מדריך צילום בחו"ל - המלצות ועצות

אתם עומדים לצאת למסע של פעם בחיים, לחקור תרבויות מרתקות, לפגוש אנשים מסקרנים, לטפס אל פסגות מושלגות, לשבת לצד נופים מרהיבים ועוצרי נשימה, לאסוף חוויות ובעיקר - להתרגש. התמונות הן שיספרו בעבורכם את יומן המסע שלכם ויישארו איתכם לאורך שנים ארוכות. קבלו מדריך צילום, עם שפע המלצות.
אלון בר - יומן מסע
|
תמונה ראשית עבור: מדריך צילום בחו
Depositphotos/Jovanning ©

ללמוד מה שצריך וקצת מעבר

לעיתים נתפס עולם הצילום כתחום השמור למקצוענים בלבד, אולם לא תמיד כך הדבר. עולם הצילום בכלל והצילום למטיילים בפרט, הוא עולם מרתק בו יכול הצלם לבטא עצמו בתמונותיו ולהשפיע על התוצאה מתוך הבנת האפשרויות העומדות בפניו.

תוצאה טובה אינה מושגת רק באמצעות יכולת טכנית או הבנה מקצועית גרידא, אלא, במידה רבה מאוד, על ידי למידת מספר עקרונות. אין איכות הציוד או מותג כזה או אחר, יביאו את התוצאות הנהדרות אותן מבקש המטייל לעצמו, בזמן שהוא מנציח את הרגעים המופלאים בתמונות. אנו מאמינים, כי היכולת של המטייל להיפתח במחשבתו אל עולם הצילום, היכולת שלו לזהות את הפוטנציאל לתמונה מצוינת והיכולת שלו לראות את התוצאה המתבקשת עוד בטרם צילם, הם אלו שיחזירו איתו הביתה תמונות מדהימות מעולם קסום ומרתק בו טייל. תמונה נהדרת היא כזאת שאינה מצריכה הסברים. היא גורמת למתבונן בה לתחושות, מציפה אותו ברגשות ונושאת אותו ב"מנהרת זמן" אל אותו רגע קסום, ובכך הופכת אותו לשותף מלא לחוויה.

לתחילת הכתבה

צילום למטיילים - הרבה מעבר לצילום

עולם הצילום למטיילים משלב בתוכו שני מישורים חשובים המשלימים אחד את השני באופן ענייני ופרקטי. הראשון, מישור הצלם והשני, מישור המטייל. שני המישורים נולדו מתוך ניסיון רב שנים, מחקר ארוך ומקיף שנעשה בקרב צלמים גיאוגרפים מקצועיים, טיילים וותיקים ומנוסים וחברים כמוני וכמוך, שחזרו מטיולים מרתקים עם יומני מסע מדהימים. כל אלו, תרמו לנו מניסיונם הרב, מהצלחותיהם וגם לימדו אותנו דרך תוצאות פחות מוצלחות.

הצלם
היכולת "לנצל" נכון את הציוד שברשותי ולבחור באפשרות הטובה ביותר, על מנת להשיג את התוצאה הנדרשת. פיתוח ואימון "הרעב לצלם" וזיהוי הפוטנציאל הטמון במקום וברגע מבחינה צילומית. הבנה בסיסית ביסודות הצילום הטכניים החיוניים ובשפת הצלמים, בהחלט מספיקה ומשרתת את המטייל בצורה מצוינת.

המטייל
לתרבות הטיול רבדים רבים ומגוונים: הבנת יכולתו של המטייל לצלם בעודו מטייל, ולטייל בעודו מצלם. ההבנה כיצד משפיעים מיקומו ונוכחותו של הצלם על הסביבה ועל התמונה, המודעות לתרבויות, מנהגים, טקסים וחוקי הרחוב במקום בו מצלמים - מי יוצא לצלם ביום כיפור במאה שערים? הבנת והכרת האפשרויות העומדות בפני המטייל בתחום זה, תפרוץ בעבורו את הדרך לצלם תמונות מצוינות.

לתחילת הכתבה

צילום נופים

בצילומי נוף יש לחשוב על המהות של המקום. מהו הדבר שבגללו חשבתם שהמקום הזה שווה צילום, ומהו הדבר שאתם רוצים לתפוס?

צילום: אלון בר


חשבו על שמות התואר בהם הייתם משתמשים, בכדי לתאר את המקום לאדם אחר: ערבה רחבת ידיים, מדבר צחיח, נהר גועש, הר מושלג וכן הלאה. עכשיו נסו לצלם את מה שתיארתם, כלומר הכניסו את המרכיבים היוצרים את שתיארתם.


