מידע כללי על יוטלנד

יילן, הוא המחוז הגדול ביותר בדנמרק והיחיד שמחובר הלכה למעשה לאירופה עצמה. בעבר, המקומיים היוו שבט נפרד ופחות לוחמני משאר השבטים הדנים, שתפסו את האיים המזרחיים יותר.
צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על יוטלנד

דרום יילן

בתקופת עבודת האלילים, חצי האי נשלט על ידי מושל עצמאי והיא מוקד כוח מרכזי באזור. מכאן יצא השליט המפורסם Harald Bluetooth שהתחיל בתהליך איחוד שני השבטים לאומה נוצרית אחת במאה ה-9 לספירה. עם עליית הויקינגים החלו הדנים הלוחמים להתפשט מזרחה, כשהם מספחים אליהם את חבל יילן, בעוד מרכזי הכוח עוברים למעשה לחבל סיילן. עקב כך, הרושם הראשוני שהחבל מטביע על העוברים בו, הוא של אזור כפרי שתושביו מנהלים סגנון חיים רגוע ונינוח, ועל כן הוא הפך לאחד מהאזורים המסקרנים והייחודיים ביותר במדינה כולה.

בדרום, אזור שלזויג הוא שטח שגרר מלחמות רבות בין דנמרק לגרמניה, אם כי מלבד העיר המשומרת להפליא - ריב (Ribe), אין בו עניין תיירותי רב. העיר שימשה כעבר כתחנת עצירה מרכזית לעולי הרגל בדרכם לרומא, כמו גם עיר נמל מרכזית עד התפתחות הרפורמציה והתכסות הנמל בחול. מאז, דומה שלא חלו הרבה שינויים בעיר. אדמות הביצה הסובבות אותה, שמנעו כל התפתחות תעשייתית בקנה מידה משמעותי ותכנית השימור העתיקה, אפשרו לעיר לשמור על מראה וגודל של עיירה מימי הביניים, והפכו אותה לעיר שכיף לשוטט בה.

כנסיית Domkirke, שבנייתה החלה בשנת 1150 היא אחד מהמקומות המעניינים בעיר. מהמבנה המקורי נשארה רק ה-"Cat`s Head Door" שבצידה הדרומי, כשפנים הכנסייה עצמה אינו כה מרשים כמו הגודל או ההיסטוריה הארוכה שמאחוריה. מה שכן, ניתן לטפס במעלה על המגדל האדום ולהשקיף על העיר כולה. שעות פתיחה: קיץ, שני עד שבת 10:00 עד 17:00 או 18:00, ראשון 12:00 עד 17:00 או 18:00, ובחורף מימים שני עד שבת 11:00 עד 15:00 או 16:00 וראשון מ-12:00 עד 15:00 או 16:00

מאחורי הכנסייה נמצא ה- Weis` Stue, פונדק קטן שנבנה בסביבות 1600, משם שומר הלילה של העיר יוצא לסיוריו, מסע אחורה לימים בהם הערים הדניות נשמרו על ידי שומרים שפטרלו לאורכן. כיום, השומר עורך למעשה סיור בעיר כשהוא עוצר בנקודות מעניינות ומסביר על היסטורית העיר לתיירים. הסיורים נערכים בחודשים יוני עד אוגוסט בשעות 20:00 ו-22:00, ובמאי עד ספטמבר ב- 22:00.

מוזיאון הויקינגים שבסמוך ל-Odins Plads מציע תערוכה אינפורמטיבית על עברה של העיר והוא כולל ממצאים ארכיאולוגיים ומצגות אינטראקטיביות ממוחשבות. שעות פתיחה: קיץ- מדי יום בין 10:00 עד 16:00 או 17:00, בחורף המוזיאון סגור בימי שני. מי שמעוניין לצפות בחיי היום-יום של הויקינגים, יכול לבקר ב-Ribe Vikingecenter, שם פועל צוות, הלבוש בבגדי ויקינגים, מציג את אומנות הקדרות המקומית ומבשל באמצעות מדורות. שעות פתיחה: שלישי עד שישי 11:00 עד 16:00

העיר הגדולה בדרום יילן היא אסביר (Esbjerg). עיר זו היא העיר החמישית בגודלה בדנמרק ומהווה את מרכז פעילות הנפט שלה בים הצפוני. היא נבנתה במטרה לשמש כנמל במים-עמוקים במהלך המאה ה-19 ונחשבה לעיר קודרת ורעועה. עם זאת, העיר עוברת תהליך מסיבי של התפתחות כך שסביבתה, כמו גם החיים התרבותיים שבה, עוברת שינוי דרמטי. הדרך הטובה ביותר ללמוד על השינויים המתחוללים בה היא דרך מוזיאון אסביר, המציג את התקופה האמריקאית בה, החל משנת 1890, כאשר הצמיחה בעיר התקיימה בהתאם לערי הבהלה לזהב בארצות הברית.
כתובת: Torvegade 45. שעות פתיחה: שלישי עד ראשון 10:00 עד 16:00.

