המדריך המזורז לחופשה בקובה

אחרי עשרה ימים מדהימים בקובה, שלמה כהן חזר עם שלל עצות, המלצות ותובנות לגבי הביקור באי הצבעוני והתוסס: כולל איך להתנהל עם כסף, איפה להוציא אותו ואיך להתמודד עם אנשים שינסו לקחת לכם אותו. בכתבה שלפניכם תוכלו גם לגלות איך לשמור על קשר עם הארץ, איך להגיע ממקום למקום ומה לעשות במקרה ש(חס וחלילה) תצטרכו טיפול רפואי, ובעצם כל שתצטרכו לדעת לפני שתגיעו לאי הקסום.
שלמה כהן
|
תמונה ראשית עבור: המדריך המזורז לחופשה בקובה
Thinkstock Imagebank ©

הכי חשוב - שיחון

כדאי מאוד להגיע לקובה והטיסה היקרה שווה כל שקל. קובה היא מדינה מדהימה ומיוחדת, עם אנשים שמחים שמרוצים מהחיים, נופים מדהימים והביקור בה היא חוויה אותנטית. רוב הסיכויים שלא תתקלו בכלל בדוברי אנגלית, כי כולם, אבל כולם מדברים רק ספרדית. חובה להצטייד בשיחון, בכדי להצליח להסתדר במדינה. זוהי מדינה בטוחה מאוד, בכל שעות היום והלילה ומעולם לא הרגשתי בעיה של ביטחון, למרות שכמעט לא נתקלתי בה בשוטרים.

המקומי וזה של התיירים - כסף בקובה

כדאי מאוד להגיע לקובה עם יורו, אך לא עם דולר. כל חנויות הצ'יינג' בקובה נותנות שער חליפין זהה, לכן מומלץ להחליף כסף רק בהן או בבנקים, אחרת תאלצו לשלם שער גבוה יותר במקום אחר. נכון לאפריל 2013, דולר אמריקאי שווה בערכו לפזו קובני (CUC - קוק) ואילו יורו שווה 1.3 פזו קובני. זהו גם השער שמופיע על השלט בחנויות הצ'יינג', אבל היות וקובה מסוכסכת עם ארצות הברית, התיירים הם אלה שמשלמים על זה: כאשר מגיעים להחליף דולרים, הקובנים ייקחו מכם עמלה של עשרה אחוזים מבלי להודיע. כלומר, כאשר נותנים להם מאה דולר, מקבלים רק 90 פזו קובני, כי עשרה אחוז מהם ירדו כעמלה לקאסטרו. לעומת זאת, אם מחליפים יורו, מקבלים בדיוק את הסכום הנקוב, ללא עמלות וללא קנס.

סימן דרך טוב - האל קפיטוליה בהוואנה. צילום: שלמה כהן

כידוע, יש בקובה כסף מקומי וכסף של תיירים. אין כל כך סיבה להתעסק עם הכסף המקומי וכל התשלומים שתדרשו לשלם יתבצעו בכסף של תיירים: מוניות, בתי מלון, כניסה לאתרים ולאטרקציות וכדומה. הפעמים היחידות שתדרשו לחשוב במונחים של כסף מקומי הוא בקניית פירות וירקות בשווקים או בקניות בחנויות של המקומיים. בכל מקרה, כדאי לשלם בכסף של תיירים, כי הם מעדיפים לקבל אותו. במקרה הזה, פשוט צריך לעשות חשבון פשוט: בשוק צריך לחשב יחס של אחד לחמישה, כך שאם משהו בו עולה 25 סנט מקומי, אתם תצטרכו לשלם חמישה סנט של תיירים. לעומת זאת, בחנויות הבגדים והנעליים, צריך לחלק את המחיר בעשרים (נעליים שעולות 250 פזו מקומיים יעלו 12 פזו של תיירים).


מתוקף היותכם תיירים, צפו לכך שבמהלך היום תתקלו בכל מיני אנשים שינסו להוציא מכם כמה שיותר כסף, בכל מני דרכים. חילקתי את אנשים אלה לשלושה סוגים:

