מידע שימושי על לה ואזור לאדק

טיבט הקטנה וארץ הירח, הם רק חלק מהשמות של לאדק המעידים על המקום הנפלא הזה. בביקור באזור לאדק בכלל ובלה בפרט, תרגישו כאילו אתם בטיבט. האנשים הנפלאים שיקבלו את פניכם בברכת ג`ולה- שלום בלאדקית, הסטופות והגומפות שפזורות בין ההרים, אווירת השלווה והזמן שכמו עמד מלכת.
נילי לנדאו - צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: מידע שימושי על לה ואזור לאדק
Thinkstock Imagebank ©

הקסם של לה הוא החנויות והמסעדות הקטנות המתחבאות בה, פינות חמד עם תעלות מים זורמים ואוכל הודי טיבטי ומערבי. בלה פזורות מספר סוכנויות טיולים, German Bakery ומסעדות טיבטיות קטנות. תוכלו לטייל ברחובות לה בין שדות החמניות הירוקים, לאכול במסעדות המקומיות המשובחות, ללכת לקורס יוגה, סתם לקרוא ספר אל מול שנטי סטופה. לה היא גם מקום יציאה לסיורים בני יום אחד לסטופות באזור ולטרקים מאלפים ברחבי לאדק. 

בודהיזם בלאדק

הבודהיזם ילווה אתכם בלאדק בכל מקום בו תלכו. שני הסממנים החשובים ביותר הם הסטופות והגומפות. הסטופות הן מבני תפילה קדושים, בצבע לבן מחודדים בקצה העליון והולכים ומתרחבים עד לקרקע. הסטופות ניצבות להן בדד על פסגות ההרים, ומאוד מרשימות, על רקע המדבר הלאדקי. מהסטופות מתוחים לרוב דגלי תפילה, שעליהם רשומים תפילות. לפי האמונה הבודהיסטית, כאשר הדגלים מתנופפים ברוח, אזי גם התפילות עפות להן ומגיעות ליעדן. הגומפות לעומת זאת, הן מקדשים בודהיסטים שחלקם פתוח לביקורים. כל גומפה מורכבת מחצר פנימית אחת או יותר, חדר תפילה והתכנסות, גדוש לרוב בציורים ופסלי בודהה וספרייה שמכילה את הכתבים החשובים של המנזר. מלבד זאת קיימים עוד חדרים רבים בגומפה אך הכניסה לרובם אסורה למבקרים.

הביקור בגומפה הוא מאוד מרשים ואותנטי, מלווה בהרגשה קסומה ומכושפת. נזירים לדאקים יושבים על הרצפה ומתפללים, או רוכנים סביב שולחן קטן ומציירים עליו בעזרת חול צבעוני צורות הנדסיות מהממות בשלל צבעי הקשת. הם שרים שירים תוך כדי, מה שמוסיף לאווירה הקסומה. בסוף, אחרי שהושקעו עשרות שעות עבודה, מערבבים הנזירים את היצירה ומתחילים מחדש, וזאת משום שרק לשלב ההכנה והיצירה יש ערך וליצירה עצמה אין שום ערך בעיניהם ברגע שהיא גמורה.  

לתחילת הכתבה

המצב הבטחוני בלאדק

לאדק נמצאת במקום ביטחוני רגיש קרוב לגבול עם פקיסטאן. המצב בגבול די דומה למלחמת התשה מקומית הנמשכת כבר יותר מדי שנים מכדי שמישהו יספור. בהנחה שאתם לא מתקדמים הרבה יותר מדי מערבה במורד ההינדוס, אינכם בטווח סכנה. כל המקומות המטויילים בעמק ההינדוס, ועמק הנוברה Nubra הנמצאים בעומק השטח ההודי או בקירבה לגבול הסיני השקט, אינם מסוכנים. הבעיה מתחילה כאשר מתקרבים לגבול הפקיסטני, זה יכול לקרות במקרים הבאים:
1. נסיעה לסרינגר Srinagar שבקשמיר העוברת דרך קרגיל Kargil שעל הגבול הפקיסטני.
2. נסיעה בכביש מלה לעמק זנסקר - ישנם טרקים לעמק זנסקר שאינם עוברים באזור הבעייתי.
3. כניסה לאזור דה Dha, שבמורד ההינדוס 

לתחילת הכתבה

מתי להגיע ואיך

החודשים אמצע יוני עד אמצע ספטמבר הם החודשים הטובים ביותר לטיול באזור. בשאר החודשים הגישה לכל חבל לאדק חסומה על ידי שלגים.

