מסלול טיול בסנט פטרסבורג

היופי של סנט פטרסבורג אינו מתגלה רק באתריה הידועים אלא גם בשיטוט מקרי בעיר. תעלות ונחלים, עשרות גשרים, ביניהם אין אחד שדומה לשני הם חוויה עבור מי שמחליט לצעוד ברחובות העיר. ב"פיטר" לכל בית יש יחוד אומנותי, במקום הבלתי צפוי ניתן למצוא פסל, שלט קטן, ציור שככה סתם נמצאים על גג הבית, בחצר או בכניסה. בכתבה זו מוצגים כמה מסלולים אופציונליים עבור מי שלא רוצה להחמיץ את הפרטים הקטנים שהופכים את הטיול בעיר לכה מהנה.
מערכת אתר למטייל
|
מפה
תמונה ראשית עבור: מסלול טיול בסנט פטרסבורג
© גיל חן

מסלולי טיול בתוך העיר

מסלול 1 – גשר אניצ`קוב עד קניון גוסטיני דבור (Gostiny Dvor)
מעטות הן הערים שיש להם רחוב כה חשוב כמו שדרת נבסקי פרוספקט (Nevsky Prospekt). הכינוי שאנז אליזה של סנט פטרסבורג מתאים אולי מבחינת הרושם שהיא יוצרת, אך מבחינת מרכזיותה בעיר השדרה עולה על המקבילה מפריז. אורך שדרת נבסקי פרוספקט הוא מעל לארבעה ק"מ ובימי העיר הראשונים היא שימשה כתחילתה של הדרך לעיר העתיקה נובגורוד. לא חלף זמן רב עד שהתווספו בשוליה מבנים חשובים ובהמשך גם חנויות ומרכזי קניות. כיום היא משמשת כעמוד השדרה של סנט פטרסבורג, ואפשר לבלות ימים שלמים בביקור האתרים שעומדים לאורכה וברחובות הצדדיים היוצאים ממנה.

מסלול זה יתחיל בגשר אניצ`קוב שעל נהר הפונטאנקה. זהו אולי הגשר המפורסם בעיר, אשר נבנה מאבן ב-1842. פסלי מאלפי הסוסים בפינות הגשר מושכים את מרבית תשומת הלב, ואפשר להשקיף לשני צידי הנהר. מהגשר לכו בכיוון מערב לאורך המדרכה הדרומית של השדרה. אניצ`קוב היה המהנדס שתיכנן את הגשר ולאחר כ-100 מטרים תראו בצד שמאל את ארמון אניצ`קוב, שנקרא על שם מיקומו בסמיכות לגשר. ארמון זה נבנה באמצע המאה ה-18. בעבר גרו בו משפחות אצולה והיה לו מעגן בנהר הפונטאנקה. חצר הארמון היא מקום נחמד להסתובב ובסתיו אפשר לחזות בעלי השולכת הנושרים מהעצים.

הליכה של כ-100 מטרים נוספים מערבה תוביל אתכם לכיכר אוסטרובסקי. זוהי כיכר מרווחת וירוקה שנבנתה בתחילת המאה ה-19, אשר תוכננה על ידי הארכיטקט קרלו רוסי. בשנת 1873 הועמד במרכז הכיכר פסלה של קתרין הגדולה, שעוצב על ידי מספר אומנים מקומיים. מאחורי הכיכר נמצא תיאטרון פושקין (הידוע גם בשם תיאטרון אלכסנדרובסקי) המשמש כבי"ס לדרמה ובשעות הערב מוצגים בו מחזות (אתר אינטרנט: en.alexandrinsky.ru). לאחר חזרה לנבסקי פרוספקט אפשר לחצות את הכביש ולחזות במקבץ הפסלים הקטנים בפינת רחוב Mal Sadovaya ul.

עם המשך ההליכה מערבה מספר החנויות גדל וגדל. המשך הליכה של כ-200 מ` במדרכה הצפונית של השדרה מובילה אל הכנסייה הארמנית של קתרינה הקדושה. כאן יש גם משרד שמוכר כרטיסי תיאטרון למי שמעוניין לשריין מקום למופע ערב. חציית הנבסקי פרוספקט מובילה למרכז הקניות הגדול והוותיק של העיר גוסטיני דבור (נבסקי פרוספקט 35). הרושם החיצוני שיוצר המבנה, שנבנה בסוף המאה ה-18, בתקופה שבנייני כלבו היה דבר נדיר באירופה, הוא גדול במיוחד. מי שאינו מבחין שקהל שיוצא מהבניין כשבידיו שקיות קניות, עשוי לחשוב שמדובר באחד מארמונות הגדולים של העיר. באזור ישנם מרכזי קניות נוספים. כאן אפשר לסיים את הסיור, כאשר בסמוך נמצאת תחנת המטרו גוסטיני דבור, ממנה אפשר להמשיך ליעדים נוספים של העיר.

