מדריד - מסלול בן שלושה ימים בעיר ובסביבותיה

לפניכם מסלול טיול בן שלושה ימים במדריד ומחוצה לה, שמשלב את האטרקציות השונות, אותן מציעה מדריד למבקריה וכן סביבתה של העיר

מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: מדריד - מסלול בן שלושה ימים בעיר ובסביבותיה - תמונת קאבר
© Depositphoto/Bertl123

בכתבה זו:

היום הראשון - האטרקציות המרכזיות של מדריד

היום הראשון במדריד יכלול ביקור בארמון המלך, כיכר אוריינטה, כיכר מאיור, פורטה דל סול, כיכר סיבלס, ה"פראדו" וגן הרטירו. (ראו הסברים לעיל במסלול ליום אחד) בילוי ערב בכיכר מאיור. יש גם שפע של מלונות במדריד בהם תוכלו להתארח.

מומלץ להתחיל את היום בכיכר אספניה (Plaza de Espana) שבמפגש הרחובות: Bailen, Cuesta de San Vicente, Gran Via, Calle de Princesa ו-Ferraz. הכיכר קרובה מאד לארמון המלך, וממנה יוצא רחוב Bailen המוביל ישירות לארמון. בכיכר ניצב פסלו של סרוואנטס ולרגליו גיבורי יצירתו דון קישוט וסנצ'ו פנשה. בכיכר זו נמצאת לשכת התיירות.

אפשרות אחרת היא דווקא לסיים את היום בכיכר, לאחר ביקור בגן הרטירו שמשם יש לנסוע במטרו (ירידה בתחנת Puerta del Sol). מכאן אפשר להמשיך ברגל או להחליף מטרו ולרדת בתחנת Noviciado המקושרת עם תחנת כיכר אספניה, התחנה הקרובה ביותר לכיכר.

לתשומת ליבכם, ניתן לפרוש את הביקור באתרים להלן על פני מספר ימים ולהאט את קצב הסיור בעיר.

היום השני - עיר המוזיאון טולדו

ביום השני מומלץ לצאת לעבר עיר-המוזיאון טולדו. יציאה מתחנת הרכבת Atocha, מרחק של 70 ק"מ ממדריד. התחנה עצמה יפהפייה, בתוכה נשתל גן טרופי עשיר. העיר טולדו נשתמרה לאורך השנים. כל ההיסטוריה הספרדית מאז ימי הרומאים, הוויזיגותים (שהפכו אותה לבירתם), המורים והיהודים משתקפת בעיר.

טולדו שוכנת על רמה בלולאה צרה מעל נהר הטאגוס. הכניסה לעיר מצפון היא דרך שער Puerta de Bisagra הישן (Vieja המערבי מימין) שנבנה במאה ה-10 על ידי אלפונסו השישי בסגנון מורי ונשאר שלם. השער החדש נבנה בשנת 1550. מעל השער: ישנו המגן של הקיסר קרל החמישי. "שער השמש" (Puerta del Sol) הוא דוגמא יפה לסגנון המודחאר.

מיד אחרי השער נמצאת כנסיית Ermita Santo Cristo de la Luz, שנבנתה בתקופה המורית כמסגד על פי תבנית של המסגד הגדול בקורדובה. לאחר הכיבוש הנוצרי, הפכה לכנסייה על שום ה"נס" שאירע; במקום זה הבהיק אור בדיוק בזמן שהמלך אלפונסו השישי נכנס לעיר, וגרם לסוסו לכרוע על ברכיו.

נקודת המוצא בעיר היא ה"זוקו" או בשמה המלא Plaza de Zocodover. זוהי כיכר משולשת, ששימשה בעבר מרכז ליריד סוסים. מהכיכר נצעד צעידה קצרה על ה-Cuesta del Alcazar עד לכניסה למבצר אלקזר (Alcazar) מהמאה ה-16. במקום מוזיאון המתאר את 68 ימי המצור על המבצר ואנדרטה לזכר הלאומנים.

קצת השראה לטיולים שלך

משם כדאי להמשיך לקתדרלה, שנמצאת בכיכר מאיור, מרחק דקות ספורות מהאלקזר. הקתדרלה נוסדה על ידי פרננדו השלישי בשנת 1227. חלקה הפנימי מסמל את הנצרות בספרד- ויטראז'ים ועבודות אומנות, בימת מקהלה וציור קיר, המציג את רועה הצאן שהוביל את יחידות הלוחמים הנוצריים לניצחונם המוחץ בנאואס דה טולוסה. ממול נמצא בית העירייה. בפינה הדרום מזרחית של הקתדרלה נמצאת כנסיית מודחאר, המשמשת עד היום לתפילה בסגנון מוזארבי. במרחק דקת הליכה מהקתדרלה נמצאת הקפלה של סנטו תומה ובה יצירת הענק של אל גרקו - "קבורתו של הרוזן מאורגאז" , מסוף המאה השש עשרה.

