חודשיים טיול באתיופיה - רשמים, יעדים מומלצים והמלצות ייעודיות

תמונה ראשית עבור: חודשיים טיול באתיופיה - רשמים, יעדים מומלצים והמלצות ייעודיות - תמונת קאבר
תלבושת אתנית של ה - Oromo בפסטיבל ה - Ireecha

רקע

טיול של 8 שבועות במדינה, שעיקריו היו:

  • אדיס-אבבה
  • חג המסקל (Meskel) – החג הנוצרי האורתודוקסי המסמל את גילוי הצלב המקורי. השתתפנו בחגיגות הגדולות ביותר במדינה בכיכר המסקל באדיס אבבה.
  • פסטיבל ה – Ireecha - פסטיבל ההודיה של הקבוצה האתנית האורומית (Oromo) הגדולה במדינה שמונה למעלה ממחצית מתושבי אתיופיה. מבחינת מספר המשתתפים, זה הפסטיבל הגדול במדינה.
  • טיול ממונע בג'יפ באזור הרי הבאלה (Bale Mountains), הנהר התת-קרקעי ב – Sof Omar וכן באזור אגמי השבר הסורי-אפריקאי.
  • טיול בקרב שבטי עמק נהר האומו התחתון (Lower Omo Valley) – אתר מורשת עולמית של אונסקו.
  • טיולים במזרח אתיופיה באזור דיר-דאווה (Dire Dawa) – הראר (Harar) – באבילה (Babille) – כל מזרח אתיופיה מיושב בעיקרו על ידי מוסלמים, חלקם שבטים ממוצא סומלי
  • מחוז אמהארה – אזור אגם טאנה ומקורות הנילוס הכחול, גונדר והרי סמיאן וכן אזור לאליבלה.
  • מחוז טיגראי ועפאר בצפון וצפון מזרח המדינה – אקסום, יחא (Yeha), מנזרי ההרים באזור האוזן (Howzen), מקלה (Mekelle) בירת מחוז טיגראי והחלק הצפוני של שקע דאנאקיל (אזור דאלול – Dalul(, שגם הוא חלק מהשבר הסורי אפריקאי. ותרנו על אזור הר הגעש, בשל העובדה שהיה מכוסה בעשן ולא ניתן לראות את הלבה.

באשר למסלול המדוייק, ניתן לראות במפה המצורפת לבלוג.

בנוסף לכך, היינו עדים לתקופה מרתקת במדינה מבחינה פוליטית – העברת השלטון לראשונה לידיו של ראש ממשלה ממוצא אורומי – כאמור הקבוצה האתנית הגדולה ביותר שמעולם לא החזיקה ברסן השלטון. ראש ממשלה זה – Abiy Ahmed Ali - שהוא בן לאבא מוסלמי ואם נוצרייה, הביא תוך זמן קצר לשינויים פנימיים וגיאופוליטיים רבים ומרחיקי לכת וזכינו לשמוע ולראות מקרוב את התמיכה הרבה בו בכל שכבות האוכלוסייה.

מספר רשמים מהביקור

האסלאם

ההפתעה הגדולה ביותר הייתה הסוגיה האסלאמית. ראשית, מתברר שלדעת לפחות חלק מחוקרי אתיופיה, המוסלמים מהווים למעלה ממחצית מתושבי המדינה (כך שאתיופיה למעשה יכולה להקרא מדינה מוסלמית).

שנית, ראינו מקרוב בכל רחבי המדינה אבל בעיקר באזורים של אורומיה והראר את ההשפעה החזקה של האסאלם הסעודי והמפרצי – נשים מכוסות ברעלות כשרק עיניהן גלויות, ילדות קטנות מכוסות בכיסויי ראש, גברים מזוקנים בג'לביות וכאפיות, מסגדים שבהם מקריאים ברמקולים כל היום סורות מהקוראן, שלטים של סיוע חוץ סעודי ומפרצי ועוד. חלק לא מבוטל מהמורים המוסלמים והאימאמים שדברנו עימם נסעו לסעודיה ללימודים והם מביאים עמם את האסלאם החנבלי. גם התורכים לא טומנים ידם בצלחת – מסגדים רבים משופצים במענקים שהתקבלו מתורכיה ובראשם המסגד ב – Negash שבצפון המדינה במחוז Tigray – אולי המסגד החשוב ובודאי העתיק ביותר באתיופיה.

הופתענו מאד מכמות דוברי הערבית במדינה, שפה שעשינו בה שימוש רב בעיקר במזרח אתיופיה (אך לא רק). הילדים הלומדים במדרסה דוברים ערבית ספרותית ברמה מרשימה וגם רבים המוסלמים ששוקדים על לימוד השפה ויכולים לתקשר ברמה סבירה מאד. מדובר בערבית ספרותית, לא מדוברת.