• חשיבות עליונה לבניית התמונה בצורה מעניינת, היזהרו מכתמים גדולים מדי של צבע לדוגמא, עודף שמיים ללא עננים, או שטחי מים גדולים ללא תנועה, לרוב יצרו שטח "מת" ומשעמם בתמונה.
• נוף הוא לא רק מה שרחוק, נסו לכלול בתמונה כמה מישורים, על מנת ליצור עומק.
• נסו לצלם ממקום גבוה ולו במעט - אפקט זה יוצר אצל המתבונן תחושת "ריחוף".
• צילום מול השמש כמעט תמיד יצור צלליות, לא תמיד יש מה לעשות.
• נסו להכניס פרטים אנושיים לנוף המצולם – השילוב בין שניהם מחייה את התמונה ונותן לה עניין מעבר ליופי.
• באם קיימת אפשרות, נסו לצלם את אותו הנוף בשעות שונות במהלך היום – אתם תופתעו מההבדלים המתקבלים.
• הקפידו הקפדה יתרה על השוליים של התמונה לעיתים בתמונת נוף מדהימה יהיה בקבוק או ענף שלא לקחנו בחשבון והוא "הורס" את התמונה, בדקו את השוליים ושפרו בהתאם ורק שהכל נקי – צלמו.

לתחילת הכתבה

צילום חוויה

צילום חוויה, כשמו כן הוא – לצלם חוויה. משהו שקורה פה ועכשיו, האם יש מקום וזמן לאמנות?

אם עצרתם לחשוב על איך לצלם, ומה כדאי – כנראה שפספסתם את החוויה. הקפדה בסיסית על פוקוס וקומפוזיציה לרוב תשרת את מטרת הצילום ותעביר את מסר החוויה. זכרו לכלול בתמונה את מרכיבי החוויה, אחרת הקטע הזה עם הפספוס יתרחש ויותר חשוב – יחלוף לו.

צילום: אלון בר

• מטרת הצילום הוא להנציח חוויה או רגע - האם יש מקום לאמנות?
• צילום מסוג זה נקרא "Snap-Shot”, בו אין הזדמנות שנייה – צלם!
• קיימת חשיבות עליונה לפוקוס וקומפוזיציה, כל השאר הוא רק הכיף שלכם.
• במהלך טיול משותף, החליפו מצלמות עם חבר ותנו לו יד חופשית לצלם אתכם – אתם תופתעו מהתוצאות.
• לתפיסת האווירה מסביב, חלק חשוב ביצירת החוויה היא לנסות ולצלם בזוית רחבה (24-50 מ"מ), על מנת לכלול כמה שיותר פרטי רקע.
• שמרו על בטיחות והיזהרו לא להיסחף עם החוויה – לקפוץ עם המצלמה למים או מצוק...?

לתחילת הכתבה

צילום פורטרטים

לעיתים נדמה כי צילום פורטרט הינו צילום של אדם, אך ברוב המקרים לא בכך העניין. בצילום פורטרט אנו צריכים להעביר, בנוסף לאובייקט מצולם מרתק, גם רגע, הבעה, תחושה – משהו נוסף. לצלם פורטרט רק כי האדם "מעניין", לרוב יהיה משעמם ואינו מובן לצופה. חישבו על תמונת פורטרט של חייל - האם זה מרתק? כנראה שלא, כי כולנו היינו או נהיה חיילים ויש הרבה כאלה, אין כאן דבר ייחודי. כמו למשל, במה שונה תמונה של סיני בסין? הרי יש מיליארד כאלה. חפשו מעבר לפנים – מהו הרגע, מהו הקסם, שבגללו בחרתם לצלם את האדם, שעומד מולכם?