מסלול 2 - ארמון החורף עד ארמון מיכאלובסקי
המסלול הבא מסייר ברובע העתיק של סנט פטרסבורג, באזור המפגש של שדרת נבסקי פרוספקט ונהר הנווה הגדול. כשמדובר על רובע עתיק יש לזכור שהעיר נוסדה ונבנתה בתחילת המאה ה-18, כך שאין הכוונה לעיר עתיקה מאוד, אך כאן בעצם החלה העיר להבנות ובמקום עומדים אתרים עם חשיבות הסטורית גדולה.

את הסיור אפשר להתחיל בארמון החורף הגדול, הממוקם מאחורי כיכר הארמון. באמצע הכיכר הענקית נמצא עמוד אלכסנדר, מונומנט בגובה של כ-50 מ` שנבנה לכבוד אלכסנדר הראשון, ששלט ברוסיה בשנים 1825-1801. הפסל נבנה על ידי על ידי הארכיטקט יליד צרפת מונטפרנד, שעיצב פסל, שמסמל דווקא את תבוסת הצבא הצרפתי בראשות נפוליאון, בעימות עם הצבא הרוסי. חלק גדול מהכיכר הרחבה מוקף על ידי ארמון החורף המרשים (38-32 Dvortsovaia Naberezhnaia). בניית הארמון הושלמה ב-1762 והוא שימש למקום המגורים המרכזי של צארים רבים ששלטו ברוסיה. אוסף התמונות של קתרין הגדולה היה הגרעין ממנו צמח כאן מוזיאון ההרמיטאז` הגדול. כיום מאות חדרי התצוגה מעל ל-3 מיליון יצירות אומנות והוא נחשב על ידי רבים למוזיאון החשוב והטוב בתבל. גם מוזיאון דירתו של פושקין נמצא בקרבת מקום, בהליכה קצרה ימינה מכיכר הארמון, כשפניכם פונים אל הארמון (12 Naberezhnaya Reki Moyki).

אם תרצו לסייר לעומקו של ההרמיטאז` לא ישאר זמן להמשך טיול בעיר, אך אם תוותרו תוכלו לחצות את כיכר הארמון דרומה, דרך שער הניצחון של העיר, אל שדרת נבסקי פרוספקט. מאנדרטת המצור (נבסקי פרוספקט 14) תוכלו להמשיך כ-170 מ` מזרחה עד לארמון סטרוגאנוב (נבסקי פרוספקט 17). הארמון נקרא על שמה של המשפחה, שהתגוררה כאן לאחר השלמת בניית המבנה באמצע המאה ה-18. כיום הבניין משמש כמוזיאון ומועלות בו תצוגות של המוזיאון הרוסי. המשך הליכה של כ-150 מ` מערבה תוביל אתכם אל קתדרלת קאזאן, מבנה מרשים, עם גן ירוק ומזרקה המובילים אליו. הקתדרלה נבנתה לכבוד גברת קאזאן והמיתוסים שנקשרו סביב כשרונה לחולל ניסים. תכנון המבנה הושפע מארכיטקטורת בזיליקת הקדוש פטרוס ברומא.

תעלת גריבאדובה היפה משיקה לקתדרלת קאזאן, ואפשר ללכת לאורכה צפונה. לאחר חציית נבסקי פרוספקט תמשיכו עוד כ-400 מ` צפונה עד שתגיעו לכנסיית הדם השפוך. הארכיטקטורה בסגנון רוסי מסורתי מושכת את העין וזהו מבנה צבעוני ומאוד פוטוגני. בכניסה לכנסייה פועל שוק מזכרות גדול, בו אפשר בקלות למצוא מתנות שמייצגות את סנט פטרסבורג. מאחורי הכנסייה תראו את משטח גני מיכאלבסקי הרחב, במרכזו עומדת טירת מיכאלבסקי. הטירה נבנתה כדי להגן על הצאר פאולוס הראשון ובבנייתה נכללו מוטיבים מימי הביניים. במבנה שוכן המוזיאון הרוסי, המציג יצירות אומנות מגוונות של רוסיה לאורך כמה מאות השנים האחרונות. השילוב בין הטירה, הגנים והתעלות הופכים את המקום לאידיאלי עבור מנוחת צהריים. את הסיור אפשר לסיים ליד פסלו של פושקין בכיכר הממוקמת דרומית לטירה. זהו מונומנט המציג את המשורר בשיא הדרו, כאיש אצולה מצליח ומוערך.

