מומו, פורטר ופרמיט בדרך לאוורסט - מה שצריך לדעת על טרקים בנפאל

טרקים בנפאל לאורך רכס ההימלאיה הינם ליבו, מטרתו ופיסגתו של הטיול במדינה. מילים לא יתארו את יופי שרשראות ההרים המתנשאות מעליכם, דגלי התפילה הצבעוניים המתנופפים מול השלג הלבן, הילדים המחייכים בכפרים הקטנים והמנותקים לאורך הדרך ואוויר הפסגות הנקי. היתרון הגדול של טרקים בנפאל הוא התאמתם גם למחוסרי הכושר בינינו. לאורך הטרקים בנפאל תמצאו מקומות לינה, מסעדות, ואפילו סבלים שיסחבו את חפציכם באשר תלכו. אז - קדימה לדרך, או בנפאלית - JA-NE.
יעל רגב - צוות למטייל ברשת ואיתי שביט
|
מפה
תמונה ראשית עבור: מומו, פורטר ופרמיט בדרך לאוורסט - מה שצריך לדעת על טרקים בנפאל
© עודד שרף

יוצא לטיול תרמילאים בנפאל? כל המידע שחשוב לדעת על נפאל באתר "עפתי" >>

פרטים טכניים והתארגנות

פרמיטים: כל טרק בנפאל מחויב באישור (Permit) של משרד ההגירה בנפאל. פרמיטים לטרק ניתן להוציא במשרדי ההגירה בפוקרה וקטמנדו. אם תגיעו מוקדם מספיק למאבק בבירוקרטיה הנפאלית, תקבלו את הפרמיט אחרי הצהריים. את הפרמיטים לטרקים השונים בשמורת האנאפורנה צריך להכין מראש בפוקרה, אפשרי דרך הסוכנויות השונות: סוויסה, אורי, שי וכו` (בתוספת עמלה קטנה) או ישירות במשרדי ההגירה בפוקרה בכתובת Pardi, New Phewa Lake, מספר הטלפון: 21167 ברחוב הארוך של הלייק סייד והמשכו בדאם סייד ובקטמנדו בכתובת Tridevy Marga, מספר הטלפון: 412337.

את הפרמיטים לטיול בלאנטאנג ובאגמים הקפואים אפשר לשלם בדרך אל השמורה, במחסום סמוך לדונצ`ה (העיר בכניסה הצפונית לטרקים). המחסום נמצא בדרך למי שנוסע לדונצ`ה (אגמים קפואים) או ל-Syabru besi (לאנטאנג).

מחירי הפרמיטים: טרקים באזור אנאפורנה (הטרקים: אראונד אנאפורנה, פון היל, ABC וג`ומסום) -המחיר: 2,000 רופי נפאלי. טרקים בשמורות לאנגטאנג, גוייסאקונד (``האגמים הקפואים``), הלמבו וסאגארמאטה (EBC) - המחיר: 1,000 רופי נפאלי.

בנוסף לפרמיט, אותו צריך להוציא לפני טרקים בנפאל, צריך להוציא גם מסמך נוסף, בשם (Tims - (Trekkers Information Management System שעלותו: 10$ אם מטיילים בקבוצה, 20$ למטייל בודד. יש להביא שתי תמונות פספורט (אחת לפרמיט ואחת ל-Tims). את הבקשה לפרמיט יש להגיש בימים ראשון עד חמישי בין השעות 10:00 עד 13:00, וביום שישי עד 12:00. המשרדים סגורים בשבת.

מידע ומפות: אינפורמציה על מצב הטרקים בנפאל ומחלת הגבהים ניתן לקבל ב-Himalayan Rescue Association (או בקיצור HRA) שבמלון Tilicho בטאמל, קטמנדו וב- Kathmandu Environment Education Project (או בקיצור KEEP) מול ה-Neighbours Restaurant גם בטאמל. בשניהם תמצאו ספרי המלצות, מפות, לוח מודעות וספרים. מידע מעודכן ניתן לקבל גם בבית חב"ד ובסוכנויות הטיולים השונות. יציאה עם מפה של טרקים בנפאל היא בבחינת חובה, מפות ניתן להשיג בכל חנות שלישית בטאמל או בפוקרה. את המידע הטוב ביותר תקבלו ממטיילים שחזרו מהטרק ויוכלו לעדכן אתכם במקומות לינה מומלצים, הצעות לחלוקת ימים, הסעות וכו`.

