קוסטה ריקה - מסלולי טיול

קוסטה ריקה, יחד עם פנמה, מהווה גשר יבשתי בין צפון ודרום אמריקה. עובדה זו, יחד עם מיקומה הגאוגרפי יוצרים מגוון עשיר ומפתיע של נופים, המושפעים מן הטופוגרפיה, החי והצומח. מגוון זה הוא הסיבה העיקרית לבואם של עשרות אלפי מטיילים מדי שנה. במקביל, עריה של קוסטה ריקה מושפעות ומשמרות את המסורת הספרדית ששלטה במדינה עד שנת 1821 (עת קבלת העצמאות).
אייל הנדל
|
תמונה ראשית עבור: קוסטה ריקה - מסלולי טיול

הקדמה

קוסטה ריקה משמרת 26% מכלל שטחה במנגנון מבוקר היטב של פארקים לאומיים, אזורי מקלט לחי ולצומח ושמורות ביולוגיות. המטרה היא להגן ולשמר את עושר החי והצומח המאפיין אותה, כנגד כוחות ההתפשטות של ההתיישבות והפיתוח התעשייתי והתיירותי. בסך הכל ניתן למנות כ-75 אתרים שביססו את מעמדם כאזורי שימור במהלך 30 השנים האחרונות. אותם אתרים מאכלסים כ- 4% מכלל המינים של בעלי החיים בעולם, ואחוז דומה של יערות גשם, יערות גשם מעוננים, ביצות, לגונות, מאנגרובים ושטחי היער הטרופי היבש האחרונים בעולם. כאזורי שימור הוכרזו גם שטחים בעלי ערך היסטורי, הכוללים התישבות פרה- קולומביאנית ואתרים הנחשבים בעלי יופי יוצא דופן. הפארקים הלאומיים מהווים 12% מכלל שטחי השימור ומספקים יותר שירותים מאשר אזורי המקלט והשמורות, ועל כן הם מתויירים יותר. עם זאת יש לקחת בחשבון בביקור בשמורה, שלמרות המידע אודות מיני בעלי חיים המאכלסים אותה, הסיכוי לפגוש חלק מהם (את האטרקטיביים שביניהם) הוא קטן עד קלוש, ביניהם קבוצות היונקים הגדולות כגון יאגוארים וטפירים.

לכל שמורות הטבע והגנים הלאומיים יש נקודות כניסה- puestos, בהן יש לשלם דמי כניסה, כאשר תמורתם מקבלים עלון מידע ומפה. בדרך כלל נקודות כניסה אלו מהוות גם את התחנות הראשיות של שומרי היערות מהן ניתן ומומלץ לשאוב מידע נוסף אודות השמורה, כגון מסלולים, תנאי מזג אויר, אפשרויות מילוי מי שתיה ועוד. בחלק מהפארקים (Corcovado, Braulio Carrillio ועוד) ניתן ללון בתחנות או להקים מאהל בסביבתן. בעונת התיירות מומלץ מאוד להזמין מראש מקומות.

המשרד היחיד בו ניתן לעשות זאת נקרא Fundacion de Parques Nacionales, הממוקם בכתובת Av. 15, C 23/25 ב- San Jose. הטלפון הוא 257-2239, מהמשרד ייצרו קשר עם אותן שמורות אליהן יש לקבל אישור כניסה (הסיבה להנפקת אישורים היא בקרה על מספר המבקרים על מנת לא לפגוע באיזון האקולוגי), ביניהן Santa Rosa, Corcovado ו- Chirripo ויודיעו על בואכם.

לתחילת הכתבה 

המסלול הרטוב

מהבירה סן חוסה ניסע לכיוון הפארק הלאומי Arenal, שם ניתן לעסוק בגלישת רוח באגם Arenal, אחד מאתרי גלישת הרוח הטובים בעולם. במשך שעות החשכה מומלץ להמצא ב- Tabacon, איזור של ברכות מים טרמיים הממוקמות במיקום הכי מוצלח על מנת לצפות בפעילות הגעשית של ה-Arenal.

