קניה - מפגש ראשון

קניה לוקחת את המבקרים בה אל מחוזות פראיים ראשוניים, הרחק הרחק מהציבילזציה של העולם המערבי המוכר. אפילו אם ראיתם אינספור סרטי טבע, ספיישלים של הנשיונל ג`יאוגרפיק, וקראתם את כל המגזינים על טבע, כשתראו את הדבר האמיתי- תבינו את ההבדל העצום. חווית המפגש עם הטבע הפרוע של קניה אדירה, ושום סרטי טרזן לא יכינו אתכם...
צוות למטייל ברשת
|
מפה
תמונה ראשית עבור: קניה - מפגש ראשון
Thinkstock Imagebank ©

גאוגרפיה, אקלים ועונות

קניה ממוקמת סמוך לקו המשווה, על החוף המזרחי של יבשת אפריקה, וגובלת עם סומליה, אתיופיה, סודן, אוגנדה, וטנזניה. היא מוקפת במימי האוקינוס ההודי, וחולקת את מי אגם ויקטוריה עם שכנותיה ממערב. אזור עמק Rift, והרמות במרכז המדינה מהווים כעין עמוד שדרה מרכזי. כאן הנוף מדהים במיוחד. רצועת החוף, ידועה באקלימה הלח והחם, ובמרכזה נהר Tana. במערב המדינה, אזורים פוריים שמקורם במי אגם ויקטוריה. כאן יימצאו שמורות טבע מהממות ביופין. צפון מזרח המדינה, נחשב לאזור הפראי ביותר, בו לא נגעה יד אדם מודרני. הצמחיה של קניה מגוונת, ומלאת ניגודים. היא כוללת עצי שיטה שטוחי צמרת ועצי באובב במישורים הנרחבים של הדרום, יערות במבוק וסבך פרחי ענק על מורדות הרי Elgon ו-Kenya. בינות לצמחים המרהיבים, מסתובבים אריות, עדרי פילים, בופאלו, נמרים, קרנפים ואלפי בעלי כנף מסוגים שונים.

האקלים בקניה שונה מאזור לאזור. עמק ריפט די נוח, ואילו האזורים המדבריים בעלי אקלים שונה לגמרי. הטמפרטורות כאן קיצוניות ביותר- לעיתים במהלך היום הטמפרטורה יכולה להגיע לארבעים מעלות, ובלילה לעשרים. מערב המדינה ואזור החוף לחים וחמים במהלך כל השנה. כדאי לבקר בקניה בינואר- פברואר, אז חם ויבש מרבית הזמן. גם בין יוני לספטמבר עדיין יבש, בעוד שבין החודשים מרץ למאי הגשמים ניתכים על מרבית חלקי המדינה. חשוב להוסיף, כי בין יולי לאוגוסט יש גם נדידה מסיבית של עדרי הגנו, ומיליוני אנטילופות אלו שנעות סביב אוקטובר אל עבר הדרום, מושכות רבבות תיירים מרחבי העולם. המקום הטוב ביותר לחזות בתופעת הטבע המדהימה היא שמורת Masai Mara National Reserve, לגביה יש פירוט בהמשך.

לתחילת הכתבה

היסטוריה

עדויות לנוכחותם של בני אדם בקניה מגיעות עד 2000 לפני הספירה. כנראה שמקורן בשבטים נודדים שהגיעו לכאן מאתיופיה. יש גם שרידים להתיישבות בני אדם במרכז המדינה, משנת 1000 לפני הספירה. מאוחר יותר, בין המאה החמישית לפני הספירה ועד המאה השישית לספירה, נהרו הנה שבטים שונים מרחבי אפריקה. דוברי שפת הבאנטו, כמו שבטי ה- Gusii, Kikuyu, Akamba, וה-Meru, הגיעו ממערב אפריקה, בעוד שדוברי השפות הנילוטיות (כמו בני ה- Maasai, Luo, Samburu ,Turkana) הגיעו כנראה מעמק הנילוס ודרום סודן.