לינה ואוכל: בכפרים שלאורך הטרקים הראשיים בנפאל תמצאו גסט האוסים ולודג`ים ובהם חדרים פרטיים בעלי קירות עץ. הביאו עמכם שק שינה, אין חימום בחדרי השינה ולא תמיד יהיו מספיק שמיכות. במקומות הלינה השונים יהיו גם שירותי שדה, ולעיתים "מקלחת-דלי" (bucket shower) - דלי מים, שחוממו מעל מדורה במקרה הטוב, קפואים במקרה הפחות טוב, שאותם תשפכו על עצמכם בעזרת ספל (מתרגלים די מהר). בטרקים הפופולריים יש ברזים בחלק מהמקלחות. בכל גסט האוס יהיה חדר אוכל ובו הסקה שיגיש את הדאלבאט המוכר והטוב לצד חביתות, מומו, לחם, תפוחי אדמה ועוד. בטרקים הכי פופולרים ניתן להשיג גם מספר מנות אוכל מערבי, כמו ב-Jomsom, שזכה לכינוי "טרק פאי התפוחים" על שם המנה הפופולרית לאורכו. ככל שתעלו בגובה, כך יעלה מחיר האוכל - אל תשכחו, האוכל הגיע לכאן בדיוק בדרך בה אתם הגעתם ובעודכם צועדים יחלפו על פניכם סבלים הסוחבים קוקה קולה ליעדכם הבא. כדאי להביא עמכם קצת "נישנושים" כמו עוגיות ושוקולד, ובעיקר אמצעים לטיהור מים (גלולות או יוד), היות ומחיר המים המינרלים בטרקים בנפאל גבוה מאד.

פורטרים ומדריכים: למי שאינו יכול/רוצה לסחוב תרמיל על הגב לאורך הטרקים בנפאל, מוצעת האפשרות לשכור סבל (פורטר). כדאי בהחלט לשקול שכירת פורטר, נתקלים הרבה פעמים במצ`ואים ישראלים שבנו על הכושר הקרבי שלהם ואי שם במעלה ההר ועם הפגישה בתחלואי מחלת הגבהים, שינו את דעתם (ושם, כמובן, המחיר גבוה בהרבה). ניתן לשכור פורטרים באופן עצמאי או דרך סוכנות. השיטה העצמאית עשויה להיות זולה יותר, אם כי הסוכנות בטוחה יותר - פורטר קבוע של סוכנות לא יסתכן באיבוד משרתו למען גניבת תרמיל חד פעמית. אם החלטתם לשכור פורטר באופן עצמאי, סכמו עימו מראש על אורך וזמן המסלול ועל תשלום יומי שחלקו ישולם בבוקר וחלקו רק בסוף הטרק כולו - כך תמנעו נטישה באמצע המסלול. עוד פרט שכדאי לסכם מראש הוא מי יישא בעלויות האוכל והלינה - מקובל שהפורטרים דואגים בעצמם להוצאות הלינה והמזון שלהם (לרוב הם לנים ואוכלים חינם בגסט האוסים תמורת הלקוחות שהם מביאים למקום). אם החלטתם לשכור פורטר במהלך הטרק עצמו, בררו בגסט האוס על פורטרים פנויים, קחו בחשבון, כי המחיר יהיה יקר יותר בשל ההיצע הקטן. היזהרו! - יש מקרים רבים של גניבת ציוד ונטישת פורטרים באמצע המסלול, כדאי לבדוק עם מטיילים שסיימו את הטרק אם יש להם המלצות לגבי פורטר מסוים. הטרקים הפופולרים ברורים למדיי, אבל יש השוכרים מדריך. המדריך יידע בדרך כלל אנגלית, לא יסחוב משא, ועליכם לשאת בהוצאות הכלכלה. לפעמים הפורטרים ותיקים מאד במסלול הטרק והם יכולים לשמש כמדריכים בשעת הצורך.

בקשה - אל תעמיסו על הפורטר משקל מיותר, קחו את המינימום שאתם צריכים בטרקים בנפאל, ותתנהגו אליהם כאל בני אדם. תתפלאו כמה פורטר טוב יכול להעשיר את המסע שלכם, ללמד אתכם מילים בנפאלי, להסביר על אורח החיים המקומי, להמליץ על אוכל ולינה ולהפנות תשומת לבכם לדברים מעניינים בדרך.

