שמורת רכס הרי סימיאן

הרי סימיאן הם ההרים הגבוהים ביותר באתיופיה, והם ממוקמים בחלקה הצפוני של המדינה באזור שנקרא ``הגג של אפריקה``. לא קל לטייל בשמורת הרי הסימיאן, אם כי מובטח לכל מבקר שהמאמץ משתלם ביותר.
גיורא לוין, כתבה זו לקוחה ממגזין "טבע הדברים", גליון יבשות מספר 3
|
מפה
תמונה ראשית עבור: שמורת רכס הרי סימיאן
© Depositphoto/Para1959

על האיזור

יבשת אפריקה אינה משופעת ברכסי הרים: רכס הרי האטלס המצוי במרוקו הוא שרשרת ההרים היחידה באפריקה מצפון לסהרה, ואילו הרי סימיאן הם הרכס היחיד מדרום למדבר הגדול, בשטח המהווה כמעט חצי מהיבשת המכונה "אפריקה השחורה והמשוונית".

הרי סימיאן הם ההרים הגבוהים ביותר באתיופיה, והם ממוקמים בחלקה הצפוני של המדינה באזור שנקרא "הגג של אפריקה". האזור מצטיין בביתור עמוק וחריף העומד בסתירה לאותם שיאי הרים. הפסגה הגבוהה ביותר בסימיאן, הראס דשן Ras Deshen, מתנשאת לגובה 4,453 מטרים והיא ההר הרביעי בגובהו באפריקה כולה. לעומת זאת, במספר קניונים עמוקים (שחלקם מתחת לגובה פני הים) המצויים לא רחוק משם, נרשמו טמפרטורות מהגבוהות ביותר על פני כדור הארץ. כ- 180 קילומטרים רבועים מרכס סימיאן הוכרזו על ידי אונסק"ו כשמורת מורשת עולמית.

הרכס עצמו הוא שמורת טבע הררית המבותרת על ידי קניונים עמוקים, ומכוסה בצמחייה עבותה האנדמית לחבל זה. בשמורה ניתן לראות גם מבחר בעלי חיים ייחודיים כגון בבונים זנובים (בבוני גלאדה), שועלי סימיאן, עופות שונים ועוד.

לתחילת הכתבה

טיול בהרי סימיאן

לא קל לטייל בשמורת הרי הסימיאן, אם כי מובטח לכל מבקר שהמאמץ משתלם ביותר. השבילים אינם מסומנים כראוי, הגובה הרב מקשה על ההליכה, קיים מחסור במקומות לינה מסודרים ועוד מכשולים שונים. לכן מומלץ מאוד להיעזר בשירותיו של מדריך מקומי מוסמך ומנוסה. נקודת המוצא לכל טיול וסיור בשמורה היא עיר המחוז גונדר שבאתיופיה, השוכנת צפונית לאגם טאנה. לגונדר ניתן להגיע מאדיס אבבה הבירה בטיסה פנימית של חברת התעופה הלאומית של אתיופיה. הטיסה אורכת כשעה וחצי.

המקום הטוב ביותר להתחיל סיור בפארק סימיאן הוא הכפר דברק Debark השוכן כ- 100 קילומטרים צפונית לגונדר. אפשר לאתר במקום בקלות את הצריף של פקחי השמורה ולשכור בעזרתם את המדריך. בשמורה הקטנה והייחודית הזו יש רק שביל נסיעה אחד בואך אתר הקמפינג סנקבר Sankaber, אולם גם דרך זו אינה עבירה כמעט לחלוטין בעונות הגשמים ולאחריהן. הדרך המומלצת ביותר לסיור היא ברגל, או ברכיבה על גבי פרדות. מומלץ להצטייד בלבוש חם ובנעליים נוחות, ובכל אביזר נוסף אשר יכול להקל על שהייה בניתוק מוחלט מהציוויליזציה למשך מספר ימים. בשמורה מצויים אתרי קמפינג אחדים, מעיינות בהם זורמים מים ראויים לשתייה, ואין ספור שבילי עפר צרים ומתמשכים. הנופים המדהימים מתגלים מכל הר ובכל זווית אפשרית.

הנקודה הראשונה שאליה נוהגים המטיילים להגיע היא קמפינג סנקבר, המצוי בגובה 3,230 מטרים מעל פני הים. מנקודה זו ניתן להמשיך רגלית לקצה המצוק שממול (בזהירות, כי למטה נפערת תהום ענקית), לתצפית מופלאה על הרכס כולו. המראה פשוט מדהים.

מבין היונקים הגדולים, הנפוץ ביותר באזור הוא כאמור הבבון הזנוב (בבון הגלאדה). זהו קוף מרשים ביותר בעל רעמה זהובה וכתם ורוד על החזה. לזכרים יש הופעה מרתיעה למרות שהם אינם תוקפניים כלפי בני אדם, אך בכל אופן כדאי לזכור כי הבבון הזנוב הוא חיית פרא בעלת זוג ניבים ארוכים וחדים. עם קצת מזל תוכלו לראות גם את השועל האדום או את שועל סימיאן הייחודי לאזור. לפי ההערכה נותרו רק כ- 30 זוגות מבעל חיים נדיר זה.

הגיץ Geech, הוא האזור המרתק ביותר בשמורת הסימיאן המצוי במרחק הליכה של כארבע שעות מסנקבר. מומלץ לשהות כאן לפחות יומיים ולנצל את הזמן לסיורים ולתצפיות מרתקות. הגיץ` ידוע כאזור המחיה של יעל ואליה Ibex Walia, האנדמי לאתיופיה. רוב הטיולים הרגליים באזור הסימיאן מגיעים עד לנקודה זו, המהווה גם בסיס נוח להתאוששות מגובהם של ההרים, ולמנוחה מהטיפוס המתמשך.

ההרים נמוכים יותר בדרך חזרה: הגלישה אל אזור דברק (Debark) עוברת בקלות רבה יחסית לטיפוס המפרך, ולאחר נסיעה של מספר שעות בדרכים הקשות חוזרים אל עיר המחוז גונדר.

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×