משיחות עם מקומיים, עולה בבירור כי ב – 10 – 15 שנים האחרונות חל אכן שינוי משמעותי בכל הקשור לקוד הלבוש וההתנהלות של המוסלמים במדינה, כשהדגש הינו כמובן על צניעות האישה. אין המדובר רק באזור הראר, הידוע באסלמיותו, אלא גם באזור האורומי. שמענו עמדה שאומרת שממשלת אתיופיה לא ערוכה להתמודדות עם ההקצנה הגוברת והולכת והשפעת האסלאם החנבלי על המדינה (האסכולה הקיצונית ביותר באסלאם הסוני שמצויה בעיקר בסעודיה. האסכולה השלטת באתיופיה הינה האסכולה השאפיעית).

גם חזרתו לאתיופיה לאחר שנים רבות של Jawar Mohammed - שחי בארה"ב במשך 15 השנים האחרונות כפליט פוליטי, מפחידה רבים לאור קבלת הפנים המלכותית כמעט שקיבל. מדובר באדם קיצוני, המטיף ללאומיות האורומית ובמקביל גם מידי פעם לג'יהאד נגד הנוצרים, והוא בעל השפעה לא מבוטלת על האורומים. ראש הממשלה החדש הוא זה שאישר אישית את חזרתו.

Jawar נכח בפסטיבל ה – Ireecha של שבט ה – Oromo בו היינו.

השינויים מול אריתריאה

אחד התפניות המשמעותיות בחודשים האחרונים היה חוזה השלום שנחתם עם אריתריאה, ובעקבותיו פתיחת השגרירויות, קווי התעופה וגם מעברי הגבול היבשתיים. המקום בו מורגש הנושא בעיקר הינו בעיר Mekelle – בירת המחוז הצפוני של טיגראי. נושא זה הוא בעל השלכות עתידיות משמעותיות על הכלכלה במדינה, שכזכור אין לה מוצא לים – בעיקר בשל האפשרות לפיתוחם ופתיחתם בעתיד הלא רחוק של נמלי אריתריאה עצב (Assab) ליד מיצרי באב אל מנדב ומצוע (Massawa), הצפוני לו יותר לסחורות אתיופיות' וירידת החשיבות של נמל ג'יבוטי, שגובה סכומי עתק ומייקר את היבוא והיצוא לאתיופיה.

ראינו את המכוניות והמשאיות האריתריאיות שקונות באתיופיה מכל הבא ליד, כולל דלק למכוניות – עובדה שגורמת למחסור חמור בדלק במקלה עצמה. הגבולות הפתוחים, הירידה במתח הצבאי והאפשרויות הכלכליות והתיירותיות הגלומות במצב החדש גורמות לאופטימיות בקרב התושבים באזור.

בהקשר זה, יש לזכור שסעודיה הייתה השושבינה של מגוון ההסכמים שנחתמו בחודשים האחרונים בקרן אפריקה – כולל זה בין אתיופיה ואריתריאה.

לכל המעוניינים, זה אמור להיות זמן מצויין לבקר באריתריאה, כשכאמור ניתן להגיע או בטיסה ישירה מאדיס או יבשתית דרך מעבר הגבול מצפון ל – Adigrat. ישנם מיניבוסים היוצאים ממקלה ישירות ל – Asmara בירת אריתריאה. יש להצטייד מבעוד מועד בויזה, אותה ניתן להוציא בשגרירות אריתריאה בארץ, אלא שהם די בעייתיים ומחליטים לעיתים (כמו במקרה שלנו) לא לאשר ויזות כניסה מסיבה לא ידועה. להערכתי, בעוד שנתיים – שלוש תעבור אריתריאה שינויים משמעותיים וחלק מהאוטנטיות תיעלם.

השפעתה של סין

השפעתה של סין על הכלכלה ניכרת בכל מקום, וכמעט בכל הערים והעיירות נתקלנו בסינים. באדיס הבירה – פרוייקט הרכבת הקלה (הראשון באפריקה השחורה), קו הרכבת החדש אדיס-גי'בוטי שנפתח בינואר 2018, אוטוסטראדת האגרה המעולה מאדיס מזרחה, כבישי המעגל סביב הבירה, מגדלי המגורים והמשרדים הענקיים החדשים הם רק חלק מהסיפור. בכל רחבי המדינה רואים ושומעים על פרויקטים סיניים בתחום התחבורה, תשתיות, חקלאות ומחצבים (ביוני 2018 החלה חברת Poly הסינית לראשונה לשאוב גז ונפט מאזור הגבול עם סומליה כשהמטרה להעבירו דרך ג'יבוטי לסין). הגישה של האוכולוסיה המקומית הינה אמביוולנטית – מחד גיסא מודעים להשפעה החיובית על פיתוח האזור, אך מאידך קובלים על ה"קולוניאליזם הכלכלי", הרס הטבע והחשש מהמחיר שהמדינה משלמת. לכולם ברור כי הסינים נוקטים במדיניות של שיחוד מקבלי ההחלטות על מנת לזכות בכל המכרזים השמנים ונכסי המדינה.

