מקדשים בצ'אנג מאי: 8 מקומות שכדאי לראות

בצ'אנג מאי יש למעלה מ-300 מקדשים שונים, מה שהופך אותה לעיר המקודשת ביותר בעולם ומזכה אותה בהמוני מבקרים מדי שנה, הבאים לחזות ביופי המרהיב הזה. הכתב שלנו בצאנג' מאי מכיר אותם מקרוב - קבלו את הרשימה המלאה.
הזקן מצ'אנג מאי
|
מפה
תמונה ראשית עבור: מקדשים בצ'אנג מאי: 8 מקומות שכדאי לראות
© איתמר ברק

מידע כללי על צ'אנג מאי

צ'אנג מאי, בתרגום התאי "העיר החדשה", נוסדה בשנת 1296 על ידי המלך מנגראיי (הגדול), מי שנחשב אלכסנדר מוקדון של העם התאילנדי, שקבע אותה כעיר הבירה של ממלכת לאנה. זוהי העיר הגדולה בצפון המדינה, הממוקמת על נהר הפינג, שהוא חלק מרכזי מנהר צ'או פראיה. נהר זה גרם לצ'אנג מאי להפוך לנתיב מרכזי בהעברת סחורות בעבר ולכן חשיבותה ההסטורית. בעיר עצמה מתגוררים כ-160,000 תושבים ומעל מליון במחוז. העיר מחולקת לארבעה חלקים והם: מנגראיי, פינג, סריוויג'יה וקווילה. הריבוע של העיר מוקף חומה ותעלת מים.ב עבר החומה והמים היו ההגנה העיקרית של צ'אנג מאי מפני הבורמזים, מה שלא עזר הרבה. גם התושבים ממחוז איוטיאה רצו לכבוש אותה ואף הצליחו. תושביה המקוריים ברחו והעיר התרוקנה. רק בסוף 1774 הפכה העיר חלק מממלכת סיאם. נהוג לחלק את השפה התאית, על כך דנו רבות בעבר, לשלושה ניבים: ניב ההרים, פאסה תאי ופאסה צ'אנג מאי (פאסה לאנה בשמה המדוייק). הסמל של צ'אנג מאי מוצג בגאווה כש"שדי" מוצב במרכזו, העננים, הנחש (נהר הפינג) וגבעולי האורז (מרכיב החקלאות המרכזי בצפון וסמל לפוריות האדמה).

בצ'אנג מאי ישנם יותר מ-300 מקדשים, מה שהופך אותה לעיר המקודשת ביותר. יש בה מקדשים מסוגים שונים ותרבויות שונות. כידוע, בצ'אנג מאי שלטו מספר עמים ובראשם הבורמזים. אי לכך ובהתאם לזאת, נבנו על ידי העמים השולטים מקדשים רבים בעלי אופי שונה וצורת בנייה שונה. כל עם ששלט רצה להראות כמה התרבות שלו טובה יותר ולכן אין כמעט סמטה בעיר ללא מקדש או שניים.

צילום: איתמר ברק

המקדשים בצ'אנג מאי

בצ'אנג מאי המקדשים הם האטרקציה העיקרית לחובבי ההסטוריה והיופי, בניגוד לבנגקוק, שם המקדשים חדשים יותר וממוסחרים יותר. קיימים מקדשים רבים בעיר ומחוצה לה, אך נתרכז בחלק מהם שמהווים אבן שואבת, הן לתושבים המקומיים והן לזרים.

ראשית נפתח בתופעה שכולכם תתקלו בה בשעות הבוקר. זוגות זוגות של נזירים פוסעים עם גלימתם החומה, המונחת על זרוע אחת וחושפת את השניה. בידם קעריות קטנות לאיסוף תרומה מהתושבים המקומיים. תוכלו לצפות בהם מגיעים לחנויות מהן תצא אשה, תכרע ברך לפניהם והם יביטו מעל ראשה ויברכו אותה כדקה לערך. בסיום הברכה תניח האשה תרומה צנועה של 10 באט. הסיבה היא כי הקערית חשופה לרוח ושטר כסף יכול להתעופף.

הראשון מבין המקדשים כמובן הינו וואט פרה טאט דוי סוטפ (Wat Phra That Doi Suthep), המקדש המפורסם ביותר בצפון. למקדש מגיעים בדרך כלל עם רכב ועוצרים למרגלותיו. יש לטפס 300 מדרגות או במעלית לרחבה עצמה. המקדש מדהים ביופיו ובמקום מתקיימות סדנאות מדיטציה לזרים. בחלק הדרומי ישנה נקודת תצפית מדהימה על העיר ובחורף אפשר גם לראות את המפלים שבבסיס ההר. במקום ישנם מדריכים, בהם ניתן להיעזר בעלות סמלית. במקדש ישנם פעמונים, שכל אחד מהם משמיע צילצול שונה והוא סמל לסגולה אחרת.וואט צ'די לואנג (Wat Chedi Luang) - הוקם לפני כ-600 שנים ונחשב למקדש המרשים ביותר בצפון. בנייתו של מקדש זה היתה הארוכה ביותר מכל מקדשי הצפון. בגלל מיקומו נפגע מקדש זה פעמים רבות על ידי מזג האויר וזכורה רעידת האדמה שפגעה בתאילנד במאה ה-16, שהרסה חלק ניכר ממנו. לקח שנים רבות לשקם את המקדש. המקדש בסגנון ממלכת לאנה הקלאסית (פיתוחי זהב ופיסול ב-180 מעלות). התרבות התאית, שהתפתחה מממלכת קמר (קמבודיה), מוצגת כאן בפיתוחים וביצירה הסביבתית המרשימה. סגנון המקדש "קרץ" לממלכת קמר על מנת שאלה לא יפגעו בהקמתו, אך נשמר עקרון העבודה של ממלכת לאנה. מתקיימים במקדש טקסים רבים, שפונים גם לתיירים. ניתן להגיע למקדש בסונגטהו (רכב אדום או צהוב).

