7 הדברים שצריך לדעת על השמורה שתעניק לכם את החוויה היפה ביותר בטבע של זמביה

בסוואנה השלווה, הרחק מלוסקה בירת זמביה, נמצאת שמורת דרום לואנגווה, שהיא גולת הכותרת של מזרח זמביה. שילוב מיוחד של מישורים נרחבים, יערות, צמחייה סבוכה, נהר ארוך וקסום, חיות בר ויופי שנמצא בכל פינה. קבלו טעימה מהשמורה המדהימה
גילי חסקין
|
תמונה ראשית עבור: 7 הדברים שצריך לדעת על השמורה שתעניק לכם את החוויה היפה ביותר בטבע של זמביה
© גילי חסקין

הכירו את שמורת דרום לואנגווה

שמורת דרום לואנגווה (South Luangwa National Park), השוכנת במזרח זמביה ונקראת בפי המקומיים הפארק הדרומי, היא אחד האזורים הגדולים באפריקה ששומרים על האופי האמיתי של הסוואנה, בלי מגע יד אדם ומספקים חווית ספארי מרגשת, טבעית ומסעירה. הפארק שהוכרז ב-1972 כפארק לאומי משתרע על פני שטח של כ-9,050 קמ"ר בעמק לואנגווה בגבהים של בין 500 מטר ל-800 מטר מעל פני הים. בצידה המערבי מוקפת מדרון מוצ'יגה (Muchinga Escarpment) וגבולה הדרומי נושק לנהר הלואנגווה המתפתל.

לבה של השמורה הם יובלי נהר לואנגווה. מזג האוויר המשתנה, עם עונת חורף יבשה ועונת קיץ גשומה יוצר תנאים מיוחדים לשמורה. תוכלו לראות כאן כשישים מינים של יונקים וקרוב לארבע מאות מינים של עופות, ביניהם זאבי טלוא, אריות, נמרים, פילים, תאואים, צ'יטות, זברות, היפופוטמים ו-14 מינים של אנטילופות.

היתרון הגדול של השמורות בזמביה, לעומת אלו של טנזניה וקניה, הוא שהן ריקות יחסית. בכל שמורה יש לודג'ים מטופחים ובמהלך הסיור נתקלים בלא מעט ג'יפים, אבל מספרם בטל בשישים לעומת כמויות כלי הרכב המקיפים כל אריה או נמר, המתגלה בקניה או בטנזניה. בנוסף – אפשר ליהנות כאן מספארי לילה, ללא צורך באישור מיוחד.

משפחת פילים חוצה את הנהר, צילום: גילי חסקין

1. מתי כדאי לבקר בשמורת דרום לואנגווה

חודשים יולי עד אוקטובר, הלוא הם חודשי העונה היבשה, הם הטובים ביותר לתצפית על חיות הבר. בתקופה הזו נהר הלואנגווה הופך למקום המפגש עבור בעלי החיים, שמחפשים מקור מים נקיים. בנוסף בתקופה הזו הסבך העבה מתדלדל והחיות נעות יותר בקלות, כך שיש סיכוי גדול יותר לראות מגוון בעלי חיים עשיר יותר, יש פחות יתושים וצפויים לכם הרבה ימים בהירים עם שמש בשמים.

2. חווית הקסם האפריקאי או למה אסור לפספס את שמורת דרום לואנגווה

גולת הכותרת של השמורה היא בעלי החיים אותם ניתן לראות ממש מקרוב. עמידה על שפת המצוק, כשלמרגלותיכם זרם מים בצבע חום אדמדם, שנע במאסה גדולה. לגדת הנהר רובצים מספר תנינים בחוסר מעש, אולי ממתינים לסיבה לזנק אל המים. על עץ גדול, ללא עלים, ביניכם לבין הנהר נראות כמה ציפורים צבעוניות, שבמקורן הענק שרקרקים הנקראים כאן Bea Eater. לא הרחק מכם מקפצים כמה קופים ובמרחק כמה עשרות מטרים - קלאו שראשו אדום, מחפש רמש כזה או אחר.

כמה דקות קודם לכן, חלפתם על פני נבלת פיל, עליה פשטו כמה עשרות נשרים, שתחבו את ראשם הקירח על הגוויה, או פרשו כנפיהם לראווה. הצחנה לא מפריעה להם, שהרי אין להם חוש ריח כלל. מאחוריהם הידסה בהילוך מגוחך חסידת מרבו, שבלטה אף היא, בצווארה הקירח. השלווה והמתח של הסוואנה, ההתרגשות של הספארי, הקסם של הנהר, ההתרגשות נוכח חיית בר המתגלה לפתע, כל אלו הם הסיבה העיקרית לביקור בשמורה.

