רובע פראגה האלטרנטיבי: הצד הפראי של ורשה

אם ראיתם את אתרי החובה בעיר ואתם מחפשים את ורשה הלא מוכרת, בואו לשכונת פראגה, שמציעה זווית אלטרנטיבית ובועטת. תמצאו פה אמנות רחוב מחתרתית, מוזיאונים אקלקטיים, שוק עתיק, בניינים שיחזירו אתכם אחורה בזמן ותגלו גם מהו מילק בר!
יעל כפיר מערכת אתר למטייל
|

הביקור הראשון שלי בוורשה היה במסגרת נסיעת בית ספר למחנות ההשמדה בפולין. זה היה מסע טעון וכואב, ובין מחנה אחד לשני, אני זוכרת שהיתה לנו חצי שעה חופשית בכיכר המרכזית שבעיר העתיקה של ורשה. היה קר וכולם נעמדו מול דוכן וופל בלגי, ומה שאני עשיתי זה להיכנס לחנות המוזיקה הראשונה שהיתה שם, ולבחור דיסק למזכרת. חיפשתי בין מאות הדיסקים משהו מוכר ואז נתקלתי ב-The Wall של פינק פלויד ומיד קניתי אותו. זה היה מין מרד נעורים שכזה.

מאז עברו הרבה שנים, ואני לא בטוחה שהחנות ההיא עדיין קיימת, אבל בביקור הנוכחי שלי בוורשה לא חזרתי לעיר העתיקה. הפעם גיליתי את העיר מכיוון אחר לגמרי, מהצד הבועט שלה. חקרתי את שכונת פראגה (Praga), שמשקפת באמת את פולין של פעם. חיפשתי את החספוס ואת הזכרונות, את הבניינים העתיקים שיהפכו בעוד לא הרבה שנים לשכונות מעוצבות (וכפי הנראה גם יקרות) ואת כל מה שנמצא מחוץ למסלול המוכר.

בעזרתה של האנה, המדריכה המקומית שליוותה אותי, עברתי בין שורות של בתים מתפוררים וגיליתי חצרות פנימיות אפלות, ביקרתי בחנויות יד שניה, ומסעדות פועלים אותנטיות ומצאתי גם שפע של אמנות רחוב. "את המקומות האלה אי אפשר למצוא בקלות", מזכירה לי האנה, "את המקומות הבאמת מעניינים תמצאי בעבודה קשה, בשוטטות מעייפת ברחובות שלא נגמרים ובאמצעות הרגליים בעיקר".

אמנות על הבניינים, צילום: יעל כפיר

השכונה מהצד האחר של הנהר

שכונת פראגה היא העיר האחרת שצמחה ממזרח לנהר הוויסלה, ואכלסה יהודים רבים, לצד זרים והרבה פועלים קשי יום. המיקום שלה מעבר לנהר, תרם לכך שנותרה שלמה במהלך מלחמת העולם בניגוד לרוב האזורים בעיר, כיוון שלא היו גשרים שחיברו בינה לבין העיר.

בזמנו התגוררה בשכונה קהילה יהודית גדולה שקיימה חיים דתיים. במרכז השכונה, ובמיוחד בסביבת השוק, תוכלו לאתר את הבניינים האלו ששימשו כבית ספר, מקווה, בית כנסת ועוד, וכיום הוסבו למשהו אחר. בתקופת מלחמת העולם, היהודים ברחו מכאן או שנספו בשואה וחלק מהבתים שהיו רכושם בעבר, נותרו ריקים כיוון שאין להם דורש.

כיום פראגה היא שכונה של גם וגם. נותרו בה הרבה תושבים מבוגרים וקשי יום שנפלטו מהעיר, וכאלו שהגיעו בגלל נדל”ן במחיר נמוך וגם הרבה אמנים והיפסטרים, שעוזרים לשכונה להתפתח.

בשנים האחרונות רובע פראגה מטפח אופי אמנותי, עם הרבה מבנים ישנים שהוסבו לגלריות ומקומות בילוי, ברים, מועדונים ומסעדות קטנות. ואם לפני מספר שנים היא עוד נחשבה למסוכנת בעיקר בלילה, כיום אין בעיה להסתובב בה.

בקרבת השוק בפראגה, צילום: יעל כפיר

ניתן לחלק את השכונה לשני חלקים: אזור פראגה צפון (Praga Polnoc) החלק הקרוב לגשר מהעיר העתיקה ובו נמצאים מספר אתרים מוכרים יחסית, כמו גן החיות של פראגה ופארק פרסקי (Park Praski) הצמוד אליו. לחובבי השופינג ממתין פה קניון גלריה (Galeria Wilenska), בכתובת Targowa 72 וגם פארק חבלים לילדים (אתר: www.parklinowywarszawa.pl).

החלק השני הוא פראגה דרום (Praga-Południe), שבו ריכוז של מבנים שעברו התחדשות בקרבת האיצטדיון הלאומי של ורשה. מספר מתחמי אמנות ועיצוב, ביניהם מתחם הסוהו (Soho Factory), מוזיאון הנאון ועוד כמה בניינים מיוחדים לאורך רחוב Mińska. כולם שימשו כמפעלי תעשייה זעירה ששינו את פניהם והפכו למתחם אומנים, בילוי, תרבות, שווקי אוכל, אופנה ומוזיקה הפעילים בעיקר בסופי השבוע.

