צפון אתיופיה - אתרים מרכזיים

בצפון אתיופיה יש ארבעה מקומות שלא כדאי להחמיץ: אקסום, בהר-דר, גונדר ולליבלה. באקסום ממתין לכם, בין היתר, הארמון של מלכת שבא, מבהר-דר אפשר להגיע אל אגם טאנה ואל הנילוס הכחול, בגונדר מתחם ארמונות ובלליבלה כנסיות שחצובות באדמה. את הדרך ביניהן אפשר לעבור באוטובוסים, או בטיסה. זהו בהחלט יעד מומלץ לטיול, וכאן תמצאו עזרו לתכנון הטיול שלכם.
זוהר זינגר
|
מפה
תמונה ראשית עבור: צפון אתיופיה - אתרים מרכזיים
© Depositphoto/Para1959

אקסום

אקסום (Axum) נמצאת בחבל ארץ שנקרא "טיגרי". זוהי עיירה גדולה יחסית, שגדולתה היא ההיסטוריה שלה: אקסום היתה אחת מארבע האימפריות הגדולות בעולם (יחד עם רומא, סין ופרס) ושגשגה מלפני הספירה ועד המאה השביעית לערך. האימפריה התפרשה על שטח עצום והייתה מתקדמת מאד מבחינה טכנולוגית ותרבותית. שושלת מלכים חשובים שלטה בה, אחד מהם הוא המלך אנזנה, שהביא לאתיופיה את נצרות. באתרי הארכיאולוגיה שבעיר אפשר לבקר בין היתר גם בבריכה שמלכת שבא בכבודה ובעצמה רחצה בה. האתיופים גאים מאד ברומן של אותה מלכה עם המלך שלמה, ובחנויות המזכרות ניתן למצוא פסלוני אבן של המלך שלמה ושל מלכת שבא עם בנם המשותף מנליק. לפי האגדה, כשהיה מנליק נער צעיר הוא נסע לבקר את אביו בארץ ישראל. האב אהב מאד את בנו, ולכן כשהוא חזר אל אתיופיה, המלך שלמה העניק לו את ארון הברית. האתיופים מאמינים שארון הברית נמצא עד היום באקסום, והוא שמור בכנסיה במרכז העיר. לאף אדם אסור לבוא במגע עם הארון מפאת קדושתו ויש רק נזיר אחד ששומר עליו. ארכיאולוגים טוענים שהסיפור בלתי אפשרי מבחינה כרונולוגית, והשאלה האם זהו אכן הארון המקורי או לא נשארה עדיין בגדר תעלומה. כיום אקסום היא מעוז הנצרות האתיופית, ובחגים עולים אליה לרגל כל תושבי הכפרים שבסביבה, לבושים בגדים לבנים מסורתיים ומקושטים בצלבים מוזהבים.

אתרים:

  • הכנסיה הגדולה- חוץ מהצלב למעלה, היא נראית כמו מסגד. שווה לבקר, וצריך להוריד נעליים בכניסה (ולהשאיר מישהו לשמור עליהן). בחגים יש מסביב לכנסיה שוק לספרי קודש, צלבים, ציורים נוצריים ושאר פריטים דתיים, למשל שרשרת תפילה - כמו של המוסלמים רק עם מספר אחר של אבנים.
  • "שדה העמודים" - האזור בו נמצאים עמודי האבן הענקיים המפורסמים, מצבות ענק לקברי מלכים קדומים. אפשר למצוא שם אפילו מדריך מוסמך שייקח אתכם לתוך הקברים ויספר על ההיסטוריה.
  • אתרים ארכיאולוגים נוספים, כגון- בריכת המלכת שבא, ארמון מלכת שבא, ארמון המלך קאלב - כדאי להגיע אליהם רק בתנאי שיש לכם רכב (או טרמפ) כי הם מרוחקים יחסית, ולא מרתקים עד כדי כך שיצדיקו הליכה מרובה.
  • המוזיאון העירוני- קטן ולא מאד מרגש - מוצגים בו בעיקר פסלונים וכלים שנמצאו בחפירות במקום.המוזיאון נמצא לא רחוק מ"שדה העמודים" והכניסה אליו בתשלום, לסטודנטים הנחה של חמישים אחוזים עם הצגת כרטיס סטודנט. מומלץ בעיקר למי שמתעניין בארכיאולוגיה ובהסטוריה של המקום, כי מקבלים שם הסברים ממדריך מוסמך.