כוחות הכיבוש האיסלמי הגיע הנה בסערה במאה השמינית לספירה, ומוסלמים מחצי האי ערב ומפרס התישבו לאורך החוף המזרחי. מהמאה החמש עשרה חודרים אל קניה גם כוחות אירופאיים. הפורטוגזים, שמודעים לפוטנציאל הכלכלי שבאוצרות הטבע כאן מתחילים לרחרח בסביבת קניה. וסקו דה גמה מגלה את כף התקווה הטובה, ומגיע אל הקצה המזרחי של קניה בשנת 1498. שנים ספורות אחר כך, משתלטים הפורטוגזים על קניה, וכך גם הגיע לקצו המונופול המוסלמי על מסחר באוקינוס ההודי. רק בשנת 1720, הצליחו המוסלמים לכבוש מחדש אזור זה. משנה זו ואילך, שלטו כאן שושלות האומאני, מהמפרץ הפרסי, אך כוחו של האזור ירד, בשל המאבקים המתישים בין הפורטוגזים למוסלמים במהלך עשרות שנים. רק באמצע המאה התשע עשרה החלו אימפריות כמו בריטניה וגרמניה לגלות עניין בחוף הקניתי.

עד 1880, עמק ריפט ואזור Aberdare נותרו בגדר תעלומה לאדם הלבן. אבל מאבק בין שני פלגים של שבט המאסאי החליש אותם, ובתוספת רעב כבד ומחלות שהחלו מתפשטות בקרבם בתקופה זו, הם נכנעו ל"דיל" שהציעו להם הבריטים. כך נחשפו רזיה של קניה בפני האדם הלבן, שהחל לעשות בה כבשלו. הבריטים החלו להניח את מסילת הברזל שמובילה ממומבסה אל אוגנדה, וחותכת את שטחי המרעה של המאסאי במרכזם. צעד זה הוביל לעוד ועוד השתלטות של האדם הלבן על השבטים המקומיים. שבט המאסאי הוכרח להצטופף על שטחים קטנים יותר ויותר, ובני שבט באנטו, שחיו באזור ההררי שממערב להר קניה גם כן נושלו מאדמות רבות. באמצע המאה העשרים כבר חיו בקניה כשמונים אלף מתיישבים לבנים, ששתלו כאן מטעי קפה, ויזמו עוד פרוייקטים כלכליים מרחיקי לכת, ששינו את פניה של המדינה.

מאבקם של הקניתים, הונהג על ידי Harry Thuku ,והפך לשם דבר. Harry Thuku נאסר על ידי הבריטים ב-1922, יורשו Johnstone Kamau, הפך ברבות השנים לנשיא הראשון של קניה העצמאית. המאבק גבה חייהם של אלפי קניתים, בעוד שבמהלכו מתו כמאה לבנים בלבד. ב-12.12.63 זכתה קניה לעצמאות, וכיאה למדינה צעירה יחסית, גם היום חגיגות יום העצמאות גדולות ומלאות שמחה. כיום, בקניה יש הרבה בעיות פנימיות, חברתיות וכלכליות בעיקר. אין להתפלא על כך, שכן מדינה בה חיים בני שבעים שבטים שונים, נידונה להתמודדות קשה עם פערים חברתיים, ומחלוקות שמתגלעות תדיר. למרות המערב שחודר בכל עוצמתו לכאן, עדיין השבטיות, היא המרכיב החשוב ביותר בזהותו של הקניתי. רשמית, משתמשים כאן בשפה האנגלית ובסוואהילית, אבל כמובן שיש עוד עשרות שפות וניבים מקומיים. השפות העיקריות מבין אלה- Kikuyu, Luhia, Luo, ו- Kikamba. בין הצעירים נפוצה ה- Sheng- שפה שהיא בעצם עירבוב של אנגלית וסוואהילית.

השפעתו המכרעת של המערב ניכר, לא רק בשפה, אלא גם ברעיונות הדתיים שחדרו לקניה. רוב הקניתים שמתגוררים בפרובינציות המזרחיות ועל החוף, מוסלמים, והשאר- נוצרים.

