ללכת על פסגת הקילימנג'רו - מידע לתכנון וטיפוס - חלק א'

תמונה ראשית עבור: ללכת על פסגת הקילימנג'רו - מידע לתכנון וטיפוס - חלק א'	 - תמונת קאבר
זכויות: ליאורה ויורם תמיר

בפברואר 2018 נסענו, ליאורה ויורם, לטיול בטנזניה, שחלקו הראשון כלל טיפוס על הקילימנג'רו. אנחנו סבים צעירים, גרים בירושלים, בני 58 ו-56.

מבחינתנו הטיפוס היה חוויה מאתגרת, מרהיבה ומאוד משמעותית. מכיוון שנתקלנו במהלך תכנון הטרק בחוסר במידע למטייל העצמאי, ברצוננו לשתף מניסיוננו את המטיילים שמעוניינים ליהנות מחוויה דומה.

שלב ההכנות לטיול

מתי לטפס – ניתן לטפס על ההר בשתי העונות היבשות: "הארוכה" ינואר-פברואר, ו"הקצרה" אוגוסט.

פעילות ספורטיבית וכושר גופני – אנו בעלי כושר גופני טוב מאוד יחסית לגילנו, ומבצעים פעילות מגוונת בעצימות בינונית 5-4 פעמים בשבוע. לצורך הטיול הגברנו את קצב אימוני ההליכה, יצאנו לטיולים בני כ-15-20 ק"מ באזור ירושלים, בחרנו במודע מסלולים שכוללים עליות וירידות רבות והוספנו גם אימוני מדרגות.[1]

bec13f15e5e3cdb7d998c85da2048f35.jpg?l=6

מומלץ מאוד לבצע את הטרק כאשר אתם בכושר גופני מיטבי, אולם אין צורך להגזים בדרגת הקושי שהטיפוס דורש. גם אם הכושר הגופני שלכם בינוני, אבל הטיפוס חשוב לכם ואתם מוכנים להשקיע באימון, אין שום סיבה לא "ללכת על זה".

התייעצות קודמת עם מדריך ישראלי - במידה וזו נסיעתכם הראשונה לאפריקה, ו/או אם אתם מתכננים טיול שכולל כמה מוקדים, מומלץ להתייעץ, בתשלום, עם גורם שיעזור לכם בתכנון הטיול. חשוב לוודא שהוא בעל ניסיון מוכח בשטח ולא סוכן שההיכרות שלו עם המסלול כללית. לדוגמה, שהוא טיפס בעצמו על הקילימנג'רו, ועשה זאת בזמן האחרון. עלות מפגש כ- 350 ₪.

חיסונים – עליכם לפנות למרפאת מטיילים לקבלת המידע הנחוץ.
נדרש להציג עם נחיתתכם בשדה התעופה קילימנג'רו, אישור שאתם מחוסנים כנגד קדחת צהובה[2]. בלא אישור זה לא תורשו להיכנס/לטייל בטנזניה.

תכנון ורכישת החבילה – לא ניתן לטפס על הקילימנג'רו ללא קבלת האישורים המתאימים, ללא ציוד וללא צוות שכולל מדריכים, פורטרים וטבח. כלומר, יש צורך ב"רכישת חבילת טיפוס". ניתן להגיע לעיר המוצא – ארושה, בה יש סוכנויות טיול רבות, ולרכוש שם את חבילת הטיפוס – זו כנראה הדרך הזולה ביותר. עם זאת, כאשר מבצעים את ההזמנה מהארץ וסוגרים את כל הפרטים מראש ניתן לחסוך בזמן השהיה והחיפוש בעיר, קיימת נגישות גבוהה לגורמים מקומיים באמצעות האינטרנט ויש אפשרות לקבל החלטה בצורה שקולה יותר. אנו העדפנו דרך זו.

פניה לסוכן/מדריך בטנזניה - אתרי הטיול באינטרנט מלאים בהמלצות של מטיילים לגבי סוכנים ומדריכים שונים. שיקלו ובדקו את ההמלצות. מהניסיון האישי שלנו – ההמלצות תאמו את התרשמותנו מהסוכן.