מכאן קצרה הדרך לרובע היהודי - הולכים במורד הסמטה שמול קפלת סן תומה אל רחוב "המלכים הקתוליים" - Reyes Catolicos. בהמשך רחוב Reyes Catolicos נמצא בית הכנסת טרנסיטו (Sinagoga del Transito), שנבנה במאה ה-14 בסגנון מודחאר והוקם על ידי שמואל לוי, הידוע בכינויו אבולעפיה, שהיה גזברו של המלך פדרו ה"אכזר". אחרי גירוש יהודי ספרד, הפך בית הכנסת המפואר למנזר ולכנסיה. כיום ממוקם במבנה מוזיאון ובו תשמישי קדושה ושחזורים שונים של חלקי בית הכנסת ותפקידיו.

עיטור הסטוקו העשיר, שעדיין מצפה את קירות החלל המרכזי משקף את עושרו של דון אבולעפיה ואת מעמדו בקרב אצולת ספרד, וכן את מיקומה הייחודי של יהדות ספרד במפה החברתית תרבותית של ספרד המדיאבלית. העיטור מכיל אלמנטים מוסלמיים מובהקים כמו דגמים נטורליסטיים וערבסקות מורכבות, ויחד עם זאת מופיעות כתובות בעברית וגם סמלי המלוכה של פדרו האכזר.

בהמשך הרחוב, מימינכם תבחינו בשילוט המכוון אל תוך חצר הכנסייה סנטה מריה לה בלנקה. הכנסייה מהמאה ה-12, הבנויה בסגנון אלמוחאדי ושימשה כבית כנסת. המבנה לבן ומעליו קשתות פרסות סוס כמאפיין את אמנות האיסלאם בספרד. ממשיכים ישר עד לגשר היציאה מהעיר העתיקה. מולכם תראו שפע חנויות מזכרות ועבודות יד שאופייניות לטולדו והסביבה מימי קדם.

היום השלישי - אל אסקוריאל, עמק הנופלים וסגוביה

San Lorenzo de El Escorial (אתר: www.el-escorial.com) הוא המנזר-ארמון-פנתאון המהודר ביותר, שנבנה ברחבי מלכות ספרד. המקום נמצא כ-50 ק"מ ממדריד. יציאה מתחנת הרכבת Atocha או מ-Chamartin. הכניסה למקום היא דרך ה-Colegio. מבנה הגרניט מזדקר מעל מדרונות סיירה גואדארמה, באתר שנבחר על ידי פליפה השני. הסגנון, אוסף היצירות, אביזרי הדת והספרייה מסמלים את ספרד ההאבסבורגית.

כדאי לראות את הדירות המלכותיות שבארמון, את הפנתאון, את הכנסייה ואת החצר שסביבה. בקומה השנייה, בצידו המזרחי של המתחם, נמצאת דירת המלך פיליפה השני ובתו איזבל, ומנגד חדר הכס שממנו ניתן להשקיף על הגנים. בקומה השלישית תוכלו לראות את דירות הבורבונים. המקום פתוח שלישי עד ראשון משעה 10:00 עד 18:00 (בקיץ עד 20:00).

במרחק של 13 ק"מ (על כביש 600 אפשר גם מכביש A6) מהאל אסקוריאל נמצא עמק הנופלים (Valle de los Caidos) מעל עמק Guaddarma - הצלב עצום המימדים של עמק הנופלים, 150 מטר גובהו, בולט למרחוק, ולא במקרה. בלב חורש אורנים שליו ורוגע, נמצאת האנדרטה הגדולה (אתר: www.valledeloscaidos.es), שנבנתה בשנים 1940 עד 1958 בהוראת הגנרל פרנקו להנצחת נופלי מלחמת האזרחים הספרדית, שהתרחשה בשנים 1936-1939.

אז איך נראים האתרים המרשימים האלה? צפו:

המונומנט מורכב מהכנסייה הארוכה בעולם, בזיליקה פשוטה באורך 262 מטר (!), נחצבה בסלע בעומק של 250 מטר על ידי אסירי כפייה רפובליקנים, שחלקם הגדול מצאו את מותם בבניית האתר. פרנקו עצמו קבור באתר זה, ולצדו חברו ומייסד המפלגה הפאשיסטית פרימו דה ריברה. 40 אלף חיילים משני המחנות קבורים בכנסייה.