מהר הגעש Arenal, נסיעה ארוכה בדרכים מפותלות בין יערות וחוות חקלאיות, מובילה לחצי האי Nicoya. להבנה כי הדרך הקשה היתה משתלמת, תגיעו ברגע שכפות רגליכם ייגעו בחול החמים של Playa Hermosa, אחד מאתרי הצלילה המשובחים של Costa Rica בפרט ושל מרכז אמריקה בכלל. מעל, צפונה, ממוקמת Playa Panama, רצועת חוף אשר מימיה השקטים מתאימים לפעילות קאיאקים, סקי מים, גלישת גלים, שנירקול וצלילה. דרומה ל- Playa Hermosa ממוקמת רצועת החוף המוכספת של Playa Tamarindo. בדרך עוברים דרך השמורה הימית הלאומית Parque Nacional Marino Las Baulas, מקום בו עדרים של צבי ים ממין Leatherback מחפים במטרה להטיל את ביציהם בין החודשים אוקטובר עד פברואר. בקצה הדרומי ביותר של חצי האי ממוקמת השמורה Cabo Blanco, המתהדרת בחי המגוון, ובמיוחד בלטאות הימיות שפוקדות את החוף.

על מנת לחזור לאזור המרכז פאסיפי של המדינה, יש להפליג במעבורת מהעיירה Paquera, אשר בחצי האי, לכיוון Puntarenas, ממנה ניסע ישירות דרומה לכיוון Jaco, המפורסמת בשל גליה המסוכנים המתאימים לגלישת גלים למנוסים שבינינו. לחווית גלישה מיוחדת יותר, מומלץ להדרים לכיוון Dominical, כפר דייגים שקט לשעבר, אשר הגלים המשובחים מחד, וסלילת כביש גישה מאידך גרמו להיחשפו והצפתו בתיירים. בקרבת מקום נמצאת שמורת הטבע הלאומית Parque Nacional Manuel Antonio, באזור בו החי והצומח היבשתיים נושקים ונפגשים עם החי והצומח הימי ליצירת סביבה יותאת דופן, מהיפות שהמדינה מציעה. היופי של האזור נובע מתופעה ייחודית בשם "tombolo" אשר עיקרה חיבור אי ליבשה באמצעות הצטברות של משקעי חול ביניהם.

בהמשך דרומה לאורך החוף הפאסיפי, באזורים בהם התיירות ההמונית טרם הגיעה, ניתן למצוא מקומות אידאליים לשנירקול וצלילה, מקומות בהם החי התת מימי משגשג. אחד מהמקומות האלו הוא Golfo Duke. עם ההתקרבות לגבול עם פנמה פוגשים את Playa Pavones, אחד מאתרי גלישת הגלים המפורסמים בעולם בשל הגלים האיכותיים והארוכים.

צפונה ל- Pavones שוכן החוף השקט Playa Zancudo, המפורסם בפעילות הדיג הספורטיבי. נסיעה ארוכה לכיוון החוף הקאריבי תוביל לעיר Puerto Limon, עיר הנמל העיקרית בצד זה של המדינה, אשר מוצא אוכלוסייתה ברובה מג`מאיקה, אוכלוסיה שנותנת את הצביון לעיר.

Cahuita, כפר קטן כ- 40 ק"מ דרומה ל- Puerto Limon, הפך כמו כפרים נוספים לאורך רצועת חוף זו (Manzanillo, Puerto Viejo), לאתר מבוקש על ידי תרמילאים וגולשי גלים, בשל האוירה הרגועה, אפשרויות הטיול ותנאי הים המצוינים.

לכלל החגיגה הזאת מתווספת החוויה הקולינארית של המטבח האפרו- קאריבי, שמתבסס על מאכלי ים. סמוך לכפר נמצאת שמורת Cahuita Parque Nacional, אשר תכליתו לשמר את שמורת האלמוגים הייחודית שבאזור זה.

כ- 80 ק"מ צפונה ל- Limon ממוקמת השמורה הלאומית Tortuguero. זהו אזור ביצתי ומבודד אשר מהווה אחד מאתרי הטלת הביצים של צבי הים הירוקים, אשר מטילים את ביציהם בחודשים יולי עד אוקטובר. שטח השמורה עצום- 189.5 קמ"ר, ותכליתו לשמר בנוסף לצבי הים את החי והצומח הביצתי. זהו אזור רווי גשם (ממוצע של 6,000 מ"מ בשנה), אשר מהווה משכן למגוון עצום של מינים: כ- 50 מיני דגים, 160 מיני יונקים בסכנת הכחדה ועשרות מיני ציפורים - גן עדן של מים וטבע.

