מאוריטניה- יעדי טיול, טיפים ועלויות

מאוריטניה


כללי:
למאוריטניה אין יחסים דיפלומטים עם ישראל נכון לכתיבת מילים אלו (אפריל 2011) בעקבות ניתוקם לאחר מבצע 'עופרת יצוקה' בעזה לפני כשנתיים. מידע זה מיועד לבעלי דרכונים זרים בלבד. בגלל שהתושב המאוריטני הפשוט מקבל את האינפורמציה שלו על מדינת ישראל מהתקשורת המקומית- עדיף להימנע מלציין את היותך ישראלי כשאתה מטייל במדינה. אנשים נחמדים בסך הכל שכמו בכל מדינה אחרת רק רוצים את הדולר שיש לך בכיס, אבל מספיק קיצוני אחד שיכול להרוס טיול שלם במדינה המדהימה הזו (יש גם קצת אל-קעיידה שמסתובבים ליד הגבול עם אלג'יריה). מקדוניה זה אחלה מדינה לכיסוי. אף אחד לא מכיר אותה ולא יודע מה מדברים בה כך שגם אם תדברו עברית הם לא יבינו. בנוסף יש מחסומי משטרה וצבא כל איזה 50 ק"מ כך שמבחינה ביטחונית אין בעיה. בכל מקרה, אין ספק שמדובר במדינה מכניסת אורחים. הרבה תיירים אירופאים פוקדים את המדינה בעונה ומי שיטייל בה לא יפסיק לשתות כוסות תה ועלול צאת עם סכנה לסוכרת מרוב שתייה... מדינה מדברית אשר משרה אווירה רגועה על יושביה. מי שמחפש זמן- זה המקום. יש אותו בשפע!
ויזה- ניתן לעשות רק מראש בשגרירויות מאוריטניה (לפעמים גם צרפת) במדינות השונות. אין להגיע לגבול ללא ויזה!!! יחזירו אתכם אחורה... מחיר ויזה בשגרירות סנגל בדקאר: 42,000 CFA.
מעבר גבול רוסו- מעבר רועש ומבולגן עם מלא אנשים שחוצים ומקומיים מעצבנים שמציעים את "עזרתם". לבאים מסנגל: מסנט לואיס עד למעבר גבול 2500 CFA כולל שק. יש לקחת סוס ועגלה מתחנת המוניות של המעבר (300 CFA) עד לביקורת דרכונים. לאחר מכן יש לקחת את המעבורת הגדולה הציבורית שלא עולה כסף ולחצות איתה את נהר סנגל המהווה את הגבול. אם אתם לא מסתדרים, שלמו סכום פעוט למקומי שישמח ללוות אתכם בכל התהליך וכן ימנע מאחרים להציק לכם. הצד המאוריטני מסודר ואין בעיות. נותנים את הדרכון לשוטר המקומי עם ההגעה לצד המאוריטני והוא דואג לסידור הכניסה למדינה במקום המיועד לכך. מונית מהמעבר גבול לנואקשוט, עיר הבירה, עולה 4,000 עוגיה.
החלפת כסף לבאים מסנגל- עדיף להחליף CFA ל- Ouguiyaבצד המאוריטני ב-CHANGE שצמוד למעבר גבול. יחס יותר טוב ובלי בלאגן. 5,000 CFA = 2850 Ouguiya נכון לפבואר 2011.

המסלול שלי: חצייה מסנגל דרך מעבר רוסו המשוגע. נסיעה ל- Nouakchott ומשם ל-Atar (4000 עוגיה, 6 שעות נסיעה) המשך ל- Chinguetti לקיחת מדריך ו-2 גמלים והליכה ברגל עד לנווה המדבר Tarjit. משם מונית בחזרה ל-Atar (3,000 עוגיה). מונית נוספת ל- Choum (1000 עוגיה, שעתיים וחצי נסיעה). קפיצה על הרכבת הארוכה בעולם עד ל- Nouadhibou. מונית למעבר גבול עם מרוקו (2,000 עוגיה) צד מאוריטאני. מונית נוספת דרך No Man Land עד לצד המרוקאי.

Nouakchott- עיר הבירה. באר שבע בצורה מוגדלת. נחמד להסתובב בין בתי השכונות בשבילי החול שביניהם. מומלץ לבקר בשוק הדגים בשעות אחר הצהריים כאשר עשרות סירות עולות מן הים עם שלל דגים. שינה באוברג' Menata (1,500 עוגיה לקמפינג). מידע נוסף ב- http://www.escales-mauritanie.com/ .
Atar- העיר הגדולה של חבל Adrar. אין הרבה מה לעשות בה. בסיס טוב להתארגנות לטיולים באזור והצטיידות במזון ושתייה. יש הרבה מקומות לינה והמגוון גדול. עד לאחרונה היו טיסות ישירות מצרפת לכאן פעם בשבוע אך בגלל סיפורי אל-קעיידה הפסיקו להגיע תיירים והטיסות בוטלו.

