היכן נפגשות האימפריה הרומית ואנגליה?

בעת טיול באנגליה, מומלץ לבקר בערים בהן פרוסים שרידים מהתקופה הרומית. כך למשל, בערים צ'סטר, סנט אלבנס, קולצ'סטר, יורק ועוד. בנוסף, את העיר באת', הפכו הרומאים למרכז הבריאות הראשון באנגליה. בחלק מהערים, נשתמרו האתרים בשלמותם וכך נותרו הערים שלמות ואף מהיפות ביותר באנגליה.
מערכת אתר למטייל
|
מפה
תמונה ראשית עבור: היכן נפגשות האימפריה הרומית ואנגליה?
Thinkstock Imagebank ©

חומות ומבצרים

חומת אדריאנוס
חומת אדריאנוס (Hadrian Wall) נבנתה על ידי הקיסר אדריאנוס, בשנת 122, לציון גבולה הצפון-מערבי של האימפריה הרומית. גובהה חמישה מטרים והיא נמשכת לאורך 120 קילומטרים, מ-Wallsend, אשר בקרבת ניוקאסל אפון טיין (Newcastle Upon Tyne), דרך קארלייל (Carlile) ועד בונס און סולווי. שיאה הוא בצוקי Winshields. הקטע המרהיב הוא בין העיירות הקסם ובראמטון. כתובת: Eastburn, South Park, Hexham, Northumberland. לשימושכם, מפת אנגליה

לאורכה של החומה מצויים אתרי עתיקות רומיים, המשתלבים בנוף הכפרי היפה:

מוזיאון ומבצר צסטרס
מוזיאון ומבצר צסטרס (Chesters) נמצאים בעמק, סמוך לנהר טיין (Tyne). המוזיאון מעניין ותוכלו לראות בית מרחץ צבאי ושרידי גשר עצום ממדים. התכוננו, המבצר בעל מראה דרמטי ביותר. יסודותיו נשתמרו בצורה נפלאה. מהמבצר תוכלו לראות תצפית על נוף חבל נורתאמברלנד. 

מבצר ומוזיאון וינדולאנדה
מבצר Vindoland נחשף באורח מקיף בחפירות. במוזיאון מספר חפצים יוצאי דופן כגון: מכתבים, ציורים ונעליים. כמו כן, מגדל שמירה וקטע של חומה, ששוחזרו. אתר אינטרנט: www.vindolanda.com.

המבצר הרומי ברדאוזוולד (Birdoswald), אשר משקיף על עמק ציורי.

באת' וצ'סטר

באת'
הרומאים הפכו את באת' (Bath) למרכז הבריאות הראשון באנגליה, מרכז שהתקיים עד המאה ה-18. הם הקימו כאן מערכת של מרחצאות ומקדש לאלה מינרווה. בקצה הדרומי של Abbey Yard, נמצא ה-Pump Room, בעבר אתר ההיקוות של המעיינות וכיום מסעדה מפוארת. מוזיאון המרחצאות הרומאיים הסמוך, הוא מערכת של מעברים וחדרים, שנחשפו בחפירות מתחת למפלס הרחוב. מדובר במעיינות גופרית עם מערכת הסקה מרכזית ומרחצאות, בהם נשתמר הריצוף הרומי המקורי.

  • כתובת: The Roman Baths, Abbey Church YardBath, BA1 1LZ
  • הוראות הגעה: כשעה וחצי נסיעה ברכבת, מתחנת פאדינגטון בלונדון. יורדים בתחנה שנקראת באת' ספא. 
  • אתר אינטרנט: www.romanbaths.co.uk

המרחצאות הרומיים ב-Bath. צילום: visitbath.co.uk

צ'סטר
צ'סטר (Chester) הוקמה בשנת 79 לספירה כמבצר רומי, בכדי להגן על נהר Dee. העיר מוקפת חומה רציפה של אבן חול אדומה, מהמרשימות בבריטניה. האמפיתיאטרון הרומי, שנבנה בשנת 100, נמצא ב-Little St. John St.

יורק וסנט אלבנס

יורק
לעיר יורק (York) כדאי להקדיש יום שלם של ביקור ולשם כך כדאי לקנות את York Visitor Card, בלשכת התיירות בעיר. הכרטיס מקנה הנחות בכניסה לאתרים השונים. היא נחשבת פנינת ארכיאולוגיה, בזכות המבנים מתקופת ימי הביניים והתקופה הג'ורג'יאנית. יורק היא בירת הצפון מזה 2,000 שנה והייתה קיימת עוד לפני בוא הרומאים. היא עלתה על בימת ההיסטוריה תחת שלטונם, כאשר בשנת 306 לספירה הוכתר בעיר כקיסר קונסטנטינוס הגדול, הקיסר הנוצרי הראשון ומייסד קונסטנטינופול (איסטנבול). האירוע התרחש במקום בו ניצבת כיום הקתדרלה הגותית הגדולה באנגליה. השער ב-Bootham ניצב במקומו של שער רומי עתיק. במוזיאון יורקשייר בעיר, אפשר למצוא פסיפסים רומיים ושרידים נוספים. בחצר המוזיאון נמצא מגדל רומי.

קולשיסטר
העיר קולשיסטר (Colchester) היא התיעוד העתיק ביותר של עיר באנגליה. קולשיסטר היא בירת דרום-מזרח אנגליה, בעת הכיבוש הרומי בשנת 43 וכאן נוסדה הקולוניה הרומית הראשונה. הלוחמת המלכה - Boadicea, שרפה את העיר בשנת 60 ובעקבות השריפה נבנתה חומה באורך שלושה קילומטרים שלושה מטר עובי ותשעה מטר גובה, כדי למנוע כל פלישה נוספת. החומה כולל השערים וביניהם השער הגדול והשמור ביותר באנגליה, הקיים עד היום.

סנט אלבנס
אחת הערים הראשונות שהקימו הרומאים באנגליה, אחרי הפלישה בשנת 43, היא Verulamium. לאחר שנבנתה מחדש, בעקבות שריפתה על ידי Boadicea, הפכה למרכז מסחרי ונקראה סנט אלבנס (St. Albans). המוזיאון המקומי מספר את תולדות העיר והתצוגה העיקרית שלו, היא אוסף אומנות רומית ושחזור חדר רומי. בצמוד למוזיאון, נמצא התיאטרון הרומי, שנבנה בשנת 160 והורחב מספר פעמים. התיאטרון נחשב לאחד מששת התיאטראות שהוקמו ברחבי אנגליה והיחיד שנותר. לאורכו, שרידי חנויות ובתים רומיים. ברחוב המוביל מהתיאטרון הרומי לקתדרלה, קיימים שרידים של חומת העיר, מרחצאות ושערים.


לתחילת הכתבה

רוצה לקרוא עוד על אנגליה? הנה כמה קישורים נוספים שיעניינו אותך:

יעדי הכתבה

סגור
0
×