מידע כללי על ניו זילנד

לפני היציאה לניו זילנד לפניכם מידע כללי לגבי עונות ומזג האויר, כרטיסי ההנחה השונים לאכסניות, סוגי קמפינג, אכסניות ועוד. לקרוא, להדפיס ולצאת לדרך.

יעל רגב ועמית עשהאל
תמונה ראשית עבור: מידע כללי על ניו זילנד - תמונת קאבר
© מאורי הירש

בכתבה זו:

הקדמה

ניו זילנד, גן עדן, חלום, מספר כינויים לאותו המקום בערך, נופים מדהימים מחד, אנשים ותרבות מדהימה מאידך, השילוב המושלם של שלווה, נוף מגוון, השקיעות היפות בעולם, תושבים חייכניים ומקסימים וטרקים מפורסמים. ניו זילנד פרושה על שלושה איים ירוקים אי שם בדרום הכדור, על שטח שגודלו פי 10 מישראל, חיים בה קרוב ל-4 מיליון ניו זילנדים (ובשפה המקומית - "קיווים") לצד 80 מיליון כבשים חייכניות. כולם יחדיו מתגוררים בין הרי געש פעילים, רצועות חוף זהובות, קרחונים תכולים, הרים מושלגים, יערות גשם עם צמחיה יחודית מרתקת, פיורדים מרהיבים - אז למה אתם מחכים? 

לתחילת הכתבה

עונות טיול

עונות השנה בניו זילנד הפוכות לשלנו, בני חצי הכדור הצפוני. חודשי הקיץ הם דצמבר-אפריל ואילו החורף משתולל במלוא עוצמתו בין יוני לספטמבר. ב-15 לדצמבר מתחילה חופשת הקיץ בבתי הספר, והארץ מתמלאת נופשים. עד סוף החופשה בסוף ינואר, הכל עמוס - אתרי הקמפינג, הטרקים, המעבורת השטות בין האיים - ומומלץ להזמין מקומות מראש עד שבוע מראש במקומות מסוימים). לא קריטי, אבל אם אפשר נסו להגיע בתאריכים אחרים.

תאריך נוסף שבו כל הניו זילנדים יוצאים לחופש הוא 7 לבפרואר - יום חתימת ההסכם המבטיח את זכויותיהם של המאורים הילידים לבין הלבנים שהגיעו למדינה.

בחורף נסגרים מרבית הטרקים בשל השלגים. ניתן להכנס לשטח הטרקים אך המסלולים משתנים עקב חסימה של השלגים, אין חימום בביקתות ואין השגחה של הרינג`ר במידה וקורא לכם חלילה אסון - או בקיצור - עדיף שלא להכנס...

עונת הסקי מושכת אליה את רוב המבקרים, ואלו מכם שלא מעניין אותם סקי כדאי שיבחרו באזורים קצת יותר חמימים. אנו ממליצים על . ניצול החודשים הקרים, לביקור ב-Northland שמצפון לאוקלנד (אי צפוני) ובאזור נלסון שבאי הדרומי, החמימים יחסית.

לתחילת הכתבה

ויזה

ההסכם בין ישראל לניו זילנד מעניק ויזה עם אשרת שהייה לשלושה חודשים ראשונים בחינם עם נחיתתכם. ניתן להאריכה תמורת תשלום במשרדי ההגירה (אפשר להאריכה עד תשעה חודשים ברצף ובמקרים חריגים עד 12 חודש, תלוי ביכולת המימון שלכם, העלות כ 80 דולר ניו זילנדי לכל הארכה).

חשוב! ביציאה מניו זילנד יש לשלם מס עזיבה בסך 25 דולר ניו זילנדי.

לתחילת הכתבה 

נציגויות במדינה


*שגרירות ישראל שהיתה באוקלנד נסגרה בתחילת חודש ספטמבר 2002. במקרים דחופים ניתן לפנות לנציגות ישראל בקנברה, אוסטרליה.
6 Turrana St.
Yarralumla, Act, 2600
canberra@israel.org

לתחילת הכתבה 

דואר וכסף

משרדי ה-CPO (משרדי הדואר הכללי, Chief Post Office) ישמרו עבורכם דואר (גם חבילות) עד 30 יום, שתוכלו לקבל בהצגת דרכונכם ותמורת תשלום. במידה ועזבתם את העיר אליה נשלח הדואר, ניתן למלא טופס "עקוב אחריי" והדואר יעשה את דרכו אל משרד ה-CPO ביעדכם החדש.