Chinguetti- כפר מקסים על שפת הסהרה שעתיים נסיעה מ-Atar (2000 עוגיה) המוקף בדיונות חול. שיטוט בין בתי אבן בכפר העתיק יכניס אותכם לאווירה המיוחדת. יש גם טיפה חקלאות בין עצי התמר שבנווה המדבר. ניתן לארגן טיולים עם גמלים או עם ג'יפים לכל אזור ב- ADRAR. שינה באוברג' Mure Blue. מקום מטופח ומתוחזק. שינה בחדרים עם מקלחות ושירותים משותפים. ניתן לישון על הגג בקמפינג (1500 עוגיה). יש מקום נחמד לישון גם בכפר העתיק בין בתי האבן לא רחוק ממגדל המים.
טיול 6 ימים עם גמלים מ-Chinguetti עד לנווה המדבר Tarjit - חוויה של פעם בחיים!!! מומלץ בחום. יצאתי מאוברג' Mure Blue עם המדריך נאפה (אזור בערבית) אותו תמצאו באוברג'. אומנם הוא לא מדבר צרפתית אך מי צריך דיבורים כשמסביבך הרי דיונות חול, כפרים נסתרים מבתי אבן, סופות חול נווי מדבר ואינספור כוכבים מעל ראשך בלילה? מהרגע הראשון נאפה הותיר רושם טוב והיה לי ברור שזה יהיה השמאלייה (מדריך) שלי לימים הקרובים במדבר. סגרנו על מחיר של 40,000 עוגיה ל-6 ימים (סדר גודל של 100$) ויצאנו לדרך. הטיול כולל אוכל ושתייה שהמדריך דואג לו. גמל אחד סוחב את הציוד וגמל שני את המים. כמות התה שתשתו בטיול הזה תגרום לכם ללחץ דם גבוה אך האושר שיציף אתכם כשתסתובבו לבדכם במדבר יגרום לכם לתת משמעות חדשה לחיים. הנוף לאורך הדרך משתנה מדיונות חול למישורים עם צומח מדברי והרי טרשים סטייל הרי אילת. השינה היא על האדמה וכפי שידוע, בלילה קר! יש להצטייד בשק שינה טוב!. בבוקר תקומו ותאכלו לארוחת בוקר פיתה תוצרת בית שמורכבת מגוש בצק שנאפה בחול עם גחלים (בארץ זה נקרא ליבה בפי הבדאווים) . ההליכה מסתיימת בנווה המדבר Tarjit הממוקם בתוך ואדי עם מאות עצי תמר בתוכו. מקום מיוחד עם מעיין קר וחם הנסתר בין מצוקי הוואדי. שינה באוברג' אואזיס הממוקם בתוך שמורת הנווה מדבר (דמי כניסה: 1500 עוגיה. 1500 עוגיה ללילה באוהל השייך למקום.) מומלץ! מומלץ! מומלץ! לא תשכחו את המקום במהרה.

נסיעה על הרכבת הארוכה בעולם- ישנה רכבת משא הנוסעת בין Nouadhibou ל- Zouerat שם היא מועמסת בעפר המכיל מינרלים רבים הנחצבים במעמקי הסהרה. הרכבת שאורכה מגיע ל-2.5 ק"מ מורכבת מעשרות קרונות משא היוצרים מאין נחש אחד ארוך שלא נגמר. בסוף הרכבת יש 2 קרונות נוספים המיועדים לאנשים בהם ניתן למצוא ספסלי עץ ודרגשים. איך עולים עליה? מגיעים ל-Choum או ל- Nouadhibou ומחכים לרכבת שתבוא. ברגע שהיא עוצרת עולים בזריזות עליה. יש 3 אופציות: 1. לקחת דרגש. מן מיטה בחדר של 6 אנשים. 2. ספסל עץ (1000 עוגיה) 3. קופצים לתוך הקרון משא ולא משלמים כלום. הנסיעה מ- Choum ל-Nouadhibou אורכת כ- 13 שעות. מדובר בחוויה הזויה בה תפגשו בעיקר את אנשי הפוליסאריו הבאים מהמחנות שלהם באלג'יריה. בדרך תשתו תה שיכינו לכם המקומיים ותנסו למצוא את הקטר שלא נראה באופק...אין ספק שמדובר בחוויה יוצאת דופן!

Nouadhibou- אין הרבה מה לחפש בה חוץ מלשוטט בעיר ולהתרשם מסגנון החיים. מקום טוב לאירגון טיול ב- Parc National Du Banc d'Arguin. רצועה של חופים בתוליים המלווים בצוקים המפגישים את מדבר הסהרה באוקיינוס האטלנטי. מונית לגבול של מאוריטניה לוקחים מהכיכר הצפונית (2000 עוגיה). ניתן להחליף כסף במעבר. 1 דירהאם (מרוקו) = 34.5 עוגיה. אין סכנה במעבר בין מאוריטניה למרוקו באזור שנקרא no man land. המעבר מתבצע על ידי מונית שנוסעת רק בשביל עפר כך שאין סכנה לעלייה על מוקשים. בטוח לחלוטין.

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של מיכי?

הפוסט הבא ›
מרוקו- טיול תרמילאי
מרוקו- טיול תרמילאי
מתוך הבלוג של מיכי
16-05-2011
קרא מאוחר יותר
‹ הפוסט הקודם
סנגל- כללי ופרטים טכניים.
סנגל- כללי ופרטים טכניים.
מתוך הבלוג של מיכי
04-04-2011
קרא מאוחר יותר
לכל הפוסטים של מיכי »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

סגור
0
×