מסלול 3 - קתדרלת יצחק הקדוש עד אוניברסיטת סנט פטרסבורג
מסלול זה מתנהל כולו בקרבת נהר הנווה, הוא מתחיל בין אתרים מדרום שדרת נבסקי פרוספקט וממשיך לאי ואסילבסקי, אי המוקף על ידי נהר הנווה, ערוצים היוצאים ממנו ומפרץ פינלנד בים הבאלטי. מהאי אפשר למצוא נקודות תצפית מוצלחות על סנט פטרסבורג ולבקר ברובע האנטלקטואלי של העיר.

קתדרלת יצחק הקדוש ממוקמת בקרבת גני הצי, ליד תחילתה של שדרת נבסקי פרוספקט (Isaakievskaya Ploschad 1). בעבר זוהי היתה הקתדרלה הגדולה במדינה והכנסיה המרכזית של העיר. כיפת הזהב בולטת למרחקים ושווה להתרשם גם מחלקו הפנימי של המבנה. בקצה גני הצי, בצד הפונה לנהר הנווה אפשר לעצור ליד פסל פרש הארד שנבנה לכבודו של הצאר פטר הגדול. אחד הרחובות היוצאים מגני הצי לכיוון דרום מערב הוא Konnogvardeisky bv, אם תלכו בו כ-100 מ`, עד לבית מס` 5 תגיעו מוזיאון הוודקה של רוסיה. ביקור כאן לא יגזול זמן רב. אם תזמינו סיור מודרך באנגלית תוכלו להבין את הסיפור מאחורי הפקת המשקה ולטעום כמה סוגי וודקה שונים. מומלץ להגיע לכאן על בטן מלאה. אתר האינטרנט: www.vodkamuseum.ru .

אם תחזרו לכיכר קתדרלת יצחק הקדוש ותלכו כ-150 מ` ברחוב נוסף שיוצא לכיוון דרום מערב ul Pochtamtskaya, תגיעו למוזיאון לתולדות הדת, מוזיאון המציג פריטי אמנות עם זיקה לדתות הנצרות הקתולית, האורתודוכסיה הרוסית, יהדות, איסלאם, בודהיזם, הינדואיזם וכיו"ב (אתר אינטרנט ברוסית: www.relig-museum.ru). מכאן אפשר ללכת באחת הסמטאות דרומה ולהגיע לנהר המויקה. מי שרוצה להנות משעה-שעתיים של רגיעה ופינוק לגוף יכול לעצור במרחצאות באני 43 (43 Bani) בכתובת Nab Rek Moyki 82, ברחוב לאורך גדת הנהר הדרומית. מי שימשיך ברחוב זה לכיוון דרום מזרח, יגיע לאחר כ-100 מ` לארמון יוסופוב המפואר, בה גרה משפחת האצולה המפורסמת יוסופוב בשנים של לפני המהפכה.

מארמון יוסופוב מומלץ להמשיך עם הרחוב כ-150 עד לרחוב הניצב nab Kryunova Kanala שעובר מעל תעלת קריונובה. כאן אפשר לפנות ימינה, לכיוון נהר הנווה ולהמשיך עם הכביש גם כשהוא הופך לרח` ul Truda. אפשר לבקר במוזיאון לתולדות סנט פטרסבורג, שנמצא ממש בסמוך לנהר ולהמשיך עם הרחוב לחציית נהר הנווה. כאן צפויה הליכה של כ-400 על גשר סגן שמידט לכיוון האי ואסילבסקי, שבמהלכה ניתן לתצפת על מרכז העיר. לאחר חציית הנהר כדאי לפנות מייד ימינה ולהציץ על אנדרטאות הספינקס ומוזיאון האקדמיה לאמנויות, בהם פוגשים לאחר כ-100 מן הפנייה, על רחוב Universitetskaya nab. כ-200 בהמשך הכיש לכיוון צפון-מערב תפגשו בארמון מנשיקוב (Universitetskaya nab 15). ארמון זה נבנה לכבודו של אלכסנדר מנשיקוב, אדם פשוט שבזכות חברותו עם פטר הגדול קודם להיות איש אצולה משפיע. הוא גר במקום עד לשנת 1727. כיום בארמון מועלות תצוגות של אמנות רוסית מטעם מוזיאון ההרמיטאז`.

אם תמשיכו ללכת תגיעו לקמפוס של אוניברסיטת סנט פטרסבורג. אפשר לטייל בקמפוס, לבקר בספרייה, לעצור בגנים הבוטניים ולחזות בכמה בניינים מפוארים, כולל בניין 12 המכללות ומבנה ששימש בעבר כארמונו של פטרוס השני. הליכה לאורך מזרח האי מזמנת נקודות תצפית יפות ומי שרוצה יכול להמשיך להקיף את האי עד מפרץ פינלנד במערב.