רשימת ציוד מומלצת לטרקים בנפאל: רשימת ציוד מומלצת תמצאו בקישור הבא. את הכסף כדאי לקחת בשטרות קטנים (100 רופי ומטה). ניתן לקנות ולשכור ציוד חסר בקטמנדו ובפוקרה. את הציוד שאינכם מעוניינים לקחת עמכם ניתן לאחסן במלונות ובגסט האוסים.

סדר יום: קמים מוקדם, אוכלים ארוחת בוקר ומתחילים בצעידה, עם הפסקת צהריים באמצע. עד 17:00 בערב מגיעים לגסט האוס, מזמינים אוכל (ממתינים לו כשעה), משחקים קלפים והולכים לישון מוקדם. אל תשכחו - חדר האוכל הוא בדרך כלל גם חדר השינה של בעלי הבית, שישמחו ללכת לישון בשעה מוקדמת, כמו גם שאר המטיילים - אל תפריעו להם.

מחלת גבהים: 50% מהמטיילים העולים לגבהים של 3,500 ומעלה חולים בצורה זו או אחרת במחלת הגבהים (AMS), בלי קשר לכושרם הגופני. כתוצאה מהעלייה בגובה יורד לחץ החמצן באוויר. כאשר הגוף אינו מצליח להתאקלם לשינוי זה, משתנה ריכוז החמצן הרווי בדם ונוזלים מתחילים להצטבר בחלקי הגוף השונים. סימפטומים ראשוניים של המחלה הם כאב ראש, חוסר תיאבון, בחילה והפרעות שינה. המחלה עלולה להתפתח לבצקת בריאות ובמוח ובעקבותיהם הפרעות ביציבה ובהליכה, הקאות, קוצר נשימה ואף מוות. כשאתם יוצאים לטרקים בנפאל, הקפידו על ימי מנוחה בגבהים כדי לתת לגוף להתאקלם ללחץ החמצן הנמוך. אם הבחנתם באחד הסימפטומים, הפסיקו את העלייה. אם לאחר 24 שעות לא חל שיפור במצב, רדו מיד בגובה. אחת התופעות של המחלה היא חוסר יציבות - אם חליתם, וודאו שמישהו ילווה אתכם בדרך למטה. אל תזלזלו במחלת הגבהים - מדי שנה מתים מספר מטיילים בטרקים המפורסמים מהמחלה, רבים אחרים נזקקים לחילוץ אווירי לאחר שהתעלמו מהסימפטומים הראשוניים ומחלתם התגברה.

למידע נוסף על מחלת גבהים >>

טרקים בנפאל - יוצאים מאזור פוקרה

Around Annapurna
זהו הטרק המפורסם והפופולרי ביותר מבין הטרקים בנפאל, בשל נופיו המגוונים והנפלאים, נגישותו - אין צורך בטיסות או נסיעות ארוכות באוטובוסים לא נוחים, וקרבתם של ההרים אליהם מגיעים תוך זמן קצר. עקב כך, הטרק מאד מתוייר ועמוס במטיילים, כמו גם בתחנות משטרה לבדיקת הפרמיטים. הטרק נמשך בין 16 יום לשלושה שבועות. בגלל מעבר ההרים הקשה מומלץ לעשות את המסלול נגד כיוון השעון. רוב המטיילים מתחילים בגובה 440 מטר בעיירה Dumre, כ-70 ק"מ מפוקרה. מכאן ממשיך הטרק בעמק נהר ה-Marsyangdi, בנוף ירוק, עד Manang (גובה - 3,500 מטר), ופה מתחלפים פני השטח בנוף ארץ מדברי. זהו חלק מהרמה הטיבטית, הנמצא בצל הגשם עקב גוש הרי האנאפורנה. כדאי לנוח כאן לפני העלייה הקשה בהמשך. באזור מאנאנג יש מסלולי הליכה אליהם תוכלו לעלות במשך היום ולרדת בחזרה ללינה במאנאנג, ולאפשר לגוף להתאקלם לגובה. במאנאנג יש מרפאה, בה נערכות הרצאות בנושא מחלת הגבהים לקראת העליה לפאס. במרפאה יש גם חנות לתרופות והחלפת ספרים. Thorung Phedi בגובה 4,420 מטר, הוא הישוב האחרון לפני מעבר ההרים Thorong La. חציית המעבר היא היום הקשה ביותר בטרק, בו עליכם לטפס מת`ורונג פדי אל המעבר שגובהו 5,416 מטר, ולהמשיך עד ל-Maktinath בגובה 3,710 מטר. אל תעזו לחצות את המעבר אם אינכם בכושר גופני טוב וסובלים ממחלת גבהים! התחילו את היום מוקדם מאד בבוקר. הלאה, מתחברת הדרך לעמק נהר ה-Kali Gandaki היפה, דרך Jomsom בגובה של 2,713 מטר והמעיינות החמים ב-Tatopani (מצוין להרגעת השרירים הכואבים). ב-Gorapani ניתן לשלב מסלול של כשעה טיפוס במעלה ה-Poon Hill, מנקודות התצפית היפות על ההימלאיה.