  • ה"טפילים": ייגשו אליכם ברחוב ויציעו לכם סיגרים, סקס, רום, כרטיסים לקאסה למוזיקה וכל מיני מרעין בישין - פשוט להתעלם, להמשיך הלאה ולא להתייחס, ברגע שייראו שאתם לא מתייחסים הם פשוט ימשיכו לקורבן הבא.
  • נהגי המוניות: כדאי מאוד לקחת עמכם כסף קטן, בערך של דולר או שניים בשביל הנסיעה במונית. בנוסף לכך שיש לסכם על מחיר לפני תחילת הנסיעה (אחרת תקבלו מחירים חסרי פרופורציות למציאות), דאגו שיהיה עליכם בדיוק את הסכום שסיכמתם עליו. אם תבקשו לשלם בשטר גדול מדי, הנהג יראה לכם ארנק ריק ויגיד לכם שהוא לא חלפן כספים. אם יש לכם רק שטר גדול, פשוט תגידו לו שאין לכם ושייסע ותראו איך פתאום הוא מוצא עודף. למרות זאת, עדיף לא להסתכן ופשוט לדאוג להסתובב עם כסף קטן.
  • חנויות של מקומיים: ינסו להוציא מכם עוד כסף, אחרי שכבר סיכמתם על מחיר ולעיתים אפילו בעת התשלום עצמו. לדוגמא, המוכרת יכולה פתאום להגיד "יש לי יום הולדת היום, מה עם מתנה?"

מתנות לעצמיכם ולמשפחה שבארץ

בהוואנה, בניגוד לרוב המקומות בעולם, אין חנויות מזכרות ליד אתרי התיירות הגדולים, הפזורים בעיר. יש בעצם רק שני מקומות עיקריים בעיר, שאפשר לקנות בהם מזכרות לחברים ולמשפחה שבארץ. אחד המקומות הוא ליד מלון הוואנה ליברה, שנמצא על גבעה קטנה. בכדי להגיע לחנות, יש להגיע למלון, לצאת לצומת שנמצא מתחת לכניסה אליו, לרדת לכיוון הים (המלקון) ולעבור שלט גדול המשבח את ההפיכה עם קאסטרו וצ'ה גווארה. לאחר מכן, צריך להמשיך עוד חמישים מטרים ובצד ימין תראו מגרש ובו דוכנים המוכרים מזכרות. תוכלו למצוא שם דברים זולים וממש מיוחדים.

המקום השני נמצא בצומת של רחוב סאן רפאל, ליד הקאסה דל לה מוזיקה וליד הגינה הגדולה ברחוב סאן רפאל (כמה דקות הליכה מהקפיטליו). זה נמצא בתוך קניון קטן, המלא בחנויות של מזכרות ובחנויות בגדים ונעלים. כדאי לקנות שם רק את המזכרות, כי החנויות האחרות יקרות מאוד. בכדי לקנות בגדים ונעליים, מומלץ לבקר רק בחנויות של מקומיים, בהם תמצאו סחורה זולה מאוד ואיכותית. המקום הטוב ביותר לקניות כאלה בהוואנה, הוא ליד הקפיטוליו: צריך להגיע למלון סרטוגה ולהמשיך עד לרחוב שחוצה את הכביש שמגיע מהמלון (עם הגב למלון, צריך לפנות שמאלה). כשמגיעים לכביש זה צריך לפנות ימינה ואז מגיעים למדרכה רצופה בחנויות לאורך כקילומטר. כאשר נכנסים לחנויות, נכנסים בעצם למן אולם-שוק שיש בו בגדים, בגדים תחתונים ונעליים במחירים זולים מאוד.

למרות שהמחיר ההתחלתי שתקבלו כמעט בכל דבר שתבקשו לקנות ברחבי קובה (בין אם זה ירקות או נעליים), בדרך כלל, אינו המחיר הסופי שתדרשו לשלם, מניסיון, אי אפשר להוריד יותר מעשרים או שלושים אחוז מהמחיר הראשון שנקבו בו. כלומר, אם המחיר הראשוני הוא עשרה קוק, לא תצליחו להוריד אותו לפחות משבעה קוק.