מוזיאון מעניין נוסף הוא מוזיאון האומנות המציג אומנות מודרנית דנית ובו ניתן לבקר מדי יום בין 10:00 עד 16:00. מוזיאון נוסף הוא מוזיאון הדפוס ובו מגוון מכשירי דפוס המופעלים באמצעות ידיים, רגליים ואדים, כמו גם מכונות דפוס חדשניות יותר. כתובת: Borgergade 6. שעות פתיחה: יוני עד דצמבר 12:00 עד 16:00, ינואר עד מאי שלישי עד שישי 13:00 עד 16:00

ה-Fisheries and Maritime Museum מאפשר הצצה אל צי ספינות הדיג של העיר בימיה המוקדמים כמו גם ביקור במרכז לחקר כלבי-ים שבמקום. שעות פתיחה: מדי יום בין 10:00 עד 15:00 או 18:00.

לתחילת הכתבה

מזרח יילן

פרדריסיה (Fredericia) משמשת כצומת דרכים לכל נתיבי הרכבת שבמזרח יילן, ולאלו המקשרים אותה עם פין. זוהי העיר בעלת ההיסטוריה והתכנון המשונה ביותר בדנמרק. היא נוסדה בשנת 1650 על ידי פרדריק השלישי, שחזה את חשיבותה האסטרטגית כבסיס להגנת חצי האי כולו. לפיכך, שלושה כפרים סמוכים נהרסו ותושביהם נאלצו לסייע בבניית העיר החדשה. התכנון הצבאי ניכר בעיר ברחובותיה הרחבים, בבנייניה הנמוכה ובסוללות העפר הסובבות אותה, שהפכו את העיר לבלתי נראית מבחוץ ועל כן - חבויה מעיניהם של כוחות עוינים. עידן הרכבות הפך את העיר לצומת דרכים חשוב והנמל שבה הלך והתרחב כתוצאה מכך. עם זאת, העיר שמרה על האווירה הצבאית ששררה בה מאז ומעולם, ואין זה פלא אם כך, שהמפגן הצבאי היחידי בדנמרק , מתרחש כאן. מי שמעוניין לחזות באופי המיליטרי של העיר מוזמן לסייר לאורך Vesterbrogade בכיוון מרכז העיר, שם מונח החלק המרשים ביותר של הסוללות הישנות של העיר, המשתרעות לאורך של 4 קילומטרים וגובהן כ-15 מטרים.

הפסל שמשקף את רוח העיר ויושביה בצורה המוצלחת ביותר, הוא ה-Landsoldaten, דמות מברונזה המחזיקה רובה בידה השמאלית וענף בידה הימנית, כשרגלה השמאלית נחה על תותח. הכתובת שמתחת לפסל, 6 ביולי 1849, מציינת את היום הנחגג על ידי התושבים כיום פרדריסיה, היום בו גדוד מן העיר ביצע מתקפה משמעותית על הכוחות הגרמניים בקרב על שלזויג. במוזיאון פרדריסיה מתוארים ימיה העקובים הדם של העיר, ויש בו כלי בית וריהוט מקומי מן המאות ה-17 וה-18, ומספר ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו באזור. כתובת: Jernbanegade 10. שעות פתיחה: מאמצע יוני עד אמצע אוגוסט 11:00 עד 17:00, בשאר השנה: שלישי עד ראשון 12:00 עד 16:00.

העיר אורהוס היא המרכז האורבני והתרבותי של יילן, כמו גם העיר השניה בחשיבותה בדנמרק כולה. זוהי עיר אוניברסיטה שוקקת ונמרצת שמארחת כמה מאירועי התרבות והמוסיקה הטובים ביותר במדינה.

ככל שהולכים ומעמיקים פנימה, הנוף של יילן הולך ונהיה יותר דרמטי. בתוך צמחיית העצים הסבוכה והגאיות המפותלים נמצאת ויבורג, העיר שעל פי האגדה, שימשה כבסיסו של המלך Knud, לפני שיצא לכבוש את אנגליה. מכאן, שויבורג הייתה אחת הערים החשובות בדנמרק וביילן בפרט. היא שימשה כמרכז לעבודת הפולחן, ובעבר גם הייתה בירת האזור. מ-1027 ועד 1655, כל המלכים הדנים הוכתרו כאן ועד לתחילת המאה ה-19 היה בה מוקד כוח פוליטי חשוב. כיום, מלבד מושב בית המשפט העליון שעודו בויבורג, זוהי למעשה רק עיר שוק מרכזית עבור האוכלוסייה החקלאית המקומית. בין האתרים המעניינים בעיר נמצאים מגדלי התאומים של ה-Domkirke, שמשמשים למעשה כתזכורת המרכזית לימי הזוהר של העיר. פנים המבנים מקושט על ידי ציורי הקיר המבריקים של Joakim Skovgaard. שעות פתיחה: יוני עד אוגוסט, שני עד שבת מ-10:00 עד 17:00, ראשון מ-12:00 עד 17:00, אוקטובר עד אפריל משני עד שבת 11:00 עד 15:00, ראשון מ-12:00 עד 15:00.

