תחבורה בקזבלנקה

קזבלנקה נהנית מתחבורה נוחה מאד, אולי יותר מכל עיר במרוקו. שדה התעופה המרכזי במדינה קרוב אליה, שני קוי הרכבת עוברים בה, ויש בה המון אוטובוסים, מוניות וסוכנויות השכרת רכב. רק החניה היא בעיה... על כל אלה בכתבה שלפניכם.
גיל חן - צוות למטייל ברשת
|
תמונה ראשית עבור: תחבורה בקזבלנקה

הגעה אל העיר בטיסה

נמל התעופה הבינלאומי מוחמד החמישי, שנחשב לשדה התעופה הראשי במרוקו, נמצא שלושים ק"מ דרומית מזרחית לקזבלנקה, והוא הופך אותה לנגישה מאד – גם לבאים מאירופה, וגם למטיילים בטיסות בתוך מרוקו. בין החברות שטסות לשדה תמצאו את אייר פראנס, לופטהאנזה, אל איטליה, סוויס, KLM ואחרות. החברה הלאומית המרוקנית, רויאל אייר מרוק (Royal Air Maroc) היא החברה המרכזית לטיסות פנים במרוקו, ונוספת לה החברה Regional Air Lines. בשדה תמצאו משרדי החלפת כספים, בית מרקחת, מסעדות, וחנויות.

ההגעה אל ומהשדה נוחה למדי, בעיקר הודות לרכבת שמחברת בינו לבין מרכז העיר. הרכבות יוצאות מהשדה מדי שעה בין השעות 06:00-00:00, ומגיעה לתחנת Casa Voyageurs בקזבלנקה תוך 32 דקות. המחיר הוא כ- 35 דירהם לאדם במחלקה שניה. לפרטים נוספים בנושא זה: www.oncf.ma. שדה התעופה מחובר לעיר גם באוטובוס של חברת CTM שנוסע אף הוא מדי שעה, ולוקח כ-40 דקות להגיע לתחנה המרכזית בלב העיר (כ-45 דירהם). מוניות מהשדה לעיר צפויות לעלות 200-300 דירהם, בהתאם לשעת הנסיעה.

לתחילת הכתבה

תחבורה בתוך העיר

אוטובוסים
מגוון גדול של אוטובוסים פועלים בעיר, ורובם נוחים להתניידות וזולים (כ-3 דירהם לנסיעה). התחנות בעיר משולטות, ובדרך כלל ניתן להבין בעזרתן לאן נוסע הקו. הבעיה היחידה היא ההתמצאות, שכן מגוון חברות האוטובוסים בעיר עלול ליצור בלבול מסויים. כדי לנסוע באוטובסים אנחנו ממליצים בחום לוודא עם הנהג את מסלול הנסיעה, וכמובן עם הנוסעים האחרים. בדרך כלל תמצאו שרק קו אחד או שניים יהיו רלוונטים לכם בעת השהיה בעיר, ולא תתבלבלו.

מונית
זו הדרך הכי קלה להתניידות בתוך העיר. ברחבי קזבלנקה תוכלו לראות שני סוגים עיקריים של מוניות: קטנות, שנקראות פטי טקסי (spetits taxi), וצבען אדום, והגדולות (grands taxis) שצבען לבן. מלבד גודלן, המוניות גם מגיעות למרחקים שונים, כאשר הקטנות מתרכזות רק בתוך העיר, ואילו הגדולות יכולות גם לצאת ממנה. המוניות זולות יחסית (מחיר ממוצע של כ-10 דירהם לנסיעה בתוך העיר), אבל חשוב לשים לב שהנהג מפעיל את המונה (המחיר יתחיל בכ-1.5 דירהם), או לסכם על מחיר הנסיעה עם הנהג לפני תחילתה, כדי להמנע מאי נעימויות. 

