצור קשר. כל מי שאולי מתעניין במשהו דומה למה שאני עשיתי - ללמוד איטלקית ואז לטייל, יש לי בכלל הרבה מה להגיד על זה ורק במילה - היו זהירים בבחירת בתי הספר לאיטלקית. אם בא לכם ללמוד ברומא, חפשו באינטרנט את ביה"ס Torre di Babele, ניתן גם להשכיר דרך בית הספר חדר בדירה ברומא, וזה פיתרון מאוד נוח. בית הספר עצמו מקצועי והמורים מאוד נחמדים.

תהנו בטיול! צ`או עד לטיול הבא...

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
0
×