ראש הממשלה החדש הודיע כי בכוונתו להוריד את הווליום של ההשקעות הסיניות באתיופיה ולתת הזדמנות לאחרים. יתכן. בכל מקרה, יש כאלה שתומכים בהמשך ההשקעות המאסיביות הסיניות, שכן רואים בסין דוגמא מצוינת למדינה, שהצליחה בתקופה יחסית קצרה להעלות את רמת החיים של 700 מיליון מאנשיה מעוני למעמד ביניים – ובכך הינם בהחלט מודל לחיקוי.

הנרטיב הנוצרי - הלאומיות האתיופית – המאבקים בין הקבוצות האתניות

מאז ומתמיד הכרנו בתצורה כוז או אחרת את הסיפורים על מלכת שבא, צאצאי שלמה המלך, גור אריה יהודה, הנצרות האתיופית שמכילה בתוכה סממנים יהודיים רבים (ברית מילה ביום השמיני, איסור אכילת חזיר ובשר טריפה אחר, איסור אכילת דגים ללא קשקשים וסנפירים ועוד) וחיינו בתחושה שהנצרות האורתודוכסית האתיופית והנרטיב של הקשר לעם ישראל חזק ושולט במדינה. מתברר שזה נכון באזורי אמהארה וטיגראי, אך כלל לא רלוונטי ברוב שטחה ובין מרבית אוכלוסייתה של אתיופיה. האורומים, המוסלמים, הלאומים האחרים הרבים וכמובן השבטים האפריקאים בדרום המדינה אינם מזדהים כלל עם נרטיב זה, הוא זר להם ואינו אומר להם דבר. ניתן לשער שככל שהמעבר למדינה דמוקרטית סטנדרטית המבוססת על שלטון הרוב יתחזק על פני הפדרציה של הקבוצות האתניות הקיימת היום, ה"קשר היהודי" הזה יחלש.

ההיסטוריה היהודית – ביתא ישראל והקהילה היהודית תימנית

חלק מהאתיופים מדברים היום בערגה על הקהילה היהודית של ביתא ישראל שעזבה לישראל ואיננה עוד. עם זאת, יש אזכורים היסטוריים לא מעטים לבעיות שהיו עם היהודים – כשבמיוחד זכורה לרעה יהודית המלכה (Gudit), שהרסה את אקסום ונתצה את האובליסקים והכנסיות באזור טיגראי. למרות שהחוקרים אינם משוכנעים במוצאה היהודי, הגרסה השלטת בין ההמונים הינה שהיא הייתה יהודיה וההרס והחורבן שגרמה הוו בסיס מאוחר יותר למגוון של אירועים אנטישמיים נגד קהילת ביתא ישראל.

סיפור לא פחות מעניין הינו הקהילה היהודית שהגיעה מתימן והתיישבה באתיופיה (וגם באסמרה שבאריתראה). ישנם בתי כנסת תימנים (כולל זה באסמרה), חלק מהיהודים התימנים נשאו נשים יהודיות מביתא ישראל ואפילו ראינו במוזיאון בהראר תמונה של יהודים תימנים – נאמר לנו שהגיעו להראר כצורפים. ידוע שבשנת 1948 במסגרת מבצע "מרבד הקסמים" – העלאת יהודי תימן ארצה – הגיעו מטוסים ישראלים לאדיס ולאסמרה להטיס את היהודים ארצה. רק היהודים התימנים הועלו ולא אלו מביתא ישראל, פרט למקרים של אלה שנשאו ליהודי תימן. מרבית היהודים התימנים היו סוחרים ונעו על הקו לתימן. אלה באסמרה אף סייעו בשנות ה – 40 לאסירי המחתרות להימלט מהשבי הבריטי.

עוני ובערות

עם כ – 107 מיליון איש, אתיופיה הינה המדינה השנייה בגודלה מבחינת אוכלוסיה באפריקה (לאחר ניגריה) ומקום 12 בעולם. למדינה ריבוי טבעי עצום וכמעט 50% של צעירים מתחת לגיל 14. הרושם הראשון שמקבלים הינו של עוני הניבט מכל פינה בערים ובעיירות, כפרים וישובים לא מעטים בכל רחבי המדינה שאינם מחוברים לרשת החשמל, מחסור במים באזורים הכפריים המחייב רבים לצעוד קילומטרים עם חמורים ומיכלי פלסטיק צהובים לברזייה הקרובה, תשתיות רעועות והפסקות חשמל עיתיות באדיס ובערים הגדולות האחרות ועוד ועוד. מפי המקומיים שמענו כי באזורים הכפריים ילדים לא הולכים לבתי הספר שכן אמורים לסייע בעבודה החקלאית וגם באדיס ראינו כנופיות של ילדי רחוב מוזנחים בפינות רבות של העיר, שברור שאינם זוכים לחינוך חובה.