רכב
ישנן סוכנויות רכב רבות בקזבלנקה - הן בשדה התעופה, והן בעיר, בעיקר בשדרת מוחמד החמישי, ובשדרת Ave des Forces Armees Royales, שנקראת בקיצור Ave des FAR. השכרת רכב פשוטה יחסית, ונעשית בתנאים המקובלים. עם זאת, כדאי לשים לב לשני דברים:

  1. נהיגה בלילה יכולה להיות לא פשוטה כלל, כיוון שהחוק המקומי מאשר נהיגה ללא אורות אם נוסעים מתחת ל-20 קמ"ש. קחו זאת בחשבון, וזכרו שאם אינכם רואים מכונית, זה לא אומר שהיא לא שם. בנוסף, מחוץ לעיר שכיח למצוא בעלי חיים בטבע - אל תסעו מהר! 
  2. חניה היא בעיה גדולה בקזבלנקה, ובאופן כללי מומלץ להשאיר את הרכב במלון, ולהסתובב בעיר ברגל או במונית. אם בכל זאת תצאו לעיר עם רכב, צפו לכך שכשתחנו יגשו אליכם פקחי חניה, ויבקשו תשלום של כמה דירהם תמורת שמירת הרכב. אלטרנטיבה לכך היא חניונים פרטיים, אבל המחירים יהיו זהים בדרך כלל.

לתחילת הכתבה

ליעדים אחרים במרוקו

ברכבת
רכבת היא דרך פופלארית לנסיעה במרוקו, והיא אפשרות טובה לנסיעה מקזבלנקה ואליה. בעיר יש שתי תחנות: תחנת Casa Voyageurs נמצאת כ-4 ק"מ ממזרח למרכז העיר, ואליה מתנקזות כל הרכבות למרחקים אחרים, בנוסף לרכבת לשדה התעופה. כדי להגיע ממנה אל מרכז העיר, תוכלו להעזר באוטובוס מספר 2, 30, או במונית. תחנת Casa Port נמצאת בנמל בעירוני, והיא מרכזת את הרכבות המגיעות והיוצאות למרחקים הקצרים.

ברכבות במרוקו יש שתי מחלקות, אבל ההבדל בינהן משמעותי כמעט רק בתחום הזמנת המושבים: הזמנה כזו ניתן לעשות רק במחלקה ראשונה. באופן כללי ניתן לומר שאם אתם יוצאים מתחנת המוצא של הרכבת, לא צפויה לכם בעיית ישיבה, ולכן ניתן לקחת את המחלקה השניה. אם אתם עולים על הרכבת בתחנה באמצע הדרך, כדאי אולי לשקול את המחלקה הראשונה, או לקחת בחשבון שתצטרכו לעמוד בנסיעה. לגבי כרטיסים, שימו לב שזול יותר לקנות אותם בתחנות (ולא על הרכבת), וכן שניתן להשתמש באותו כרטיס במשך חמישה ימים, כלומר לרדת באמצע הנסיעה, לבקש כרטיס עצירה (Bulletine d`arrêt), ולהמשיך לאחר מספר ימים. רק זכרו לשמור את כרטיס הרכבת, כיוון שהוא נבדק בתחנה הסופית. 

  • אתר חברת הרכבות המרוקנית: www.oncf.ma

באוטובוס
בקזבלנקה יש שתי תחנות אוטובוס מרכזיות שכדאי להכיר: הראשונה, של חברת CTM הלאומית, נמצאת ב- Rue Léon L`Africain מספר 23 (מאחורי מלון Safir). השניה, שאליה מתנקזים רוב האוטובסים האחרים היא תחנת Ouled Ziane, שנמצאת ארבעה קילומטר מחוץ לעיר, ויכולה להתאים למי שמחפשים תחבורה ליעדים שלא מכוסים על-ידי CTM. בשתי התחנות יש אפשרות לשמירת חפצים (בתשלום), ובשתיהן ניתן לקנות כרטיסים. 

  • אתר חברת האוטובסים CTM הלאומית: www.ctm.ma

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

סגור
×