לאן לנסוע: טיול בברלין או אמסטרדם - מדריך להשוואת יעדים

ברלין ואמסטרדם הם שני יעדי תיירות פופולאריים ביותר. בעוד אמסטרדם מתאפיינת כעיר קלה ונעימה לשהות קצרה, ברלין מציעה משהו עם אופי אחר והרבה יותר אפשרויות. בכל אחת מהן יש מבחר בלתי מבוטל של חיי תרבות, לילה וגסטרונומיה והבחירה ביניהן עלולה להוביל להתלבטות. לשם כך ערכנו עבורכם השוואה בין השתיים והצבנו אותן אחת מול השנייה בקטגוריות שונות, כדי שתוכלו לבחור ביתר קלות את העיר המתאימה לכם
מערכת אתר למטייל
|
מפה
תמונה ראשית עבור: לאן לנסוע: טיול בברלין או אמסטרדם - מדריך להשוואת יעדים

עלות

ברלין היא העיר הזולה ביותר בגרמניה ואחת הערים הזולות באירופה כולה. הדבר נכון למחירי המחייה, התחבורה והבילויים ועובדה זו תאפשר לכם לתכנן חופשה מלאת פעילויות במחירים נמוכים. בנוסף למחייה הבסיסית הזולה, קיימות דרכים נוספות לצמצם הוצאות בברלין, כמו שימוש בכרטיס סטודנט, רכישת כרטיס ה-Welcome Card, שמאפשר נסיעה חופשית באמצעי התחבורה, כמו גם כניסה חינם לאתרים רבים והנחות בכניסה לאחרים. כמובן שמומלץ לבדוק אם הכרטיס מתאים לסוג הטיול שאתם מתכננים ולכמות האתרים בהם יש בכוונתכם לבקר, יש שיעדיפו לקנות כרטיס לתחבורה הציבורית ולבקר במוזיאונים בנפרד. שימו לב, גם המוזיאונים מציעים כניסה חופשית בימים מסויימים משעה מסויימת.

נסיעה לאמסטרדם תהיה יקרה יותר. אמנם ניתן לצמצם הוצאות על ידי לינה בהוסטלים זולים, קניית אוכל בסופר, רכישת כרטיס מוזיאונים וכדומה, אך בהשוואה לברלין, שהיא, כאמור, מהערים הזולות ביבשת, אמסטרדם תהיה יקרה יותר.

לסיכום: בכל קנה מידה שהוא וביחס כמעט לכל עיר אירופאית, ברלין זולה יותר.

למי מתאים הטיול

שתי הערים הן בעלות עניין לכל הגילאים ולכל הטעמים וכל אחד יוכל למצוא בהן תעסוקה. כך, למשל, הן מתאימות לחבר'ה צעירים שרוצים לנסוע "לנקות את הראש". מי שמחפש חופשה זולה במיוחד יוכל למצוא כזו בקלות, בעיקר בברלין. העיר הקוסמופוליטית מושכת אליה צעירים מכל העולם ומבטיחה שלל אטרקציות ופעילויות, אך גם אמסטרדם, למרות היותה יקרה יותר, היא יעד פופולארי ביותר בקרב צעירים המחפשים יעד נעים לנופש. למגיעים עם משפחה, יתכן שאמסטרדם תהיה בחירה מתאימה יותר.

הולנד בכלל נחשבת ליעד משפחתי מועדף ומי שיגיע לאמסטרדם עם ילדים יהנה משייט תעלות, ביקור בגן חיות וגישה נוחה ליעדים משפחתיים מובהקים כמו פארק השעשועים האפטלינג, שווקי הגבינות ועוד. יחד עם זאת, גם ברלין היא יעד מתאים למשפחות. יש בה, בין היתר, גן חיות מפורסם ומתחם חדש של "לגולנד", פארק הטירגרטן הירוק ורחב הידיים מתאים מאוד לפיקניק משפחתי ושייט על נהר השפרה מהווה אף חוויה מהנה.

לסיכום: כל אחד ימצא עניין בכל אחת מהערים, אך בכל זאת, אם אתם מחפשים יעד זול, שמשלב בין אתרים בעלי חשיבות היסטורית לאמנות מובילה, יתכן שתעדיפו לנסוע לברלין. אם אתם מחפשים יעד לטיול עם ילדים ולזמן קצר, אמסטרדם עשוייה להתאים יותר.