לתחילת הכתבה

בהר-דר

בהר דר (Bahar Dar) היא עיר די גדולה על חופו של אגם טאנה. האטרקציה העיקרית בעיר היא שיט בסירת מנוע אל האיים שבאגם. על האיים בנויים מנזרים ובהם כנסיות מצוירות. לתייר מוצעים שני מסלולים - ארוך וקצר. המסלול הארוך מצריך שעות רבות של שיט, ומגיעים למנזרים היפים יותר, ביניהם מנזר "נגרה סלאסי" שבו כנסיה עם ציורי קיר בני מאות שנים ונזירים שיציגו בפניכם ספרי תנ"ך מצוירים עתיקים. אפשר גם בסוף הסיור לשוט למקורות הנילוס ולראות היפופוטמים. המסלול הקצר הוא זול יותר, אבל בו מגיעים רק למנזרים הפחות מלהיבים ואז החוויה בכללותה לא מאד מרשימה.

מבהר-דר אפשר גם לנסוע למפלי הנילוס הכחול. נוסעים באוטובוס כמה שעות לכפר "טיסא-ביי", ומשם אפשר ללכת ברגל לפי ההסברים שבמדריכי הטיולים השונים - הליכה של שעה בערך עם קצת טיפוס. לכל אורך הדרך יציקו לכם נערים בנסיון לשכנע אתכם לקחת אותם בתור מורי דרך. הם יספרו לכם שהדרך מסובכת ושאי אפשר להגיע לשם לבד, וגם יעשו כמיטב יכולתם להטעות אתכם כדי שתבחרו בדרך הלא נכונה ותלכו לאיבוד... מראה המפלים שיתגלה לעינכם תלוי במזל: אם הסכר סגור, המראה יהיה עלוב. אם הסכר פתוח, יתגלה לפניכם מפל ענק ומרהיב, עם הרבה מאד מים (ומעט מאד תיירים). בדרך כלל תאלצו לישון לילה אחד בכפר "טיסא-ביי", כי המרחק לבהר-דר הוא אמנם לא גדול, אבל לאוטובוס לוקח הרבה זמן לעבור את הדרך, ואוטובוס אחרון לבהר-דר יוצא אחר הצהריים. כדאי לנסות ולבדוק במלונות הגדולים בבהר-דר: לעיתים קרובות הם מסיעים תיירים למפלים ובחזרה (תמורת סכום כסף רציני), ואם יש להם מקומות פנויים ברכב אולי הם יסכימו לקחת אתכם קצת יותר בזול, ותוכלו לחזור לבהר-דר עוד באותו היום.

לתחילת הכתבה

גונדר

גונדר שימשה כעיר הבירה של אתיופיה במשך שנים רבות, וגם כאן הייתה שרשרת של מלכים רבי עוצמה. כיום נשארו רק חלק מהארמונות המפוארים, והם נמצאים במתחם הארמונות שבמרכז העיר. מאזור זה הגיעו רוב יהודי אתיופיה, ואפשר לבקר באחד הכפרים שנותרו, אם כי לא נשאר שם הרבה מה לראות.

אתרים:

  • מתחם הארמונות- משלמים דמי כניסה ומסיירים בלווית מדריך (כדאי, אחרת סתם מסתובבים בין מבני אבן ולא מבינים כלום).
  • בריכת המלך פאסיל - בריכת מים בנויה אבן ובתוכה מבצר קטן. יפה במיוחד בזכות העצים העתיקים שצימחו שורשים לתוך חומות האבן. בערך 10 דקות הליכה ממרכז העיר.
  • כנסיית "דברה ברהן סלאסי"- הכנסיה המפורסמת בציורי המלאכים שעל התקרה שלה.