מקדש צ'די לואנג. צילום: גיא יחיאלי

וואט צ'יאנג מן (Wat Chiang Man) המקדש העתיק ביותר. נבנה במאה ה-13 לרגל כבישתה של צ'אנג מאי על ידי המלך מנגראיי (הגדול). המקדש יושב ליד שער צ'אנגפוק. פיתוחי הזהב המרשימים שלו וכן הפסלים מדהימים ביופיים. במקדש זה מוצגים שני פסלי בודהה (פרה סטאנג ו-פרה סילה,פרה כמו אף באנגלית) חשובים. האחד מהם עשוי מקריסטל והשני משיש. על פיקוח הבנייה עמד המלך מנגראיי בזמן שהותו בעיר ותחת הוראותיו המדוקדקות נבנה המקדש. ניתן להגיע למקדש רגלית ממרכז העיר, שוק הלילה ומבית חב"ד.

וואט צ'יאנג יואן (Wat Chiang Yuen) – נמצא מעט מחוץ לעיר. מקדש עתיק מאוד שמושרשת בו התרבות הלאוסית. מקדש זה משמש את תושבי בורמה העתיקה והטקסים בו שונים מהטקסים התאילנדים. סוג האנשים שבו הוא שונה והכיתובים הם בשפת לאוס. ניתן להגיע למקדש זה על ידי סונגטהו, מונית או טוק טוק.

וואט גייט (Wat Gate) - נמצא על גדת נהר הפינג ומעבר ליופיו המרשים במקום קיים מוזיאון ,המציג את החיים בצ'אנג מאי. מקדש זה ידוע כ"מקדש הכלבים" היות והנזירים אוספים מהרחוב כלבים משוטטים ודואגים להם. זהו למעשה גם "צער בעלי החיים" של צ'אנג מאי. תושבים מביאים אליו כלבים עזובים וכל נזיר מקבל אחריות על כלב, בו יטפל עד עזיבתו את המקדש. ניתן להגיע למקדש באמצעות סונגטהו/טוק טוק או רגלית משוק הלילה/מרכז העיר/בית חב"ד.

וואט פרה סינג (Wat Phra Singh) – זמן הקמתו מתוארך למאות ה-13 עד ה-14. הוא ממוקם בתוך העיר. מקדש זה נחשב לאחד מהמקדשים החשובים בעיר, היות שהדמות של הבודהה היא של פרה סינג, שהגיע מצ'אנג ראי ושהה בעיר תקופה ארוכה. סגנון הבניה הוא צפון תאילנדי קלאסי, פיתוחים משמחים ושמירה על הקו המשוחרר התאי. מקדש זה בעל עוצמה רבה ומשמש אבן שואבת לתיירים מכל העולם, המעדיפים את סגנון הבודהה התאילנדי (בניגוד להודו/סין). במקום מסיירים מהבוקר עד הלילה תלמידי בית ספר מכל רחבי אסיה. למקדש זה נוהרים תיירים רבים מאירופה ומקיימים שם סדנאות מדיטציה, מטאפיזיקה ומתמטיקה. ניתן להגיע אליו רגלית ממרכז העיר, שוק הלילה ובית חב"ד.וואט האמונג (Wat Umong) - הוקם במאה ה-14 ויחודו הוא דמות הבודהה, הנוזף בנזירים שלא לחשוב על עצמם אלא על הזולת. במקום ישנה מערה יפהפיה עם כיתובים עתיקים. הנזירים במהלך השנים היו כותבים פסקאות באופן עצמאי על דרך חייהם. במוזיאון הלאומי נאספו הפסקאות וכיום מוצגות כסיפור חייהם של הנזירים. ישנם גם כיתובים באנגלית וגרמנית חסרי תיארוך היות וההשפעה המערבית בזמן מסויים (המסיונריות) הועלמה על ידי השלטונות על מנת לא לספק לעם חומר שיסיט אותם מדרכו של בודהה. המקדש ממוקם ליד אוניברסיטת צ'אנג מאי וניתן להגיע אליו על ידי סונגטהו/מונית וטוק טוק.

וואט ג'ד יוד (Wat Jed Yod) - נמצא על כביש הטבעת של צ'אנג מאי. הוא נחשב כמקדש החשוב ביותר בתאילנד. מקדש זה נבנה במאה ה-15 כדי לארח את המועצה השמינית העולמית הבודהיסטית. במקום הושקעו כל תקציבי העיר באותה תקופה ונבנו שם חדרים ואולמות כינוס. דגש מיוחד הושם בבניה על הסגנון הלאנאי על מנת שחשובי הקהילה הבודהיסטית יתנו גושפנקא רשמית לממלכה. ידוע כי לאחר מכן נוצר הקשר בין צ'אנג מאי לממלכת סיאם ומהווה אבן דרך המרכזית בחיי תושבי הצפון, שהפכו למרכיב חשוב בממלכה החדשה. המקדש ממוקם ליד המוזיאון הלאומי התאילנדי, שם תוכלו לחוות את המורשת מערש הקמת הממלכה. ניתן להגיע למקדש/מוזיאון באמצעות סונגטהו או טוק טוק.

לתחילת הכתבה

לשאלות ומידע נוסף ניתן לפנות למייל: chiangmai.com@gmail.com

יוצאים לטיול תרמילאים בצ'אנג מאי? כל המידע החשוב לטיול שלכם באתר "עפתי" >>

יעדי הכתבה

סגור
×