סיישל אוקטובר 2017

תמונה ראשית עבור: סיישל אוקטובר 2017 - תמונת קאבר
ANSE MAJOR

11/10/2017

כללי:

רפובליקת איי סיישל, היא למעשה ארכיפלג של כ- 115 איים שמרביתם אינם מיושבים (בתי מלון/ שמורות טבע/ בעלות פרטית) שמתוכם הגדולים והמתויירים ביותר (לפי גודל) זה מאהה (שכולל את עיר הבירה ויקטוריה), פרלין (זה לא פרסלין, ולא פארלין, הוגים את זה פרה-לין), סילווואט (מתוייר פחות) ו- לה-דיג.

השפה המדוברת היא קריאולית, שהיא מאין ערבוב של ניבים אפריקאיים עם צרפתית. אבל כמעט וכל התושבים דוברי אנגלית וצרפתית בצורה מצוינת שכן הם שפות רשמית במדינה.

מזג אוויר:

מזג האוויר בסיישל טוב ברוב השנה, עם טמפרטורות של בין 24-32 מעלות כמעט כל השנה. מה שקובע את העונות המתוירות הם תחזיות הגשם, כך שהזמן המיטבי לטיול הוא מחודשים מרץ- ספטמבר, וכן אוקטובר עד תחילת נובמבר. את המזג האוויר הספציפי קשה מאוד לצפות, לא אתרי המזג האוויר ולא המקומיים יכולים להבין את הטבע, ולעיתים יכול לרדת גשם ולהפסיק אחרי 20 דקות. כך שגם אם יצא שיצאתם לטיול בגשם יתכן שבעוד כשעה אתם תישרפו בשמש.

כסף ומחירים:

הכסף המקומי הוא רופי סיישלי, אבל ניתן לשלם בכל מקום גם ביורו וגם בדולר.

רופי סיישלי 1 שווה ערך ל0.25 ₪ (כך שההמרה היא לחלק ב- 4, דהיינו 100 רופי זה 25 שקל).

בנקודה זו חשוב להבהיר שכמעט תמיד יהיה עדיף לשלם ברופי ולא במטבעות זרים, המחירים של כל הדברים נקבעים ברופי ולאחר מכן מומרים ליורו (יורו אחד = 16 רופי לערך), או לדולר (דולר אחד = 13.6 רופי לערך).

אין בעיה להמיר לכסף מקומי ויש הרבה חנויות חלפנות, ויש שונות בין שערי החליפין, השער הכי טוב שאנחנו מצאנו היה דולר/ רופי – 13.5.

אם אתם אוהבים להתמקח, אז תשחקו עם ההמרות שלהם ותשאלו כמה הטיול/ מוצר הוא גם ברופי גם בדולר וגם ביורו, לרוב כמו שאמרתי רופי יהיה הזול ביותר, אך לפעמים יש להם פה ושם טעויות בהמרות למטבעות זרים ותוכלו לחסוך עוד כמה אגורות.

סיישל הוא לא יעד זול, אבל המחירים בסיישל בשונה ממה שנהוג לחשוב הם לא יקרים יותר מהארץ אם מתנהלים נכון, האטרקציות אינם זולות, אבל לטעמי עדיין יותר זולות ממחירי ישראל. לדוגמה השכרת אופנוע ים לחצי שעה יעלה כ- 200 שקל, מצנח רחיפה מסירת מנוע ל- 2 אנשים יעלה 250 שקל (לשני האנשים יחדיו). קניית פחית קולה קרה תעלה במכולת 3.75 ₪ (במלון יכול לעלות גם 40 שקל), 5 ליטר מים מינרליים עולים במכולת 7.5 שקל. ארוחת ערב במסעדה יוקרתית תעלה כ- 300 שקל כולל טיפ (אם אתם אוהבים אוכל הודי, ממליץ על Mahek). גם המחירים בין המכולות יחסית סבירים ואין שוני מהותי מידי לדברים הבסיסיים ואין צורך להגיע "לסופר מרקט STC הגדול".

