תרבות בטאיוואן - השפעה סינית עם נגיעות מקומיות

טאיוואן היא קרקע פורה לחיי תרבות ענפים ומגוונים. יש בה אינספור מקדשים ובתי תפילה מעניינים ויפים, מוזיאונים מרשימים, היסטוריה מרשימה ומגוון מופעים מסורתיים, יוצאי דופן לעין המערבית. התרבות בטאיוואן היא ייחודית ושונה וכל אחד יוכל למצוא בה תחום עניין שקוסם לו. אז מהם מקומות ה"חובה" לחובבי התרבות באשר הם?

אביטל ישראל - מערכת אתר למטייל
תמונה ראשית עבור: תרבות בטאיוואן - השפעה סינית עם נגיעות מקומיות - תמונת קאבר
התמונה באדיבות: Taiwan Tourism Bureau

בכתבה זו:

מקדשים

מקדש פו גואנג שן (Fo Guang Shan)

סינית: 佛光山

זהו המקדש הבודהיסטי הגדול בטאיוואן, ואחד מ"ארבעת המלכים השמימיים" – המקדשים הבודהיסטים החשובים במדינה. המקדש, שנמצא בצפון מזרח דאשו (Dashu), שבמחוז Kaohsiung, נוסד על ידי המאסטר הסינג יון (Hsing Yun) ותלמידיו. המתחם היפהפה, הכולל מספר מבנים, כשברקע הרים מוריקים והמים הזורמים של נהר Gaoping. אלפי תיירים נוהרים ל- Fo Guang Shanמדי שנה, ביניהם אנשים המבקשים ללמוד ולתרגל את ה- Pure Land Buddhismהאופייני במקום, אך גם מבקרים שמתעניינים בארכיטקטורה המרשימה של ארבעת המקדשים במתחם ובעיקר בפסלים הפזורים בתוכו.

יש מעל 1,000 פסלים של בודהה בגדלים שונים ברחבי המתחם, ביניהם פסל מוזהב ענק של בודהה אמיטבה בגובה של 120 מטרים. בנוסף, 480 פסלי בודהה עומדים מקיפים את הכיכר המרכזית של המתחם ויש עוד כעשרת אלפים פסלים של האלה Guanyin ואלפי פסלי בודהה נוספים, הניצבים בגומחות בקירות של ארבעת המקדשים. בנוסף, יש היכל זיכרון לבודהה ובו מוצבת אחת משיניו.

מקדש דהרמה דראם (Dharma Drum)

סינית: 法鼓山

גם מקדש הדהרמה דראם הוא אחד מ"ארבעת המלכים השמימיים" וככזה הוא אחד החשובים והמרשימים ביותר בטאיוואן. מדובר בעצם במרכז רוחני, תרבותי וחינוכי בינלאומי, שנוסד על ידי זן מאסטר שנג-ין. הדהרמה דראם הוא אחד האירגונים המשפיעים ביותר בבודהיזם הסיני והמטה המרכזי שלו נמצא במחוז Jinshan בניו טאייפה סיטי. המבקרים במקום יוכלו להתרשם מקומפלקס שלם של מנזרים ומוסדות חינוך, ביניהם שתי מכללות ואוניברסיטה. הקומפלקס נמצא על גבעה מוריקה ומוקף בנוף מקסים של האזור. אתר: www.dharmadrum.org

מקדש קונפוציוס (Taipei Confucius Temple)

סינית: 臺北孔子廟

"מקדש קונפוציוס" מתייחס למעשה למקדש, פארק, מוזיאון ובניינים אחרים המוקדשים לאחד הפילוסופים והמורים הרוחניים הגדולים בכל הזמנים, קונפוציוס, כמו גם מספר פילוסופים אחרים. קונפוציוס דגל בחיים פשוטים והעריך פשטות, והדבר ניכר בעיצוב המקום, שמשרה יופי מאופק ולא תמצאו בו עיטורים צעקניים ומפוארים כמו בהרבה מקדשים אחרים. המקדש איננו מקדש "טיפוסי", שכן לא מגיעים אליו על מנת להתפלל, אלא יותר כדי להרהר בהגותו, לחשוב ולהעמיק.

