טיול 5 ימים בסיביר

יצאנו שתי נשים מעל גיל 50 להגשים חלום ילדות של אחת הנשים לבקר בסיביר אחת דתייה ולא יודעת רוסית והשנייה דוברת רוסית. .

16.7.2019

יצאנו מישראל ב 6:00 בטיסה מישראל למוסקבה. נחיתה ב-10:00 בשדה תעופה בדומודדובו, נסיעה ברכבת איירואקספרס , שתחנתה צמודה לשדה התעופה, לתחנת רכבת פבלצקי. משך זמן הנסיעה 45 דקות. משם נסענו במטרו לתחנת תאטרליינה. לקראת 12:00 היינו בכיכר האדומה. חזרנו ברכבת של השעה 15:00 לשדה התעופה.

טיסה לאירקוטסק (Иркутск) ב 18:00 זמן מוסקבה והארץ.

17.7 היינו אמורות לנחות ב 6:00 בבוקר- 5.5 שעות טיסה אך עקב ערפל נחתנו באולואודה (Улан Уде) וחיכינו 4 שעות במטוס הגענו באיחור של 6 שעות. הגענו לאירקוטסק לקראת 12:00 בצהריים. לקחנו מונית ללילליסטביינקה (Листвянка) ב1800רובל ( מיותר, אפשר קצת לחסוך) ולקראת 13:30 הגענו ליעד. בית מלון מאייק (Маяк) לפי בוקינג מדורג 4 כוכבים. אך קיבלנו חדרון מחוץ למלון והתאכזבנו כי החדר היה קטן,לא נעים, עלינו בערך 5 קומות ללא מעלית. אחריהתארגנות קצרצרה יצאנו למודיעין תיירים שנמצא ממול למלון מייאק. מתוך מגוון האפשרויות שנתנו לנו שם בחרנו בשתיים. הבנו שניתן להגיע למסלול של רכבת סביב בייקל (КБЖД) עם מעבורת לפורט בייקאל (Порт Байкал) ולמחרת לקחת הפלגה לפסצנקה-Бухта Песчаная. (התכנון היה הפוך וגם הזמנו הדרכה למסלול ומוזאון אך בגלל העיכוב שינינו תוכניות).בסופו של דבר לקחנו אוטובוס עד המעבורת ועשינו מסלול הליכה של 8 קמ שני הכיוונים) עד המערה הראשונה-פלא הנדסי שנבנה לפני יותר ממאה שנה . המסלול היה מדהים- הלכנו לאורך המסילה, על יד האגם, ירדנו לחוף. בגלל טעות בתרגום לאנגלית בדף של מודיעין התיירים שקיבלנו בדרך חזרה חזרנו למעבורת לפני הזמן (לכן מומלץ לצלם את הזמנים של המעבורת במעבורת עצמה) . מבחינת הזמן מעבורת הלוך ב 14:00 וחזור ב 15:45 זה מספיק זמן לעשות את המסלול המהמם הזה.

כבר לא היה לנו כוח להליכה של עוד כשעה עד בית מלון ולקחנו טרמפ עם איש מוזר וקצת מפחיד שסיפר על כך שהוא ישב בכלא, היה מכור לסמים ועכשיו נקי וכותב שירים וחי בשלום עם אלוהים ועם עצמו. הוא נסע לאסוף חברה שנתקעה בליסטביינקה בגלל חוסר מקום באוטובוס חזרה.

לכן ישר שהגענו למקום (בתחנה מול מלון מייאק) נכנסנו מייד וקנינו כרטיסים לאוטובוס חזרה שבו ניסע בערב שלמחרת אותו יום כדי לא להיות במצב הלא נעים שאין מקום באוטובוס.

18.7 ישנו מצוין אחרי כמה לילות ללא שינה וגם התעוררנו מוקדם. יצאנו להליכת בוקר בכפר,

לאורך האגם. בקצה הכפר עלינו ליער ושם גילינו ששם הכפר קשור לשם העץ ליסטבניצה (лиственница) שגודל שם והוא נדיר. הייתה הליכה מאוד נעימה.