התניידות בתוך האיים

ישנם שלוש דרכים עיקריות להתניידות באיים עצמם (בנוגע למאהה ופרלין):

  1. אוטובוס ברוב שעות היממה שהוא מאוד זול וקל לשימוש (יש כמה קווים מעגליים שעולים עליו איפה שרוצים ויורדים איפה שרוצים). עלות נסיעה עולה 5 רופי (1.25 שקל – לכל מקום שתרצו, קווי הלילה מעט יותר “יקרים” ועולים 8 רופי) כאן אתם יכולים לראות את הקווים ולוחות הזמנים http://sptc.sc.
  2. השכרת רכב. השכרת רכב אוטומט פשוט יעלה בין 45-55 דולר + דלק שהוא אינו יקר במיוחד, טיול מקיף של כמעט כל מאהה לא יעלה לכם יותר מ200-250 רופי דלק. הנהיגה היא בצד ההפוך (קולוניה בריטית) והכבישים מעט צרים, אבל הסיישלים נהגים מאוד אדיבים וכישורי נהיגה סטנדרטיים יספיקו לכם לנהוג בכל האי בקלות.
  3. מוניות, מוניות בסיישל הם עסק מעט יקר. לדוגמה מונית מחוף באו וואלון למעבורת יעלה לכם בין 200-350 רופי לכיוון (נסיעה של 10 דקות גג). אולם הנהגי מוניות מאוד נחמדים, מסבירים ויכולים גם לעצור לכם בנקודות יפות לצילום.

חשוב לציין, שבאי לה-דיג כמעט ואין תנועת מכוניות, לכן דרך ההתניידות שם היא או במוניות (קיימות מעט) או בהשכרת אופניים או ברגל (האי מאוד קטן).

מעבר בין האיים

ישנם כמה דרכים לעבור בין האיים, כולם אינם זולות במיוחד, מצויין כאן לפי הפופולרי יותר לפחות.

  1. מעבורת: בסיישל פועלות מספר חברות ספנות מקומיות (הגדולה ביותר CAT-COCO) שמפעילות מעבורות בצורה סדירה בין מאהה-פרלין-לה דיג, המעבורות טובות ונוחות. יש לפעמים מעבורת ישירה ממאהה ללה-דיג אבל לרוב כדי להגיע ממאהה ללה-דיג צריך לעשות עצירה בפרלין ולהחליף למעבורת קטנה יותר ללה דיג. המעבורת ממאהה לפרלין לוקחת כשעה ועולה 47 יורו לאדם לכיוון, מי שסובל ממחלת ים מומלץ לקחת מראש כדור (אבל סה"כ היא בסדר גמור) המעבורות מפרלין ללה-דיג לוקחות כרבע שעה ועולה 14 יורו לאדם לכיוון – בעונות החמות, מומלץ להזמין מראש דרך האתר http://www.seyferry.com/en_GB. – לא צריך להגיע עם פספורט, אבל להגיע עם הוואוצר מראש לסוכנות של CAT-COCO במפרץ, שם הם ממירים לכם את הוואוצר לכרטיס ספציפי למעבורת. שימו לב שבהזמנה מהאתר את הנסיעה מפרלין ללה דיג וחזור, מפעילה חברה אחרת (CAT ROSE) לכן אל תיבהלו אם במאהה לא מנפיקים לכם גם את הכרטיסים ללה דיג.
  2. דרך פופולרית נוספת היא סגירת "דיל" עם חברות טיולים מקומיות, ישנם הרבה חברות טיולים מבניהם המוכרות הם 7 סאוט, מייסון, קריאולי. סה"כ כאשר סוגרים איתם דיל לביקור בלה-דיג ופרלין זה מחיר די דומה לאם תעשו זאת לבד (כי הם חוסכים לכם את המעבר למזח מהמלון שמחייב אותכם לקחת מונית/ השכרת רכב, אבל אתם תתלוו לקבוצה, אז מי שרוצה טיול סוליסטי שישכור רכב/ מונית ויסגור בעצמו את המעבורות זה לא מסובך).
  3. טיסה ממאהה לפרלין, טיסה של 20 דקות ע"י חברת אייר סיישל, יש כמעט בכל שעות היממה החל מ- 5:40 בבוקר. לטעמי זה הדרך העדיפה והיא עולה 58 דולר (קצת יותר יקר מהמעבורת אבל הרבה יותר נוח – צריך להזמין מראש!). https://www.airseychelles.com
  4. טיסה בהליקופטר בין האיים, סיפור יקר אבל מספק (טיסה מאהה לפרלין/לה-דיג עולה כ- 200 יורו לאדם לכיוון). טיסה לפרלין תיקח בערך רבע שעה. מצ"ב קישור לאתר של החברה שמפעילה זאת, יש להם גם טיסות לאטרקציות לטיול בעיר במחירים שבין 400-2500 יורו תלוי בזמן באוויר ולאן טסים. www.zilair.com.

במידה ואתם בוחרים להגיע במעבורת/ דיל, ואתם לא מתכוונים לישון בלה-דיג או בפרלין, אז המלצתי היא שתסגרו את המעבורת של 7:30 בבוקר, זו המעבורת הראשונה ממאהה והאחרונה מפרלין יוצאת ב6 בערב.