המטבע הנהוג בניו זילנד הוא הדולר הניו זילנדי. כל המחירים שיצויינו להלן (ובכתבות הבאות) נקובים בדולר ניו זילנדי. 1 דולר ניו זילנדי שווה ערך ל-0.68 דולר אמריקאי = 3.22 שקל. מעודכן ל-11/2005

לתחילת הכתבה

לינה

אכסניות
הלינה באכסניות (המכונות בקיווית מדוברת Backpackers) מחולקת למספר סוגים:  

 1. Single - הנו חדר ליחיד הכולל לרוב מיטה אחת רגילה.
   
 2. Double - הנו חבר זוגי הכולל מיטה זוגית, מיועד לרוב לזוגות המעונינים לישון במיטה אחת. לרוב מדובר בחדר עם מירב הפינוקים לתרמילאי, כגון: כריות מפנקות, שמיכת פוך זוגית ושאר הפתעות שאין בחדרים רגילים
   
 3. Twin - הנו חדר לשנים, המכיל 2 מיטות רגילות.
   
 4. Shared חדר משותף עם 3-4 מיטות רגילות, ללא מיטות קומתיים. לתרמילאי העצמאי זו הדרך הכי טובה לפגוש תרמילאים עצמיים אחרים ולטייל יחד.
  החדרים הללו אינם גדולים מדיי ולא המוניים, שכן מצד אחד הם משותפים ומצד שני יש מרחב פרטיות מספק בשביל תרמילאי.
   
 5. Dormatories או Dorms - חדרים משותפים בנוסח הטירונות הצבאית.... כל חדר מכיל 5 ומעלה מיטות (ועד 30 מיטות), לרוב אלו מיטות קומתיים/שלוש קומות המסודרות זו לצד זו. זוהי אומנם האפשרות הכי זולה ללילה אבל התחושה היא כמו בצבא. ב- DORMS אין כמעט כלום, פרט להרבה רעש, בלגן, לכלוך, רכבת לילית של אנשים שנכנסים ויוצאים, אור דלוק כל הלילה, וחוסר פרטיות מוחלט. באכסניה יהיה לרוב חדר טלויזיה (לעיתים גם וידאו וסרטים), מטבח מאובזר לבישול עצמי, חדר אוכל, מכונות כביסה, ולוח מודעות (לקניית/מכירת מכוניות, חיפוש שותפים/טרמפים). לעיתים תהיה גם עמדת אינטרנט בתשלום. ככלל, האכסניות בניו זילנד טובות מהמקובל (אוקלנד היא ללא ספק היוצא מן הכלל), ומציעות לתרמילאי אופציית לינה טובה בהחלט בעלות נמוכה – 17-24$. האכסניות גם מספקות לכם הזדמנות מצוינת להכיר מטיילים מכל העולם. הביאו עמכם שקי שינה - האכסניות בדרך כלל לא יספקו שמיכה. (יש מקומות שיספקו לכם כלי מיטה עבור תוספת של 1-2 דולר ללילה).

החוברת המהוללת, שכבר הפכה לפריט חובה בכל תרמיל בניו זילנד, היא " BBH ראשי תיבות שפירושן - Backpacker Accommodation". בחוברת תמצאו פירוט של 350+ אכסניות עצמאיות בניו זילנד , כולל דירוגן רמתן. את החוברת ניתן לקבל חינם (כן, כן) במרכזי מידע, בשדות התעופה של קרייסטצ`רץ, אוקלנד ווולינגטון ובאכסניות שונות. החוברת מתעדכנת פעמיים בשנה ע"י הצבעה שנערכת בקרב המתאכסנים באכסניות ודירוג האכסניות מופיע לפי מדד שביעות הרצון מהן. האתר של הארגון ברשת: http://www.backpack.co.nz/ .

כמו כן ניתן להזמין אותה בדואר עוד לפני הגעתכם לניו זילנד - המשלוח אגב חינם. http://www.backpack.co.nz/clubcard.html.

ל-BBH יש כרטיס חבר (עלות כ40 דולר, כולל 20 דולר ככרטיס חיוג) המקנה הנחות באכסניות והוא הכי פופולרי במדינה.
בעונת הקיץ התפוסה באכסניות מלאה, ומוטב להזמין מקום מראש (כמה ימים מראש בשיא העונה – דהינו -ינואר). באזור אתרי הסקי (ארתורס פאס, קווינסטאון וכדומה) יש להזמין מקום מראש גם בחורף.

