טרק ברכס הדורמיטור במונטנגרו

תמונה ראשית עבור: טרק ברכס הדורמיטור במונטנגרו - תמונת קאבר
בר זריהן

באוגוסט 2013 יצאנו לטרק של יומיים וחצי ברכס הדורמיטור (Dormitur). אציין כבר עכשיו שתכננו טרק עדין ביותר אבל ניתן לתכנן המון וריאציות . השמורה גדולה והמסלולים מסומנים היטב.

התארגנות: ז'אבליאק היא עיירה חביבה וקטנה. במרכז שלה יש כל מה שצריך- מפה טופוגרפית של הרכס (הכי זולה שראינו הייתה בדואר במרכז העיירה; טוריסט אינפורמיישן מאוד יעיל ונחמד; סופר להצטיידות באוכל; בלוני גז נקב ואף בלוני גז הברגה בסופר הגדול במרכז (ההברגה היה יחסית יקר).

ציוד: ביגוד- אנחנו היינו עם פליז וכובע בלילה והיה בסדר אבל יכול להיות קר. מקומות הלינה יחסית חסויים מרוח; ציוד לינה- אנחנו ישנו עם אוהל וגם כל האנשים האחרים שראינו כי יכול להיות קר. מומלץ להצטייד במזרון שטח. השק"שים שלנו טובים (קומפורט 0-5); מים- יש אפשרויות למלא במסלול (ראו בהמשך). כל אחת הייתה עם 3-4 ליטר כל הזמן. כדאי שיהיו גם בקבוקים עם פיה רחבה כי שיהיה נוח להכניס את הקרח.

יום לפני: ישנו אצל מישו החביב (miso) בעיירה ראזוורשה (Razvrsje ) שנמצאת מעט מדרום לז'אבליאק. הוא מאוד חובב ישראלים. המקום שלו נקרא Auto Camp Razvrsje ומציע בקתות ואזור אוהלים עם שירותים ומקלחת. ניתן גם להשאיל ממנו ציוד במידת הצורך, בתיאום מראש במייל (אל תצפו לציוד מאוד מתאים לטרקים). כמו כן, ניתן להשאיר אצלו ציוד.

יום 1: מראזוורשה לבקתה האלפינית (Alpine Bivak). יצאנו מהמחנה (גובה 1600 בערך) ישירות למסלול, דרך היער. זה אותו יער יפה שמקיף את האגם השחור. הסימונים ברורים והם מסומנים בעיגול אדום שצבוע לבן. התכיפות של הסימונים לא גבוהה כמו בישראל אך הדרך די ברורה. נקודת מים אחת פגשנו עוד בתוך היער. כשיוצאים מהיער מתחילים לראות את הנוף עוצר הנשימה. נכנסים לעמק U מדהים ביופיו (אפילו חצינו שאריות קרחונים). הבקתה האלפינית בערך בגובה 1950 מ'. היא בקתה אדומה וניתן לישון בה (כל עוד לא נתפסה ע"י מישהו אחר). האזור של הבקתה לא רחב ואין הרבה שטח מיושר לשים אוהל. כשאנחנו הגענו (סביב 15:00) הייתה קבוצה גדולה שתפסה את רוב המקומות הטובים.. ניתן למלא מים ע"י חציבת קרח מהקרחונים והפשרתם. בעמק ישנו קרחון גדול וראינו אנשים שמתגלשים עליו עם שקיות.

יום 2: מהבקתה האלפינית לבקתת לוקביץ (katun lokvice). עלינו בבוקר לאוכף Previja, גובה 2,145. חברה אחת נשארה שם עם התיקים הגדולים ואנחנו עלינו ל-Severni vrh, גובה 2287. הנוף עוצר נשימה. בסביבות הצהריים התחלנו לרדת לכיוון בקתת לוקביץ (מופיע במפה גם כ-Plan Sklonitse). בבקשתה הגדולה נמצא רועה שמוכר בירה וקצת שטויות. יש שטח נוח מאוד לאוהלים. נקודת מים קרובה נמצאת במעיין קטן בואדי שמדרום-מערב לבקתה (הוואדי שיורד לאגם הקטן). בשעה מסויימת הגיע עדר כבשים שגם הוא שותה מהמעיין אז כדאי להגיע מספיק זמן לפניהן וגם אז לוודא שממלאים ממקור היציאה מים נקיים. אנחנו עשינו גם מקלחת שדה קפואה. בלילה עשינו מדורה עם מטיילים אחרים שהיו שם והיה ממש נחמד.

יום 3: מבקתת לוקביץ לז'אבליאק. התכנון היה להמשיך למערה Ledina Pecina אך אחת החברות לא הרגישה טוב וירדנו חזרה כבר בבוקר. בצהריים הגענו לאגם השחור ונהננו משכשוך ושנ"צ על שפת האגם. המשכנו לז'אבליאק ושם סיימנו את המסלול.

לסיום- כאמור, ניתן לעשות המון מסלולים בדרגות קושי/אורך שונות. הנוף מדהים ויש המון אנשים טובים בדרך. אנחנו נהננו מאוד.

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של barzri?

הפוסט הבא ›
טרק בפארק הלאומי ביוגרדצקה גורה במונטנגרו
טרק בפארק הלאומי ביוגרדצקה גורה במונטנגרו
מתוך הבלוג של barzri
11-06-2015
קרא מאוחר יותר
‹ הפוסט הקודם
טיול יום ברכס הבוסגי בקרפטים
טיול יום ברכס הבוסגי בקרפטים
מתוך הבלוג של barzri
16-03-2015
קרא מאוחר יותר
לכל הפוסטים של barzri »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הודעות מהפורומים על ז'אבילאק

תמונת המשתמש
היי! רוצה להתייעץ לגבי ז'אבילאק? פשוט שואלים פה והחברים מהפורום ישמחו לענות לך :)
סגור
×