מאהה:

כל אחד אוהב בסיישל משהו אחר, לטעמי האישי מאהה זה האי גם היפה מכולם וגם הטוב מכולם לשהות בו, וזאת מכיוון שהוא הכי גדול, הכי נוח לתייר ויש בו הכי הרבה מה לעשות.

במאהה אני ממליץ ללון בסביבת חוף BEAU VALLON, בגלל שהוא אחד החופים הנוחים לרחצה, יש בקרבתו הרבה חנויות נוחות, מספר פאבים, אטרקציות ספורט ים, ומבחינת מיקום הוא במיקום נוח גם להגיע לויקטוריה, גם לדרום וגם למזרח. מי שמחפש קצת יותר שקט, יכול ללכת לחופים הדרומיים.

חופים מאוד מומלצים נוספים לביקור במאהה הם: SUNSET (כנסו דרך המלון – מצויין לשנוקלינג), Port launay, PBAIE TERNAY,PORT GLAUD, GRAND ANSE, ANSE BOILEAU, ANSE TAKAMAKA, ANSE INTENDENCE, ANSE FORBANAS, ANSE ROYALE. ועוד רבים וטובים.

בנוסף, לא הייתי מוותר על טיול יום בדרגת קושי בינוני (40-שעה וחצי לכל כיוון) לחוף ANSE MAJOR לטעמי אחת הנקודות היפות בסיישל. אפשר לקחת אוטובוס למסעדת לה-סקלה, או להגיע עם אוטו ולחנות מול המסעדה, או במעלה ההר ולהתחיל את המסלול המסומן.

נוסף על כך, במאהה יש עשרות "טראקים" וטיולי יום למי שחפץ, אך לטעמי הדרך העדיפה היא להסתובב עם רכב בנופים לא יאומנים, ממליץ במיוחד על כביש SANS SOUCIS RD ותעצרו לתמונה MISSION LODGE ו TEA FECTORY. ועל כביש LA MISERE RD ולעצור בנקודת המבט לכיוון מזרח (איי עדן), משתי הכבישים האלו אפשר לצאת לטיולי יום מסומנים. משאירים את הרכב בצד הכביש בנקודות מסודרות, ויוצאים לטיול.

אטרקציה נוספת שלטעמי חובה במאהה זה שיט בספינה עם רצפת זכוכית (Teddy's Glass Bottom Boat) לשמורת STE ANNE MARINE PARK. זה אטרקציה לא זולה שעולה כ- 110 דולר לאדם, שאפשר לסגור או ישירות אצל טדי, או עם הסוכנויות שציינתי למעלה, שיוצאת ממאהה בבוקר, עוברת בשיט בשמורת סנט אן, עצירה באיים שבשמורה, תצפית על איי עדן (איים מלאכותיים שנבנו כפרויקט יוקרה למגורים), שנורקלינג וארוחת צהריים. תנסו לבקש את המדריך אנזו.

פרלין:

עוד יעד קסום ופחות המוני ממאהה, לטעמי מספיק להיות פה יום אחד, אבל יש אנשים שיגידו את זה על מאהה וירצו להישאר את יתר הימים בפרלין. גולת הכותרת של פרלין זה שמורת Vallée de Mai שהיא שמורת טבע מוגנת ע"י אונסק"ו שידועה בעצי הדקל המיוחדים שלה, בין היתר כוללת את עץ ה- COCO DE MER שהוא הגאווה של סיישל שכן זה המקום היחיד שהוא גדל. הכניסה עולה 350 רופי, וילד מתחת גיל 12 נכנס בחינם.

חופים מומלצים בפרלין: Anse Lazio, ‪ (להגיד שהזמנתם מקום במסעדה)Anse Georgette, Cote d'Or

לה-דיג:

אי מדהים וקטן, שמרבית ההתנהלות בו היא ע"י אופניים (10 דולר להשכרה), שכולל את אחד החופים המפורסמים והיפים בעולם Anse Source D'Argent.

החוף הוא למעשה שמורה, שכוללת גם צבי יבשה, גידולי ווניל, בולדרי ענק וחוף מהממם ומצוין לשנורקלים. קחו בחשבון שהכניסה לשמורה עולה 100 רופי (25 שקל). חופים מומלצים בלה-דיג: Anse Coco Beach (מצריך טיול של כחצי שעה הליכה).

ובעיקר, תהנו!

רונן רוזנטל

צפיה במפה צפה במפת הפוסט

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של RonenRosenthal?

לכל הפוסטים של RonenRosenthal »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

סגור
×