יש לציין, שבשנים האחרונות נסלל כביש מהכפר בני עד לכפר מוקטינאט, שנמצא מצפון לג'ומסום, דבר שקיצר את הטרק, פגם בהנאה ממנו ולמעשה, ביטל את טרק הג'ומסום, שהיה ידוע גם בכינוי "שביל עוגות התפוחים", הג`ומסום, היה השליש האחרון של ה-Around, מהעיירה ג`ומסום ומטה. הוא עבר בעמק הקאלי גאנדקי, דרך טאטופאני והפון-היל, הוא נחשב למאד פופולרי ועל כן רמת השירותים לאורכו נחשבה לגבוהה, יחסית לטרקים בנפאל. הטרק התאים למי שאינו מעוניין בטרק ארוך, בגלל הגובה הנמוך (עד 2,713 מטר).

Poon Hill
טרק יפה מאד וגם מתוייר מאד, שזוכה לפופולריות עצומה בשל אורכו הקצר. נמשך רק ארבעה-שישה ימים. למעשה, מדובר בשילוב ראשיתו של טרק הג`ומסום עם קטעי מסלול אחרים. היציאה, כמו בג`ומסום היא מ-Naya Pul, המשך באותו מסלול עד Ghorapani והפון-היל, ומשם חותך הטרק ימינה לכיוון מזרח עד Ghandrung ומשם דרומה בחזרה לנקודת היציאה.

ABC - Annapurna Base Camp
טרק שנמשך בין עשרה ימים לשבועיים או כשבוע תוספת לטרקים ג`ומסום ו-Around. מטפס בין יערות הבמבו אל אמפיתאטרון טבעי המוקף בהרים המרשימים של האנאפורנה ופסגת ה-Machhapuchhre המדהימה, ממש אל לב ההרים. בין הבייס קמפ של Machhapuchhre לאנאפורנה בייסקמפ (4,095 מטר) מחברות עלייה הנמשכת כשעתיים, אותה כדאי לעשות מוקדם בבוקר, אז הראות טובה, לפני בוא העננים. הטרק מתחיל באזור Phedi, נסיעת אוטובוס/מונית קצרה מפוקרה.