אחוז האבטלה נראה גם הוא גבוה, עיירות רבות גדושות בצעירים שאינם עושים כלום כל היום ונראים ללא עתיד אמיתי. המשכורות הבסיסיות בערים הגדולות כולל באדיס מגוחכות ואינן מאפשרות תנאי חיים סבירים. כולם מצפים שהשלטון הנוכחי יצליח לבצע שינוי משמעותי – הסיכוי לכך בטווח הזמן הקרוב נראה קלוש.

הפארקים הלאומיים ואתרי מורשת אונסקו

אתיופיה התברכה – בשל העושר והגיוון האנושי, התרבותי והטבע המיוחד שלה – בפארקים לאומיים וכן במספר לא מבוטל של אתרי מורשת אונסקו (9 בסה"כ). מאידך, התרשמנו מכך שבכל הפרקים הלאומיים המוכרזים ישנם מדריכים מקומיים – חלקם דוברי אנגלית טובה – בעלי ידע והכרות מרשימים אותם מחויב המטייל לקחת לסיור. מאידך, חלק מהפארקים ואתרי אונסקו היו מוזנחים מאד, אפשרו לפולשים להתגורר בתוכם ולטנפם ואין כל ניסיון לשמור על המורשת הייחודית של המדינה, שעלולה להיהרס באופן זה עם השנים.

הצ'אט (הגאת התימני) וההשלכות הכלכליות והחברתיות

מקורו של שיח ירוק-עד זה, המוכר לנו גם בארץ כגאת, הינו באזור הראר שבאתיופיה. קילומטרים על גבי קילומטרים של שדות צ'אט מתגלים לעיניו של מי שמטייל באזור, ורק לאחר זמן מבינים את השפעתו של גידול זה על האוכלוסיה ועל התנהלותה. ראשית, מדובר בסם נרקוטי בעייתי וממכר לכל דבר ועניין. מי שמסתובב בהראר, מבחין מייד בכמויות הלא מבוטלות של אנשים המתגלגלים בצידי הרחובות ושכל עיסוקם הוא לעיסת עלי הצ'אט. ההתמכרות הזו מביאה עימה גם בעיות רפואיות ופסיכולוגיות קשות מעבר לאפתיות וחוסר יכולת לעבוד. אתיופיה תמיד הוותה מקור אספקת הצ'אט הגדול בעולם, אך בשנים האחרונות התופעה גדלה משמעותית, ואכרים רבים הסבו את הגידולים החקלאיים ההיסטוריים שלהם (קפה, ירקות וגרעינים) לגידולי צ'אט בשל התמורה הכלכלית המתקבלת מגידול זה. הצ'אט דורש כמויות גדולות של מי השקיה בכל השנה, במיוחד בתקופה היבשה, דבר הגורם לירידה משמעותית במפלס מאגרי המים לשתיה באזור ובסכנה קרבה והולכת של מחסור חמור במי שתיה בכל האזור. בנוסף, גדל הצורך ביבוא של מוצרי מזון בשל הסבת הגידולים שבצעו החקלאים המקומיים. יש הטוענים כי כיום הצ'אט מהווה את מוצר היצוא החקלאי החשוב ביותר של אתיופיה, ובשנים האחרונות החלו אף לגדל אותו בכמויות מסחריות במרכז המדינה באזור Bahir Dar (על הציר שמוביל למפלי הנילוס הכחול ב – Tis Abay ניתן לראות שדות נרחבים של צ'אט).

שווקים ייעודיים לממכר צ'אט ניתן לראות בכמה מקומות במדינה (כולל בשוק המרכזי של אדיס ה – Mercato ובשוק של Dire Dawa), אבל ללא ספק המקום המרתק ביותר הוא השוק ב – Awaday, עיירה מוסלמית הממוקמת כ – 7 ק”מ מערבית להראר על הציר המוביל ל – Dire Dawa. שוק צבעוני וייחודי זה, הנחשב לשוק הצ'אט הגדול בעולם, פועל 24 שעות ביממה ולמעשה כל העיירה מעורבת בהפעלתו. משאיות מועמסות כל הזמן בכמויות עצומות של צ'אט טרי (המבינים בצ'אט לעולם לא יגעו בחומר מיובש או עלים שעברו יותר מ-24 שעות מאז נקטפו) ונוסעות במהירויות מסחררות לכיוון ג'יבוטי וסומאליה, שם ממתינים בקוצר רוח להגעת הצ'אט ולתחילת “אחר הצהריים של הלעיסה”. אכרים ואיכרות, סוחרים, סבלים, ממיינים, אורזים, נהגים, מנהלי חשבונות ועוד ועוד מעורבים בכל המסחר בגידול זה. שוק הסמים הענק הזה פתוח לקהל הרחב, אך יש לזכור שלא רבים הזרים המסתובבים במקום והסוחרים חשדניים למדי. הפתרון הטוב הינו להגיע עם מדריך מקומי, על מנת שהסובבים יבינו כי אתם תיירים. באופן זה, תוכלו להתרשם מכל התהליך ויפתחו בפניכם דלתות שאחרת לא תגיעו אליהם. הצ'אט משוק – Awaday מגיע לא רק לסומליה וג'יבוטי, אלא גם לכל רחבי אירופה ואף לארה”ב (למרות שבמרבית המדינות הללו נחשב כסם לא חוקי). אנו מצאנו את כל סוגיית הצ'אט כנושא מרתק הן בהיבט החברתי וכמובן בהיבט הכלכלי-מסחרי, ולמיטב הכרתנו אין שוק סמים דומה לו שבו ניתן להסתובב באופן חופשי כל כך. לציין עוד שכל המסחר מרוכז בידי מוסלמים מקומיים.

