שמיים כחולים - צניחה בארגנטינה

הדלת נפתחת לרווחה!!! רוח חזקה וקרירה נושבת פנימה, המטוס מדומם מנועים וכמעט עוצר. תוואי השטח שנפרש מתחתינו הוא ירוק, כל כך ירוק, משום מה הירוק הזה נראה שונה מגובה 9,000 רגל. כל כך מרשים!
נועה מרגלית
|
מפה
תמונה ראשית עבור: שמיים כחולים - צניחה בארגנטינה
Thinkstock Imagebank ©

סיפור הצניחה שלי

בואנוס איירס. מוקדם בבוקר.  העיינים נפקחות ליום חדש. הצצה זריזה לעבר המרפסת של חדר המלון מאשרת שמים כחולים. אין אף ענן. יום מושלם. אני נמתחת במיטה אחרי לילה ללא שינה. ניסיתי כל הלילה להירדם, גם כשהיה ממש מאוחר, אפילו רק לשעתיים, אבל ללא הצלחה. ההתרגשות שאחזה בי היתה חזקה מכל. האדרנלין התחיל לטפטף טיפין טיפין למערכת הדם שלי ופשוט לא נתן לי לישון. כבר כמה שנים שאני מחכה לרגע הזה, הרגע בו אוכל לפרוס כנפיים (או במקרה שלי ידיים) ופשוט לעוף.

הנה הגיע היום. שי ואני מתלבשים בזריזות, אפילו לא שותים קפה ויוצאים למקום המפגש - מלון צ`ה בבואנוס איירס. משם נסיעה של שעה וחצי למועדון הצניחה - בשם "הלובוס", שנמצא ליד העיר לובוס. בדרך עוברות במוחי המון מחשבות... מחשבות של פחד, של התרגשות, של טירוף... אולי זה לא נורמלי? אנחנו בני אדם... נולדנו עם רגליים וידיים, לא עם כנפיים, אפילו לא עם נוצות. מה לעזאזל אנחנו חושבים לעצמנו כשאנחנו אט אט משתלטים לנו על המרחב האוירי העצום הזה?! זה לא בשבילנו. אנחנו לא בנויים לזה. אין צורך לעשות שטויות שנצטער עליהן בעתיד...רגע! סטופ! עצור! שטויות?!?! לרגע הזה חיכיתי, להזדמנות הזו לפרוס מצנח ולרחף לי מעל הכדור הזה שאנחנו קוראים לו עולם, לראות את כולם מלמעלה, גבוה, וליפול! ליפול, כמו שלא נפלתי בחיים.ליפול במהירות כח המשיכה שמושך אותי לכיוון אמא אדמה. אני לא יכולה להתנגד אלא פשוט להיכנע לכח העצום הזה וליפול....

אנחנו מגיעים ללובוס, מועדון צניחה חביב. בחוץ דשא ירוק, האנגרים גדולים של מטוסים, בריכה ומגרש גולף. אנחנו צונחים ממטוס צסנה קטן. שי ואני הוגרלנו להיות אחרונים מה שמעצים את ההתרגשות... זוגות זוגות אנחנו רואים אותם קופצים מגובה של 9,000 רגל, נקודות קטנות ושחורות שלאט לאט הופכות לבני אדם שתלויים ממצנח ונוחתים על הדשא מולנו בהתרגשות ובמרץ. מגיע תורנו! שי ואני מתכונים להמראה. פבלו מלביש אותנו ברתמות שאליהם יחובר אחר כך מדריך עם מצנח. מהדקים רתמות ועולים לצסנה. שי קצת מפחד אבל אין מה לעשות, גם לקצין בצה"ל יש פחד גבהים. אנחנו עולים שבעה. הטייס, שי , שני מדריכים, שני צלמים מצחיקים שדואגים לנו למזכרות שנוכל להראות לילדים עוד 20 שנה וכמובן אחרונה חביבה - אני.

וורומ וורומ וורומ, המנוע הותנע ואיתו נטענת עוד מנת אדרנלין. ההתרגשות בשיאה ואנחנו מתחילים טיפוס לגובה 9,000 רגל, שלוקח בערך חצי שעה. אחרי 20 דקות מד הגובה מראה 7,500 רגל. הטייס נותן סימן ואנחנו מתחברים לרתמות. המדריך מהדק אותי אליו חזק ברצועות... אלוהים , אני רק מקווה שהוא הידק אותי חזק... הצלם שהתעורר מתנומה קלה מצלם אותנו. פתאום - בום! הדלת נפתחת לרווחה!!! רוח חזקה וקרירה נושבת פנימה, המטוס מדומם מנועים וכמעט עוצר. תוואי השטח שנפרש מתחתינו הוא ירוק, כל כך ירוק, משום מה הירוק הזה נראה שונה מגובה 9,000 רגל. כל כך מרשים!

