פעמון החירות (Liberty Bell) בפילדלפיה

פעמון החירות הנקרא גם פעמון הדרור, שוכן בעיר פילדלפיה במדינת פנסילבניה. הפעמון נחשב לסמל המובהק ביותר של המהפכה האמריקאית. יסודותיו היצוקים ארד, והסדק המיתולוגי שנפער בו, מספרים את סיפורה של האומה האמריקאית כולה. אל תוותרו על האתר ההיסטורי, ועל ביקור בעיר פילדלפיה היפה, ובואו לראות היכן התחיל החלום האמריקאי? ולמי צלצלו הפעמונים?
לירון בונאנו - מערכת אתר למטייל
|
תמונה ראשית עבור: פעמון החירות (Liberty Bell) בפילדלפיה
פילדלפיה צילום: M.Edlow

סיפורו של פעמון החירות

כשמתכננים טיול בארצות הברית, רבים מאיתנו נוטים לפסוח על העיר ההיסטורית פילדלפיה ולנסוע ישר
לניו יורק או לוושינגטון הבירה. אבל העיר היפה, החמישית בגודלה בארצות הברית, מיטיבה יותר מכל לספר את סיפורה של המהפכה האמריקאית, שהולידה את האומה המערבית הגדולה. מאחורי פעמון החירות, או “פעמון הדרור” (Liberty Bell) המיתולוגי, השוכן כיום במבנה מיוחד במרכז העיר, מסתתר סיפור מרתק על רוח החופש. סיפור של מאבק עיקש על עקרונות, גבורה ואומץ. אבל כדי להבין מה הפך אותו לסמל כל כך חשוב בעיניי העם האמריקאי, צריך להכיר ראשית את סיפורו של פעמון החירות.

העיר פילדלפיה שנוסדה במושבה פנסילבניה, אחת מאחד עשר המושבות האמריקאיות הראשונות, שימשה עם הכרזת העצמאות האמריקאית ב-1776, כעיר הבירה של האומה הצעירה שזה אותה נולדה. את יציקת הפעמון המפורסם הזמינו בשנת 1745, עבור בית הנבחרים של העיר, לרגל חגיגות היובל ליסודה של פנסילבניה. מוסד בית הנבחרים ייקרא לאחר מכן ייקרא בשם "היכל העצמאות" ושם גם תיחתם החוקה האמריקאית.

הפעמון הובא אל העיר מלונדון, ועליו נחרט פסוק באנגלית הלקוח מספר ויקרא, פרק כ"ה פסוק 10:
"וקראתם דרור בארץ לכל ישביה". פסוק זה העניק לפעמון את שמו הרשמי ה-Liberty Bell. בפעם הראשונה שנתלה הפעמון על המגדל, על מנת לבדוק את איכות הצליל שלו, הוא נסדק ותוקן על ידי שניים מתושבי העיר. את פירסומו הגדול קיבל הפעמון בשנת 1776, כאשר ב-8 ביולי, צלצלו בו לאורך כל היום, על מנת לזמן את כל תושבי העיר פילדלפיה, לבוא ולשמוע את הכרזת העצמאות ולהיות נוכחים ברגע הולדתה של האומה החדשה.

פעמון החירות. צילום:K.Kiappa

בשנים שלאחר מכן התחוללה באזור מלחמת העצמאות, בין כוחותיו של הנשיא הראשון ג'ורג' וושינגטון ולבין כוחות המלך האנגלי. הפעמון, שהפך במהרה לסימלה של המהפכה, הוברח מהעיר והוסתר באסם באחד האזורים הכפריים הסמוכים, מחשש כבד כי האנגלים שכבשו את העיר, יתיכו אותו וישתמשו בשרידיו לצרכי תחמושת. לאחר שחרור העיר מהכיבוש האנגלי, הושב הפעמון אל פילדלפיה.

בשנים שלאחר מכן, הקפידו תושבי העיר לצלצל בפעמון ההיסטורי באירועים חשובים כמו ימי ההולדת של הנשיאים השונים, אולם ככל שגבר בו השימוש, העמיק מחדש הסדק שהתגלה בו, עד שלבסוף, כבר לא ניתן היה לתקן אותו יותר, ומאז לא נשמע יותר צילצולו. על מנת לשמר את הסמל החשוב לעיר ולמדינה כולה, נשמר הפעמון באחסון ובמקומו הוצבו העתקים זהים שנקראו "פעמוני אחות" (אחד העתקים הרשמיים שלו הוצב בירושלים ב"גן הפעמון").

את פעמון החירות המקורי, הקפידו להוציא מדי כמה שנים, ולשלוח אותו לתצוגה בירידים ברחבי ארצות הברית. עד שבשנת 1902, אירעה תאונת התנגשות ברכבת בה הועבר הפעמון בדרכו לתערוכה בקרולינה הדרומית. למרבה המזל, הפעמון לא ניזוק אך לאחר מכן הוחלט שלא לנייד אותו יותר ברחבי ארצות הברית, על מנת לא להסב לו נזק נוסף, ולבנות לו משכן קבע בתחומי פארק העצמאות ההיסטורי הלאומי (Independence National Historical Park), שהוקם במרכז פילדלפיה. ההיכל עצמו עבר מספר שינויים לאורך השנים, עד שלבסוף בשנת 2003, נחנך משכנו הקבוע של הפעמון, ונקרא היכל פעמון החירות (Liberty Bell Center), שם הוא שוכן עד היום.