7 אטרקציות שלדעתנו אין לפספס

ניסינו לברור מתוך המגוון המשגע של היעדים האטרקטייביים במדינה את 7 האטרקציות המומלצות ביותר, שאותן לדעתנו לא כדאי להחמיץ.

להלן הן (לא לפי סדר חשיבות):

א. השתתפות באחד הפסטיבלים הגדולים במדינה – הזדמנות בלתי אמצעית להכיר את האתיופים במיטבם. רוב הפסטיבלים הגדולים הינם דתיים, האווירה מחשמלת, התלבושות יפהפיות וצבעוניות, מצב הרוח מרומם, המשתתפים שמחים להצטלם, הרבה אוכל מקומי ומוזיקה. היינו ממליצים לתזמן את הטיול שלכם על פי אחד מהפסטיבלים הגדולים. לכל המעוניינם, להלן אתר האינטרט של ארגון התיירות הלאומי של אתיופיה עם רשימת הפסטיבלים העיקריים: www.ethiopia.travel/things-to-do/cultural-experiences/festivals

אנחנו השתתפנו ב – Meskel ב – 26 ספטמבר - זהו אחד משני הפסטיבלים הדתיים הגדולים (השני הינו Timkat במחצית ינואר), ב -Ireecha - פסטיבל חג ההודיה של הקבוצה האתנית Oromo – פסטיבל המתקיים ביום ראשון הראשון לאחר ה – Meskel בעיירה Bishoftu הנקראת גם Debre Zeit. ה- Ireecha הוא הפסטיבל הגדול ביותר באתיופיה מבחינת כמות המשתתפים (השנה נכחו כשני מליון איש לדברי המארגנים). כמוכן, השתתפנו בפסטיבל השנתי של העלייה לרגל

be1a7716a2d1029ffb93e71bf50478b9.jpg?l=6

3616c6054f21d8a4fb870409f7f91c7c.jpg?l=61e5202116b50c02368d157419619cedd.jpg?l=6d461ad75545820a97d3333a496dcf089.jpg?l=6cd0d92f78289dcd8974e8238799ed7d1.jpg?l=6c26691cb5586ef0fdb40e64f9bac61e1.jpg?l=6

ב. ביקור בשבטים האפריקאים בעמק האומו התחתון – אזור מיוחד, אך מתוייר למדי שחלקו (במיוחד הביקור בכפרים) הינו סוג של ספארי אנושי. לעומת זאת, הביקור בשווקים השונים המתקיימים באזור במלהך כל ימי השבוע הוא אוטנטי ומרתק (השוק היפה ביותר שראינו היה זה ב – Alduba , המתקיים כל שבוע בימי שלישי). מאד מומלץ ליטול חלק בטקס הקפיצה על השוורים (bull jumping ceremony) של בני שבט ה – Hamer או ה – Banna .

0bb378f9a9252a090d288c257f9b29ab.jpg?l=61484f71a86baf595a86cd4a798dd5497.jpg?l=619f222bc5e1e2a814d024722001ea273.jpg?l=6

ג. אזור Harar – הכולל בין השאר את העיר העתיקה, האכלת צבועי הבר, שוק הגמלים והבקר ב – Babille ושוק הצ'אט ב – Awaday. העיר והאזור צבעונים במיוחד ועשירים בתרבות, ארכיטקטורה מאכלים בסגנון מזרח תיכוני והרבה איסלאם. העיר הראר בטוחה לטיול, אך בשל התחזקותה של התנועה האיסלאמית במקום, מומלץ לא להדגיש את הישראליות ברחובות ולהקפיד להסתובב עם מדריך מקומי המודע לאורחות המקום.דוברי ערבית, ובמיוחד ספרותית, יחגגו במקום שכן רבים מבני העיר (כולל ילדים) דוברים השפה ברמה מרשימה בשל לימודים אינטנסיביים במדרסות.