 לתחילת הכתבה

המסלול היבש

מהבירה San Jose נתקדם במגמה צפונה לעבר העיר Liberia המכונה לעיתים "ciudad blanco" - העיר הלבנה, בשל צבע בתיה. עיר זו הינה אחת הערים הבודדות ששומרת על צביונה הקולוניאלי. באם מזדמן לכם להגיע לעיר ב- 25 ביולי, תוכלו לחגוג יחד עם כל תושבי מחוז Guanacaste (ש- Liberia היא בירתו) את יום העצמאות, אשר נחגג כאות ציון ליום בו מחוז זה ניתק מניקרגואה, במצעדים, מופעי סוסים ורודיאו, קונצרטים ומסיבות marimba ו- salsa. עיר זו מהווה שער לכמה מהשמורות המרשימות ביותר של קוסטה ריקה. שמורת Rincon de la Vieja, צפונית מזרחית ל- Liberia, מאוכלסת בתוכה מעל 200 מיני ציפורים שונים. מרכזה של השמורה הוא הר געש פעיל, אשר התפרץ לאחרונה בשנת 1991, אולם פעילות געשית עדיין מתקיימת, בדמות בריכות בוץ מבעבעות ("pilas de baro"), ואדי גופרית נפלטים לאויר. אזור זה מצוין לטיולי הליכה עם מזג אויר בדרך כלל יבש, פרט לאזורים הגבוהים יותר, בסמוך לפתח לוע הר הגעש.

שמורת Santa Rosa, הנמצאת 35 ק"מ צפונית ל- Liberia, היא אחת מהשמורות הותיקות ביותר במדינה, ותכליתה לשמר את היער הטרופי היבש, אחד האחרונים בכל היבשת. יחסית לשטחה, בשמורה מגוון מפתיע של נופים, החל מביצות מנגרובים, סוואנות ויערות. השמורה מאוכלסת 115 מינים של יונקים, חציים עטלפים, 250 מיני ציפורים ו-100 מיני זוחלים ודו חיים. על כן השמורה מהווה מוקד למחקר ביולוגי וזואולוגי מכל העולם. יאגוארים ופומות משוטטים בשטח השמורה, אם כי הסיכוי לפוגשם קלוש. בין אוגוסט לנובמבר ניתן לצפות בצבי ים מזן Olive Ridley מחפים על חוף Playa Nancite בסביבות חצות, ומטילים את ביציהם. מ- Liberia ניתן להגיע באמצעות תחבורה ציבורית לאזור Monteverde, אשר בתחומו שמורת הטבע Bosque Nuboso Monteverde (שמורת יער הגשם המעונן).

לצד יער הגשם הייחודי לאזור זה בשל גובהו ומיקומו הגיאוגרפי, מתאפיינת Monteverde באוכלוסייתה הייחודית- מושבות של Quakers, אשר הגיעו מארצות הברית בתחילת שנות ה- 50, כשחלקם חי עדיין באורח המסורתי. בשנים האחרונות אזור זה הפך למתויר במידה יוצאת דופן, דבר שהצריך מהרשויות חקיקה המגבילה את מספר המבקרים בבת אחת, על מנת לשמור על היער. סמוך ל- Monteverde נמצא הכפר הקטן Santa Elena, המהווה כניסה לשמורת Santa Elena. בשתי השמורות יחדיו ניתן לעסוק בפעילות ה- canopy, ריחוף באומגות בגבהים של עד 130 מטר מעל הקרקע, ולצפות על היער ממעל ומגובה הצמרות.

מ- Monteverde נמשיך לכיוון La Fortuna - עיירה קטנה הממוקמת מערבית להר הגעש Arenal ומהווה שער כניסה לשמורת Volcano Arenal. במשך שעות היום מומלץ לחקור את הטבע הסובב את הר הגעש, הכולל את מפלי Cataratas Fortuna (ונמצא 6 ק"מ דרומית לכנסיית העיירה), ואת תצורות הסלע המדהימות Cavernas de Venado. עם רדת החשיכה, ניתן להתבונן בפעילות הגעשית, כשהנקודה האסטרטגית ביותר לצורך כך היא Tabacun - אתר מעיינות טרמאליים.