המוזיאון שיחזיר אתכם אחורה בזמן

לצד ריכוז המבנים השיקי של הסוהו וטיפה בהמשך רחוב מינסקה, תוכלו למצוא את מוזיאון הקומוניזם (Czar Prl) הייחודי. זהו מוזיאון קטן וחמוד, אשר משקף את החיים תחת שלטון הקומוניזם באמצעות חדרי מגורים צבעוניים וחפצים שונים מחיי היום יום.

מבט קצר בחללי המוזיאון הקטן יחשוף אתכם לשלל חפצי רטרו, סלון אופייני לאותה התקופה, משחקי ילדים, קיוסק שמציע משקאות מתקופת הקומוניזם ועוד. מומלץ לקחת סיור מודרך כדי באמת להבין מה עומד מאחורי כל חפץ ואזור. יש גם תצוגת כלי נשק ומכוניות. אתר אינטרנט: czarprl.pl

כדי להגיע לכאן ממרכז העיר תוכלו לנסוע בחשמלית מספר 22 לתחנת Gocławska ומהעיר העתיקה בחשמליות 23 ו-26. במטרו Metro Dworzec Wileński רדו בתחנה האחרונה וברגל מהעיר העתיקה לוקח בסביבות רבע שעה.

במוזיאון הקומוניזם, צילום: יעל כפיר

ואם תרצו לערוך סיור מודרך מיוחד בשכונה, תוכלו לצאת ללמוד על אתרים שונים עם רכב רטרו, שייקח אתכם לסיור בעקבות הקומוניזם ועוד הרבה אחרים. הטיולים הללו מאורגנים על ידי חברת Adventure warsaw בליווי מדריך שהוא גם נהג. מומלץ!

וודקה בצהריים – יופי של הרגל

מוזיאון הוודקה הפולני (Muzeum polskiej wodki) נפתח לפני פחות מחודש ומציע סקירה של המשקה האלכוהולי מהתקופה שהיה מחוץ לחוק ועד לימים האלו. המוזיאון מכיל הרבה מאוד מצגות אינטראקטיביות מרתקות, ומידע אודות תהליך הייצור והמשמעות של המשקה בחיי הפולנים. בין הפעילויות השונות תמצאו עמדה שבה תוכלו לדמות את הראיה שלכם לאחר שתיית כמות מסויימת של וודקה. הסיור מסתיים בטעימת שלושה סוגים שונים של וודקה ומומלץ ממש לכל מי שמתעניין קצת בתחום.

המוזיאון עורך כרגע רק סיורים מודרכים בני כשעה, כך שמומלץ לתאם מראש או להגיע ואולי להמתין קצת ואפילו ליהנות מהמסעדה האיכותית שפועלת במקום.

ברחבה שמחוץ למוזיאון תגלו את קמפוס גוגל שנפתח כאן לא מזמן ומציע פינות ישיבה נחמדות.

מנקודה זו תוכלו להמשיך במורד רחוב זבקובסקה (Ząbkowska) ולגלות את השכונה. כאן תראו באמת איך חיו פעם המקומיים ועל הדרך תמצאו את המוזיאון החדש שמספר את הסיפור של השכונה ונפתח לצד השוק העתיק. במורד הרחוב תוכלו לראות חנויות, מספרות ובתי עסק שנראה שפועלים פה מאז ומתמיד.

משרדי גוגל מחוץ למוזיאון הוודקה, צילום, יעל כפיר

לאכול במילק בר אמיתי!

בכל עיר פולנית תוכלו למצוא מילק בר, שהוא למעשה בר מסעדה או מסעדת פועלים. בעבר המילק ברים נפתחו והציעו ארוחות חלביות בלבד ומכאן שמם, אך בשלב מאוחר יותר הם הציעו גם ארוחות שונות שנועדו לתת פתרון לאוכלוסיה הענייה. כיום נותרו מספר מילק ברים מקוריים בוורשה, והם עדיין מאכלסים קהל של פועלים, קשישים, תלמידי בית ספר, וגם הרבה צעירים שאוהבים את האוכל הפולני המסורתי.

אחד העתיקים שבהם שוכן ברחוב Ząbkowska 2, ונקרא פשוט Barzabkowski. הוא מכין בדיוק את אותם מאכלים מסורתיים כבר מעל ל-50 שנה והמראה שלו אף הוא לא השתנה. תוכלו להזמין את המזון שתרצו בדלפק בכניסה וטיפה אחרי זה המנות יתחילו לזרום אליכם לשולחן. תוכלו להתענג שם על קומפוט, מרק עוף או סלק, כוסמת, לביבות תפוחי אדמה, פירוגי ועוד. אתר: barzabkowski.waw.pl

בדיוק ממול (במפגש הרחובות ul. Ząbkowska ורחוב ul. Targowa) תוכלו להביט על ציור הגרפיטי הענק על הבניין ומתחתיו את פסלי “המלאכים הכחולים של פראגה”. מדובר בדמויות של מלאכים צבועים בכחול שנוצרו על ידי האמן Marek Sułek ומקשטות מספר לוקיישנים בשכונה. הדמויות נועדו לשמור על בריאותם של תושבי השכונה ולכן בחורף מלבישים להם פריטים שונים שנועדו לחמם אותם.