הקסם האפריקאי - לראות את בעלי החיים ממש מקרוב, צילום: גילי חסקין

3. איך מגיעים אל שמורת דרום לואנגווה

טיסה מלוסקה, בירת זמביה, אל מייפואה (Mfyue) תחסוך לכם שתיים עשרה שעות של נסיעה. את הנסיעה מנמל התעופה הקטן של מייפואה אל הלודג' בשמורה כדאי לתאם מראש ואז ימתין לכם נהג שיקח אתכם אל הלודג', הנמצא במרחק של חצי שעה נסיעה משם. ממש בסמוך לגדת נהר לואנגואה (Luangwa), מול הפארק הלאומי (South Luangwa National Park).

4. לינה בלודג' בשמורת דרום לואנגווה

הלודג' טובל בירק ואוהליו מוצבים בצל עצי אלמוגן ענקיים הפורחים באדום, ענפיהם משתלשלים באוויר ומעלים אסוציאציה של טרזן המדלג מעץ לעץ. הכול שוקק חיים סביב. אתם יכולים לשבת על הכיסאות הצופים לנהר ולראות את ההתרחשויות הבלתי פוסקות שבו: תנינים, היפופוטמים ועופות לרוב. במרחק של כמה עשרות מטרים משם הבבונים משתוללים על העצים, קופצים, צורחים, רבים ומשעשעים את האורחים. יחד עמם, מתרוצצים, משתובבים ומתקוטטים הגנונים, קופים שוכני קרקע, שהאשכים של הזכרים הבוגרים, בולטים בצבעם הכחול. השקט מגיע לאחר שהלילה יורד. אז - רק נעירות ההיפופוטמים מפריעות לו.

בלודג' לא לנים ליד הטבע, אלא בתוכו. מה זאת אומרת? פסיעות חשודות ורועשות ליד האוהל בשלוש לפנות בוקר, יכולות להיות צעדים איטיים של היפופוטם ענקי. בבוקר, תמצאו את עצמכם מביטים לנהר לשמע קריאות בסגנון "הנה פיל", בעודכם צועדים לכיוון הבאר. יש מצב שתשמעו קריאה נוספת שתכוון אתכם לפיל שעומד ממש מולכם, במרחק של שלושה מטרים.

5. בעלי החיים בשמורה

בעונה היבשה נהר הלואנגווה רדוד ברובו ומותיר במקומות רבים מקווי מים עומדים, המושכים פילים, היפופוטמים ועופות מים לרוב. קל יחסית לראות כאן נמר ובני מזל יפגשו את הציידים המוצלחים ביותר בסוואנה - הזאבים הטלואים.

במהלך הביקור בשמורה תראו מספר רב של בעלי חיים. עיניו המנוסות של הנהג שלכם יכולות להוביל אתכם אל זוג אריות בתוך העשב הקמל. אל תתפלאו למראה הזכר שממשיך לרבוץ ולהרים מעת לעת את ראשו בשעמום. אם יתמזל מזלכם תראו את בני הזוג קמים ופוסעים בהילוך איטי ואצילי אל תוך הסבך. את מי עוד תוכלו לראות? סנאים על העצים, קן של דבורי בר בגזע העץ, ג'ירפות, בבונים שנובחים ומתריעים על הגעת אויב, חזירי יבלות, פילים, לא מעט אנטילופות, כולל זכרים של קודו עם קרניהם המסתלסלות וזברות ממין מקומי, שבו הפסים הלבנים מתלכדים מתחת לבטן.

בין בעלי הכנף הרבים נמצאים גם לבניות בקר, אנפות לבנות ואפורות ואנפת גוליית. עוד ברשימה - זרזיר ארוך זנב, שלנוצותיו גוון ירוק מתכתי, פטישנים הנקראים על שום הציצית שבולטת בצד האחורי בראשם, בכפנים שמנידים ראשיהם מצד לצד, חסידות שונות, ביניהן חסידת האוכף, חסידת מרבו מכוערת, חסידת הארבה האפרורית למראה, חסידה שחורה שמקורה האדום והיפה מכולן בולט וחסידה צהובת מקור. ואם זה לא מספיק, אז גם מגלנים שמחפשים תולעים ורמשים במקורם המאונקל, שלדגים, פרפרים, יאוריות, כחל ליילכי שבולט בצבעי הטורקיז העזים שלו, תופש דבורים שגוונו ירוק ואורגים קטנים ועיטמים שיושבים על העצים.

