שמורות סמבורו, באפלו ספרינגס ושאבה

שלוש השמורות סמבורו, באפלו ספרינגס ושאבה הן למעשה איזור אחד המחולק על ידי הנהר האדם. הן ממוקמות במרכז קניה, באיזור שבין השטח המדברי לפורה. מגוון החיות כאן הוא אדיר, והעובדה שמדובר בשטח פחות מתוייר מוסיפה גם היא. על האיזור בכתבה שלפניכם.
נדב לוי
|
מפה
תמונה ראשית עבור: שמורות סמבורו, באפלו ספרינגס ושאבה
Thinkstock Imagebank ©

על השמורות

שלוש שמורות מרהיבות ביופיין, המשתרעות על מאות קילומטרים רבועים מצויות באזורים המדבריים למחצה ובקרבת הנהר האדום (Uwaso ngrio) שבקניה. שטחה של שמורת סמבורו לבדה הוא כ-430 קילומטרים רבועים. למעשה, זוהי מערכת אקולוגית אחת שחולקה לשלוש שמורות נפרדות ועל הביקור בכל אחת מהן משלמים כ-30 דולרים. באזור אפשר לצפות בחיות בר שכמעט לא ניתן לראות במקומות אחרים, למעט באזורים נידחים שכף רגלו של אדם אינה דורכת בהם אלא לעיתים נדירות.

אזור סמבורו שוכן כ-350 קילומטרים מניירובי, בירת קניה, והאקלים המדברי עד המדברי למחצה השורר שם יצר בו נופי סוואנה של עצים ושיחים.  עונת הגשמים קצרה למדיי ובדרך כלל המשקעים יורדים באפריל או בנובמבר, ולעיתים גם בדצמבר. הנהר האדום מתחיל ברכס האברדר, הנמצא כ-50 קילומטרים מערבית להר קניה. הוא מתפתל בינות לשמורת סמבורו, שמורת הבאפלו ספרינגס (buffalo springs) ושמורת שאבה, מפריד בניהן ומהווה מקור מים חשוב במיוחד. אמנם קיימים באזור בריכות עונתיות ונחלי אכזב, מה גם ששמורת הבופלו ספרינגס נקראת על שם המעיינות שבתוכה, אך אלה מתמלאים לפרקי זמן קצרים בימות הגשמים או לאחר השיטפונות הפוקדים את האזור מדי שנה.

לתחילת הכתבה

בעלי החיים והאטרקציות באיזור

באזור ההר ניתן לראות את כל הטורפים הגדולים, כגון אריות, ברדלסים ונמרים. רבים מן האחרונים חיים בסמסורו, נחלותיהם ידועות לנהגים וקל למדיי לגלותם על ענפי העצים. עם זאת בעלי החיים הנפוצים יותר בשמורה הם הגרנוק - הצבי הג`ירפי המתרומם על שתי רגליו האחוריות, בעת אכילה; הגירף המרושת שהוא הצבעוני ביותר בין שלושת תת המינים החיים בקניה: הדיק - דיק (מין אנטילופה הקטן ביותר) וזברת גרווי. זברת גרווי (eguus gervi) הוא מין הנחשב לנדיר בעולם ומרבית פרטיו מרוכזים בסוואנות המדבריות בצפון קניה בכלל ובסמבורו בפרט וכן בדרום אתיופיה. מתקופות קדומות ניצודו זברות גרווי בשל עורן. על שפת הנהר האדום מספקת אוכלוסיית ציפורים ססגונית ורעשנית מוסיקת רקע לפילים, לתנינים ולשאר המשתזפים בשמש. הפילים שכיחים באזורים הומוגניים של סמבורו - שאבה, אם כי הציד הבלתי חוקי כבר הגיע לתחומי שמורת הבופלו ספרינגס. הקרנפים נעלמו מהאזור זה מכבר, למרות שרדיוס הפעילות שלהם אמור לכלול את הסמבורו.

אם שוהים באזור יותר מיומיים, כדאי לטפס להר אלוהי הסמבורו המכונה אולדוניו סבאצ`י. מהפסגה ניתן להשקיף על השמורה ואם יש מזל אז גם לצפות במושבת קינון גדולה של מאות נשרים , שככל הנראה אינה פעילה מדי שנה. אטרקציה נוספת בשמורה היא ביקור בכפרי הסמבורו הגדולים, או בכפרים מעורבים של בני סמבורו וטורקנה. יחסית לכפרים אחרים בכפרים אלו (מניאטות) המקומיים מסבירי פנים למבקרים, גם ניתן לקנות מזכרות ולצלם - הכל שאלה של תשלום. חלק מהמקומיים אף מדברים מעט אנגלית וכמובן גם כמה מילים בעברית - כמו בכל מקום אליו הגיעו הישראלים. כדאי לערוך את הביקור מוקדם בבוקר לפני הסיור בשמורה, או לחילופין אחר הצהרים. במשך היום יוצאים התושבים למרעה וקשה להתרשם מאורחות החיים בכפר. ביקור מודרך בכפר יעלה כ-70 דולר לרכב ספארי, בלי קשר למספר הנוסעים אם כלול ב"תוכנית האומנותית" גם טקס הקזת דם, המחיר עלול לטפס לכ-100 דולרים.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×