מהעיירה La Fortuna ניתן להתארגן עם מדריך לטיפוס על הר הגעש לעבר הלוע, ניתן לשכור אופניים ו/ או סוסים ולצאת לכיוון שמורת Refugio Nacional de Vida Silvestre Caňo Negro, המהווה משכן ל- 250 מיני ציפורים, 30 מיני יונקים מכל הגדלים וזני דגים נדירים, החיים בסביבה המימית של השמורה.

חזרה לעמק המרכזי, לכיוון San Jose , ממנה ניתן להגיע יבשתית או אוירית לעיירה Palmar Sur, המהוה שער כניסה צפוני לחצי האי Osa. ב- Palmar Sur קיימות בפנינו שתי אפשרויות: להתקדם לכיוון Bahia Drake בחצי האי Osa, המהוה אתר חובה לכל אוהבי הטבע, מקום בו קופים יורדים בהמוניהם דרך עצי מנגו לכיוון החוף שאליו מתנפצים גלי האוקיאנוס הפאסיפי. האפשרות השניה והמקובלת יותר היא להתקדם דרומה לכיוון Golfito (אזור סחר חופשי), ולעבור באמצעות מעבורת דרך מפרץ Golfo Dulce לעיירה Puerto Jimenez, המהוה שער כניסה לפארק הלאומי Corcovado.

פארק זה הינו אחד האתרים המובחרים של כל תרמילאי שמגיע לקוסטה ריקה, וללא ספק האתר בכל תת היבשת בעיני משלחות מדעיות של ביולוגים וזואולוגים, בעיקר בשל המגוון העשיר והמרוכז כל כך של חי וצומח. למרות שהכניסה המקובלת ל- Corcovado היא כאמור דרך Puerto Jimenez, במידה והגעתם ל- Bahia Drake, ניתן לחדור לפארק דרך הכפר הקטן Aguajitas, הממוקם בפינה הדרום מערבית של חצי האי. הכניסה מ- Aguajitas San Pedrillo נמצאת במרחק הליכה סביר מהכפר.

רכס ההרים Talamanca המתפרש על פני קוסטה ריקה ופנמה, מכיל בתוכו את הפסגה הגבוהה באזור- Chirripo, המתנשאת לרום של 3,819 מטרים. הפסגה וסביבותיה מהוות את השמורה הלאומית Chirripo.

השמורה נוצרה במטרה לשמור על המערכת האקולוגית המקומית, הכוללת עמקים שנוצרו כתוצאה מנסיגת קרחונים לפני מיליוני שנים. השמורה מאכלסת מעל 400 מיני ציפורים וביניהם ה- quetzal הנדיר וזני יונקים גדולים כמו יאגוארים, פומות וטפירים. ההעפלה לפסגה דורשת שינוי גובה בן כ- 2,100 מטרים ועל כן לא מומלץ למי שאנו מצוי בכושר המתאים. רשויות השמורה מאפשרות למקסימום 40 איש לבקר בו זמנית בשמורה, על כן מומלץ להזמין מקום מראש (בטלפון 771-3155(506)), לפחות שלושה חודשים מראש למי שמבקר בעונה היבשה.

לתחילת הכתבה

המסלול העירוני

פרק זה מוקדש לכל אותם מטיילים שיש בידם הזמן והרצון לחקור פן נוסף של קוסטה ריקה. להם מומלץ לא לזנק ישירות לחופים וליערות הגשם, אלא להתחיל ולחקור את אזור העמק המרכזי ולגלות את קסמה האמיתי של המדינה- תרבותה העשירה ובעיקר את תושביה.

שער הכניסה לעמק המרכזי הוא העיר Alajuela. בקרו ב- Sarchi, מרכז דברי המלאכה והאמנות הגדול במדינה, הידוע בשל עגלות השוורים המקושטות בשלל צבעים. Alajuela היא גם משכן חוות הפרפרים, אחת הותיקות בכל היבשת.

