צ'ינגדה - לבלות את הקיץ כמו קיסר

בצ'נגדה בחרו קיסרי שושלת צ'ינג לבנות את ארמון הקיץ ומכאן ניהלו את ענייני הקיסרות. לאורך השנים נבנו בצ'ינגדה שמונה מקדשים נוספים, ששימשו למטרות שונות, בהן כמוקדי תפילה לבני המשלחות שאירחו הקיסרים בארמון.
אתר CRI Online בעברית, סו' ג'יה ועמית אלעזר
|
תמונה ראשית עבור: צ'ינגדה - לבלות את הקיץ כמו קיסר
© גיל חן

כבר בתקופת האבן נרשמה התיישבות בצֶ'נְגדֶה (Chengde, בסינית: 承德) הממוקמת בצפון מזרח מחוז הביי, כ - 230 קילומטרים צפונית - מזרחית לבירה בייג'ין. תרבותם של עמי נוודים שונים שהתגוררו באזור פרחה' החל מימי שושלת צ'ין ועד לימי שושלת מינג. ארמון הקיץ של קיסרי שושלת צ'ינג נבנה במקום והם ניהלו מכאן את ענייני הקיסרות. מעניין לסייר במקדשים שנבנו בקרבת הארמון ושימשו לצרכים דיפלומטיים ולא דתיים דווקא והם משלבים סגנונות בנייה שונים. שטחה של צ'ינגדה 39,519 קילומטרים רבועים והיא מונה 3.69 מיליון תושבים.

ארמון הקיץ של צ'נגדה (Chengde Bishu Shanzhuang, 承德避暑山庄)

הארמון, שהוא כמובן האטרקציה המרכזית בעיר, ממוקם בצפונה. בשנת 1994 הכריזה עליו ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית. מדובר בגן הקיסרי הגדול ביותר הקיים היום בכל סין ושטחו מגיע לכ - 564 אלף קילומטרים רבועיים. את הגן מקיפה חומה באורך של כ - 10 קילומטרים. בשנת 1703 הורה הקיסר קָאנְגסִי על תחילת העבודות באזור, מתוך שיקולי האקלים הנח, הצורך לחזק את הגבולות ולא פחות מכך, קירבתה של צ'ינגדה למולדת קיסרי שושלת צ'ינג, בני המנצ'ו. 89 שנים אחר כך נסתיימה הבנייה ושניים מקיסרי צ'ינג, צ'יֶין-לוֹנְג וקאנגסי, שהו כאן, בכל שנה, קרוב לשישה חודשים, במהלך שנות שלטונם. עובדה זו והשימוש במקום כמקום מפלט מהקיץ הבייג'יני החם, הפכה את המקום לשני בחשיבותו לבייג'ין ולמרכז פוליטי, מדיני ודיפלומטי.

לא בכדי, בחרו הקיסרים את הארמון בצ'ינגדה על פני ארמון הקיץ בבייג'ין. כאן הם נהגו לרכב על סוסים בשטחים הירוקים הגדולים פי שניים מהשטחים הירוקים בארמון בבייג'ין. ככלל, מתחם הארמון גדול פי ארבע משטחו של הארמון בבייג'ין והוא מכוסה ברובו באגמים, גבעות מוריקות וחורשות. בדרום המתחם, בשטח של כמאה אלף מטרים רבועים, ישנם ארמונות שונים ששימשו את קיסרי שושלת צ'ינג למגורים וניהול ענייני הקיסרות. נציין את ארבעת המבנים העיקריים: הארמון המרכזי (Zheng Gong, 正宫), שימש לטקסים ולאירועים שונים. היכל סוֹנג הֶה (Song He Zhai, 松鹤斋) אותו בנה הקיסר צ'יאן לונג לכבוד אימו, הקיסרית העוצרת צְה-סִי. הארמון המזרחי (Dong Gong, 东宫) שנשרף כליל בשנת 1945 וניתן להתרשם רק מרצפתו וארמון ווָאן הֶה סוֹנג פֶנְג (Wan He Song Feng, 万壑松风) בו עסקו בניהול ענייני הקיסרות. כיום כל אחד מן הארמונות משמש כמוזאון ומוצגות בהם תערוכות של מוצגים וחפצי אומנות מחצרה של שושלת צ'ינג.

בארמון נעשה נסיון לחקות את סגנון הגנים בדרום סין וחלקו הדרום - מזרחי של המתחם יוחד לכך ונפרשו בו שמונה אגמים. בצפון מערב המתחם, נמצא החלק ההררי המחולק לארבעה חלקים, מצפון לדרום, בעמקים. בעמקים ובהרים ישנם מקדשים וטרקלינים שונים. מקדשים נוספים נמצאים במישור שמצפון לאזור האגמים ובו ניתן ליהנות מרכיבה על סוסים וטיול בחורשות העצים.