חיי לילה

מי שיגיע לאמסטרדם ימצא בה היצע בלתי מבוטל של חיי לילה ותרבות בילויים עשירה. בעיר, ממנה צמחו שניים מטובי הדיג'ייז הפועלים כיום (טיאסטו וארמין ואן בורן), פועלים מועדונים עם הופעות חיות מדי ערב (הפארדיסו והמילקי ווי הם המפורסמים בהם). בנוסף, אמסטרדם נחשבת לאחת מהבירות העולמיות של הקהילה ההומוסקסואלית, דבר שמוביל להיצע גדול של מקומות בילוי. ברלין נחשבת לאחת הערים התוססות והמרתקות ביותר באירופה והדבר נכון גם לגבי חיי הלילה שלה. מגוון הברים ומועדוני הלילה הוא רחב ויקלע לכל טעם. כמה מהמועדונים שלה מפורסמים בכל העולם ובראשם מועדון הברגהיין (Berghain), שמארח את טובי הדיג'ייז ומושך אליו קלאברים מכל רחבי העולם.

לסיכום: בשתי הערים סצנת הבילויים וחיי הלילה חיה ובועטת, עם נטייה קלה לטובת ברלין, בגלל המבחר הגדול ומגוון מתחמי הבילוי.

אטרקציות

ברלין היא עיר גדולה, עם היסטוריה מרתקת וביקור בה כולל שפע של מבנים מודרניים לצד היסטוריים ומוזיאונים רבים. הרייכסטג, שער ברנדנבורג, צ'ק פויינט צ'ארלי, המוזיאון היהודי ומוזיאון הפרגמון הם מקבץ אתרים על קצה המזלג שברלין מציעה. אמסטרדם היא קומפקטית יותר ומתאימה מאוד למי שרוצה לשוטט ברגל ולספוג את האווירה המקומית. מלבד האטרקציות הבולטות של אמסטרדם, שכוללות את ריכוז המוזיאונים הכי גבוה בעולם, שייט בתעלות העיר, ביקור בבית אנה פרנק, הגנים הבוטניים ומבשלת הבירה היינקן, יש לציין את המרכז העתיק והיפהפה של העיר, שהוכרז כאתר מורשת עולמי.

בשל גודלה של אמסטרדם, היא מתאימה מאוד לביקור קצר של ימים ספורים, במהלכם ניתן לבקר ברוב האטרקציות שלה. גודלה העצום של ברלין, מאידך, מצריך לפחות חמישה ימים לשם ביקור באטרקציות המרכזיות שלה.

לסיכום: אם אתם נוסעים לחופשה בת שבוע ומחפשים חוויה עירונית, ברלין והאטרקציות שלה היא היעד המומלץ. אם זמנכם קצר יותר ואתם רוצים טעימה מאירופה, אמסטרדם תשרת אתכם נאמנה. כמו כן, ברלין תתאים יותר למי שרוצה לשלב רוח היסטורית בטיול שלו, להכיר מקרוב אתרים רבים בעלי משמעות, ובפרט בפן היהודי.

עונות

בכל הנוגע למזג אוויר, שני היעדים דומים זה לזה פחות או יותר. ברלין מתאימה לטיול גם בימי גשם, שכן רבים מאתרים נמצאים במבנים סגורים - הרייכסטאג, המוזיאונים השונים וכמובן מרכזי קניות, דוגמת ה-KA.DE.WE. יחד עם זאת, בחורף קר בה מאוד ועשוי לרדת בה שלג, דבר שכמעט ואיננו קורה באמסטרדם, אך היא, מאידך, עלולה להיות גשומה יותר.

לסיכום: אין הבדל משמעותי בכל הנוגע למזג אוויר, למעט העובדה שבחורף ברלין נוטה להיות קרה יותר ואמסטרדם - גשומה יותר.