00afd5d596502e9e233d0aaa2bac8cdc.jpg?l=6d33c4953a22f9e372b41fb5472be2189.jpg?l=6068b883e183d7295a80c0c3868616288.jpg?l=6

ד, הרי ה – Semien – מסלול הליכה של 3 -4 ימים בגבהים של 3300 – 4000 מטר. נוף נפלא, צמחיה ייחודית (במיוחד בעת פריחת ה”חצבים” המקומיים) וחיות מרתקות (קופי הג'לדה).

50a3df1b643de971365c6c3f8222babf.jpg?l=6376e108a4f19548c5dd7d82b5b2f19b3.jpg?l=628d3855d9ed509372a021fd4120fc0eb.jpg?l=6

ה. הכנסיות החצובות בסלע בהרי טיגראי, במיוחד באזור Howzen.

184e2d3a0322ae9469068b7eb08e5bd4.jpg?l=68542538c07ef437c4d5bb920bafddf65.jpg?l=684d08cf21042fccb3e3347484c70ddc2.jpg?l=6

ו. שקע דאנאקיל – חלק מהשבר הסורי-אפריקאי ובמיוחד אזור המלחות, הגופרית והמינרלים הצבעוניים בדאלול (לא בקרנו בהר הגעש Erta Ale בשל היותו מעשן ולא ניתן לראות את הלבה). מעניין לראות את חציבת המלח על ידי בני שבט העפאר, מלח טבעי גם שמובל בשיירות הגמלים הענקיות לאזור מקלה.a100f70d7efe04a8468dd5abf715b286.jpg?l=652748ceaae84ecf38064d77917aa785f.jpg?l=6bb96f7e4c26365677d0be2c3876b17d0.jpg?l=6

בקרנו בעוד יעדים יוצאי דופן כגון הנהר התת-קרקעי ב – Sof Omar, הרי באלה ויער Harenna הקסום, הכנסיות החצובות בלאליבלה, אסטלות הגרניט באקסום, אגמי השבר הסורי-אפריקאי ושוק הדגים ב – Awassa, אגם טאנה וכנסיותיו הייחודיות, אגם שהינו גם מקור הנילוס הכחול, ועוד מקומות למכביר, אך ה – 6 שלעיל הוו מבחינתנו את גולת הכותרת.

המלצות ייעודית – מלונות ומסעדות/בתי קפה

כמה המלצות על מלונות ומסעדות/בתי קפה ברחבי אתיופיה. הערה: לא מדובר בהוסטלים זולים אלא במלונות טובים עם שרותים צמודים ומים חמים במחירים סבירים לזוג.

שאשמאנה Shashemane

עיר מרכזית באזור אגמי השבר. Haile Hotel הינו מלון בסדר גמור, נוח מרווח ונקי. כ - 30 דולר ליום לזוג כולל ארוחת בוקר מעולה וקפה מצויין

אוואסה Awassa

עיירת נופש נעימה לחופי אגם אוואסה עם שוק דייגים היפה במדינה (מוקדם בבוקר). Heron Hotel הינו חדש ומודרני, חדרים נוחים ומרווחים, נוף יפה לאגם כ - 30 דולר ליום לזוג עם ארוחת בוקר. אם חשקה נפשכם במסעדה טובה מאד עם אוכל מקומי, אוכל איטלקי ודגים טריים - Dolce Vita46e297173ded0743438a682602df6b3d.jpg?l=6777ca0920fae923b97bf121656512ba0.jpg?l=6

דורזה Dorze

כפר קטן וייחודי בהרים שמעל ארבע-מינץ' בגובה של כ - 2500 מטר. מבנים ייחודיים ואוטנטיים, אוכל מקומי מעניין ( מעצי ה - false banana), אריגה צבעונית ויין הדבש - Tej - הטוב ביותר ששתינו באתיופיה. יש להם לודג' מקומי מקסים שנקרא Dorze Lodge עם נוף משגע של אגם Abaya ואזור ארבע-מינץ'. הלודג' זול - כ - 25 דולר לזוג עם ארוחת בוקר. מרפסת וערסלים לההנות מהנוף. מקום מרגיע ומומלץ. ניתן להגיע אליו בטוקטוק מארבע מינץ'.90932a4e25a1912ab80eb1ec2ef174f9.jpg?l=6

טורמי Turmi

קיזו לודג' Kizo Lodge - הוא מלון יחסית פשוט אך נקי ומסודר ועם אינטרנט עובד וחשמל ומים חמים 24 שעות ביממה. הבקתות שלהם, ולא החדרים, מרווחות ומוארות וארוחת בוקר סבירה ביותר, בעיקר בהתחשב בכך שמדובר בעיירה מבודדת ובאזור השבטי של דרום המדינה. מחיר 50 - 55 דולר ליום. ישנם חדרים זולים יותר אך הם טיפה מדכאים. לדעתי מלון זה עדיף על Buska Lodge, שהוא יקר משמעותית, מרוחק מהמרכז ועם חשמל רק בשעות הערב (שכן אינו מחובר לקו המתח הארצי). עם זאת, Buska Lodge הוא מקום טוב לארוחת ערב.