לתחילת הכתבה

מסלול טיול מחוץ לעיר

פושקין עד פאבלובסק
פושקין
ופאבלובסק, שתי עיירות סמוכות זו לזו, השוכנות פחות מ-30 ק"מ דרומית לסנט פטרסבורג, יכולות להוות יום טיול מלא מחוץ לעיר. פארקים, ארמונות בעיירות עם אווירה רגועה, הרחק מהמולת הכרך הגדולה הם מאפייני הטיול.

למגיעים ברכב מומלץ לעלות על כביש Krasnoputilvskaya ul, שבדרום מערב סנט פטרסבורג, המוביל לכיוון דרום מזרח. בהמשך הופך הכביש לדרך Moskovskoye shosse M10. לאחר כ-20 דק` נסיעה נוספים מגיעים לצומת, ליד העיירה Yam-Izhora, בה פונים ימינה ולאחר כ-10 דק` מגיעים למרכז פושקין. עבור מי שמגיע בתחבורה ציבורית מומלץ לעלות על מוניות השירות שיוצאות מתחנת המטרו Moskovskaya ומגיעות תוך כ-30 דקות לפושקין.

פושקין נקראה בעבר Tsarskoe Selo, אך בתקופה הסובייטית הוחלף שמה, כאות כבוד למשורר המפורסם. את הסיור בעיירה מומלץ להתחיל באתר המרכזי של פושקין – ארמוון קתרינה (Sadovaya ul 7). חדר הארגמן, חדר הענבר וחדר האוכל המלכותי הם בין החדרים שמושכים את מרבית תשומת הלב. הארמון מעוצב בסגנון ניאו קלאסי, סגנון שהיה חביב על קתרינה הגדולה. טפטים ממשי, גילופי עץ מצופים זהב ופנלים מענבר הם מוטיבים שמוסיפים לתפארת המקום. מסביב לארמון משתרע פארק קתרינה. מגדל החרב, גלריית קמרון וגשר השיש הם נקודות ציון בפארק. אפשר גם לעצור בפירמידה, בה נקברו כלביה של קתרינה. בחלקו הדרומי של הפארק נמצא אגם, בו רבים מהמבקרים נוהגים לשוט בסירות.

פארק אלכסנדר הגדול משתרע צפונית לפארק קתרינה. יש בו פחות אתרים מעניינים, אך אפשר לבקר בתיאטרון הסיני ובארמון אלכסנדר השוכן בחלקו המזרחי של המתחם (רחוב Dvortsovaya ul). רחוב Parkovaya ul, המקיף ממערב את שני הפארקים מוביל לפאבלובסק (כ-5 ק"מ). פניה ימינה בצומת T תוביל עד לדרך המרכזית של העיירה, Revolyutsii ul.

בפארק הגדול של פאבלוסק, השוכן על כביש Revolyutsii ul, נמצאים רוב מוקדי העניין של העיירה. מי שמגיע בתחבורה ציבורית יוכל לרדת באחת משתי תחנות האוטובוס בהיקפו של שטח הגן. אגמים, מרחצאות, גשרים, תיאטרון הקיץ, מקדש הידידות והאולם העגול הם בין האתרים, שמומלץ לעבור דרכם במהלך ההליכה בפארק. יש כאן פחות תיירים מאשר בפושקין והמתחם מרווח יותר מפארק קתרינה בעיירה מצפון.

גולת הכותרת בפארק הוא הארמון הגדול של פאבלוסק. גם כאן נטלה קתרינה הגדולה חלק בעיצוב המבנה. בהוראתה תיכנן הארכיטקט צ`רלס קמרון את הארמון, עבור בנה, פאבל הראשון. במהלך שלטונו של פאבל עבר הארמון שיפוצים ושינויים בחלקו בפנימי. הארמון פתוח בכל יום עד השעה 17:00. כדאי להציץ על הסוויטות המפוארות ולבקר באולם היווני ובאולם האיטלקי. המנה ניזוק מאוד בזמן מלחה"ע השנייה, אך פעולות שחזור קדחתניות השיבו את הדרו לקראת אמצע שנות ה-50. לאחר סיום הטיול אפשר לחזור לאחת משתי תחנות האוטובוס שהוזכרו לעיל ומשם לעלות אוטובוס או מונית שירות לפושקין או לסנט פטרסבורג, או לחזור ברכב בדרך איתה הגעתם.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
0
×