תרבות ואמנות

בשתי הערים פועלים כמה מהמוזיאונים, שנמצאים ברשימת המוזיאונים הטובים בעולם. באמסטרדם פועלים למעלה מחמישים מוזיאונים, גדולים וקטנים כאחד, הנוגעים כמעט בכל תחום עניין שהוא: אמנות, סקס, ילדים ועוד. ביקור בביתה של אנה פרנק, מוזיאון ואן גוך ומוזיאון ההרייקסמוזיאום (Rijskmuseum), המוזיאון הגדול ביותר בהולנד, הוא בגדר חובה במהלך טיול באמסטרדם.

בברלין, מרוכזים חמשת המוזיאונים הגדולים של העיר במתחם "אי המוזיאונים" (Museumsinsel), ובראשם ניצב מוזיאון הפרגמון (Pergamon), בו מוצגים אוספי אמנות נדירים מהעת העתיקה, שהמוכר בהם הוא מזבח פרגמון, מהמאה השנייה לפני הספירה. מוזיאונים נוספים ומומלצים בעיר כוללים את הטופוגרפיה של הטרור, העוסק בפשעי הנאצים והמוזיאון היהודי.

לסיכום: בכל הנוגע למוזיאונים, בשתי הערים יש היצע בלתי מבוטל של מוזיאונים, המתאימים לכל גיל ולכל תחום עניין וחובבי התרבות באשר היא, יפרחו בכל אחת מהן.

אוכל

ברלין ידועה ככור היתוך בו משתקעים מהגרים ממקומות שונים בעולם, דבר זה בא לידי ביטוי גם בתחום הקולינארי והדבר מבטיח מגוון ומבחר של מסעדות בברלין, מטבחים וטעמים שיתאימו לכל חיך. גם אמסטרדם לא בטלה בשישים בתחום הקולינארי ועד היום ניכרת בה השפעת השליטה ההולנדית באסיה ואינדונזיה.

לסיכום: בכל אחת מהערים ניתן למצוא מטבחים מעניינים מכל רחבי העולם, זאת בנוסף למטבח המקומי, בו שולטים, בשתי הערים, תפוחי אדמה ובשר.

כשרות

באמסטרדם פועלים כמה בתי כנסת ויש בה לא מעט מסעדות כשרות וחנויות המוכרות אוכל כשר. מרכז הקהילה היהודית בעיר נמצא ברחוב Van der Boechorststraat 26, 1081 BT ובאתר הקהילה ישנו פירוט על מסעדות וחנויות בהן ניתן למצוא אוכל כשר: nihs.nl. שומרי כשרות בברלין יוכלו לעשות זאת ביתר קלות במלון קראון פלאזה בעיר, שנמצא בבעלות יהודית ואשר התאים עצמו לצורכי המטייל הדתי.

המלון כולל חדרים המותאמים לשהייה בשבת וארוחות כשרות, סמוך למלון פועל בית כנסת. אתר המלון: www.crowneplazaberlin.com . בית חב"ד פועל במזרח ברלין, סמוך לאלכסנדר פלאץ ושם ניתן לאכול ארוחת שבת. כתובת: Karl-Liebknecht-Str 34. בבית חב"ד ברחוב Münstersche Str. 6 פועלת מסעדה כשרה ומסעדות נוספות פזורות בעיר.

לסיכום: מטיילים שומרי כשרות יכולים לנסוע ללא חשש לשתי הערים, עם נטייה קלה לטובת אמסטרדם, בה יש קהילה יהודית פעילה, שמעניקה המלצות על מסעדות וחנויות אוכל ומפעילה מספר בתי כנסת לתפילות.

קניות

כאמור, ברלין היא אחת הערים הזולות באירופה ודבר זה בא לידי ביטוי גם בתחום הקניות. מעבר לרשתות הקניות המוכרות, שפועלות בכל אירופה, בברלין תמצאו שפע של חנויות יד שנייה שמוכרות פריטים מעניינים ויוצאי דופן. מציאות אפשר גם למצוא בכל אחד משווקי הפשפשים שפועלים בעיר ובראשם שוק הפשפשים הוותיק, המתקיים מדי יום ראשון ברחוב 17. Juni. קאלברסטראאט (Kalverstraat), איזור הקניות הראשי של אמסטרדם נמצא ממש במרכז. בנוסף לו, פועלים בעיר מספר בתי כלבו ורחוב PC Hooft הוא רחוב קניות יוקרתי, כך שאפשרויות השופינג הן בעיר הן רבות.

