מידע כללי על באדן-וירטמברג

מדינת באדן-וירטמברג, ממוקמת באזור המושך אליו מבקרים מכל רחבי העולם. זהו חבל ארץ של נופים מדהימים, תרבות עשירה, ערים מקסימות, אתרים מרתקים, מתקני ספורט ומותרות והחשוב מכל - איכות חיים. לכל אלו מתווסף הטמפרמנט החם ומסביר הפנים של התושבים והעושר הגסטרונומי. בנוסף מציע האזור שפע של אתרי מרפא בלמעלה מ-60 מרחצאות ומעיינות מרפא המפוזרים לאורכו. הנוף באזור מגוון. הוא כולל ביצות, אגמים, אדמות אחו, רמות ואזורים מיוערים. נהר הריין העליון, ואגם קונסטנץ נמצאים בגבולו הדרומי של החבל, בעוד עמק הריין נמצא במערב, נהר האילר במזרח ונהר המיין בצפון. כאמור, בקצה הדרומי ביותר של באדן-וירטמברג, נמצאת העיר קונסטנץ, הממוקמת בקצה פיסת אדמה הבולטת אל תוך אגם בודן הנקרא לעיתים גם אגם קונסטנץ. המים מחלקים את העיר לשניים כשאזור ה-Altstadt הוא מובלעת גרמנית בתוך הצד השוויצרי של האגם.
צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על באדן-וירטמברג

הכנסייה הבולטת ביותר באזור היא ה-Münster היושבת בנקודה הגבוהה ביותר של ה-Altstadt. כאן, בשנת 1417 שפט בית המשפט האפיפיורי את הרפורמטור יוהאנס האס באשמת כפירה, והנקודה בה הוא עמד לכל אורך המשפט, מסומנת במעבר המרכזי של הכנסייה.  ה-Rosgartenmuseum הוא המוזיאון העיקרי בקונסטנץ. הוא מכיל אוסף מעניין של ממצאים ארכיאולוגיים מקומיים, וכן תצוגות של מלאכת יד מעידן ימי הביניים. שעות פתיחה: שלישי עד חמישי מ-10:00 עד 17:00, שישי עד ראשון מ-10:00 עד 16:00. הכניסה כרוכה בתשלום.

מעברות אל מפלי הריין שבשטח השוויצרי, יוצאות על בסיס קבוע מהעיר. קצת צפונה משם נמצא אחד האזורים המפורסמים ביותר בחבל והוא היער השחור. שמו, ה-Schwarzwald מעורר תחושה אפלולית ומסתורית המגיעה מהתפיסה הגרמנית הרומנטית Waldeinsamkeit - כלומר בדידות יער. זהו אזור המוכר ברחבי העולם בזכות עוגת היער השחור (עוגת גבינה ואוכמניות), שעוני הקוקייה, ומעיינות המרפא המפורסמים הנמצאים באזור, בעיקר בבאדן-באדן. טיבינגן (Tübingen), הממוקמת על גדות נהר הנקר, היא עיר אוניברסיטאית אמיתית - כזו שצמחה בזכות ההכרה בחשיבות ההשכלה הגבוהה, וכזו שמרבית תושביה קשורים בדרך כזו או אחרת לאוניברסיטה הממוקמת בין גבולותיה. העיר העתיקה של טיבינגן היא תערובת מענגת של בתים צבעוניים המתמזגים אל סמטאות מתפתלות. שתי כיכרות גדולות בעיר מהוות מרכז לפעילות המסחרית של העיר, כשהראשונה שבהם היא ה-Holzmarkt שבה בולטת במיוחד כנסיית Stiftskirche St Georg, כנסייה גותית מאוחרת שבתוכה ניתן למצוא סדרת ויטראז`ים מדהימה, וסדרה של 13 קברים המציגים את ההתפתחות של הפיסול השוואבי בתקופה הגותית ובתקופת הרנסאנס.

ה-Hölderlinturm שמשקיף על נהר הנקר היה במקור חלק מהביצורים של העיר בתקופת ימי הביניים. הוא נקרא על שם המשורר Friedrich Hölderlin שגר כאן מ-1807 עד למותו, 36 שנים מאוחר יותר כשהוא מטורף לחלוטין. במקום יש כיום תערוכת מזכרות של המשורר, המוכר כיום כאחד מהטובים במשוררי גרמניה. שעות פתיחה: שלישי עד שישי משעה 10:00 עד 12:00, ומ-15:00 עד 17:00, שבת וראשון מ-14:00 עד 17:00. הכניסה כרוכה בתשלום. בקרבת מקום נמצא ה-Evangelisches Stift, מדרשה פרוטסטנטית שהוקמה בתחילה כמנזר אוגוסטיניאני בשנת 1547. אזור ה-Markt, בליבה של העיר העתיקה של טיבינגן, נמצא במרחק הליכה קצר מהמדרשה. שווקים נערכים במקום בימים שני, רביעי ושישי, כשאחוזות רנסאנס רבות נמצאות מסביב, לצד מזרקה המוקדשת לנפטון.

רחוב Burgsteige, אחד מהרחובות היפים בעיר מטפס משם אל ה-Schloss Hohentübingen, שבא במקום הטירה המקורית מהמאה ה-11 ששכנה כאן בעבר. ניתן לשוטט בארמון, אך את הכלא ותאי המאסר ניתן לראות באמצעות סיור מודרך בלבד. סיורים: אפריל עד ספטמבר, שבת ב-17:00, ראשון ב-11:00 וב-15:00. בחלק הצפון-מערבי של העיר ניתן למצוא את הקהילה הלא-אקדמית של העיר. כאן נמצאים כמה מהמבנים היפים ביותר בעיר כמו ה-Kornhaus, בורסת התבואה וה-Fruchtschranne ששימש בעבר כמחסן התבואה של פרדסי הדוכסים. מטיבינגן ניתן לצאת בכיוון צפון אל טירת Hohenzollern, הממוקמת בינה לבין שטוטגרט, בקרבת העיר Hechingen. הטירה ששימשה בעבר כביתם של שושלת המלכים של פרוסיה והיא ממוקמת בקצה גבעה החולשת על האזורים המישוריים שמתחתיה. הטירה יושבה לראשונה במאה ה-12 על ידי פרדיננד הראשון, ומאז עברה שיפוצים נוספים בין השנים 1840 עד 1867.