אפשרויות ההגעה
חבל לאדק הוא מאוד מבודד וההגעה אליו מסורבלת הרבה יותר מלשאר האזורים בהודו. יש בסך הכל שתי דרכים סלולות המובילות אליו. האחת היא הדרך הפופולרית על התרמילאים, דרך מנאלי-לה, והשניה- דרך סרינגר-לה. יש כמובן אפשרות להגיע בטיסה.

טיסה
נחשבת לדרך הבטוחה והמהירה ביותר להגיע ללדאק. חברת Indian Airlines מפעילה מספר קווי טיסה. לפני שטסים כדאי להיות ערים למספר דברים.
בגלל שההגעה היא לא הדרגתית הרבה מהאנשים חולים במחלת גבהים ולוקח להם יותר מכמה ימים להתאקלם.
ראשית הרבה פעמים אין טיסות וצריך להמתין הרבה זמן לכרטיס (ולכן מומלץ, כבר שמגיעים ללה כבר להזמין כרטיס חזרה). עוד אפשרות היא להזמין כרטיסי טיסה ללה עוד מהארץ . החברה מופיע תחת שם הקוד IC, ולה מופיעה תחת הקוד IXL.
מחיר הטיסה מדלהי ללה הוא כ- 110 דולר.

אוטובוס ממנאלי ללה
יש יגדירו את הדרך כמאתגרת וכמדהימה, ויש ייתארו אותה כסיוט מתמשך ומפחיד שלעולם לא יחזרו עליו שוב. הנסיעה ממנאלי ללה אורכת יומיים (כעשר שעות ביום הראשון ושש עשרה ביום השני), כשבלילה עוצרים באחד מחניוני הדרכים המאולתרים.
בהרבה מהפעמים נהגי האוטובוס משתפים פעולה עם בעלי החניונים ולא נותנים לנוסעים לישון באוטובוס, דבר שגורר תרעומות משום שבחניונים גובים כסף רב עבור אוכל ולינה (יחסית לתקציב תרמילאים בהודו).

ג`יפ
הרבה מהתרמילאים לא שוקלים אפילו את אופציית הג`יפ בגלל המחיר. מסתבר שהפרש העלויות בין אוטובוס לג`יפ אינו רב ויש הממליצים בנקודה זאת לעבור ולחשוב בשקלים. יתרון נוסף לנסיעה היא שיש שליטה על הנהג ועל דרך נהיגתו וניתן לעצור מתי שרוצים לצלם ולנוח.

טרמפים
בדרך ממנאלי ללאדק, עוברות משאיות אספקה, צבאיות ואזרחיות, רבות ויש מטיילים שבוחרים לתפוס טרמפ עם אחת המשאיות. העניין מעט מפוקפק ולא ממש מומלץ. גם אם האפשרות היא מעט יותר זולה (כן, הטרמפ הוא בתשלום), מתווספים אליה סיכונים שאינם קיימים בתחבורה הציבורית, כמו למשל נהגים שתויים, קפריזות של הנהג שיכול להחליט שאין הוא רוצה להמשיך להסיע אתכם, וסתם הרגשה לא נעימה- במיוחד לנשים הנוסעות בגפן.

