צ`ילה - מידע שימושי

צ`ילה היא אחת מהארצות המגוונות ביותר מבחינת נופים: הרים, פסגות מושלגות, לגונות, קרחונים וחופים. מהמדבר היבש בעולם עד לארץ האש הקפואה. בפרק זה תוכלו לקרוא על דברים כללים שכדאי לדעת לפני שנוסעים- בטיחות ואזהרות, כסף ועלויות, תחבורה, תקשורת, שגרירויות ועוד.
צוות למטייל ברשת
|
מפה
תמונה ראשית עבור: צ`ילה - מידע שימושי

רקע לצ'ילה

צ`ילה, אחת מהארצות המגוונות ביותר מבחינת נופים. ניתן למצוא שם הרים, פסגות מושלגות, לגונות, דרכים מדהימות קרחונים וחופים. מהמדבר היבש בעולם עד לארץ האש הקפואה. צ`ילה נמתחת כרצועה לאורך כ- 4300 ק"מ על החוף המערבי של דרום אמריקה. כאשר נקודת הרוחב המקסימלית היא 180 ק"מ.
גבולותיה המדיניים הם עם המדינות פרו בצפון, בוליביה וארגנטינה במזרח. ממערב, לכל אורכה, ומדרום היא גובלת באוקיינוס השקט. השפה המדוברת במדינה, כבכל דרא``מ, היא ספרדית. הצ`יליאנים מדברים ספרדית מהירה ומשובשת משהו, ולכן גם דוברי ספרדית יתקלו לעיתים בקשיי הבנה. כמו כן יחסית למדינות לטיניות אחרות, ניתן למצוא, יחסית, דוברי אנגלית. תושבי צ`ילה הם בדרך כלל אנשים מאד אדיבים, סימפטים ומנומסים, לכן בדרך כלל ניתן לפנות בבקשת עזרה ויעוץ לצ`יליאני וניתן לסמוך על כך שהוא ינדב בשמחה את המידע שברשותו. זוהי מדינה מאד מסודרת, מבחינת תקשורת, דרכי התניידות, לינה ובעצם כל דבר שמתקשר לתיירות.

אזורים עיקריים:
צפון צ`ילה-
זהו אזור מדברי, שהגשם בו נדיר גם בעונת החורף, מה שהופך את הטיול שם אפשרי כמעט בכל עונות השנה. האזור עצמו לא מרהיב ביופיו, אך האנשים נחמדים וזהו מקום שנחמד לעשות בו מנוחה באמצע בטיול (למשל להגיע מבוליביה ולאחר מכן לחזור אליה או לפרו).
מרכז צ`ילה- אזור של הרי געש פעילים ולא פעילים. פסגות מושלגות, גבוה ויפה. המון אפשריות בילויים וצבירת מידע. סנטיאגו היא עיר גדולה ומערבית, ומטיילים שמגיעים מפרו ובוליביה בד"כ שמחים למצוא עיר "מערבית". החודשים הטובים לבקר הם בנובמבר ועד מרץ.
דרום צ`ילה- אזור מדהים עם מגוון של אפשרויות, נופים, טרקים וטיולים. כל האזור עשיר בלגונות, הרים, פארקים לאומיים, דרכים יפהפיות ומקומות מיוחדים לבקר ולראות. החודשים הטובים לבקר הם נובמבר עד מרץ, אחרי אפריל מזג האויר יכול להיות קשה באזור.

לפני שנוסעים...
צ`ילה היא מדינה בה פארקים רבים וכמו כן הלינה בה (יחסית לדרום אמריקה) יקרה, לכן אם בכוונתך להשכיר רכב, או לנסוע בטרמפים את דרום צ`ילה, עדיף להצטייד באוהל, שק שינה חם, בנזיניה/גזיה וכל מה שמתחשק מבחינת אוכל ושתיה, כיוון שלא תמיד תגיע למקומות שבהם יש אכסניה או מקום לינה מסודר. מעבר לכך שלפעמים מבחינת מחירים אפילו ``אין ברירה`` אלא לישון במחנה אוהלים מסודר (קמפינג).

לתחילת הכתבה

תחבורה, כסף ותקשורת


תחבורה:
הכבישים סלולים במדינה, מסודרים ונקיים. הנסיעה יכולה להתבצע בכל צורה, אם באוטובוסים - החברות מסודרות ובטוחות, והאוטובוסים משוכללים ונוחים. שווה להשוות מחירים- לעיתים ימצאו הבדלים במחירים בין חברה לחברה, בעיקר בשל רמת השרות. ישנם רבים שמשכירים רכב במרכז צ`ילה ויורדים איתו עד לדרום. אפשר גם לשכור רכב בדרום ולהחזיר במרכז, תמורת תשלום קנס. כמו כן, כיוון שדרך הארץ של התושבים כל כך אדיבה, ישנם מטיילים רבים שמטיילים בטרמפים, אין בעיה של חוסר נכונות מצד הנהגים, נהפוך הוא, לעיתים הם יעשו מעל ומעבר בכדי לעזור (יכנסו לעיר לחפש לכם מקום לינה, יחכו לכם באוטו בזמן שאתם במלון מבררים פרטים ולעיתים גם ילוו אתכם לבדוק שאתם מסתדרים...). בכל צורת נסיעה מומלץ לקנות (בכל תחנת דלק) מפת דרכים שתסייע בהתמצאות.  בשל אורכה העצום טיסות פנימיות נפוצות מאד- לצפון, למרכז ולדרום. ברוב הערים הגדולות ישנו שדה תעופה. ניתן לעיתים להשיג כרטיסי טיסה במחירים מוזלים עם או בלי תעודת סטודנט, לפי המבצע. לתשומת ליבכם: בפוקון אין תחנת אוטובוסים מרכזית. כל חברה מפעילה טרמינלים משלה.