צילום: אלון בר

• קיימת חשיבות עליונה לקבע את קו הפוקוס באזור העיניים, על מנת שהמתבונן יוכל ליצור קשר עין עם המצולם. הפורטרט הטוב ביותר מבחינת כל הכללים המקובלים נזרק לפח אם למתבונן אין יכולת להביט למצולם בעיניים.
• טשטוש הרקע על ידי בחירה בצמצם גדול "מקפיץ" ומבליט את האובייקט ומשרת את מטרת הפורטרט בצורה טובה מאוד.
• הקפדה על חוקי הקומפוזיציה (חיתוך הזהב / חוק השלישים) תשפר את התמונה שלכם מטובה למצוינת.
• חייכו – זו הדרך המקובלת ביותר ליצור הסכמה לצילום, הנהנו להסכמה. חיוך המצולם יאשר לכם לצלמו.
• לנוכחות הצלם השפעה אדירה על המצולם, לעיתים (אם יש בנמצא עדשה מתאימה) העדיפו לצלם מרחוק על מנת לשמר את השגרה ולא לפגוע בה, אדם בוכה יפסיק מייד לנוכח הגעתכם. לצילום מרחוק יתרון מהותי בתפיסת האותנטיות.
• מהו שמו של האיש המצולם בפורטרט המצוין שלכם? הכירו את המצולמים שלכם, כך סיפור חייהם אולי יעמיק את החוויה ואת המפגש כולו. אל תשכחו לטייל.

לתחילת הכתבה

צילום בעלי החיים

צילום בעלי חיים דורש זמן, סבלנות ורגישות. חשוב להתייחס לצילום חיות כמו לצילום אנשים, חשבו על אופי החיה ונסו להציגו בתמונה. מובן שאי אפשר לבקש מהחיה לחייך, לעמוד בפוזה מסוימת או לזוז למקום עם אור טוב יותר, ולכן המיומנויות החשובות ביותר בצילום בעלי חיים הן: להמתין בסבלנות, להיות דרוכים, לחפש ולצלם! היו מוכנים להשקיע זמן בכדי לקבל את התוצאה הרצויה.


צילום: אלון בר• צילום בעלי החיים ללא פנים לרוב יחשב משעמם ואינו מעניין, הקפידו לצלם מלפנים לפחות בעל חיים אחד, אם מדובר בקבוצת בעלי חיים.
• צלמו במהירות גבוהה (250/1 ומעלה), על מנת להקפיא את התנועה המהירה של בעלי החיים (לא רלוונטי בצילום צבים וחלזונות).
• במקומות מרובים בבעלי חיים היו דרוכים והכינו את המצלמה בהתאם.
• לרוב, במהלך הטיול, תצאו לימי טיול עם קבוצה, רעש והמולה מבריחים את בעלי החיים אל מקומות המסתור שלהם, תנו לקבוצה להתקדם, השקט שתיצרו יוציא את בעלי החיים ממקומות המחבוא שלהם, מה שיאפשר לכם לצלם תמונות מרהיבות.
• למדו על התנהלות החיים בסביבתכם – למה לחכות וממה להיזהר? כמו לצלם את אלפקה, מבלי לדעת שהיא יורקת מיומנת. יכול להסתיים בחוויה רטובה ודביקה, שמבחינת החבר שלכם זהו רגע קלאסי לצילום חוויה.
• חלק מבעלי חיים מצלמים מרחוק, לכן אל תהיו גיבורים. לצלם נחש עם מאקרו – נו באמת.

לתחילת הכתבה

תחום הצילום למטיילים

עולם הצילום למטיילים הוא עולם מרתק מאין כמוהו, הוא מפגיש בין חוויות הטיול ותיעוד המסע שלכם, בעולם מהיר קל ונוח כמו שלנו בו אנו רואים את התוצאות מיד ויכולים לתקן עלינו להעיז ולצלם שוב ושוב. זכרו – המצב הקיים בו אין לכם תמונה נתון כבר עכשיו, כך שכל קליק במצלמה שלכם יקרב אתכם אל התמונה המדהימה, שרציתם להשיג. אותה תמונה שתוכלו להציג בגאווה, בליווי סיפור מרתק, על הקיר הכי גדול וגלוי בבית. זכרו שבבית מחכים לכם אנשים רבים שאוהבים אתכם ומתרגשים לקראתכם - טיילו באחריות!

לתחילת הכתבה

מחבר הכתבה הוא אלון בר - מייסד יומן מסע
www.yomanmasa.co.il

"יומן מסע" הוקמה על ידי קבוצת צלמים גיאוגרפים, בראשם אלון בר, שטיילו ברחבי העולם, תוך שהם מצלמים יומני מסע. ניסיונם העשיר בצילום, יחד עם חוויות הטיולים, הביאו אותם ליצירת תחום צילום פורץ דרך, חדש ומרתק - "צילום למטיילים". בתחום חדש זה, יצרו סדנה עניינית, פרקטית, מקצועית ואיכותית, המותאמת אישית למיומנויות הצילום, הדרושות לכם, המטיילים שבדרך.

יעדי הכתבה

סגור
0
×