חזרנו, אכלנו (חגית רק שתתה קפה) ויצאנו להפלגה לפישנקה בסירה מהירה (מאוד). היו איתנו ביחד אנשים צעירים ומדריך צעיר מקומי שאוהב את מה שהוא עושה. לאורך הפלגה עברנו כפר שנקרא "חתולות הגדולות" (Большие Коты) אך בעצם הכוונה לנעלי אסירים שהיו במקום. "קוטיי" שם של נעלי אסירים במקום מצאו זהב והביאו אסירים לצורך כריית הזהב . אין כביש למקום, ניתן להגיע רק דרך המיים.

בהמשך עברנו עוד כפר גדול שנקרא "גולואוסטנוי בכפר יש נחל שנשפך לבייקל ובאביב השפך מתרחב מאוד ואין צמחיה במקום. ניסו לבנות שם כפר נופש גדול אך הרוחות החזקות במקום לא איפשרו זאת.

אגם בייקל יפה מאוד. לאורך השייט, הנוף על החוף הררי ברובו, הרים שמגיעים עד למים. המדריך מספר שכאן העומק של המים מגיע ליותר מקילומטר.

אחרי כשעתיים הגענו. עשינו מסלול הליכה למפרץ שנקרא "באבושקה" (Бабушка). יש עוד אחד שנקרא "דאדושקה" (Дедушка). המסלול היה מדהים, הנופים מרהיבים, הים ירוק- כחול, העצים והיער מדהימים ביופיים. כל הזמן חשבנו על העוצמה והיופי של הטבע. בדרך ראינו עצים "נודדים" (ходульные деревья). תופעה מעניינת המתרחשת בגלל הרוחות שמזיזות את החול וחושפות את שורשי העץ ולכן הוא משריש שורשים חדשים בקירבת מקום שבו נשאר החול. תופעה זו גורמת לתזוזת העץ. אחרי המסלול נפשנו בחוף חולי יפה שעל שמו נקרא המקום.

לקראת חמש יצאנו בחזרה. עקב הרוח, הגלים היו גבוהים יחסית והפלגה הייתה הרפתקנית קצת אך מקסימה. כשהגענו חזרה לקחנו מזוודות ונסענו לאירקוטסק למלון "Ocharof" שהיה מקסים. חדרים נוחים, חדשים, שרות טוב ואדיב.

באירקוטסק השתמשנו במוניות. מחיר המונית בתוך העיר עד 200 רובל.

טלפון להזמנת מונית הוא: 500600 (מומלץ שדובר רוסית יתקשר) מונייות פרטיות יכולות להיות יקרות פי כמה. הזמנו מקום לאוטובוס (מינבוס) לאולחון (Ольхон) למחרת בבוקר.

19.7 יום שישי. יצאנו מאירקוטסק ב 8:00 לכיוון אולחון. תחנת האוטובוס(מיניבוס) נמצאת ליד השוק המרכזי. הנסיעה הייתה לא פשוטה. ארוכה מאוד, שרותים בדרך היו שרותיי 'בול פגיעה', המתנה למעבורת נמשכה בערך שעה. הנהג היה מקסים אך מאוד זהיר והנסיעה באי לקחה המון זמן. יש לזכור שבאי אין כבישים סלולים. בסוף הביאו אותנו עד הכניסה למיניי מלון "שאמנקה" (Шаманка) על יד החוף בשם סאראיסקי" (Сарайский) בקבלה פגשה אותנו בחורה מתוקה ומייד הסבירה מה אפשר לעשות באי. לובה הזמינה הפלגה לאיים הקרובים בשבת וביחד הזמנו טיול פרטי ביום ראשון בשש בבוקר לנקודה הצפונית הנקראת כובוי (Хобой) .

המלון היה נעים רק השערים עם נעילה חשמלית- לא מתאים לשומרי שבת.

יצאנו להליכה במקום עד כניסת השבת.

20.7 שבת בבוקר עשינו הליכה לאורך החוף. ראינו את הסלע השמאני (Скала Шаманка). מזג האויר היה מקסים, נהננו מאוד מהליכה. ארוחת בוקר לא הייתה מוצלחת.

