קובה - תחבורה והתמצאות

בקובה מגוון של אמצעי תחבורה. אוטובוסים, מוניות, רכבות, מוניות וכמובן טרמפים. בכתבה שלפניכם תוכלו למצוא את כל המידע הדרוש לכם עם היציאה לקובה, מידע הקשור בתחבורה והתמצאות.
ענבל טור שלום
|
תמונה ראשית עבור: קובה - תחבורה והתמצאות
© עידו ויסמן

רכבות

מערכת הרכבות בקובה אינה מבין המשוכללות והיא אף התדרדרה מאוד בשנים האחרונות. למרות שישנם עדיין כמה קווים נוחים ולא יקרים, במיוחד אלה המקשרים בין הערים הגדולות, אוטובוסים הם אמצעי תחבורה עדיף לשימוש בקובה.

טרמפים

אם רוצים להגיע לאיזשהו מקום רחוק, אפשר להגיע לתחנה המרכזית (לטרמינל), ושם יש הרבה פעמים קובנים שצריכים להגיע לאיזשהו מקום, אז הם לוקחים בדרך תיירים בטרמפ בתשלום. זה יותר מהיר מנסיעה ב- Viazul. נסיעה של 5 שעות ב- Viazul תיקח 4 שעות בטרמפ, והם גם יותר גמישים בזמן. כדאי לבקש לראות את המכונית קודם ולוודא שיש מזגן. כמובן שאפשר להתמקח איתם. 

קובנים רבים נוסעים בטרמפים, ופעילות זו מכונה כאן "האסר בוטייה" (hacer botella; מילולית: לעשות `בקבוק` עם היד). רכבים ממשלתיים מחוייבים על פי חוק לעצור לטרמפיסטים אם יש להם מקום, וביציאות מערים גדולות עומדים פעמים רבות עובדי ציבור במדים צהובים, שתפקידם להסדיר את התור של הקובנים הממתינים לטרמפ.

לקיחת טרמפיסטים: אזהרה!!! 
מאוד מפתה לאסוף טרמפיסטים. זה כיף לדוברי ספרדית, הם עוזרים להגיע ליעד המבוקש, אבל צריך מאוד להיזהר ולבחור טרמפיסטים שלא מהווים סכנה כמו למשל יותר מטרמפיסט צעיר אחד. נשים וילדים - אפשר. זה הזמן לציין שיש לנעול את כל התיקים גם כאשר הם נעולים בתא המטען!

לתחילת הכתבה

טיסות

חברות התעופה הקובניות מפעילות רשת נרחבת של טיסות פנים, המקשרות את כל המרכזים האזוריים במדינה עם הוואנה, המשמשת כמרכז תחבורה חשוב. טיסות הפנים בקובה אינן יקרות, אולם הן הולכות ונעשות כאלו. מרבית טיסות הפנים מתבצעות במטוסים קטנים, ואם מזמינים את הכרטיס בשילוב עם כרטיס הטיסה הבינלאומי, הדבר מוזיל את העלות בכ- 25 דולר. 

השכרת רכב

קובה מתגאה במערכת הכבישים הנרחבת ביותר באמריקה הלטינית, ושכירת רכב היא בהחלט הדרך הקלה ביותר, אך לא הזולה ביותר, לראות את המדינה. אפשר בהחלט לטייל ברחבי קובה ברכב שכור פרטי, הכבישים והשילוט סבירים והאוטוביסטה (=אוטוסטרדה) טובה, נוחה ומהירה. הכבישים האחרים ברמה בינונית אך סבירה. השילוט בסך הכול ברור אבל מצריך תשומת לב ומעט חוש ניווט.

השכרת רכב בקובה יקרה - כ-100$ ליום בסך הכול - 70$ ליום + כ- 15$ ביטוח ליום ועוד כ-15$ דלק וחניות (מחיר הדלק הוא פחות או יותר כמו בארץ). עדיף להזמין את הרכב מראש מהארץ. בתחנות הדלק יש לשלם לרוב רק במזומן. קנס על עבירת תנועה (מהירות) הוא 30$.

השכרת רכב עם נהג
בעצם כמו השכרת מונית, שכן שום דבר לא נמצא באחריות הנוסעים. לדוגמא, השכרת Mercedes Benz שזה VAN עם 14 מקומות, עם מיזוג אוויר ו-2 נהגים דוברי ספרדית עולה בסביבות 1,215 CUC – והמחיר כולל את הרכב, דלק, ביטוחים וכל ההוצאות. השכרת רכב קטן יותר בקובה דרך הארץ לשבוע תעלה הרבה יותר על אותו הסדר, כך שכדאי להזמין רכב ישירות בהוואנה ולא דרך הארץ. אם אתם 3 זוגות אז המחיר הוא ממש זול והנוחיות רבה. בסוף הטיול אפשר לתת לנהגים טיפ, שאותו יש להוסיף למחיר הרכב, הסכום כמובן תלוי בכל אחד מכם. יש אופציה לפנות לנהגים ישירות ואז המחיר עשוי להיות זול במקצת ויחסוך גם את הטיפ.

השכרת אופנוע: 20-30$ ליום. כדאי לשכור אופנוע בעיירות או הכפרים מהם רוצים לצאת לטיולים בסביבה הקרובה באופן עצמאי. 