בניית האנדרטה, בקרבה כה גדולה למדריד, הייתה חלק מהתהליך של "ליקוק הפצעים" וחזרה לשגרה, שחוותה האומה הספרדית אחרי טראומת מלחמת האזרחים. במקור, ביקש פרנקו להשיב את ספרד אל מי מנוחות, וליצור יציבות. מבחינה מעשית, נבנתה רחבה אדירת מימדים, שאמורה הייתה לשמש טקסים ראוותניים לזכר הנופלים ולהאדרת השלטון החדש. אלא שאלה לא התקיימו, בסופו של דבר התקיים כאן טקס פתיחה וטקס נוסף כאשר פרנקו עצמו מת ונקבר כאן.

אין זה מפתיע, כי אפילו כיום, תוכלו להיווכח בשיחה קצרצרה עם כל עובר אורח, שהפצעים, שיצרה מלחמת האזרחים, עדיין לא הגלידו לחלוטין. מחד, רבים שמתגעגעים לעצמה וליתרונות של משטר פרנקו, מניחים זרי פרחים על מצבתו, בקצה הבזיליקה. מאידך, מרירות וזעם בקרב אנשי הרפובליקה, המתבדחים שפרנקו לא קבור מספיק עמוק בעבי האדמה.

הסגנון והאווירה שמשרה הבזיליקה, ממחישים יותר מאלף מילים את משטר פרנקו: אורכה של הבזיליקה מכוון, היעד הוא נשימתו הנעתקת של הנכנס, עצמה וכוח של טבע וסלע, קירות חשופים כמעט, נזיריות וצניעות, והידיעה מי בנה את המונומנט הזה, שמגבירה את היראה. עיטורים של חרבות מסיביות, ומלאכים שהבעתם ועיצובם משונן, אלים, כמו נחוש אליי קרב. שעות פתיחה: שלישי עד ראשון 10:00 עד 18:00 (בקיץ עד 18:30).

המעוניינים יוכלו לחזור למדריד להמשך סיור בעיר. האחרים יוכלו להמשיך לעיר המיוחדת- סגוביה (בה אפשר ללון ולחזור למחרת למדריד). עיר בת 45 אלף תושבים, בירת חבל קסטיליה לאון. ממוקמת במורדות הצפוניים של הרי סיירה גואדארמה על רמה סלעית בגובה 1,000 מטר, בין הנהרות Eresma ו-Clamores, הנפגשים מתחת לאלקזר. העיר העתיקה מוקפת חומה שנבנתה במקור על יד הרומאים על יסודות איבריים ושוקמה במאות ה-11 וה-12.

שמונים ושישה מגדלים לאורכה ושלושה שערים (מתוך חמישה שהיו) מקיפים אותה. המבנים ההיסטוריים המפורסמים בעיר הם: אמת המים הרומית, האלקזר מימי הביניים שצורתו אוניה וקתדרלת הצריחים מהמאה ה-16. אמת המים הרומית נבנתה על ידי טריאנוס בסוף המאה הראשונה על מנת להוביל מים ממרחק 15 ק"מ דרומית לעיר. אמת המים הגיעה לגובה 28 מטר וכללה שני מפלסים של קשתות גרניט. הקטע האחרון שלה נמצא בתחומי העיר Plaza de Azoquejo. מכאן כדאי להתחיל את מסלול הטיול בסגוביה.

הולכים מתחת לקשתות האקוודוקט האימתניות אל תוך סמטאות העיר העתיקה. הולכים במעלה הסמטה הראשית, לעבר הקתדרלה של סגוביה וארמון האלקזר. בקרבת מקום נמצאת כנסיית הרומנסק סאן מייאן (San Millan) מראשית המאה ה-12. מבצר האלקזר נמצא בנקודה המערבית ביותר על פסגת הגבעה. בפנים תמצאו שפע חליפות שריון, תקרות מודאחאר מהמאות ה-13 וה-15 וחלונות זכוכית מודרניים, דרכם נשקף נוף מרהיב. הקתדרלה, הנמצאת באמצע הדרך בין אמת המים לאלקזר, היא האחרונה במבנים הגותיים בספרד (1525-1593). היא כוללת גם קלויסטר של קתדרלה עתיקה.

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טיול במדריד? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

דילים למלונות פופולרים במדריד

בשיתוף בוטלס קומביינד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

כתבה מאכזבת

השב  · 

זהו...?

השב  · 

הצעות נוספות

השב  · 

הצעות טיולים במדריד והסביבה

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה למדריד

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד כרטיסים לאטרקציות לחסוך את התור
ולבלות יותר
ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×