שמורת הר קניה

הר קניה הוא אחד ההרים הגבוהים באזור קו המשווה והשני בגובהו ביבשת אפריקה לאחר הקלימנג`רו. הטיפוס עליו הוא חוויה מומלצת מאד, ובכתבה שלפניכם תמצאו מידע שיעזור לכם לתכנן אותו.
נדב לוי. כתבה זו לקוחה ממגזין "טבע הדברים", גליון יבשות מספר 3.
|
תמונה ראשית עבור: שמורת הר קניה
Thinkstock Imagebank ©

על שמורת הר קניה

הר קניה הוא אחד ההרים הגבוהים באזור קו המשווה והשני בגובהו ביבשת אפריקה לאחר הקלימנג`רו. בעבר הרחוק הוא התנשא לגובה של כ-7,000 מטרים, כמעין "פקק וולקני", אך בשל בלייה והפשרת הקרחונים מגיעה פסגתו כיום לגובה של כ-200 מטרים. הפארק הלאומי הר קניה משתרע על שטח של 1,200 קילומטרים רבועים.

מבחינה בוטנית, הר קניה הוא יער גשם הררי קלאסי, אך בשנים האחרונות הוא נתון ללחצי כריתה כבדים במדרונותיו הנמוכים בגלל גידול האוכלוסיה המקומית והגדלת שטחי חקלאות. על ההר מצויים איים של יער וצומח אלפיני ומעבר לחגורות הצומח בגובה של 4,500 מטרים ויותר מצוי אזור של קרחונים ואגמים. המטפסים להר מעבר לגובה זה, נתקלים במעלה תלול של סלעים ואדמה קפואה וחלקלקה. לכן, העונות הטובות ביותר לטיפוס הן העונות היבשות יותר בהר: ינואר-פברואר, וספטמבר-אוקטובר. באזור הסוואנה המשוונית (הטרופית) התפתחו טיפוסי חי וצומח אופייניים, לרוב גם אנדמיים, כמו מיני הטורקו בין העופות, ותת מין מיוחד של הקוף גונון לבן-סנטר. הקולונל החוקר ריצ`רד מיינרצהרגן גילה באזור את חזיר היערות הענק, ובמורדותיו של ההר מצויים פילים, תאואים, ומיני אנטילופות יער כמו הקודו המסורטט.

הטיפוס מתחתית ההר לראשו, מפגיש את המטפסים עם חגורות צומח שונות. בגבהים שבין 3,700-4,700 מתגלה תופעה אנדמית האופיינית להרים גבוהים והיא צמחי הענק. כתוצאה מהתמודדות עם הטמפרטורה הנמוכה פיתחו צמחים אלו מנגנונים להעלאת נקודת הקיפאון, צברו מים בעלים ופיתחו ממדים מפלצתיים. כך למשל ניתן לראות בהר קניה את הסביון הכרובי, שעמוד התפרחת שלו מגיע לגובה של כשני מטרים, ואת סביון הענק הנראה כעץ שבראשו עמוד תפרחת בגובה שניים עד שלושה מטרים. הראשון פורח מדי חמש שנים והשני מדי עשר עד 20 שנה. גובהו של סביון ענק כזה עשוי להיות מעל 10 מטרים.

על המדרונות הפוריים של ההר חיים אנשי הבאנטו - עובדי האדמה, ועמם נמנים בני הקיקויו, החיים בצידו המערבי של ההר בעיירות נניוקי ונרו-מורו. נניוקי היא המקום המפורסם ביותר בקניה לחציית קו המשווה מצפון לדרום. בני הקיקויו, המשמשים מדריכי תיירים לאלה החפצים להעפיל לראשו של ההר, מאמינים כי בפסגתו שוכנים האלים. בצידו המזרחי של הר קניה חיים בני האמבו והמורו. בסבך היערות אפשר למצוא שרידים של בני שבט הצ`וקה, שאנשיהם פעילים גם בסביבת הלודג` Mount Kenya Safari Club השוכן לרגלי ההר.

לתחילת הכתבה

טיפוס על הר קניה

על ההר יש כמה מסלולי הליכה. המפורסם ביניהם הוא זה היוצא מהעיירה הקטנה נרו-מורו, שבקרבתה לודג` ואתר קמפינג. אורך המסלול כשלושה ימים. עד גובה 3,000 מטרים ניתן להעזר בבהמות משא או ברכב 4X4 בחלק מהדרך, אך מגובה זה ההליכה היא רגלית בלבד. מדי 150 מטרים יורדת הטמפרטורה במעלה אחת. חשוב להקפיד על כללי הסתגלות לגובה. אתרי קמפינג נוספים מצויים בצ`וגוריה שבצד המזרחי, אך המסלול היוצא ממנו נמשך כארבעה ימים. ניתן להצטייד בעיירות הללו במזון, בציוד, במדיכים (חובה) ובסבלים (מומלץ). חשוב לצאת לדרך עם ציוד מתאים נגד רטיבות, פנסים, משקפות ונעלי הליכה טובות.

חוקרי ההר מתריעים זה מכבר על הנזק הסביבתי שהמטיילים גורמים לשכיות החמדה בהר קניה ומביאים כדוגמה את שפני הסלע המתרבים כתוצאה ממפגשים עם מטיילים. שפני הסלע מפטמים עצמם בשוקולד שהם נוהגים לסחוב מתרמילי המטיילים, ובעבר הם אף נכנסו לאוהלים בשעות הלילה. קיימת סברה שבאזור מצוי גם עיט שחור הניזון מהשפנים, ויש גם עדויות על נמרים שנצפים באזור לעיתים נדירות.

לאזור ההר ניתן להגיע מניירובי, מרחק כ-150 קילומטרים, ברכב שכור, בתחבורה ציבורית או בטיסה. אפשר לשלב את הטיפוס להר כתחנה בדרך לשמורת סמבורו, השוכנת כ-200 קילומטרים נוספים משם. העלייה להר כרוכה בתשלום על פי ימי ההליכה, המלווים והרכב המסיע את המטיילים. המחיר ליום טיול הוא כ-30 דולרים, ובתוספת ההוצאות על סבלים, רכב ומדריך, מגיע המחיר לכ-45 דולרים.

לתחילת הכתבה
 

יעדי הכתבה

סגור
×