נסו לוודא שהגורם המארגן בעל ידע מעשי ומעודכן. השוו בין 3 חברות/סוכנים/מדריכים טנזניים לפחות. פירוט התוכנית היה שונה בין הסוכנים. בכדי להשוות יצרנו טבלה וביקשנו מהם להתייחס אליה. אל תהססו לשאול ולוודא פרטים שאינם ברורים לכם. מבין הסוכנים עמם יצרנו קשר, בחרנו בסוכן שהתרשמנו מתשובותיו המקצועיות והמענה המהיר שלו. המלצות ניתן בהמשך.

יצירת קשר עם סוכן מקומי/חברה/מדריך ככל שמספר המתווכים יורד עלות הטיול מופחתת. אפשר לנסות ולהגיע באמצעות האינטרנט ישירות למדריכים שביכולתם גם לארגן את הצוות והציוד לטיפוס. מדריכים אלו פחות נגישים כיוון שהיקף הפעילות שלהם פחות ביחס לחברות ולסוכנים, ולכן היכולת שלהם להיות "נוכחים" באינטרנט קטנה יותר. אנחנו התוועדנו לאפשרות הזו רק במהלך הטרק.

קבוצה או טיול פרטי? בחרנו בטיול פרטי – קבוצה של 2, שהוא יקר יותר בהשוואה לקבוצתי. היה לנו חשוב לא להתפשר על קצב ההליכה המתאים לנו. מבחינתנו זו הייתה החלטה נכונה ומאוד משמעותית.

מידע על הטיול עצמו

מסלול הטיסה ונמל התעופה – הטיסה מהארץ כוללת נחיתת ביניים באדיס אבבה, בירת אתיופיה ומשם טיסת המשך לנמל התעופה קילימנג'רו (JRO). יש לקחת בחשבון שתתכן שהות של מספר שעות באדיס. השהות בנמל תעופה זה מתאים לסטנדרטים במדינות העולם השלישי ומומלץ להצטייד באוכל ושתיה.

עיר מוצא לטרק – ערי המוצא לטרק הקילימנג'רו הן ארושה ומושי. בחרנו בארושה מכיוון שהיא גדולה ומרכזית יותר ויש בה יותר מה לעשות (יש לציין כי לא ביקרנו במושי).

895c5cb82e62059bcca0bc51383fd647.jpg?l=8

בחירת מסלול הטיפוס – קיימים מספר מסלולים שונים לטיפוס על הקילימנג'רו. אנו בחרנו במסלול מאצ'מה מכיוון שיש בו הסתגלות טובה לגובה, הכוללת עליה וירידה ללינת לילה בגובה נמוך יותר. מסלול אחר (בו לא בחרנו) הינו מסלול המרנגו שמכונה "קוקה קולה", שהינו פופולרי ונחשב ליותר קל ומהיר, ובו קיימת אפשרות ללינה בבקתות שהן נוחות יותר מהאוהלים שבמסלול מאצ'מה. למסלול "קוקה קולה" יש חסרונות משמעותיים - הסתגלות נמוכה לגובה, וטיפוס לפסגה, שהוא החלק הכי קשה במסלול, תלול יותר.

דרגת הקושי של הטרק – 4 הימים הראשונים עד לטיפוס על הפסגה הם במגמת עלייה מתמדת, אך ההליכה קצרה יחסית, כ-7-12 ק"מ ליום. היום החמישי המתחיל בלילה וכולל את הטיפוס והירידה שלאחריו הם ברמת קושי גבוהה יותר, בגלל כמה גורמים: הגובה והתלילות קשים יותר (מ-4,673 עד ל-5,985 מ'), תנאי קור עז, ההליכה מתבצעת בלילה והקצב אחיד ואיטי.

הסתגלות לגובה – בטיפוס ישנה עלייה לגובה רב המלווה בסכנה לפיתוח מחלת גבהים. למיטב הבנתנו זו תכונה אישית שאין לה קשר לגיל או לכושר גופני. מומלץ לבצע את הטיפוס לאחר התנסות קודמת בטרק ברמה דומה כדוגמת טרק "סובב אנפורנה" שבנפאל (5,416 מ'), להקפיד על זמן התאקלמות, נטילת כדור להסתגלות לגובה וכמובן מודעות לסימני המחלה כפי שמפורטים במאמרים רבים באינטרנט.