הטירה עוצבה בסגנון הגותי האנגלי עם מעט השפעה צרפתית כך שהתוצאה היא מגוון מקסים של בניינים מגדלים וצריחים. ביצורי הטירה תוכננו בנפרד על ידי ארכיטקט הביצורים המפורסם ביותר בזמנו, Colonel von Prittwitz, והם נחשבו ליצירות מופת בארכיטקטורה הצבאית של המאה ה-19. בין החדרים היפים בטירה נמצאים ה- Ancestral Hall, התקרה שבחדר המלכה (החדר הכחול), וציורי הקיר שבספרייה. שעות פתיחה: מדי יום מה-16 במרץ עד ה-15 באוקטובר מ-09:00 עד 17:30 ומה-16 באוקטובר עד ה-15 במרץ בין 09:00 ל-16:30. סיורים מודרכים מתנהלים כל 15 או 30 דקות, ואורכים כמחצית השעה. ניתן להגיע אל הטירה באמצעות אוטובוסים או מכוניות פרטיות, כאשר ממגרש החניה ישנה עלייה קצרה עד לטירה עצמה.
טלפון: 0049-74712428. פקס: 0049-74716812.

כשלושים קילומטרים צפונית לטיבינגן נמצאת שטוטגרט, בירת החבל. זוהי עיר מקסימה הנמצאת באחת הסביבות היפות ביותר באירופה כולה. מזרחית לשטוטגרט נמצאת העיר אולם (Ulm), עיר הולדתו של אלברט איינשטיין, המשמשת כמרכז תרבותי ומסחרי של האזור שסביבה, תפקיד שרכשה לה עוד בימי הביניים. אחת האטרקציות העיקריות של העיר היא הקתדרלה של אולם, שהינה הכנסייה הגותית הגדולה ביותר בגרמניה אחרי קתדרלת קולון. צריח הקתדרלה, הגבוה מסוגו בעולם, מגיע לגובה של 161 מטרים ומומלץ עלות את כל 768 המדרגות בשביל הנוף המקסים הנשקף מקצה הצריח על הסביבה הקרובה כשלעיתים ניתן לראות גם את האלפים עצמם. העיר אולם נמצאת על גדת הדנובה, כשממול, בגדה השניה נמצא העיר-האחות אולם החדשה Neu-Ulm, עיר בווארית מקסימה.

העיר קרלסרואה (Karlsruhe) נוסדה בשנת 1715 בלבו של מישור הריין, על ידי מושל מדינת באדן שהפך אותה בזמנו לבירה החדשה של המדינה. העיר נבנתה בתוך אזור מיוער כשמערכת של כבישים חדשים יוצרים צורת כוכב שמרכזו בארמון החדש שנבנה על ידי המושל. העיר עצמה החלה להתפתח בצדו הדרומי של הארמון, כשהיא יוצרת מעין צורת מניפה לפני הארמון. על אף שהעיר כבר צמחה והתפתחה מאז אותם ימים, עדיין ניתן להבחין כיום באותה צורת מניפה. היכן שלא תלכו בעיר, היא מלאה בפארקים, גני ם ויערות דוגמת ה-Schlossgarten עם הגנים הבוטניים וה-Stadtgarten. העיר היידלברג (Heidelberg) היא עיר עתיקה ויפיפייה, בה נמצאת האוניברסיטה הוותיקה ביותר בגרמניה. הסביבה הציורית בה היא נמצאת מושכת אליה תיירים רבים מדי שנה, ולא בכדי.

הילברון היא עיר קטנה מוקפת ב-5100 דונם של כרמים, מה שהופך אותה לאחת מאוכלוסיית ייצור-היין הגדולות ביותר בגרמניה. היא יושבת בלב עמק נקר הרומנטי, דבר שהופך אותה ליעד אידיאלי לטיולים וביקור באתרים. כנסיית סט. קיליאן היא ציון הדרך המפורסם ביותר בעיר. זהו מבנה הכולל צריח בגובה של 62 מטרים שנחשב לעבודת הרנסאנס החשובה הראשונה באזור שמצפון לאלפים. כמו כן כדאי לראות את בית העירייה המקסים עם השעון האסטרונומי, ה-Schiesshaus עם אולם הרוקוקו המקסים ומגדל ה-Götzenturm, שריד לביצורי ימי הביניים של העיר. למי שמעוניין להשקיף על הנופים של העיר והסביבה, כדאי לעלות אל ה-Hafenmarktturm. העיר מנהיים (Mannheim) היא עיר מסחר ותעשייה, כמו גם מרכז תרבותי עשיר, הנמצאת קצת צפונית להיידלברג, בסמוך למקום בו יוצא נהר נקר ומתפצל מהריין. בעת ביקור בעיר כדאי לסייר בארמון הבארוק המקסים המארח כיום את אוניברסיטת העיר, ובכנסייה הישועית, שהינה אחת מכנסיות הבארוק החשובות ביותר בדרום גרמניה, שזכתה לשבחים אף ממוצרט. כמו כן כדאי לבקר במוזיאון הטכנולוגיה של העיר, ב-Luisenpark ובכיכר השוק.

יעדי הכתבה

סגור
×