מחוץ לעיר - מגונדר נוסעים לדבארק, הכפר ממנו יוצאים לטרק בהרי הסימיאן. הנסיעה באוטובוס אורכת בערך 3 שעות, אבל ברוב המקרים המנוע שובק באמצע ומחכים עוד שעתיים עד שיצליחו לתקן אותו בחזרה. יאמר לזכותם של האתיופים, שהפארק הלאומי "סימיאן מאונטנס" מאורגן ומסודר מאד. בדבארק צריך ללכת למשרד הפארק, שם יתנו לכם מדריך מוסמך, שומר וסוסים לנשיאת המטען.שם גם משלמים לפי מספר ימים שרוצים לשהות בפארק. בצורה זו אין צורך להתמקח עם מדריכים וליפול על רמאים. למדריכים ולשומרים יש חוקים נוקשים של שמירה על כללי טבע בפארק ועל יחס לתיירים (אסור להם בשום אופן להתחיל עם תיירות, למשל). אפשר לטייל בפארק בין יומיים לעשרה, ובין היתר לצפות במינים רבים של בעלי-חיים אנדמיים לאזור, כמו בבוני ג`ילדה שעירים ו"שועל-סימיאן" המפורסם, שלאחרונה הגיעו למסקנה שהוא בכלל זאב.

לתחילת הכתבה

לליבלה

בעיני רבים זהו המקום היפה ביותר באתיופיה. הכנסיות החצובות בסלע כאן מפליאות כל מבקר מבחינות רבות. מדובר ב-11 כנסיות בשלושה מתחמים, שנמצאים לא רחוק אחד מהשני. בכניסה למתחם הגדול צריך לשלם 100 ביר על כרטיס לכנסיות בכל המתחמים. הכרטיס הוא רב שימושי אבל תקף לאדם אחד בלבד בהצגת דרכון. חייבים לשלם, ולא לנסות בשום אופן לרמות - פקחים מסתובבים בין כל האתרים ומבקשים לראות את הקבלות, ותייר ש"נתפס" מסולק בבושת פנים. מאחר ואין הרבה תיירים, הפקחים זוכרים בדיוק מי שילם ומי לא, אז בקיצור - לשלם את הכסף כמו שצריך (שווה בהחלט) ולא ליצור תדמית רעה לישראלים.

הכנסיות הן ענקיות וחפורות ממש לתוך האדמה, ומעריכים שהן נבנו במאה ה-12. המפורסמת שבהן היא כנסיית "סנט-ג`ורג`" שהגג שלה בנוי בצורת צלב. האגדה מספרת שאחד ממלכי לליבלה קיבל הוראה מאלוהים לבנות את הכנסיות, ומלאכים עזרו בלילה לסיים את הבנייה. הכנסיות מחוברות ביניהן ברשת של מעברים ומחילות, ואפשר להסתובב שם שעות. כיום חלק מהכנסיות מוגנות ע"י סנדות עץ כדי לשמור עליהן (מפריע לצלם תמונות אבל אין מה לעשות...). הדבר המדהים ביותר הוא שהכנסיות בשימוש גם היום: האתיופים באים אליהן להתפלל, ובחגים נערכים טקסים דתיים. בחג ה"פיסקא" (פסחא), למשל, ניתן לראות טקס שנערך באמצע הלילה לאור לפידים. לליבלה של היום, לעומת זאת, היא בליל של בקתות אבן קטנות בעלות גגות קש, ורחוב ראשי של מלונות. האנשים ידידותיים ואוהבים תיירים, וכמעט תמיד מישהו יזמין אתכם לטקס קפה או ארוחה.

יש גם שוק בימי שבת בבוקר, לא רחוק מכנסיית סנט ג`ורג`. יש בו מגוון מוצרים כגון בגדים, ירקות, חמורים וקטניות, ואם יתמזל מזלכם תוכלו למצוא בו סברס. מעל לעיר, טיפוס של שעתיים בערך, יש כנסיה חצובה בהר. מומלץ לשכור מדריך - יש הרבה נערים צעירים שמציעים את שירותיהם . עדיף לבחור בנער שמומלץ על ידי המלון, וכמובן לסכם על מחיר מראש. הדרך למעלה עוברת בין שדות חיטה, הנוף עוצר נשימה, ומדי פעם נתקלים בחורים קטנים חצובים בסלע, סגורים בדלתות קטנות, אלה משמשים מגורי נזירים. למי שיש זמן מומלץ גם להגיע לכנסיות רחוקות יותר מהעיר (פרטים על הכנסיות והדרך אליהן יש במדריכי הטיולים, ואפשר גם לשאול במלון), ברכב או בהליכה של כמה ימים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×