לתחילת הכתבה

אתרים מרכזיים

בקניה שמורות פופולריות, ערים מענינות ומקומות לנופש רגוע ונהנתני. ריכזנו עבורכם את המידע על האתרים, השמורות והערים העיקריות:

 • ניירובי Nairobi - עיר הבירה המרתקת של קניה ידועה גם בכינויה `Nairobbery` . אכן, צריך להיזהר כאן מכייסים וגנבים, ולא היינו ממליצים לכם לטייל ברחובות עם רדת החשיכה. ניירובי הפכה לעיר של ממש בשנת 1900, ויש בה כיום כמיליון וחצי תושבים. העיר די קומפקטית, ניתן לחצות אותה מצד לצד בהליכה, ויש בה את כל שירותי התיירות שדרושים למבקרים. כאן תוכלו להתוודע אל החיים האורבניים המודרניים בקניה. יש בניירובי אזור מסחרי שוקק חיים, שוק גדול, ופרברים מטופחים. River Rd הוא הרחוב המרכזי בו שלל טיפוסים מקומיים, וכמובן גם הרבה תיירים. גם אם אינכם מתאכסנים במלון ברחוב זה, שווה לקפוץ לבקר בו. כדאי גם לבקר במוזיאונים של העיר - National Museum, Snake Museum ו- National Archives. שלושתם מזמנים מפגש מעניין עם התרבות המקומית, וקל למצוא אותם. סמוך לניירובי, אחת השמורות המטריפות, Nairobi National Park , ואם אתם מטילים עם ילדים כדאי לקפוץ גם אל Ostrich Park- פארק בנות היענה .
 • סביב ניירובי כדאי לבקר במקומות הבאים: אגם Naivasha, המרוחק כשעה נסיעה מהבירה, ניירובי, הוא אזור מבודד עם מגוון מיני ציפורים נדירות. יש גם אפשרות לשכור ציוד לטיפוס הרים. העיירה נניוקי Nanyuki, לרגלי הר קניה היא נקודת ההתחלה לטיפוס הר קניה או לצאת למסלולי ספארי.
 • אגם נקורו Nakuru נמצא בעמק ריפט Rift, כ- 230 ק"מ מערבית לניירובי. בפארק הלאומי Lake Nakuru נמצאת אוכלוסיית הפלמינגו הרודים הגדולה בעולם. (מחצית ממספר הפלמינגו בעולם!) ובכלל אפשר בפארק לצפות בממלכת ציפורים גדולה ומגוונת. על הצוקים שממערב לאגם אפשר לראות קהילת בבונים משוטטת. בסמוך לאגם נמצא מכתשו של הר געש לא פעיל - מכתש מנגני Menegani Crater.
 • אגם ברינגו Bringo, הנמצא צפונית לאגם נקורו, הוא האמנם קטן יותר אך עם ממלכת ציפורים מגוונת ומיוחדת. יש מחנה אוהלים קבוע על אי במרכז האגם, שם אפשר גם להשכיר סירות.
 • העיר קיסומו Kisumu, על אגם ויקטוריה, הוא מרכז מסחרי, המחובר בכביש ישיר לבירה. מכאן אפשר לצאת לפארק הלאומי Mount Elgon, הידוע בצמחיית הרים פרחונית מקסימה.
 • מומבסה Mombasa - הנמל הגדול ביותר במזרח אפריקה שוכן לרגלי מומבסה, והעיר הלחה והחמה הזו מקפלת בתוכה היסטוריה עשירה. מאז המאה השתים עשרה חיים כאן מוסלמים, ובראשית המאה השש עשרה הגיעו לכאן הפורטוגזים ששרפו אותה ובנו אותה מחדש. העיר הישנה ("אולד טאון"), מלאה בתים מעוטרים, בעלי חזיתות נהדרות עם מרפסות עץ. כדאי לבקר ב- Fort Jesus, שחולש על הנמל. זהו מבנה מדהים בו משמשים בערבוביה סממנים מוסלמיים ונוצריים, פרי הכיבושים של המוסלמים והפורטוגזים מהמאה השש עשרה. כיום המבנה משמש כמוזיאון. מומבסה רבתי נפרשת על אי ועל היבשת. בין שני החלקים מחברת רכבת, שתחנתה המרכזית נמצאת במרכז האי. מדרום לעיר, שרשרת יפהפיה של חופים מושכת תיירים רבים, ושלל בתי מלון, מסעדות ומקומות בילוי מציעים את שירותיהם. יש טיסות פנים יומיות רבות שמקשרות בין ניירובי למומבסה, וניתן להגיע גם באמצעות אוטובוס. ממומבסה יש אוטובוסים ומעבורות שמגיעות אל טנזניה.