לובה יצאה להפלגה באוניה גדולה יחסית- באוניה היו כ- 50 איש. היה יום מקסים- ירדנו באי אחד ושם עלינו להר לראות את העמוד הבודהיסטי. המדריכה הסבירה שהגיעו בודהיסטים מכל העולם להתנדב בבנייתו. בהתחלה רצו לבנות באולחון אך השאמנים התנגדו ומזג האויר היה מאד גשום

המון זמן וזה היה סימן לאי הסכמה ואז בא לאמה והצביע על המקום המדויק. כיום במקום יש את העמוד ועכשיו מגיעים המון תיירים לראות אותו.

המשכנו לעוד עצירה. הפעם ביבשת. עשינו מסלול למעיין מים מיוחד. המים יוצאים מאותו מקור, מתפצלים לשני ערוצים ויש להם טעם שונה שלובה חזרה מההפלגה הלכנו לכפר. יש בו הרבה חנויות לתיירים וגם בתי קפה. בערב הלכנו לראות את השקיעה ולשחות. המים קרים כמו בנחל דן בצפון.

21.7 יום ראשון. בשש בבוקר הנהג המקומי חיכה לנו לטיול ג'יפים לצפון האי - לכובוי .הדרך עבירה רק לג'יפים. בדרך עצרנו במפרץ חולי ליד שרידי גולג ומפעל דגים שהיום יש בו רק מוזיאון המספר על חיי הדייגים . משם המשכנו לסלעים מיוחדים יפהיפיים שנקראים שלוש האחים. קיימת אגדה מקומית המספרת את סיפורם. משם נסענו לנקודה הצפונית הנקראת בעברית שן הדרקון. השם המקומי - כובוי . עשינו מסלול הליכה בגשם המלווה בכמויות גדולות של יתושים. אך המקום מדהים ביופיו והוא המקום היחידי על האי שממנו רואים את הימה הגדולה. המדריך חיכה לנו עם מרק דגים חם וטעים שבישל בזמן שטיילנו המרק וכוס תה חיממו אותנו ויצאנו לדרך חזרה במסלול אחר. עברנו סלע אהבה ותחנה מטרולוגית שעל ידה יש אוהל מונגולי.

חזרנו לכפר בסביבות שעה 12:00מאוד מרוצות מהטיול. כעבור חצי שעה הגיע מיניבוס לאירקוטסק. הנסיעה שוב הייתה לא פשוטה. שעתיים המתנה למעבורת ופקקים בכניסה לאירקוטסק. אך למרות העייפות מייד בהגיענו לעיר לקחנו סיור מודרך פרטי באירקוטסק וזו הייתה ממש חוויה. להפתעתנו גילינו עיר יפה, מעניינת ושווה ביקור של יומיים. לנו באותו בית מלון Ochagof ולמחרת בבוקר טסנו למוסקבה. כך עבר שבוע מדהים באיזור בייקל הדרומי. הרגשנו שבכל מקום שהיינו היה חסר לנו זמן כדי לעשות את הטיול מושלם. לדעתנו היינו צריכות לשהות בליסבינקה שלושה ימים להוסיף סיור במוזיאון ,רכבל ונסיעה ברכבת סביב בייקל. באולחון גם צריך להשהות 3 ימים ולעשות דברים בצורה נינוחה יותר. (יום הגעה ויום עזיבה הם לא ימים לטיול).

באירקוטסק כדאי להיות יומיים ולמי ששומר שבת כדאי לתכנן את הטיול כך ששבת תהיה באירקוטסק. מי שלא דובר רוסית צריך לתכנן את הטיול במדויוק, מדריכים מקומיים יכולים לדעת אנגלית במלונות יודעים אנגלית אך אנשים מקומיים לרוב לא יודעים אנגלית וכל השלטים כתובים בשפה רוסית.

צפיה במפה צפה במפת הפוסט

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של Aviel_3742395?

לכל הפוסטים של Aviel_3742395 »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

סגור
×