מפגש בעלי כנף בשמורה, צילום: גילי חסקין

6. מה עושים במשך היום בלודג'

הסיורים בלודג', כמו בהרבה לודג'ים אחרים, נחלקים לשניים: סיור בוקר, היוצא השכם בבוקר בשעה 6:00 וחוזר ללודג' בשעה 10:00 לערך. הסיור השני יוצא לדרכו בשעה 15:00 ושב בשעה 19:00, מתמקד לרוב בהתרחשויות לאורך הנהר וקו המים: היפופוטמים יוצאים מן המים, לביאות נועצות מבט מאיים, תנינים הפוערים את פיהם המרמז על פוטנציאל הסכנה. את השעה האחרונה עושים בחשיכה, תוך כדי חיפוש בעלי חיים.

שעות החום שבין הסיורים אינן טובות לספארי, החיות מתחבאות בצל והאור העז מקשה על הצילום. זה הזמן לשבת ליד הבריכה שבלודג', ללגום בירה ולצפות בנעשה בנהר.

בנוסף על סיורי ספארי, אפשר לבקר כאן במרכז חינוך לילדי האזור, המנחיל לילדים המקומיים מעט ידע על הטבע, בתקווה שכך יהפכו לשומריו הנאמנים. במרכז ישנו מוזיאון הממחיש את החיים בסוואנה ובו תצוגה של עולם החי הכוללת מזון, גללים, עקבות, גולגולות ומידע נוסף. בכיתת הלימוד המיועדת לעבודה בקבוצות, לכל שולחן יש שם של בעל חיים אחר. את המקום מנהל, כבר עשרים שנה, זוג אנגלי.

גם כאן, לצד בית הספר על גדת הנהר, יש ספסל מתחת לסככה המזמין לשבת, להתבונן בנהר ובחיים הרוחשים סביבו: אנטילופת פוקו חוצה את המים בזהירות, נקבה של קודו, כמה פילים והיפופוטמים המרחרחים ומתבוננים מעל המים. כמו בכל מקום, גם על גדת הנהר ועל בולי עץ, תראו תנינים מתחממים בשמש. התנינים מגיעים לאורך של שבעה מטרים, עור גבם עבה, קשה ועוטה מגני קרניים, המשמש כשריון מגן – הודות לו נשארו עד היום.

בסיורי אחר הצהרים והערב יתלווה אליכם ריינג'ר (פקח בשמורה), שתפקידו להאיר את הסביבה בעזרת פנס. בדרך זו תוכלו לראות גירית קטנה מנומרת, שמרחרחת את הקרקע בחפשה מזון. בערב אחר תוכלו אולי לראות מקרוב נמר גדול או לביאות וגוריהן.

7. מה עוד אפשר לעשות בקרבת השמורה

בני שבט הקונדה, אחד מכמה עשרות שבטים בזמביה, גרים בכפר הסמוך לשמורה. ביקור בכפר מאפשר הצצה לחיי כפר: נשים נושאות כד מים על גבן, פועל מייצר לבני אדובה לבנייה או נשים קולעות מחצלת בשיטה מסורתית עם הבדל קטן - היום הן משוחחות תוך כדי העבודה בטלפון סלולארי. מוקד חיי הכפר נמצא סביב הבאר, שם מישהו מפמפם ידית ארוכה והיתר שואבים מים. נערות ממלאות מכלי פלסטיק צבעוניים במים ומציבות אותם על ראשיהן. התושבים לא מוטרדים מהחום והזבובים לא מפריעים להם. הם לא צבעוניים כמו התושבים בצפון קניה או באתיופיה ולא שימרו את הדתות המסורתיות כמו בגאנה, טוגו או בנין. מבחינתם הטבע מושלם, מכיוון שהוא יצירה אלוהית. גם הבצורת והשיטפונות הם חלק מהשלמות הזאת ומדגישים את העוצמה של הבריאה.

הכירו את בני שבט הקונדה, צילום: גילי חסקין

בנוסף - אפשר גם לאכול כאן ארוחה כפרית צנועה ולצפות במופע של בני הכפר, שבו המתופפים מסעירים את המחוללות, בזמן שהאחרים מוחאים כפיים. וגם ללמוד על המאבק שמנהלת המדינה בציידים ולראות כיצד עובדות מלכודות הציידים ואת הנזק שהם גורמות לחיה שניצודה.

קבלו הצצה לביקור בשמורה:

הכותב גילי חסקין הוא מדריך ומומחה לטיולים: www.gilihaskin.com

הכתבה בשיתוף חברת “עולם נסתר”

יעדי הכתבה

סגור
0
×