מרחק 15 דקות נסיעה מ- Alajuela נמצאת העיר Herida, אשר בגן המרכזי שלה, ה- parque central, מתנוסס המבצר Fortin de Herida מהמאה ה- 18, אשר שימש כמתקן שמירה על בית הכלא המרכזי. בקרבת מקום ניתן למצוא את הגנים Jarrdines de la Inmaculada, המוקדשים למרים הבתולה. מספר בלוקים משם ניתן להגיע לאוניברסיטה הראשית Universidad Nacional, מקום בו ניתן לפגוש צעירים מקומיים רבים ולטעום מהחיים האוניברסיטאיים המקומיים. צפונה ל- Herida נמצאת העיירה הקטנה Brava, המתהדרת באדריכלות הקולוניאלית הטיפוסית לה ובבתי ולבני הטיט שבה. בעיירה מוזיאון האמנות והתרבות המקומית Museo de Arte y Cultura Popular.

מ- Brava ניתן להגיע ל- San Jose, בירת המדינה. למרות שאין זו עיר אטרקטיבית במיוחד, כשמגלים את אוצרותיה החבויים בין רחובותיה העמוסים, בהחלט ניתן להקדיש לה לפחות יומיים של ביקור. מופעי תרבות וקונצרטים מועלים בתיאטרון הלאומי Teatro Nacional, מבנה המתוכנן על פי מיטב המסורת של האדריכלות הספרדית, ומתהדר בקירוי גבוה המקושט ציורי פרסקו על גביו ובעמודי הזהב המעוצבים. על מנת ללמוד אודות ההיסטוריה המקומית, מומלץ לבקר במוזיאון הלאומי Museo Nacional, האוצר בתוכו מיצגי אמנות מן התקופה הפרה- קולומביאנית, מייצגים של אורח החיים הקולוניאלי המקומי, ממצאים ארכיאולוגיים וגיאולוגיים.

אחד המוזיאונים המרתקים ביותר הוא מוזיאון אבן הירקן, Museo de Jade, האוצר את האוסף הגדול ביותר של חפצי אמנות ותכשיטים שנעשו מאבן הירקן. מוזיאון נוסף המציג את עושרה הטבעי של המדינה הוא מוזיאון הזהב- Museo de Oro, האוצר בתוכו תכשיטים וכלי אמנות מזהב כמובן. את התרבות העממית ניתן לחוות במרכז הלאומי של תרבות ואמנות, Centro Nacional de Arte y Cultura, אשר בו מוצגות תערוכות, הצגות, מופעי מחול ופעילויות אמנותיות נוספות.

Cartago, עיר לווין נוספת של San Jose, היא אתר הפולחן הדתי המרכזי והמפורסם של קוסטה ריקה. בכנסיית La Basilica de Nuestra Seňora de los Angeles בכל שנה, בתאריך 2 באוגוסט- יום הבתולה, מאות מקומיים, "ticos", עולים לרגל לכנסיה לבקר את Patron הקדוש. בעיר זו ניתן למצוא גם את Las Ruinas de la Parroquia, חורבות הכנסיה הראשונה של Cartago, שנבנתה בשנת 1,575 ונהרסה על ידי סדרת רעידות אדמה.

חיי הלילה ב- San Jose מגוונים מאוד, החל מבתי קולנוע ומרכזי קניות גדולים, אולם לאילו הרוצים לטעום מחיי הלילה האותנטיים, מומלץ להגיע ל- Calle de la Amargura (רחוב ה"מרירות" בתרגום חופשי), שם נמצאים מועדוני סלסה ורוק מקומי, מועדוני קאריוקי ואתרי התרחשות רגועים יותר כמסעדות וברים. בקרבת מקום נמצא המרכז המסחרי Centro Comercial el Pueblo, המשמש יותר כמרכז ריקודים מאשר כמרכז קניות, שם מיתן למצוא ערבוביות והתמזגויות אקראיות של מקומיים (ticos) וזרים- תיירים (gringos) מכל הגילאים.

המרכז מוצף מסעדות, ברים ומועדוני ריקודים.לאלו המבקשים לשדרג את חיי הלילה מומלץ להגיע לעיירה הסמוכה Escazu, אשר בה מגוון מזנוני אוכל מהיר מחד, ומסעדות יוקרה מאידך, ברים ומועדוני ריקודים מקומיים, המושכים המוני צעירים מכל המרחב המטרופוליני.

יוצאים לטיול תרמילאים בקוסטה ריקה? כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
0
×