לבעלי נכויות/מוגבלויות, בחוברת ליד כל אכסניה שיש בה את האפשרות לכניסה לכסאות גלגלים ונגישות מתאימה יש את הסימון "W"
wheelchair access

כרטיסי ה- YHA וה-VIP המקובלים באוסטרליה תקפים גם כאן. YHA הוא ארגון אכסניות עולמי, המפעיל בניו זילנד 58 אכסניות. ה-VIP, עם 68 אכסניות בניו זילנד. הכרטיסים מעניקים חברות שנתית, הנחות לאכסניות המשתייכות לארגון והנחות אחרות (אוטובוסים, טיסות וכדומה). ניתן לרכוש אותם בכל באכסניות הרלוונטיות. עוד באתרי הבית של הארגונים: http://www.yha.org.nz/  ו- http://www.backpackers.com.au/bpnz.htm .

קמפינג
ניו זילנד היא גן עדן לשוכני האוהלים (עד תחילת החורף, לפחות...). אתרי ה- Campground הם מהטובים בעולם, ותוכלו למצוא בהם מכונות כביסה, מטבח (אם כי בכמה מהאתרים תצטרכו להביא עמכם סירים וכלי מטבח), מקלחות ושירותים ולעיתים אף חדר טלוויזיה. שימו לב! - לעיתים יפעלו המקלחות על מטבעות (1 דולר ל 3 דקות מים…). העלות: 8-12$ לאדם. בחלק מהאתרים תמצאו גם ביתנים להשכרה במחירים מוזלים (במיוחד אם תהיו בקבוצה של ארבעה-חמישה). את כלי המיטה תצטרכו לספק בעצמכם, מומלץ להצטייד באוהל 4 עונות.

ה-DOC (החברה להגנת הטבע בניו זילנד) מפעילה אתרי קמפינג משלה באזורי שמורות, חופים ויערות. האתרים בסיסיים מאד, עם ברז מים בלבד, ולעיתים גם שירותי שדה, אך המחיר מפצה על הכל - חינם עד 8$. אתרי קמפינג שבאיכות גבוהה יותר ידרשו את המחיר הסטנדטי בשוק. ה-DOC מוציא כל שנה רשימה מפורטת של האתרים והשרותים שהם מציעים, אותה ניתן לקבל במשרדי הארגון ובאתר האינטרנט הבא:
http://greatwalksbooking@doc.govt.nz
אכסניות רבות מאפשרות להקים אוהל בתחומן תמורת מחיר מוזל (7-11$). במחיר זה תוכלו גם להנות מכל שירותי האכסניה - מקלחות, כביסה, מטבח ואפילו להתרווח מול ה"סיפסונס" בחדר הטלוויזיה. 

קצת השראה לטיולים שלך

לתחילת הכתבה
 

WWOOF

או בשמו המלא (קחו נשימה ארוכה):
Willing Workers On Organic Farms היא דרך מקורית לטייל, ללון ולהכיר את אנשיה הנפלאים של ניו זילנד. תמורת דמי חברות בסך 40$ לשנה (50$ לזוג), תקבלו רשימת חוות אורגניות ברחבי המדינה, בהן תוכלו לקבל לינה ומזון תמורת מספר שעות עבודה ביום. טלפון: 035449890, אתר ברשת: http://www.wwoof.co.nz


שימו לב !!!! לפי עדכון באתר ה WWOOF (יוני 2004) גם עבודת WWOOF נחשבת כעבודה מבחינת שלטונות ההגירה ! ויש צורך בויזת חופשת עבודה (Working Holiday Visa) שלא ניתנת לישראלים ! 
 

לתחילת הכתבה

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

היי עופר!

השב  · 

המלצות למסלולים בניו-זילנד

השב  · 

למי ששאל על עונות לגבי אוהל

השב  · 

מסלול מומלץ לספטמבר אוקטובר

השב  · 

its legal to work in n.z!

השב  · 

אוהל 3 עונות

השב  · 

מחיר מעודכן

השב  · 

עדכון שערי מטבע

השב  · 

מתואר נהדר

השב  · 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לניו זילנד

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×