לסיכום: מבחינת היצע ואפשרויות קנייה, שתי הערים מספקות את הסחורה, מבחינת מחירים, קרוב לוודאי שברלין תהיה זולה יותר.

תחבורה

רבות דובר על מערכת התחבורה היעילה להפליא של ברלין - אוטובוסים, טראם, רכבות תחתיות - והכל מדוייק ונוח וניתן לניצול מלא בעזרת כרטיס נסיעה שבועי או כרטיס למספר ימים. כדי לטייל לעומק בברלין יש צורך להיעזר בתחבורה הציבורית. אמסטרדם היא עיר קטנה ונוח מאוד לטייל בה ברגל. גודלה של העיר מצמצם את הצורך בשימוש בתחבורה ציבורית, אך כדאי לדעת שבמקרה הצורך, גם בה יש תחבורה נוחה מאוד ואפשרות לקנות כרטיס נסיעה חופשי ליום או יותר. אפשרות מומלצת נוספת להכיר את אמסטרדם היא להצטרף למנהג המקומי ולרכוב על אופניים.


לסיכום: באמסטרדם, אמצעי התחבורה המרכזיים בהם תשתמשו הם אופניים ורגליים. בברלין תחכה לכם רשת מסועפת של אמצעי תחבורה, שתאפשר לכם להכיר היטב את העיר בצורה נוחה ומקיפה ובקיצור - מושלמת.

טיולים יומיים מחוץ לעיר

מאמסטרדם ניתן לצאת למגוון רחב של טיולי יום מחוץ לעיר, בצורה מאורגנת או עצמאית. כך למשל, העיר ליידן נמצאת במרחק של כחצי שעת נסיעה מאמסטרדם, אוטרכט במרחק של כעשרים דקות, האג במרחק של כשלושת רבעי השעה וחיטהורן במרחק של כשעה וחצי. בנוסף, ניתן לצאת לסיורים של חצי יום בכפרי דייגים, שוק הגבינות ופארק הצבעונים, שנחשב לאחד מחמשת הגנים היפים בעולם. מאמסטרדם ניתן אף להגיע בקלות לערים בבלגיה.

מי שירצה לצאת מברלין לטיול יום מחוץ לעיר יוכל לעשות את דרכו בתחבורה הציבורית אל העיר פוצדאם. נסיעה של כחצי שעה תוביל אתכם אל העיר היפה בה תוכלו לבקר בארמון סנסוסי (Sanssouci) המרשים ובגנים המקיפים אותו. אפשרות נוספת לטיול יום מברלין היא העיר דרזדן, שנמצאת במרחק של כ-200 קילומטרים. עיר זו שוקמה לאחר שנהרסה במלחמת העולם השנייה והוכרזה כאתר מורשת עולמי.

לסיכום: מאמסטרדם תוכלו להגיע בקלות ובמהירות לשפע של יעדים המתאימים לטיולי יום - ערים, כפרים, גנים ואף לחצות את הגבול. מבחר טיולי היום מברלין מצומצם יותר.

שפה והתמצאות

העם ההולנדי ידוע כעם ידידותי מאוד ורובם דוברי אנגלית טובה וישמחו לסייע לכם. חשוב לציין שאמסטרדם היא עיר סובלנית בכל הנוגע לזנות ולסמים (למרות שהיתרי השימוש בסמים הולכים ומצטמצמים) ולמרות זאת, מדובר באחת הערים הבטוחות באירופה ובעולם. בברלין, השפה האנגלית פחות שגורה בפי המבוגרים. צעירי ברלין, לעומת זאת, יודעים יותר ויותר אנגלית ובנוסף, אופייה הקוסמופוליטי של העיר תורם להרגשה נוחה וידידותית למטיילים בעיר.

לסיכום: באף אחת מהערים אינכם צפויים להתקל בבעיית התמצאות או תקשורת עם בני המקום.

לתחילת הכתבה

חושבים אחרת? מוזמנים להגיב!

תודה ליונית אבני, מנהלת פורום טיולי משפחות ופורום אירופה באתר למטייל ולגל עפרון מחברת איזי ריידר אמסטרדם, על עזרתם בהכנת הכתבה.

רוצים לקרוא עוד על טיול בברלין או טיול באמסטרדם? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×