ארמון הקיץ
 • שעות פתיחה: 17:30-08:00.
 • מחיר: 120 יואן (בין הראשון באפריל עד 31 באוקטובר), 90 יואן (בין הראשון בנובמבר עד 31 במארס). 
 • הגעה: אוטובוס מספר 11,7,5 או 15 מתחנת הרכבת של צ'נגדה (Chengde Huochezhan, 承德火车站) או מונית מהעיר. הנסיעה עולה כ -  10 יואן.

לתחילת הכתבה

שמונת המקדשים החיצוניים (Wai Ba Miao, 外八庙)

צפונית - מזרחית, מחוץ למתחם החומה נבנו 12 מקדשים המכונים, המקדשים החיצוניים. מקדשים אלה היו, בתקופת שושלת צ'ינג, תחת סמכותה של המחלקה לענייני מיעוטים אתניים ובהם קיבלו את פני המשלחות השונות, שייצגו עמים שונים כטיבטים ומונגולים והגיעו לפגישות מדיניות בארמון הקיץ. בכך סייעו הארמנות לחיזוק הקשר בין הקיסרות לעמים אלה. המקדשים, שהוכרזו על ידי ארגון אונסק"ו כאתר מורשת עולמית בשנת 1994, נבנו משנת 1713 ועד שנת 1780 בריבוי סגנונות בנייה המסמלים את אחדותה של סין על ריבוי העמים והתרבויות השוכנים בה. שימו לב, רק חלק מהמקדשים פתוח לקהל הרחב.

לתחילת הכתבה

מקדש גוּאָן דִי (Guandi Miao, 关帝庙)

חזרה בארמון הקיץ, כ - 20 מטרים משער הכניסה המרכזי, ניצב מקדש גואן, ששטחו 3,500 מטרים רבועים. זהו מקדש טאואיסטי, שהקים הקיסר יוֹנג גֶ'נג בשנת 1732 לכבודו של אל המלחמה, גוּאָן יוּ. דמותו של גואן יו מבוססת על מצביא שחי בתקופת שלוש הממלכות וסיפורי גבורתו זכו לפרסום והאדרה ברומן "שלוש הממלכות". את דרגת הקדוש לה זכה, קיבל בזמן שושלת צ'ינג לאחר שמעמדו עלה והתקדש במרוצת השנים. לאורך ההיסטוריה נפגע המקדש פעמים רבות ובשנת 2002 נפתח מחדש לאחר ששוחזרו למעלה מ - 20 מחדריו ו - 40 פסלים המוצגים בו. זהו המקדש היחידי לאל המלחמה הקיים בסין כולה.

 • מחיר: 10 יואן.
מקדש גואן די

לתחילת הכתבה

מקדש פּוּ לֶה (Pule Si, בסינית: 普乐寺)

בשנת 1766, תחת שלטונו של הקיסר צ'יאן לונג, נבנה מקדש פו לה, להעלאת מנחות ולכבוד משלחות העמים השונות, כבני המיעוט הקזחי שהתגוררו בימת בלחש והמוגולים, שפקדו את ארמון הקיסר וסרו למרותו. שני סגנונות בנייה שונים מרכיבים את המקדש, חלקו המערבי בנוי בסגנון הסיני המסורתי ואילו חלקו המזרחי בנוי בסגנון טיבטי. המבנה עצמו דומה ל"היכל התפילה ליבול טוב", שנמצא במקדש השמיים בבייג'ין, היכל עגול וגדול, בנוי על במת קומותיים ולו שני גגות מדורגים.

 • שעות פתיחה: 17:30-08:00.
 • מחיר בעונה: 30, שלא בעונה: 20 יואן.

לתחילת הכתבה

מקדש פּוּנִינְג (Puning Si, 普宁寺)

ההגעה אל אזור שמונת המקדשים החיצוניים היא באוטובוס מספר 6 היוצא משערו המרכזי של ארמון הקיץ, שער לְי גֶ'נְג (Li Zheng Men, 丽正门). הנסיעה אל המקדש הראשון, מקדש פונינג, אורכת 10 - 5 דקות ומחירה יואן אחד. במרחק הליכה משם, הוקמו המקדשים סומי פושואו ופוטואו צ'נגזונג. שלושת המקדשים הם הפופולריים ביותר בקרב תייריה של צ'נגדה.