 • Marsabit National Park & Reserve - פארק זה ממוקם בצפון המדינה, ואם חלמתם לראות אריות, צ`יטות, פילים, קרנפים,צבאים, זברות, ג`ירפות, צבועים ועוד בעלי חיים רבים. כדי לזכות במבט על כל אלה יש לשהות כאן זמן מה, משום שהסבך העבות מהווה מחבוא מעולה לחיות מרבית הזמן. אפשר להתארח כאן ב- Lake Paradise. ניתן להגיע אל השמורה באמצעות אוטובוסים שמקשרים את מארסביט, העיר שקרובה לשמורה עם העיר Isiolo שליד הר קניה.
 • Lamu ממוקמת על אי, שבמעלה החוף המזרחי של קניה. מקום זה, הוא הפנטזיה בהתגלמותה. מאז ימי הביניים דומה והזמן עצר בה מלכת, ובדומה לזנזיבר, יש כאן מבנים יפהפיים, תרבות עתיקה, ושרידים לנמל מפואר שפעל כאן בעבר. חוץ מהתרגעות טוטאלית על החופים, אפשר להתוודע אל עברו של המקום באמצעות המוזיאונים- Lamu Museum, ו- Swahili House Museum. אטרקציה נוספת היא שמורת החמורים- Donkey Sanctuary, ושייט על ספינה תלת תרנית במי האוקינוס התכולים שמקיפים את האי. ניתן להגיע לכאן בטיסה, אל שדה התעופה של האי השכן - Manda.
 • Masai Mara National Reserve - השמורה המתוירת ביותר בקניה- ולא לחינם! 320 קילומטרים רבועים של טבע במיטבו, כעם מישורים נרחבים שפשוט ממלאים את העין בלי גבול. אריות, להקות גנו, זברות, פילים, ועוד בעלי חיים רבים שמסתובבים באין מפריע. בגבול המערבי של השמורה Esoit Olooloo (Siria) Escarpment הידוע, כאן מתרכזים מרבית בעלי החיים. ביקור בשמורה מוכרח לכלול גם הצצה אל חייהם של בני שבט המאסאי שחיים כאן, צדים ומנהלים אורח חיים אותנטי. ישנו הכפר המאסאי, בו ניתן לבקר. כדי להגיע לשמורה קחו טיסה מניירובי, וב- Narok, העיירה הקטנה שבשולי הפארק תוכלו לקבל מידע באשר ללינה, סיורים מודרכים ועוד.
 • Kakamega Forest Reserve - במערב קניה מצויה השמורה הנהדרת והלא מוכרת הזו. אזור שלם של יערות גשם טרופיים ובתוליים, בהם חיים בעלי חיים לרוב. אוכלוסיות שלמות של ציפורים, קופים מסוגים שונים, ורשת של שבילים קסומים שמוליכים אליהם. ניתן להתארח ואף ללון במקום.
 • Amboseli National Park - פארק יחסית קטן (392 קילומטרים רבועים), אבל שפע של בעלי חיים- עדרי פילים, זן נדיר של קרנפים שחורים, ונוף מהמם של הקלימנג`רו ברקע. ניתן להגיע אל השמורה בטיסת מיקרולייט, או בטיסה רגילה מניירובי אל Namanga - עיירת הגבול בין קניה לטנזניה השכנה.
 • Aberdare National Park - מפלי הגורה המקסימים נופלים מגובה של שלוש מאות מטרים, וסביבם חיים עשירים של בעלי חיים וצמחיה פראית. שמורה זו כמעט ואינה מתוירת, למרות שחיים כאן נמרים, פילים, קרנפים ועוד. השמורה נמצאת בשיפולי מישור Kinangop plateau.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×