מעברי הגבולות במדינה הם נוחים מאד, בדרך כלל האוטובוס איתו מגיעים לגבול מודיע למעבר הגבול על ההגעה ולכן מצפה צוות בשביל לייעל ולזרז את התהליך. כשמגיעים ברכב, אפילו אין תור ולכן המעבר מהיר עוד יותר. בדרך כלל תנתן אשרת שהייה לתיירים למשך 60 יום בכניסה למדינה, ואין צורך בויזה. ניתן להאריך במשרדי הפנים שנמצאים כמעט בכל עיר גדולה. בכניסה למדינה ממלאים טופס, שביציאה צריך להציג אותו. ללא הטופס לא ניתן לצאת מהמדינה (צריך לחזור לעיר ולהוציא חדש- בזבוז זמן ועצבים מיותרים) ולכן חשוב לשמור עליו.

כסף ועלויות:
המטבע הצ`יליאני הוא פזוס צ`יליאני כשערכו הוא 564 פזוס לדולר אמריקאי אחד, נכון לספטמבר 2000. מבחינת עלות המחייה, הממוצע בחודש הוא בסביבות 800$ לחודש, למוצ`ילרים (תרמילאים, בספרדית), (נכון למאי 2000), כמובן שהשכרת רכב מעלה את ההוצאות, לעומת נסיעה בטרמפים שמורידה אותם. ניתן לטייל עם המחאות נוסעים (טרוול צ`קס), אין בעיה של פריטתם, בכל בנק, או משרד החלפות כסף (CASA DE CAMBIO), בדרך כלל השער שינתן בבנק נמוך יותר. ההמחאות המוכרות והמקובלות ביותר הן של אמריקן אקספרס. כמו כן ניתן לטייל עם כרטיס אשראי, כמובן שזה פותח את האפשרויות להוצאת כסף בשעות/ ימים שהמשרדים והבנקים סגורים. (צריך רק לזכור שעל משיכת כסף מחו"ל משלמים 2.5$ לבנק בארץ). הכרטיס המועדף, המוכר והמקובל ביותר הוא ויזה.
כמובן שעל דולרים במזומן, מקבלים את השער הגבוה ביותר. ככל שמתרחקים מסנטיאגו השער הולך ונעשה גרוע, לכן עדיף להחליף כמה שיותר כסף בסנטיאגו.
יחסית לשאר המדינות בדרא``מ זוהי מדינה מודרנית ובטוחה, כעקרון עדיף לא להסתובב עם כמויות מאד גדולות של כסף מזומן, אך בהחלט אפשר להיות רגועים- זוהי לא מהמדינות המסוכנות ביותר.
 
תקשורת:
בכל מקום ישנם הרבה טלפונים ציבוריים מהם ניתן להגיע למרכזיות בארץ דרך כרטיסי החיוג למיניהם, בקלות ודרך כל טלפון כמעט. ישנם כרטיסי טלפון מקומיים וישנם גם ``מרכזי שיחות`` (centro de llamados) - מקומות מהם ניתן להתקשר (תמורת תשלום) לכל מקום. מרכזים אלו חוסכים את הצורך בכרטיסים למיניהם. בשל המרחק שרותי הטלפון מועברים בלווין, ולכן בשיחות מהדרום עשוי להיות עיכוב של כמה שניות בשיחה. תקשורת האינטרנט בצ`ילה (ובדרום אמריקה בכלל), מפותחת מאד. הכי זול לגלוש באינטרנט זה בסנטייאגו. העלות- כדולר לשעה. עלות סריקה כחצי דולר. בדרום צ`ילה המחיר עולה לכשני דולר לשעה לגלישה. עלות סריקה -דולר.

דואר:

משרדי הדואר בצ`ילה אמינים, זולים (יחסית) ויעילים וניתן לשלוח דואר לארץ. המחיר לא אחיד, וככל שמתרחקים מסנטיאגו המחיר לקילו עולה.
בפוקון:
Fresia 185
שעות פתיחה: 08:30-12:30, 14:30-18:00
יום שבת: 08:00-12:00
בסנטייגו:
ניתן לקבל דואר:
correo central - 1 santiago chile
המשלוח ימתין בסניף הדואר שנמצא ב- plaza de armas

לתחילת הכתבה

נציגויות ישראל ומידע לתייר

שגרירות ומרכזי הקהילה היהודית:
שגרירות ישראל
כתובת: רחוב סן סבאסטיאן 2812 סנטיאגו.
טלפון: 005622461570
פקס: 005627500555
בית חב``ד
כתובת: רחוב לה גלוריו 62 סנטיאגו.
טלפון: 005622295840

לשכות תיירות:
בפוקון:
Caupolican y Brasil, ניתן לקבל שם מידע על כל סוגי האכסניות והמלונות.
לשכות תיירות נוספות פזורות לאורך O`Higgins y Palguin, שם ניתן לקבל מידע ולהוציא רשיונות דיג.
בסנטייגו:
המרכז הלאומי לתיירות, Sernatur, בסנטייגו נמצא ברח` Providencia 1550
מטרו תחנת Pedro De Valdivia
טלפון: 2361416
שעות פתיחה: שני עד שישי 09:00-19:00
שבת 09:00-13:00

צ'ילה לתרמילאים - כל מה שצריך לדעת על הטיול באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×