חובבי ההיסטוריה מוזמנים לקבל פרספקטיבה רחבה יותר על עברה של העיר ב-District Museum. שעות פתיחה: יוני עד אוגוסט 11:00 עד 17:00, ספטמבר עד מאי, שלישי עד שישי 14:00 עד 17:00, שבת וראשון 11:00 עד 17:00.

לתחילת הכתבה

צפון יילן

בצפון יילן נמצאת העיר אולבורג (aalborg), השוכנת על הגדה הדרומית של פיורד לים. זוהי עיר גדולה ומרכזית, המתפארת בחיי לילה שוקקים ונמרצים. העיר היא נקודת מוצא מצוינת לחקר שטחי הבר שבאזור, היות והיא גם משמשת כמרכז תחבורה עיקרי. מרכז העיר שמר על אופיו העתיק מן המאה ה-17, בימים בהם הגיע העיר לשיא פריחתה ושגשוגה. עדות לשורשריה המסחריים של העיר ניתן למצוא באוסף הפורטרטים של סוחרי העיר התלוי בתוך ה-Budolfi Domkirke. זהו מבנה גותי מהמאה ה-16 שנבנה על יסודות של כנסיית עץ מהמאה ה-11. שעות פתיחה: שני עד שישי 09:00 עד 16:00, שבת 09:00 עד 12:00 או עד 15:00.

מי שאוהב עבודות זכוכית מוזמן לבקר במוזיאון ההיסטורי של אולבורג הנמצא ב- Algade 48. שעות פתיחה: שלישי עד ראשון 10:00 עד 17:00

מאחור, נמצא ה-Monastery of the Holy Ghost מהמאה ה-15. במנזר אפשר לבקר באמצעות סיורים מודרכים הלוקחים אתכם אל חדר האוכל של הנזירים ואל החדרים הקטנים שבתוכו. שעות פתיחה: סוף יוני עד סוף אוגוסט, בימים שלישי וחמישי ב-13:30

ניתן להרחיק אל מחוץ למרכז העיר אל ה- North Jutland Art Museum המכיל את אחד מאוספי האומנות המודרנית הטובים ביותר במדינה. אומנים בעלי שם החל ממקס ארנסט וכלה באנדי וורהול ובקלאס אולדנברג. שעות פתיחה: יולי ואוגוסט מדי יום בין 10:00 עד 17:00,בשאר ימות השנה המוזיאון סגור בימי שני.

תצפית מדהימה על העיר כולה ועל פיורד לים ניתן לקבל ממגדל אולבורג, שעל הגבעה מאחורי המוזיאון. שעות פתיחה: אמצע מאי עד אמצע אוקטובר, מדי יום בין 11:00 עד 17:00 או 19:00

סקגן (skagen) שבקצה הצפוני ביותר של חצי האי, משמש כנמל דיג כבר מאות שנים. האי "נתגלה" באמצע המאה ה-19 על ידי קבוצת אומנים שנמשכו אל הדיונות החוליות והחופים המקסימים. עבודותיהם מוצגות במוזיאון סקגן, כשרבות מהן מתארות את נופי האזור תוך כדי שימוש באור הבוהק של העיר בכדי להנציח את הגוונים העדינים של הצבעים השונים. בין המציגים במוזיאון נמצאת Anna Ancher, הנשואה ל-Michael Ancher אחד ממובילי הקבוצה. בקרבת מקום נמצא ביתם של השניים, שהצליח לשמור על האווירה המיוחדת של התקופה ועל אופי הקבוצה.
כתובת: Markvej 2. שעות פתיחה: מאי עד ספטמבר, מדי יום בין 10:00 עד 17:00, באוקטובר מדי יום בין 11:00 עד 15:00, ומנובמבר עד אפריל בימים ראשון עד רביעי בין 11:00 עד 15:00.

אחד האתרים החשובים ביותר בעיר הוא ה-Den Tilsandede Kirke, משמע "הכנסייה הקבורה". הכנסייה מן המאה ה-14 נבלעה למעשה בסופות חול שהתרחשו במאה ה-18, כשרק חלק ממגדל הכנסייה הלבן נשאר חשוף ופתוח לציבור. הכנסייה עצמה, שהייתה פעם הגדולה ביותר באזור נסגרה בשנת 1795 היות ומשבי החול נהגו לחסום את הכניסה, אם כי המשבר הסופי אירע רק בשנת 1810. שעות פתיחה: יוני עד אוגוסט בין 11:00 עד 17:00.

פרדריקסהאון (Frederikshavn), גם היא בקצה הצפוני של יילן, אינה עיר יפה או מעניינת במיוחד, כך שאין טעם לבקר בה, אלא אם אתם בדרככם צפונה, אל נורווגיה או שוודיה ואז הדבר בלתי נמנע. במידה ואתם נקלעים אליה במקרה, ניתן לסייר בה כחצי שעה, במגדל הלבן ה-Krudttarnet וב-Bangsbo-Museet, המתאר את התפתחות העיר מ-1600.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×