טרק
מדובר ב-21 יום (שלושה שבועות!) של טיול מאתגר בין הרי ההימלאיה, עמקים ירוקים, נופים עוצרי נשימה, מנזרים, כפרים, צוקים, נהרות ורכסים. יתרון מרכזי בטרק, מלבד הנופים עוצרי הנשימה, הוא העובדה שהעליה לגובה הרב היא הדרגתית ולכן ההתאקלמות עוברת ללא כל בעיה.
ציוד: בשתי הערים (מנלי ולה) ניתן לשכור את שירותיה של חברת טיולים שתדאג למדריך, אוכל, אוהלים, שקי שינה וסוסים לסחיבת הציוד.
טיפים:
1. בדרך עוברים נהרות ונחלים - יש לוודא שהזרם אינו חזק והמים רדודים.
2. באחד ממעברי הרים מגיעים לגובה של קצת מעל 4000 מטר, יש להתארגן בהתאם ולהסתגל לגובה בהדרגה. רצוי לעשות יום מנוחה אחרי המעבר.
3. בערבים אין כמו לשבת סביב המדורה לשחק קלפים, לשיר שירים ולספר צ`יזבטים.

כמה זמן להיות?
מאוד מאוד תלוי. ההנחה הבסיסית היא, שאם הגעתם למקום כל כך רחוק, לא תמהרו לעזוב- במיוחד אם הגעתם לאחר נסיעה באוטובוס של יומיים. בנוסף, לה היא מקום גבוה, והרבה מהמטיילים "מבלים" את הימים הראשונים בהסתגלות לגובה הרב. שבוע ימים יכול פשוט לחלוף גם אם רק שהיתם בעיר לה ולא עשיתם הרבה. טרקים באזור, נמשכים בין שלושה ימים לשבוע ימים.

לתחילת הכתבה

מידע שימושי על העיר לה

לה יושבת מתחת לארמון הנטוש וגומפות צ`מו מתנשאות מעליו. המסגד מציין את תחילתו של הרחוב הראשי, שלאורכו יושבות נשות כפרי הסביבה ומוכרות את יבולי גינתן - ירקות ופירות. תחנת האוטובוס נמצאת בהמשך השוק הראשי ומשם ניתן לצאת לטיולים עצמאיים באזור.

כסף
בלה יש בנק אחד שמחליף טרוולרס וכסף דולרי לתיירים. בעונת התייר, התור להחלפת הכסף יכול להארך שעות ולכן מומלץ להגיע עם כסף מקומי ללה.

דואר
ברחוב הראשי נמצא הדואר המקומי. חלון אחד לקנות בולים וחלון שני להחתימם. קורה והמחתים יוצא להפסקה. מוכר הבולים בחלון הסמוך אינו מחתים במקומו והחותמת עומדת מיותמת ממתינה לשובו.

תקשורת
שלושה מקומות נותנים שירותי אינטרנט, אך הקשר לקוי. בינתיים השרת נמצא בג`אמו אך תשתית מקומית בשלבי הכנה. גם תיקשורת הטלפון מאוד משובש ומתנתק לעיתים קרובות. מה גם שהמחיר הן של הטלפון והן של האינטרנט הוא מאוד יקר.

נסיעה באוטובוס מקומי
יש הרבה סיבות לנסוע באוטובוס מקומי ברחבי לה, מחיר הנסיעה הוא זול, ניתן להגיע כמעט לכל הגומפות באזור והכי חשוב, הנסיעה באוטובוס המקומי מהווה חוויה מיוחדת בפני עצמה. אל תתנו למראה האוטובוס להטעות אתכם: אומנם הוא קטן יחסית - פחות משלושים מושבים- אולם כמות האנשים שהוא מכיל בנסיעה היא פשוט מדהימה. בכל מושב יושבים לפחות שניים או שלושה אנשים. במעברים עומדים צפופים צפופים עיזים, תרנגולות, שקים של תפוחי אדמה, ו...כן, גם אנשים. ואל תחשבו שזה הכל- שהרי תמיד יש מקום מבחוץ ועל גג האוטובוס, שם נתלים אנשים על כל מה שאפשר כאשר רגליהם או ידיהם על החלונות הפתוחים. בדרך האוטובוס מאט והזריזים רצים ונתלים מאחור. בכל הבלגן הזה יש סדר, הכרטיסן עובר בין הנוסעים וגובה את התשלום, יוצא מהחלון (בנסיעה כמובן), ממשיך את הגביה על הגג וגולש דרך הדלת הפתוחה תמיד. יחד עם זאת תמיד נמצא מקום לנזירים או קשישים בתוך האוטובוס. למי שמוכן לעמוד בכל התנאים, מחכה נסיעה חווייתית, שלא תישכח במהרה.