המקום, שנבנה בהשפעת מקדש קונפוציוס המקורי בשנגדונג שבסין, מכיל מספר מבנים, המוקפים בפארק ירוק ומטופח, המתמלא מדי יום באנשים העוסקים בטאי צ'י באווירה הרגועה והשלווה של הבוקר. בנוסף לטיול בפארק, אפשר כמובן גם להיכנס למבנים וללמוד על חייו של המורה הגדול ועל הפילוסופיה שלו. הכניסה למתחם חינם, אבל יש לשלם על מנת להכנס לאזור המקדש. ב-28 בספטמבר מתקיים במקום טקס לכבודו, המלווה במוזיקה ובריקודים מסורתיים.

מול הכניסה למתחם, מעבר לכביש, יש קשת אבן עתיקה, שמהווה כיום את הכניסה למדרחובDalong , המכיל שלל בתי קפה ומסעדות קטנות. אתר: www.ct.taipei.gov.tw

מקדש לונג שאן (Longshan Temple)

סינית: 龍山寺

זהו אחד המקדשים המעניינים ביותר בטאייפה, והוא אף אחד מאתרי החובה, אם זמנכם קצר בעיר הבירה הגדולה. זהו מבנה עתיק ומקושט מאוד, המשמש כיום כבית תפילה ליותר מ-160 אלים שונים ואם תבקרו בו, תוכלו לחוות מעט מהחיים הדתיים הנפוצים בטאייפה ומהאווירה המיוחדת האופפת את המתחם. מידע נוסף על המקדש ואתרים נוספים בטאייפה.

קצת השראה לטיולים שלך

מוזיאונים

מוזיאון ההיסטוריה הלאומי (National Museum of History)

סינית: 國立歷史博物館

מוזיאון ההיסטוריה הלאומי של טאיוואן נמצא בטאייפה, בסמוך לגנים הבוטניים של העיר. המוזיאון נבנה בהשפעה יפנית בשנת 1955, אך כעבור שנה המבנה שופץ ועבר מהפך: בניין בן חמש קומות בסגנון סיני מסורתי של ארמונות מינג וקינג (Ming ו-Qing) וכך הוא נראה עד ימינו. התערוכות מתפרשות על פני ארבע קומות וקומה נוספת משמשת לאחסון. עם זאת, נערכו שינויים ושיפורים לאורך השנים, על מנת להתאים לתנאים מודרניים, יעילים וחדשניים יותר ולארח תערוכות חדשות.

המוזיאון מציג מגוון רחב של ארטיפקטים מכל אורך ההיסטוריה הסינית: החל מהתקופה הניאוליתית, דרך השושלות הסיניות העתיקות ועד ימינו אנו. כשהמוזיאון נפתח במקור, הוא כלל מוצגים ממוזיאון Henan שהועבר לטאיוואן, כמו גם שרידים שהושבו לסינים עם תום מלחמת סין-יפן. בהמשך הממשלה הקצתה משאבים לרכישת מוצגים נוספים – חפצים היסטוריים, עתיקות ופרטי אומנות – ואחרים נתרמו על ידי אספנים פרטיים.

בצמוד למוזיאון נמצאים הגנים הבוטניים (בסינית: 台北植物園), המתפרשים על פני 15,000 מ"ר, הכוללים כ-1,500 זני צמחים. הפארק מורכב מ-17 אזורים מובחנים, שכל אחד מהם כולל סוגים שונים של צמחים ויש גם תשע בריכות מים שנועדו לגידול צמחים. בנוסף, יש בגנים גם שני בניינים היסטוריים, שאחד מהם הוא בניין אדמיניסטרציה משושלת קינג (1888) והשני משמש כבית גידול לעשבים. אתר אינטרנט: www.nmh.gov.tw

מוזיאון האומנות בטייפה (Taipei Fine Arts Museum)

סינית: 台北市立美術館

מוזיאון האומנות בטאייפה נפתח במטרה לקדם אומנות מודרנית – סינית ובינלאומית. לאורך השנים נאספו שלל יצירות וחפצי אומנות יצירתיים, יוצאי דופן ומרשימים של אומנים מרחבי העולם, והתערוכות מציגות מגוון עבודות מתקופות שונות. האוסף מאגד בתוכו ומציג אלמנטים שונים מהיסטוריית האומנות הטאייוואנית, בשילוב עם מאפיינים מודרניים. הרעיון המרכזי שעומד מאחורי פתיחת המוזיאון הוא להוות מעין תערוכה משלימה למוזיאון הארמון הלאומי ולהציג פיסות היסטוריה עתיקות לצד יצירות אומנות סינית.