ציור הקיר והמלאכים הקטנים מתחתיו, צילום: יעל כפיר

השוק העתיק ביותר בוורשה

אם תמשיכו צפונה לרחוב Targowa 54 תוכלו לבקר בבאזר רוזיקיגו (Rycki Bazaar), שהוא השוק העתיק ביותר בעיר ופועל פה משנת 1902. בתקופת המשטר הנאצי והמשטר הקומוניסטי הוא תפקד בעיקר כשוק שחור, אבל היום זה בעיקר שוק רגיל, שמשתרע על פני כמה רחובות פנימיים ומציע כ-300 דוכנים. מה שמעניין בו הוא המגוון של הסחורה שנמכרת בו; חלק עיקרי מוקדש לשמלות כלה לבנות וחלקיו האחרים לנעליים, פרחים, צעצועים ועוד.

ממש לצד השוק נפתח לא מזמן המוזיאון לתולדות פראגה (Museum Of Warsaw Praga) שממוקם ברחוב Targowa 50/52. המוזיאון הוקם במתחם בניינים עתיקים מ-1819, ששימשו בעבר כבית ספר יהודי. במוזיאון מספר תצוגות קבועות ומתחלפות לצד תיאור ריאליסטי של האוכלוסייה בשכונה והשינויים שחלו בה – משכונה של פועלים ועד לאיחודה של השכונה עם ורשה.

גגות השוק מגג המוזיאון של פראגה, צילום: יעל כפיר

אחד המוצגים המעניינים במוזיאון הוא אוסף ציורי קיר וכתובות בעברית שנמצאו באחד מהבתים בשכונה. הבניין שימש בעבר כבית כנסת עבור הפועלים שלא היה להם זמן להתפלל בשעות קבועות. למוזיאון חצר פנימית עם בית קפה נחמד ומדרגות שיאפשרו לכם לעלות ולצפות על גגות דוכני השוק מלמעלה. אתר אינטרנט: www.muzeumpragi.pl

טיפה בהמשך (ברחוב ul. Wileńska 21 lok. 41) תוכלו למצוא חנות וינטג' ורהיטים עתיקה למי שאוהב רטרו, טלפונים עתיקים, מצלמות ועוד חפצים שיזכירו לכם את הבית של סבתא! מומלץ להיכנס, אתר אינטרנט: lookinside.pl

אם אתם מחפשים מקום מחתרתי לאכול בו המבורגר, תוכלו להיכנס לבר ברחוב וילנסקה 25, שהוקם בבית מטבחיים עתיק ונותרו בו הרהיטים המקוריים, כולל כמה ציורי קיר מצמררים במיוחד! אתר אינטרנט: www.zmw25.pl

לאכול בבית מטבחיים לשעבר, צילום: יעל כפיר

בעקבות אתרי הצילום של הפסנתרן

יש בשכונה מספר רחובות שהתפרסמו כאתרי צילום לסרטים. אחד הסרטים המפורסמים שצולמו פה הוא הסרט “הפסנתרן”, שסצנות רבות ממנו צולמו פה ברחובות Mała Street ו-Stalowa Street וגם ב-Konopacka Street שממוקם בפראגה צפון. התושבים ברחובות האלו לא יכולים לבצע שינויים חיצוניים בבתיהם ולכן הרחוב הוא כמו מוזיאון של שורות בתים ישנים. ממש מומלץ לקפוץ לרחובות האלו ולהתרשם מהמראה האותנטי שלהם ולהרגיש לרגע כמו לפני 100 שנה.

כמובן שמומלץ להסתובב בשכונה ברגל, לסקור את החצרות הפנימיות ואת הבניינים המתפוררים, שיום אחד יהפכו למשופצים וימחקו את זיכרונות העבר מעדות חיצונית כלשהי.

שימו לב שכל כניסה לבניין תוביל אתכם לבתי המגורים ולחצר הפנימית. מבחוץ תמיד יהיו מעצורי ברזל מפוסלים בצורות שונות, שנועדו לשמור על שלמות הבניין כשעוד היו קשורים בכניסה סוסים. בפנים לעתים תמצאו בניינים מתקלפים או דיירים שלא תמיד יחייכו אליכם. אבל לרוב מדובר בחצרות נטושות או בניינים עזובים שתמצאו בהם קסם מיוחד. משהו שמרגישים שלא יהיה יותר.

הכתבת הייתה אורחת של לשכת התיירות של ורשה וחברת התעופה הפולנית LOT

לתחילת הכתבה

רוצים לקרוא עוד על ורשה? הנה כמה דברים מעניינים:

יעדי הכתבה

סגור
×