היכל פעמון החירות בפילדלפיה. צילום: האתר הרשמי של הפארק הלאומי

סיור בהיכל פעמון החירות ואטרקציות נוספות

היכל פעמון החירות (Liberty Bell Center) ממוקם במרכז העיר פילדלפיה, במתחם המכונה פארק העצמאות הלאומי ההיסטורי (Independence National Historical Park). שם תוכלו להתבונן מקרוב בפעמון המקורי, ולבחון מקרוב את הסדק הגדול שנפער בו. המבנה החדש שהוקם ב-2003, תוכנן בקפדנות עם קירות שקופים ותאורה ייחודית. על הקירות מסביב מוצגים מסמכים נדירים מהמאה ה-18, וכל המבנה תוכנן על מנת להדגיש את חשיבותו של הפעמון ההיסטורי, ואת תפקידו המכריע באירועים הדרמטיים שהולידו את האומה האמריקאית. תצוגות נוספת בהיכל מציגה באמצעות תמונות וכרזות, כיצד נעשו לאורך השנים שימושים מסחריים ופרסומיים רבים, בצורתו של הפעמון ובמיתולוגיה שהתפתחה סביבו.

 • כתובת: 6th St & Market St, Philadelphia, PA 19106
 • שעות פעילות: 09:00-19:00
 • הכניסה חופשית, ומותנית בבדיקה ביטחונית. לאחר שעות הסגירה ניתן להתבונן בפעמון עצמו מבחוץ, דרך קירות ההיכל השקופים העשויים מזכוכית.

בסמוך לפעמון, בתוך מתחם הפארק (המשתרע על גודל של 160 דונם) תמצאו אתרים היסטוריים נוספים, בעלי חשיבות גדולה בתולדותיה של האומה האמריקאית. על מנת לסייע לכם לחקור את האזור, תוכלו להיעזר באפליקציה חינמית בשפה האנגלית, השופעת במידע היסטורי מרתק וכוללת מפה מפורטת של הפארק והמבנים השונים והחשובים הנמצאים בו.

 • היכל העצמאות (Independence Hall) – סיור בבניין ההיסטורי, אשר במסדרונותיו הילכו מייסדי האומה, וביקור באולם בו נוסחה והוקראה הכרזת העצמאות, ונחתמה החוקה.
  כתובת: 520 Chestnut Street
  שעות פעילות: מאי-ספטמבר 09:00-19:00, אוקטובר-אפריל 09:00-17:00.
  הכניסה חופשית, אך מותנית בהשגת כרטיסים מראש לפי שעות הסיורים, ובבדיקה ביטחונית. חשוב להגיע לפחות 30 דקות לפני הזמן הנקוב על גבי הכרטיסים. את הכרטיסים עצמם לסיור ניתן לקבל באותו יום בשעות הבוקר בלבד, במרכז המבקרים של הפארק (Independence Visitor Center) החל מהשעה 08:30 בבוקר. בכתובת: .6th and Market Streets
 • בית הקונגרס (Congress Hall) – סיור היסטורי במבנה הקונגרס הראשון של ארצות הברית, שהיה פעיל בין השנים 1790-1800, ובו נהגו נציגי בית הנבחרים להתכנס בקומה התחתונה, ואילו חברי הסנאט התאספו בקומה העליונה. שם גם נוסד הבנק האמריקאי הלאומי הראשון.
  כתובת: Chestnut and 6th Streets
  שעות פעילות: 09:00-17:00, סיורים מודרכים יוצאים כל 20 דקות. הכניסה חופשית.

היכל העצמאות. צילום: R.Kennedy

מוזיאונים ומסעדות באזור

אם עוד נשאר לכם כוח אחרי הסיור המרתק וההיסטורי על תהליך לידתה של האומה האמריקאית, תוכלו לפנות זמן למוזיאונים הנוספים בעיר.

 • בפילדלפיה נמצאים כמה מאוספי האמנות החשובים והגדולים ביותר בארצות הברית (מעל 200,000 יצירות שונות) המרוכזים במוזיאון פילדלפיה לאמנות (Philadelphia Museum of Art). על מדרגות השיש הרחבות של המוזיאון, צולמה סצינת האימונים המפורסמת מהסרט “רוקי” בכיכובו של סילבסטר סטאלון ב-1976.
  כתובת: 2600 Benjamin Franklin Pkwy, Philadelphia, PA 19130
  שעות פעילות: שלישי-ראשון, 10:00-17:00. ימי שני סגור.
  אתר אינטרנט: www.philamuseum.org
 • מוזיאון ייחודי אחר הוא מוזיאון המדע ע”ש פרנקלין (The Franklin Institute), הנחשב לאטרקציה אהובה על ילדים ומבוגרים, ומציג תערוכות מרתקות ואינטראקטיביות בתחומים שונים מעולם המדע.
  כתובת:222 N 20th St, Philadelphia, PA 1910
  שעות פעילות: 09:30-17:00
  אתר אינטרנט: www.fi.edu

ואחרי כל הסיורים בוודאי כבר נהייתם רעבים, אז במרחק דקות הליכה מפעמון החירות, תמצאו את מסעדת Jim's Steaks המתמחה במנת הדגל המפורסמת של העיר, הפילי' צ'יז סטייק (Philly Cheesesteak). תוכלו לזהות את המסעדה הפופולארית לפי התור הארוך המתפתל לעתים גם מחוץ לחנות, והכריכים בה נחשבים לשם דבר בעיר.

 • כתובת: South St., 400 South Street, Philadelphia, PA 19147

למעדיפים אופציה לארוחה קצת פחות מושחתת, במרחק הליכה קצר מפעמון החירות נמצאת מסעדת Vedge הצמחונית נחשבת לאחת המסעדות הטובות והמקוריות בפילדלפיה כולה. עם תפריט מגוון שכולו על טהרת הצמחונות.

 • כתובת: 1221 Locust St, Philadelphia, PA 19107

לתחילת הכתבה

מתכננים ביקור בפילדלפיה? הכתבות הבאות עשויות לעניין אתכם:

יעדי הכתבה

סגור
×