במידה וכבר טיילתם בגבהים דומים אתם אמורים להכיר את התגובה שלכם לגובה, אם כי גם בהיבט זה עלולות להיות הפתעות.

מסלול מאצ'מה בנוי תוך הקפדה על כללי הטיפוס בגובה כולל עלייה ביום ה-3 לגובה של 4,600 מטר ולינה במחנה ברנקו בגובה 3,950 מטר. לקחנו כל יום חצי כדור דיאמוקס (להסתגלות לגובה) בבוקר וחצי כדור בלילה. לשמחתנו לא נתקלנו בשום בעיות משמעותיות בתחום זה.יש לציין שהמדריכים בעלי ניסיון רב ומאוד ערים לתגובות המטיילים לגובה, וניתן להתייעץ איתם במקרה הצורך.

לוע הר הגעש – הקילימנג'רו הוא הר געש שהלוע שלו מעט נמוך מהפסגה, מרוחק ממנה, ואינו מהווה חלק ממסלול הטיפוס הרגיל. קיים מסלול ומחנה לינה שמאפשרים הגעה ללוע, אך הוא יקר יותר ודורש הרשמה מראש למסלול זה בשער השמורה. נקודה זו התבררה לנו במהלך הטיפוס כך שלא יכולנו לשנותה. במידה והגעה ללוע משמעותית לגביכם עליכם לברר פרטים עם מארגן הטיול, כיצד מתבצע המסלול ומה העלויות המדויקות.

719b63d39ced55d9906f8d82a6d9cfaf.jpg?l=8צוות מלווה – החוקים לקביעת הצוות נקבעים על ידי הממשלה הטנזנית. הם נועדו בין היתר לאפשר העסקה של כמה שיותר אנשים, ולמנוע סחיבת משקל מוגזם וניצול של הפורטרים. על פי תנאי ההעסקה כל פורטר צריך לשאת עד 20 ק"ג (בנוסף לציוד האישי שלו). מקובל להקצות 3-4 פורטרים לכל מטייל, בנוסף לצוות טבחים ומדריכים.

הצוות שלנו כלל סך הכל 10 אנשים: 2 מדריכים, טבח, ו-7 פורטרים.

משכורות וטיפים – אנשי הצוות מקבלים שכר בסיסי ביותר ממארגן הטיול הטנזני. עיקר המשכורת של הצוות מגיע מהמטיילים, כאשר נהוג לשלם כ-10 דולר ליום לכל פורטר, כ-15 דולר ליום לטבח וכ-20 דולר ליום למדריך. לכך נהוג להוסיף טיפ על כל התקופה, אך החלטה זו לשיקולכם. עלויות השכר הכוללות מצטברות בגלל מספר הימים ומספר המלווים הרב ועשויות להגיע לכ-800 עד 1,000 דולר לזוג לכל הטיפוס.

מיסוי – בתכנון הטיול יש לקחת בחשבון את המיסוי הכבד מאוד שממשלת טנזניה מטילה על הביקור בהר ועומד על 100 $ ליום לאדם. סכום זה מגולם במחיר שהמארגן גובה מכם.


[1] נשמח אם אנשים בעלי ניסיון יוסיפו מידע על האופן המומלץ לבצע אימוני מדרגות.

[2] האישור נדרש בגלל נחיתת הבינים באדיס אבבה, בירת קניה, שם המטיילים עלולים להיות חשופים לקדחת הצהובה.

צפיה במפה צפה במפת הפוסט

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של ליאורם?

הפוסט הבא ›
ללכת על פסגת הקילימנגרו - רשימת ציוד, חלק ג
ללכת על פסגת הקילימנג'רו - רשימת ציוד, חלק ג'
מתוך הבלוג של ליאורם
23-04-2018
קרא מאוחר יותר
לכל הפוסטים של ליאורם »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

סגור
×