עוד על האנאפורנה באתר "עפתי" >>

עוד על פוקרה באתר "עפתי" >>

טרקים בנפאל - יוצאים מאזור קטמנדו

Everest Base Camp Trek
האוורסט, ההר הגבוה בעולם, מתנשא לגובה 8,848 מטרים. הטיפוס עליו מיועד לקבוצות מטפסים מקצועיות בלבד, אבל גם אתם יכולים להגיע ממש קרוב - לבייסקמפ, המחנה שלרגלי ההר, ממנו מתחילים המטפסים את דרכם הארוכה למעלה. יתרונותיו של הטרק ברורים - נוף מדהים, פגישה עם אנשי ה-Sherpa הבודהיסטים וכמובן הפריבילגיה לחזור לישראל ולספר לכולם ש"נגעתם באוורסט". החסרונות - בניגוד לטרקים אחרים בנפאל כמו האנאפורנה, הטרק אינו עובר לאורך עמק אפיק נהר, אלא חותך הרים ועמקים, מה שמספק לכם עליות וירידות תלולות כמעט מדי יום. חסרונות נוספים - הגבהים העצומים עלולם לגרום לבעייה בהתאקלמות של הגוף לגובה ולמחלת גבהים, והצורך בטיסה מלוקלה מייקר את הטרק. אורך הטרק כשלושה שבועות, אוטובוסים יוצאים מקטמנדו. הטרק מתחיל בסופו של הכביש בעיירה ג'ירי (Jiri - בגובה 1860 מטר). תחילתו של הטרק משעממת ומייגעת למדי והנוף לא מעניין במיוחד. ניתן לקצר שבוע מהטרק על ידי טיסה ל-Lukla, אולם טיסות אלו ידועות לשמצה בשל תכיפות ביטוליהן בשל מזג האוויר - כמאמר המשפט המפורסם - "אנו לא טסים דרך העננים, כי כאן יש הרים בתוך העננים". כמו כן הנחיתה בגובה עלולה לגרום למחלת גבהים, כאשר בהליכה מג`ירי ניתנת שהות לגוף להתאקלם לחמצן הדליל. לאחר יומיים הליכה מלוקלה, מגיע הטרק למרכז מחוז Solu Khumbo, לעיר Namche Bazaar. כאן מתגוררים אנשי השרפה המפורסמים. נמצ`ה באזאר הפכה בעקבות משלחות הטיפוס למרכז גדול, תמצאו כאן הכל - אוכל מערבי, בנק, מאפיה ואפילו חשמל בחלק מהמלונות (השמועה מספרת שבאחד מהם יש מיקרוגל!). זהו מקום נוח לעצירה למנוחה לפני כחמישה ימי הטיפוס להר. מכאן השביל מתעקל ימינה לכיוון מזרח, הבייס קמפ עצמו נמצא כשש שעות (הלוך חזור) מ-Lobuje, אך הוא אינו מעניין ולא נשקף ממנו נוף. לכן, עדיף להשקיע את מאמציכם וכוחכם בגולת הכותרת של הטרק, פסגת Kala Pattar. מגובה 5,545 מטר תוכלו להשקיף על נוף עוצר נשימה, הן של האוורסט עצמו והן של שאר פסגות הרכס. עוד טיול-צד הוא העלייה ל-Goyko, ממנה נשקף נוף אגמים נפלא. בדרככם מטה, תוכלו לתפוס טיסה מלוקלה, אם מזג האוויר יאפשר זאת... חשוב! ה-HRA (ארגון החילוץ בהימלאיה) מפעיל עמדה ב-Pheriche (יומיים הליכה מנמצ`ה באזאר, בגובה 4,250 מטר), שם תוכלו לשמוע הרצאות על מחלת הגבהים וכן לקבל סיוע.

Helambu-Langtang Treks
הטרקים באזורים אלו פחות פופולריים, עקב כך הכפרים לאורך הטרקים לא מפותחים כבטרקים האחרים ורמת השירותים נמוכה יחסית. מצד שני, מי שמעדיף טרקים קצת פחות צפופים ימצא כאן את מבוקשו. יתרונותיו של טרק ההלמבו הם בנגישותו לקטמנדו (כשעתיים נסיעה לנקודת ההתחלה ב-Sundarijal), בגובהו הנמוך - עד 3,500 מטרים ובהיותו מסלול מעגלי בו רק היום הראשון חוזר על עצמו. חסרונו הגדול - הוא עובר ברובו ביערות, וכמעט ואינו מספק את נופי הרי ההימלאיה המוכרים. אי לכך, הוא פופולרי בעיקר בקרב משפחות עם ילדים המבקשות לצאת לטרקים בנפאל ומטיילים שאינם מעוניינים לחזור על נסיעת האוטובוס האיומה מסופו של טרק הלאנגטאנג.

טרק הלאנגטאנג מתחיל בעיר Dhunche (בגובה 1,950 מטר) או ב-Syabro Bensi, ועולה מהיערות שבעמק נהר ה-Langtang Khola, אל עמק הלאנגטאנג, סמוך לגבול עם טיבט. במרכז העמק בגובה 3,800 מטר נמצא הכפר Kyanjin Gompa, ממנו יוצאים מסלולים קצרים אל הקרחונים שבעמק ולפסגה סמוכה בגובה 4,400 מטרים. בדרך חזרה ניתן לחבר את מקטע טרק ה-Gosainkund, המכונה בפי הישראליים "האגמים הקפואים". מהאגמים אפשר להמשיך דרך Lauribina Pass בגובה 4,600 מטר אל ההלמבו. אוטובוסים לתחילת הלאנגטאנג והגוזינקונד יוצאים מקטמנדו, הנסיעה ארוכה (9-11 שעות) ומזעזעת, לאחרונה היו מקרים רבים של גניבת ציוד מהאוטובוס - בידקו שתרמילכם אכן נעול.

עוד על קטמנדו באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על טרקים בנפאל? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×