קונסו Konso

כשעתיים נסיעה דרומית לארבע-מינץ' בדרך לשבטים בדרום, עשו לעצמכם טובה, גם אם אתם לא לנים, תעצרו ב - Kanta Lodge . חדרים יפהפיים, נעימים ואוטנטיים, נוף נפלא על השבר הסורי-אפריקאי מהמרפסת ומסעדה מצויינת.

הראר Harar

מצאנו את מלון Winta כמלון הטוב בעיר, וזאת לאחר חיפושים רבים. (אגב, בימים אלה נבנה בעיר מלון חמישה כוכבים...). Winta נמצא טיפה רחוק מהעיר העתיקה (20 בירר בטוקטוק), אבל החדרים מרווחים ונוחים (במיוחד חדר 303), שרותים צמודים ונקיים, מים חמים, אינטרנט, ארוחת בוקר מפנקת (מלוואח מקומי!!) ויחס יוצא מהכלל של דניאל מנהל ובעל המקום. כל זה ב - 750 ביר ללילה (כ - 28 דולר) לזוג. המסעדה הטובה ביותר בעיר נמצאת במלון Ras, אוכל טרי ומגוון ושרות סביר מאד. יש כמובן גם סיורי אוכל בעיר העתיקה סביב המאכלים המקומיים אותו לא כדאי להפסיד (פלאפל, פול, חאלווה, סמבוסק ועוד). מסעדת Fresh Touch היתה מאכזבת.

באהר דאר Bahir Dar

אהבנו מאד את מלון דלאנו Delano Hotel, שאמנם נמצא כמה מאות מטרים מהאגם (אך על יד השוק הענק והמקסים של העיר). מדובר במלון חדש ומודרני, נקי מאד, ארוחת בוקר מצויינת, אינטרנט טוב והסעות חינם משדה התעופה וזאת במחיר של כ - 30 דולר ללילה לזוג. השרות במלון מעולה. מקום כיפי בעיר לקפה וארוחות הינו Wude Coffee - זול, נעים, שרות מצויין ומלא תמיד במקומיים וזרים.

גונדר

מסעדת ארבע האחיות Four Sisters מוכרת לכולם, מסעדה טובה עם מגוון רחב של מאכלים כולל הרבה צמחוניים, אך מדובר במסעדה לתיירים. ממליצים גם על Tele Cafe, ממש במרכז הפיאסה. יש להם קפה מעולה וכן סמבוסק מקומי ופול בנוסף לפיצות (שלא טעמנו). מקום כיפי להתבונן בעיר שוקקת החיים.

אקסום

בקרו ב - Kuda Juice and Pizzeria - מסעדה/בית קפה/מיצים מהטובים במדינה במחירים זולים. מקום מודרני ונעים עם הרבה אוכלוסיה מקומית צעירה פתוח משעות הבוקר ועד הערב המאוחרות. מומלץ מאד.

לליבלה

מלון טיפה יקר יותר אך פשוט מעולה - Harbe Hotel. חדש, מודרני, מצוחצח, מקלחת מצויינת, נוף נפלא מכל הכיוונים (כולל מרפסת) - מקום שכיף לחזור אליו לאחר יום טיול בעיירה המאובקת. תעמדו על קבלת חדר בסוף המסדרון. 55 דולר ליום לזוג עם ארוחת בוקר טובה. השרות במלון מצויין אבל בחדר האוכל קצת עייף.
מסעדה - שום דבר לא יכול להתחרות באוכל ובנוף של Ben Abeba

מקלה

אהבנו את Mekelle Hotel, שנמצא אמנם טיפה רחוק מהמרכז (מקסימום 20 ביר בטוקטוק) אבל הוא מודרני, מרווח, נקי ומסודר, מקלחות מצויינות, אינטרנט סביר מאד וארוחת בוקר מצויינת. כל זאת במחיר 35 דולר לזוג. תבקשו את החדרים המסתיימים באות C - הם הגדולים והנעימים ביותר. תנהלו כל משא ומתן רק עם המנהלת Sanait - היא היחידה שקובעת.
אלאז קפה Elaz Coffee הוא בית קפה מודרני ומצויין שנפתח לפני מספר חודשים. יש שם הרבה סוגי קפה, תה, שוקו חם והוא תמיד מלא במקומיים. אחלה מקום.
שימו לב שמקלה מפורסמת בדבש הלבן הייחודי שלה. אל תקנו בחנויות במרכז העיר - נאמר לנו שמערבבים את הדבש הלבן בסוכר או תמצית בננות. מספר מקומיים המליצו לנו על חנות בשוק שנקראת דבש חאילום Khayelom Ma'ar. ראינו שמביאים להם כדים עם דבש טבעי. קילו של הדבש הלבן עולה 400 ביר.