בשנת 1,755 נבנה מקדש הבודהה הגדול, הוא מקדש פונינג שכינויו ניתן לו הודות לפסל אלת הרחמים, גוּאָן יִין, אחד מפסלי העץ הגדולים בסין, הניצב במקדש ומתנשא לגובה 22 מטרים. במקדש ישנן שלוש מרפסות, אליהן ניתן לטפס כדי לחזות בפסל המורכב מחמישה סוגי עצים שונים: בוקיצה, ברוש, תרזה, אשוח ואורן. מעניין לציין כי האלה, המוכרת בסין בדמות נקבה, מוכרת, מחוץ למדינה, כבודהיסטווה ההודי אָוואלוֹקיטֶשווארָה.

 • שעות פתיחה: 17:30-08:00.
 • מחיר בעונה: 50 יואן, מחוץ בעונה: 40 יואן.
הפסל במקדש פונינג


לתחילת הכתבה

מקדש סוּ' מִי פוּ שוֹאוּ (Xumi Fushou zhi Miao, 须弥福寿之庙)

מקדש נוסף, הוקם לכבודו של המנהיג הבודהיסטי, הפָּנצֶ'ן לאמָה השישי, השני בחשיבותו בבודהיזם הטיבטי, זהו מקדש סוּ' מִי פוּ שוֹאוּ. שטחו של המקדש, שהוקם בשנת 1780, הינו 37,900 מטרים מרובעים. במנזר, שבמבט ראשון נראה כמו מנזר טיבטי טיפוסי, שולבו אלמנטים סיניים כשהמראה המרשים ביותר בו נמצא על גג המבנה המרכזי בדמותם של שמונה דרקונים עשויי זהב. ביום הולדתו ה - 70 של הקיסר צ'יאן לונג' ביקר במקום הפָּנצֶ'ן לאמָה בעצמו.

 • שעות פתיחה: 17:30-08:00.
 • מחיר כניסה: 80 יואן בעונה, שלא בעונה: 60 יואן.

מקדש פּוּטוּאוֹ דזוֹנְג צֶ'נְג (Putuo Zongcheng zhi miao, 普陀宗乘之庙)

מערבית למקדש סוּ' מִי פוּ שוֹאוּ ניצב המבנה המרשים ביותר מבין שמונת המקדשים החיצוניים, מקדש פּוּטוּאוֹ דזוֹנְג צֶ'נְג. המקדש, שנבנה בשנת 1767, מחקה את סגנון הבנייה של הארמון בלהאסה, ארמון פּוּטָאלָה וגם זכה לכינוי "ארמון פוטאלה הקטן". מהמבנה המרכזי, כמו גם מהמבנה הגבוה במתחם, ניתן להתרשם מנופם של הסביבה והאזור. תצפית אפשרית הודות למיקומו של המקדש על צלע הר ועל התאמתם של המבנים השונים לטופוגפיית השטח במקום.

כארמון פוטאלה בלהאסה, גם זה בצ'נגדה שוכן על צלע ההר והמבנים השונים שבו נבנו כך שיותאמו לטופוגרפיית השטח הקיימת. מהמבנה המרכזי וגם הגבוה ביותר ניתן להתרשם מהנוף הנשקף של הסביבה והאזור.

 • שעות פתיחה: 17:00-08:00.
 • מחיר כניסה: 80 יואן בעונה, שלא בעונה: 60 יואן.

לתחילת הכתבה

הגעה ולינה

ההגעה לצ'נגדה נוחה ואורכה, ברכבת המהירה היוצאת מבייג'ין, כארבע שעות. רכבת K7711 יוצאת בשעה 08:05 מבייג'ין ומגיעה לצ'נגדה בשעה 12:30. הרכבת בכיון ההפוך, יוצאת מצ'נגדה בשעה 13:53 ומגיעה לבייג'ין בשעה 18:19, מספרה K7712. ברכבת שני סוגי מושבים: המושב הקשה שמחירו 41 יואן והמושב הרך שמחירו 61 יואן.

שימו לב, התקופה המועדפת לטיול בצ'נגדה היא בין החודשים אפריל לאוקטובר, אך לא כל בתי המלון הם בעלי רישיון למתן שירותים לתיירים. הקפידו לבדוק זאת. בין בתי המלון שמחזיקים ברישיון, ניתן למצוא את:

(Mountain Villa Hotel Chengde (Chengde Shanzhuang Binguan, 承德山庄宾馆

(Yunshan Hotel (Chengde Yunshan Fandian, 承德云山饭店

(Qianyang Hotel (承德乾阳大酒店, Chengde Qianyang Da Jiudian

(Jinjiang Wenguan Hote (Chengde Jijiang Wenguan Fandian, 承德锦江文冠饭店

(Tianbao Holiday Hotel (Tianbao Jiari Jiudian, 天宝假日酒店

לתחילת הכתבה

הכתבה באדיבות אתר CRI Online בעברית

רוצים לעשות היסטוריה ולטוס לטיול של פעם בחיים בסין - במתנה? 
הקליקו כאן ואולי תזכו! >>

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לסין

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×