שי קופץ ראשון (למזלי). רגליים בחוץ והופ! אין שי! הוא פשוט נשאב לו החוצה אפילו בלי לומר שלום! מחכים שניה והנה אני ופבלו כבר מתמקמים על מדרגת המטוס (המדרגה החיצונית!!) הצלם שלנו מחוץ למטוס, מחזיק ביד אחת וכל גופו מתעופף ברוח. תוך כדי כך הוא מצלם אותי... אלוהים ישמור! הרגע של העמידה על מדרגת המטוס עם הפנים כלפי חוץ לא ישכח אצלי לעולם. רגע של טירוף! של שיכרון חושים! פתאום לא הבנתי למה אני קופצת ממטוס! אבל בלי שבכלל שמתי לב פבלו מנתק רגליים, בתיאום מושלם עם הצלם , אנחנו צוללים כלפי מטה במהירות מסחררת... וואו! אנחנו נופלים במהירות מטורפת של בערך 220 קמ"ש (את זה גיליתי בדיעבד). רוח, רעש של אויר שמתחכך בנו, נופלים כמו שתי אבנים, מסתובבים ימינה ושמאלה ורואים את כל העולם פרוש לרגלינו. הצלם מסתובב סביבי ומצלם כל רגע של ההנאה הטהורה הזו. אחרי 35 שניות מדהימות (שעברו כמו 35 מאיות) נפתח המצנח... פוף! יריאת בד גדולה וצבעונית נפרשת מעל לראשי, מלווה בצרחות של הנאה ואושר (שלי כמובן). אנחנו דואים באיטיות מקסימה לכיוון הקרקע, אני רואה את שי מרחף לו אי שם מתחתי ואני בטוחה, בטוחה, שגם הוא מאושר. הרתמות לוחצות מעט באיזור הירכיים ואנחנו דואים עוד 7 או 8 דקות ואני רק מתפללת שזה לא יגמר.

הצלמים נוחתים ראשונים, שי שני ואני שלישית, לפני הנחיתה פבלו נותן לי לכוון את המצנח, משיכה בימין, פנייה ימינה, אחת שמאלה, פניה שמאלה, משיכה חדה בשתי הרתמות ואנחנו כמעט נעצרים במקום! כשהגענו לגובה 20 מטר לפני האדמה התחלנו את שלב הנחיתה. לאט ובעדינות אנחנו מרחפים עד גובה אפס... הופ, שתי רגליים על הקרקע, רוח אחורית דחפה אותנו מעט קדימה ואני מתיישבת על הברכיים בעדינות. מסרבת להאמין שזה נגמר. האדרנלין ממלא לי את הגוף ולא עוזב. וואו! אדיר! מטורף! מדהים! לא יאומן! איזה כיף! היה פשוט אינקרדיבלה!!! שי ואני מתרגשים עד השמיים, מתנשקים ונשבעים, נשבעים בכל היקר לנו, שבשמיים האלו... אנחנו עוד נרחף שוב.

לתחילת הכתבה

מידע פרקטי לצנחן

בבואנוס אירס ישנם שלושה מועדונים: 

  • הגדול מביניהם נקרא הלובוס, מועדון בעל 3 מטוסים, מדריכים מוסמכים ומקצועיים עם הרבה סובלנות וכמובן ציוד חדיש והרבה. אורחי מלון הצ`ה בבואנוס איירס יוצאים לצנוח דרך מועדון זה.
    כתובת: רחוב קומבטה דה לוס פוזוס 1151.
    טלפון: 43040022
  • מועדון שני הוא לה פלטה. גם מועדון זה מוסמך ומקצועי. רוב המדריכים הוסמכו במועדון הלובוס. במועדון זה ניתן לצנוח דרך בית קפה סייבר שנמצא ברחוב אבנידה דה מז`ו (בית קפה ידוע בקרב הישראלים).
  • המועדון השלישי הוא מועדון ריינג`רס, מועדון זה ככל הידוע לי פועל בלי אישורים והמדריכים לא מוסמכים להסמיך בוגרי קורסים לצניחה. לכן הוא גם זול יותר אך הפופולריות שלו נמוכה בקרב צונחים מתחילים.

צניחת טנדם (צניחה עם מדריך) נכון ל- 3 בפברואר 2003 עולה 420 פזו, קורס צניחה עולה 1000 דולר... כאשר עושים את הצניחה דרך המלון או בית הקפה המחיר כולל נסיעה למועדון. לצניחת יחיד אין צורך בבדיקה רפואית אך הקורס מחייב בדיקה מקיפה.

בהצלחה לכולם, צניחה מהנה, ושמיים כחולים...

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×