טרקים באזור
ניתן לטייל טיולי יום וטרקים ארוכים יותר, בשלושת העמקים שאזור לאדק. העמק המרכזי שבהם הוא עמק האינדוס Indus Valley, שבמרכזו שוכנת העיר לה. מדרום מערב נמצא עמק זנסקר Zanskar Valley, ואילו מצפון מזרח שוכן עמק נוברה Nubra Vally.
על מנת לטרק בין הכפרים שבעמקים נוברה וזנסקר חייבים להצטייד באישור permit. את האישור ניתן להנפיק דרך סוכנות הנסיעות, איתה אתם מארגנים את הטרק. האישור ניתן לשבוע בלבד. את הבקשה לאישור חייבים להגיש לפחות ארבעה אנשים (שיכולים להתפצל לאחר שקיבלו את האישור). קחו את האישור איתכם, יותר מסביר שתיתקלו בנקודות ביקורת לאורך המסלול. חלק מהטרקים הם לאזורים מיושבים בהם יש גסט האוסים לאורך המסלול, טרקים אחרים לאזורים יותר מבודדים, מצריכים התארגנות גדולה יותר של מזון וציוד ללילה.

טיולים עצמאיים
הטיולים נחלקים לטיולי בוקר או שקיעה לעבר הגומפות הקרובות. יותר ממומלץ להשכיר אופניים ופשוט לנסוע ברחבי לה.

גומפות לה וצ`מו
אל גומפות לה וצ`מו ניתן לעלות דרך העיר או מאחור בגרם מדרגות מזוגזג מעוטר בסטופות קטנות. (ניתן להגיע גם ברכב בדרך עפר). הנוף מהגומפות, המשקיפות על העיר והעמק, פשוט מדהים ביופיו. שווה את העליה אליהן. פסל בודהה עם עיניים רכות, מתנשא לגובה של כ-7 מטר בתוך חדר התפילה של גומפת צ`מו. הארמון נטוש ומוזנח. תמורת תשלום קטן, נכנסים לחדר תפילה חשוך עם ספרי תפילה רבים ופסלים המוארים באור טבעי מפיר החודר אל החדר - מאוד חוויתי. ילדים נכנסים ללא תשלום.

סטופת שאנטי
סטופת שאנטי Shanti Stupa משקיפה על כל העמק מעל הכפר צ`אנגספה Changspa. 550 מדרגות תלולות מובילות אל הסטופה ובגבהים האלה זה יכול להיות מתיש עד מאוד ולכן, יש לטפס באיטיות עם הפסקות מנוחה רבות. הנוף שמתגלה מלמעלה הוא פשוט מרהיב ושווה להישאר לשקיעה, אז נצבעים ההרים בצבעי דימדומים מדהימים והאווירה פשוט מושלמת. בכל יום ב- 17:30 נערכת בסטופה פוג`ה, כדאי להישאר לראות את הטקס הדתי המעניין. ניתן גם לערוך טיולי יום באוטובוס מקומי לגומפות ולכפרים רחוקים יותר בעמק האינדוס, כמו לכפרים שיי Shey, טיקסה Tikse, המיס Hemis ועוד.

עוד על עמק זנסקר ופדום...
עוד על עמק נוברה... 

לתחילת הכתבה 

פסטיבלים

בגומפות רבות ברחבי לאדק, נערכים פסטיבלים שונים וניתן לעקוב אחר התאריכים ב- Tourist information או בגסט האוס בו אתם מתארחים. לטקסים יש משמעות דתית גדולה עבור המקומיים והם נוהרים למקום. בשנים האחרונות הפסטיבלים נהיו יותר ויותר ממוסחרים לטובת התיירים היושבים בקדמת האירוע על כסאות פלסטיק ומצלמותיהם מתקתקות. אולם למרות המסחור הפסטיבלים עדיין מאוד מרשימים והאווירה במקום מאוד חגיגית וציבעונית. על מנת להגיע לפסטיבלים הנמצאים בטווח נסיעה של שעה עד שלוש שעות מלה, ניתן להשתמש באוטובוס המקומי או בג`יפים שמשמשים כמוניות.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×