לשמור על קשר עם הבית

כשתטוסו לקובה, תודיעו מראש לכל האנשים שאתם משאירים בארץ שלא יצפו לשמוע מכם יותר מדי, כי תשתיות התקשורת (אינטרנט וסלולר) ירודות מאוד במדינה. האינטרנט שם איטי ומתנתק המון, כך שאפשר רק לעשות בו פעולות פשוטות, בעיקר לגלוש באתרים של טקסט או ברשתות החברתיות. אי אפשר להעלות תמונות או לעשות פעולות כבדות מכל סוג. מבדיקה שעשיתי, נראה שמלון סרטוגה מציע את דיל האינטרנט הטוב ביותר: עשרה קוק לשעה, ועל כל שעה נוספת צריך לשלם עוד חמישה קוק, אך גם שם תצפו לאינטרנט איטי, שמתנתק לפעמים. בכדי לגלוש שם, צריך לקנות סיסמא במהלך היום (9:00-17:00) ואז אפשר להשתמש בה בכדי לגלוש מתי שרוצים. כאמור, גם תשתית הסלולר גרועה ביותר, וכתשעים אחוז מהשיחות שקיבלתי במהלך שהותי היו מתנתקות או אפילו לא מתחברות ובשאר המקרים היה בלתי אפשרי לשמוע כראוי את הצד שני. הדרך היחידה בה אפשר לתקשר בטלפון היא לבקש שיתקשרו אליכם לטלפון הקווי של הקאסה (שיחה לארץ משם עולה הון, גם בטלפון קווי).

מכוניות משנות הארבעים. צילום: שלמה כהן

אופניים, טוסטוס או מכונית קלאסית?

כאשר בוחרים להתנייד במונית בקובה, אפשר לבחור מבין מספר סוגי תחבורה: מונית-אופניים (Taxi Bike), שהיא מעין ריקשה כזו, בה שני אנשים יכולים לשבת מאחורה, מן טוסטוסון צהוב, שנראה כמו בימבה צהובה עם מנוע של מכסחת דשא ומקום לשני נוסעים, מוניות משנות הארבעים וגם מוניות רגילות, שהן בעצם סוג של מוניות שירות (משלמים להן בכדי לנסוע במסלול בו הן נוסעות). זה אולי נשמע מוזר, אבל בכל סוג של מונית שתבחרו תדרשו לשלם את אותו המחיר. כלומר, אם תקחו לאותו המרחק מונית אופניים או מונית משנות הארבעים, המחיר יהיה אותו המחיר. כמובן שהכל ניתן למיקוח וחובה לסגור מראש על המחיר.

מומלץ מאוד לנסוע לפחות פעם אחת, אפילו למרחק קצר במונית הבימבה הצהובה - זוהי חוויה שלא מהעולם הזה. לעומת זאת, לא כדאי לנסוע במוניות השירות, כי הם עלולים לשנות את נתיב הנסיעה שלהם לפי צעקות הנוסעים וזו כבר הופכת לנסיעה לא יעילה. האוטובוסים בקובה זולים במיוחד ועולים עשרה סנט של כסף מקומי. אל תעלו עליהם אם אתם לא יודעים בוודאות לאן הם נוסעים, אף אחד לא יוכל לעזור לכם, כי לא ידברו עליו אנגלית.

העיקר הבריאות

כמובן שעדיף לצאת בשלום ולחזור בשלום לארץ, אבל במקרה וצריך להשתמש בשירותי בריאות כלשהם, יש רק מקום אחד שתיירים יכולים ללכת אליו בהוואנה, כיוון שבשאר בתי החולים והמרפאות בעיר לא מקבלים תיירים. מרפאת Cira Carcia Clinic (כתובת: Playa street 10) אולי נראית כמו מרפאה משנות השישים בקיבוץ, אבל הרופאים והצוות מקצועיים ודוברי אנגלית רהוטה. הטיפול במקום מקצועי, מהיר ואיכותי.

דרך אגב, אם אתם רוצים לראות איך הרפואה שם מפותחת וטובה, לכו לראות את בית החולים Hnos Ameijeras, שנמצא בפינת בלוקאין, ממש על טיילת המלקון. זה בניין בסדר גודל של מגדל שלום, עם 25 קומות, כשבכל כל קומה יש מחלקה. מרשים מאוד להסתובב שם.

שמירה על המסורת

אני בחור דתי, לכן הלכתי לקהילה האורתודוקסית, שנמצאת ברחוב אקוסטה (Acosta), במרחק הליכה מהקפיטוליו. בכדי להגיע לרחוב, יש לפנות שמאלה (אם עומדים עם הגב למלון סרטוגה), ללכת עד הכביש שחוצה את הרחוב, לפנות שמאלה - לא ימינה לקניות - ואז בפניה השנייה שוב ימינה. רחוב אקוסטה נמצא בפנייה השלישית שמאלה משם ואחרי כמה דקות הליכה תראו את בית הכנסת בצד שמאל. הקהילה שם קטנה ובכל שבוע יש שם סעודת שבת, אל תצפו ליותר מידי, זה אירוע צנוע. אין אפשרות לקנות אוכל כשר בקובה, פשוט אין.לתחילת הכתבה

מתכננים טיול לקובה? הקישורים הבאים עשוים לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×