לתחילת הכתבה 

מוניות

מוניות עירוניות: 
בהוואנה מחירי המוניות לא גבוהים. אפשר לשכור מונית ממוזגת לפי שעות, מחיר לשעה נע בין 8-10 $ והוא מתחלק בין הנוסעים. מחיר המוניות בתוך העיר (הוואנה הכי יקרה) תלוי במרחק. לרוב הוא נע בין 3-6$, אבל הוא יכול להגיע ל-10-15$ לנסיעה ארוכה. אם הנהג הוא "חאפר" בלי מונה, אפשר לעיתים להתמקח על המחיר. הכי כיף לנסוע בענתיקות האמריקאיות הענקיות (לרוב נהגים חאפרים) משנות ה-50, אבל גם ללאדות המתפרקות משנות ה-70-80 יש ייחוד משלהן. אם לא תתנו טיפ לנהגי מוניות, הם לא ישיבו לברכת השלום והתודה שלכם.

מוניות בין עירוניות: 
מומלץ לקחת מוניות לנסיעות בין עירוניות, הן בדרך כלל עולות עד 5$ יותר ממחיר אוטובוס וזה שווה את זה. מוניות כאלה אפשר למצוא בתחנה המרכזית, הן פשוט מחכות מחוץ לתחנת האוטובוס. יש נהגים מאוד אמינים שייקחו אתכם לאן שתרצו, במחיר של חברת האוטובוסים Viazul. זה מומלץ כי זה מאפשר גמישות בשעת היציאה וגם מקצר משמעותית את הנסיעה. הם יביאו אתכם עד ל-Casa שתרצו ואם היא לא תמצא חן בעיניכם, יקחו אתכם ל -Casa אחרת. כמו כן, למקומות שהאוטובוסים לא מגיעים אליהם ניתן להגיע במוניות. קיימות מוניות ממשלתיות וחוקיות שבהן הנהג בדרך כלל יודיע לכם שהוא משתמש במונה. לעומת זאת, קיימים הרבה נהגים פרטיים שמציעים את שירותיהם במחירים זולים לכל מקום. איכות הרכבים בדרך כלל פחות טובה, אך המחיר זול וכל נסיעה היא חוויה. 

לא חייבים לקחת את המונית הראשונה שמחכה בתחנת האוטובוס. בכביש הראשי יש שלל מוניות שישמחו לקחת אתכם במחירים פחות מופקעים ואפילו להפעיל מונה כחוק! דוגמה לתעריף מונית בין עירונית: 90 דולר טרינידד ויניאליס ל-3 אנשים במונית, 14 שעות. אפשר להתמקח אפילו עם מוניות ממשלתיות- אלה עם "הכובע", וגם איתם חשוב לוודא מראש אם אתם מדברים על מחיר כולל או על מחיר לאדם. 

ביסי-טקסי: 
אפשר להתמקח עם ביסי-טקסי (טקסי אופניים), צריך פשוט ללכת, ואז הנהג מוכן להוריד במחיר. 

לתחילת הכתבה

אוטובוסים

אוטובוסים עירוניים: 
גואגואס (Guaguas), המכונים גם אספירינאס, כמו אספירין, כיוון שהגעתם לבסוף מסיימת את כאב הראש הכרוך בהמתנה הארוכה. המחסור בדלק ובחלפים הביאה להוצאתם של אוטובוסים רבים מהמחזור, וזו הסיבה העיקרית לאיחורים הרבים והממושכים.

אוטובוסים בין עירוניים: 
בנסיעות רצוי להצטייד באוכל ושתייה, ההפסקות קצרות ובדרך כלל רק לצורך שירותים, העלאה והורדת נוסעים. כמו כן, לא לשכוח להביא בגדים חמים לנסיעות הלילה.

חברת Viazul היא חברה טובה. הנסיעה באוטובוסים שלה יקרה מעט יותר, אך נוחה, ולרוב הם מדייקים בזמנים. 

כל נסיעה באוטובוס מומלץ להזמין לפחות יום אחד מראש או להגיע פיסית ולרכוש את הכרטיסים במידה ותחנת האוטובוס קרובה. אל תתביישו לבקש מבעלי הקאזה שיתקשרו להזמין עבורכם את הכרטיסים. בתחנת האוטובוס של Viazul כדאי להתייצב שעה לפני זמן היציאה המשוער, גם אם יש הזמנה מראש, כי האוטובוסים לפעמים "מתמלאים". תתכוננו לאפשרות של עיכוב בשעת היציאה וטלוויזיה שתצרח בקולי קולות...

האוטובוסים של Astro ממש לא נוראיים כמו השמועות המטורפות שרצות עליהם. יש להזמין בהם מקום שבוע מראש (!) ובדרך כלל המקומות המוקצים לתיירים הם מעטים, אבל עדיין שווה לנסות (כי זה גם יותר זול וגם יותר זמין).

עלויות נסיעה באוטובוס לדוגמה:
30 דולר / 25 פזו - הוואנה - טרינידד.
15 דולר - סנטיאגו - ברקואה באוטובוס, 5 שעות.
30 דולר - סנטיאגו - טרינידד באוטובוס, 12 שעות.
14 דולר / 12 פזו - ויניאליס - הוואנה, 3 שעות. 

לתחילת הכתבה

משאיות

מי שממש רוצה לחוות את החוויה הקובנית יכול לנסות לנסוע באחת מהמשאיות שמסיעות את המקומיים ממקום למקום. המחיר הוא אפסי, אך אפשר לומר שהבקר בישראל נוסע יותר טוב ולכן ה"חוויה" היא על אחריותכם בלבד... כמו כן, לא תמיד מאפשרים לתיירים להצטרף למשאיות אלו.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
0
×