מידע שימושי על פנום פן

עיר הבירה של קמבודיה, המציעה ארכיטקטורה קולוניאלית, פגודת כסף וביקור בשדות הקטל המהווים הצצה לתקופה החשוכה ביותר בתולדות המדינה.
מורן שר, עדכון (פברואר 2005) - אלעד גוטמן
|
תמונה ראשית עבור: מידע שימושי על פנום פן

מעט רקע

העיר פנום פן ממוקמת על גדות נהר ה-Tonle Sap. העיר הוקמה כמנזר קטן בשנת 1372 על ידי אשת הח`מר העשירה penh, אחרי שייסדה את ארבעת פסלי הבודהה על גבעה על גדות המקונג. המילה הקמבודית לגבעה היא phnom ועל כך נקראה העיר גבעת פן - phnom penh. למעשה למשך כמעט 90 שנים של שליטה קולוניאלית צרפתית, פנום פן התרחבה ועוצבה מחדש על פי טעמם הארכיטקטוני. הם בנו שדרות גדולות והעיר קיבלה אווירה ים תיכונית.

למעשה, העיר די מתבזבזת, היות ומטיילים רבים מגיעים אליה ומפאת דעות קדומות בורחים ממנה מיד אחרי שסיימו לראות את אתרי התיירות ההכרחיים וחבל... כיוון שלעיר יש הרבה מה להציע. העיר נשארה מקסימה למרות האלימות ששררה בה בעבר, והארכיטקטורה הקולוניאלית יוצרת רקע אטרקטיבי לבתי קפה צדדיים וסמטאות, הטיילת המפותחת והמקדשים. בעיר פגודות ומקדשים. 

לתחילת הכתבה

אטרקציות

גאוות המקום היא פגודת הכסף, אחד מהמקומות המעטים בקמבודיה המראים את עושרה החומרי והתרבותי על ידי חפצי האמנות של תרבות החמר אשר נשמרו על ידי החמר רוז`. הפגודה נמצאת בארמון המלכותי, אשר בו ניתן לראות את עושרה הרב של שכבת אוכלוסיה זו. חלקים רבים בארמון אסורים לכניסה, אבל הפגודה פתוחה לקהל בין השעות 8:00-11:00 בבוקר ובין 14:00-17:00. הכניסה עולה 2 דולר, על הכנסת המצלמה לאתר נגבים 2 דולר נוספים כמובן.

המוזיאון הלאומי הוא אחד מנקודות הביקור המעניינות ביותר למתעניינים בתרבות הח`מר, יש במקום תצוגה מרשימה של אמנות ח`מר. המוזיאון פתוח בין 8:00-11:30 ובין 14:00-17:30 והכניסה עולה 2.5 דולר. הצילום בתוך המוזיאון אסור. ניתן למצוא מדריכים דוברי צרפתית ואנגלית. לאלו המגיעים ל-Royal Palace ול-Royal Museum מומלץ להגיע גם ל-Independence Monument הממוקמת לא רחוק. אתרים נוספים ששווים ביקור הם Wat Phnom, Wat Sarawan ו-Cambodia Vietnam Monument.

שדות הקטל (The Killing Fields) נמצאים כ-10 ק"מ מחוץ לפנום פן, ליד Choeng Ek. הכניסה בעקרון עולה 2 דולר לאדם, אך גם זה משתנה בהתאם לשומר. השדות הם למעשה מזכרת לפשעים שנעשו על ידי החמר רוז`, בהם נהרגו כ-17,000 אנשים, כל כך קרוב לעיר הבירה... לפני הרצח, הקורבנות היו כלואים בכלא אשר היה ידוע כ- S-21 ואוכלס בבית ספר תיכון. כיום המקום נקרא Tuol Sleng Museum ומשמש עדות מזעזעת לזוועות שהתרחשו על ידי הח`מר רוז` ורק מספר פרטים על דרכי העינויים והמוות מושארים לדמיון.
הכניסה למוזיאון נמצאת בצד המערבי של ph 113, צפונית ל- ph 350 ופתוח רשמית מ-7:00 עד 11:30 וכמו כן בין 14:00 ועד 17:30, כניסה עולה 2.50 דולר.

למחפשי השווקים למינהם: בעיר ישנם שניים עיקריים: ה-Central Market וה-Russian Market. השני יותר גדול ומאוד פופולארי בקרב התיירים.

איגרוף קמבודי (Khmer Boxing) - חובבי הז`אנר מוזמנים להגיע בימי שבת וראשון, שעה 15:30, לאיזור האיצטדיון האולימפי (לבקש מהנהג שיוריד אתכם בתחנה של 5(TV ולצפות בסדרת קרבות אשר מועברים בשידור חי בערוץ 5 (הקמבודי, לא הישראלי...).

ניתן להתקשר במקרה צורך לרשות התיירות או לגשת לשם.
הכתובת: monivong blvd and ph 232
טלפון: 426876

לתחילת הכתבה

מידע כללי

תחבורה: הגעה לעיר נעשית בטיסה (בינלאומית או פנימית), אוטובוס מסיאם ריפ או מ-Kompong Cham (למגיעים מ-Kratie לאחר חצייה מלאוס) או בסירה מסיאם ריפ. רוב התרמילאים מתרכזים באיזור ה-Lake Side הצפוף בגסט האוסים, מסעדות וסוכנויות נסיעות ונהגי אופנוע וטוק טוק קמת נודניקים. מי שמחפש קצת יותר שקט יכול ללון באיזור ה-River Side, שם גם קצת יותר מרווח.

בענייני כסף: הבנק המאורגן ביותר הוא CCB וניתן לארגן דרכו הכל.

דואר: סניף הדואר הראשי נמצא ברחוב ph 13 ופתוח בין השעות 7 בבוקר ל-7 בערב.

ובמקרה חירום...
מרכז לאומי רפואי לעזרה ראשונה
טלפונים: 216911
פקס: 215811
רחוב Ph 51
מרכז רפואי מצוין.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×