המלצות ייעודיות – כולל גם מדריכים ברחבי המדינה

1. ראשית, תעשו לעצמכם טובה ותורידו עוד בארץ את האפליקציה של Ethiopian Airlines לטלפון שלכם. היא נוחה מאד לשימוש והמחירים בה זולים יותר (במעט) מאשר באתר וזולים משמעותית לעומת המחירים במשרדי החברה גם לטיסות בינלאומיות וגם לטיסות הפנימיות באתיופיה. ניתן להזמין בקלות וביעילות רבה גם טיסות בינלאומיות (מהארץ) וכמובן את הטיסות הפנימיות, וכך לדלג על בזבוז הזמן של מגע אנושי במשרדי החברה שלא לדבר על מחירים גבוהים יותר שהם דורשים. שלמו בכרטיס אשראי, תקבלו מחיר טוב ותחסכו זמן יקר. דרך האפליקציה ניתן גם לעשות צ'ק אין, להזמין מקומות ישיבה, ארוחות ייעודיות לטיסה וכו'.
https://www.ethiopianairlines.com/AA/EN/ethiopian-app
2. מי שמעוניין לטייל ב - Merkato - השוק הענק והמרתק של אדיס, כדאי שיקח מדריך מקומי. מאד ממליצים על בחור העונה לשם Tesfaye - דובר אנגלית טובה, עדין נעים ונחמד. סיור של כשלוש שעות עלה לנו 100 בירר והוא בסבלנות ובאדיבות לקח אותנו לשווקי התבלינים, מחזור הברזל, עורות ועוד ועוד. מספר הטלפון שלו 091-5561120. במידת הצורך יגיע לקחת אתכם מההוסטל או כל מקום שתרצו.
3. ב - Harar נעזרנו בשני מדריכים מעולים - סלומון, שהוא חצי יהודי (אביו ישראלי - פגשנו אותו) מספר הטלפון שלו 093-6052727 . לוקח סכומים נמוכים יחסית אבל גם ידיעותיו מוגבלות יותר (כ - 500 ביר ליום הדרכה עם הפסקת צהרים ארוכה באמצע)/ השני הוא Hailu Gashaw .- מדריך ברמה גבוהה משמעותית אך מחיריו יקרים יותר. טלפון: 091-3072931. אל תוותרו על שוק הגמלים ב - Babille (ימים שני וחמישי) וביקור ייעודי (עם מדריך!!) בשוק הצ'אט ( הידוע בארץ בשם הגאת התימני) המדהים הפועל 24 שעות ביממה בעיירה Awaday - כ - 7 ק"מ מערבית להראר על הכביש הראשי. זהו מרכז הצ'אט העולמי!! שוק סמים לכל דבר ועניין.
4. דיר דאווה - Dire Dawa - עיר מרשימה בפני עצמה עם סיפור מעניין על הרכבת שנבנתה על ידי הצרפתים וקרונות וקטרים מתחילת המאה העשרים שעדיין שוכבים במקום. נוטים - לדעתי בטעות - לדלג עליה ולמהר להראר. שווה לילה. מדריך מצויין לעיר הינו Yige - בחור נחמד ואינטליגנטי. טלפון: 091-5732313. סגרנו עימו על 600 בירר ליום הדרכה.
5. לליבלה - נהגי הריקשות בעיירה הם מעצבנים במיוחד, ואם אתם רוצים להגיע למקומות שונים אין דרך אחרת. עשינו שימוש בנהג מקומי חמוד ונעים, שהגיע בכל שעה של הבוקר והערב לאן שרצינו, לקח, הביא, סחב - הכל. שמו MUZ - שזה בננה באמהרית ומספר הטלפון שלו: 092-2626357. מחיריו נוחים אבל כמובן להתווכח גם איתו.
6. המלצתי לרכוש סים מקומי prepaid אתיופי. עלות הסים עצמה 30 ביר וניתן לקנותו בכל אחד ממשרדי החברה Ethio Telecom. ישנן תוכניות משולבות של דאטא ושיחות. 2GB ו - 166 דקות שיחה ועשרות סמס לתקופה של חודש יעלו לכם בסביבות 250 ביר. רק לרכישת הסים יש להגיע למשרד באופן חד פעמי ולהביא דרכון. חסך המון בלגן ואפשר לנו kתקשר עם כולם כל הזמן. ראו - http://www.ethiotelecom.et/prepaid-mobile
ותסתכלו על הפרק של Monthly Mobile Voice plus Data Tarif
f

צפיה במפה צפה במפת הפוסט

אהבת? הנה ההזדמנות שלך לפרגן

רוצה לעקוב אחר הבלוג של Ravi59?

הפוסט הבא ›
חודשיים במערב אפריקה - בנין, טוגו, גאנה וחוף השנהב
חודשיים במערב אפריקה - בנין, טוגו, גאנה וחוף השנהב
מתוך הבלוג של Ravi59
06-03-2019
קרא מאוחר יותר
לכל הפוסטים של Ravi59 »

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לאתיופיה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×