בנוסף לאומנות המקומית, המוזיאון מארח (עוד מאז שנוסד) גם תערוכות בינלאומיות על מנת לספק את קהל שוחרי האומנות המקומיים והבינלאומיים כאחד. אתר אינטרנט: www.tfam.taipei.gov.tw

מוזיאון הארמון הלאומי (National Palace Museum)

סינית: 故宮博物館

זהו מוזיאון עצום, המכיל מאות אלפי פריטים תרבותיים וחפצי אומנות סיניים שנשתמרו לאורך ההיסטוריה הסינית הענפה. המוזיאון מתפרש על פני שלוש קומות, שבכל אחד מהם חללים המתמקדים בתחום אומנות או היסטוריה אחרת ובקומה הראשונה תערוכות שמתחלפות אחת לכמה חודשים. אתר אינטרנט: www.npm.gov.tw. מידע נוסף על המוזיאון ואתרים אחרים בטאייפה.

מופעים

מופע טאייפה איי (TaipeiEYE)

סינית: 臺北戲棚

ה"טאייפה איי" הוא ביקור חובה עבור כל המבקרים בעיר, המתעניינים בפנים השונים של אומנויות הבמה הסיניות. מדובר במופע של כשעה וחצי המאגד בתוכו מגוון אומנויות במה סיניות וטאייוואניות מסורתיות, ביניהן שירי פולקלור, מוזיקה וריקודים מסורתיים, מוזיקה אבוריג'ינת, סוגים שונים של אופרה מסורתית, תיאטרון בובות, אומנויות לחימה ודקלום סיפורים בליווי מוזיקה (Chu-Yi).

מדי שבוע, בימים שני, רביעי, שישי ושבת, מתקיימים מופעים מרהיבים אלה, שהם חגיגה של ממש לכל חמשת החושים. האמנים המופיעים מקיימים אינטראקציה משעשעת ומקסימה עם הקהל לפני המופע, אחריו ובהפסקה שבין המערכות – חלקם בתפקיד וחלקם לא – ואף ניתן להצטלם עמם. המופעים מלווים בתרגום לאנגלית, סינית, יפנית וקוריאנית, שמוקרן על מסכים משני צדי הבמה. אתר אינטרנט: www.taipeieye.com


מוזיאון תיאטרון בובות הכפפה (Lin Liu-Hsin Puppet Theatre Museum)

סינית: 林柳新紀念偶戲博物館

תיאטרון בובות הכפפה (שמתלבשות על היד) נפוץ מאוד בטאיוואן. אם תרצו לחוות טעימה מהצגה ייחודית שכזו, תוכלו לבקר במוזיאון תיאטרון בובות הכפפה בטאייפה, שכולל שני בניינים היסטוריים: המוזיאון עצמו ותיאטרון Nadou. תוכלו לטייל בשלוש קומות המוזיאון ולהתרשם מהתערוכה הענקית, הכוללת כ-10,000 פריטים הקשורים לתיאטרון בובות, כולל מריונטות, בובות כפפה ובובות צללים. בנוסף, תוכלו לצפות בהדגמות של בובנאים, להשתתף בסדנאות לגילוף בובות, ללמוד לתפעל את הבובות המסורתיות או ליהנות מתיאטרון בובות לילדים.

בתיאטרון שנמצא גם הוא במתחם המוזיאון, תוכלו לחזות בהצגות זעירות מימדים, הכוללות בובות, מוזיקה וריקודים. מטרת המקום היא לשמר ולקדם את תרבות בובות הכפפה האסייתיות המסורתיות ולארח מגוון קבוצות של בובנאים מקומיים ומרחבי העולם. אתר אינטרנט: www.taipeipuppet.com

אוכל ומסעדות

האוכל תופס חלק מרכזי בתרבות הטאייוואנית, וכתוצאה מכך יש מגוון רחב של סוגי מטבחים מכל העולם ומנות ייחודיות רבות מספור. מרבית הטאיוואנים אוכלים את רוב ארוחותיהם מחוץ לבית, כך שבכל מקום אשר תלכו תוכלו למצוא שלל אפשרויות אוכל – החל מדוכן רחוב (או בשוק לילה), המתמחה במנה מסויימת אחת עבור כמה פרוטות וכלה במסעדות יקרות ומושקעות. מידע נוסף על מאכלים טאיוואנים טיפוסיים ושווקי לילה אפשר למצוא בכתבה הבאה.

חיי לילה בטאיוואן

רוב חיי הלילה בטאיוואן מתרכזים בטאייפה, ולמרות שאפשר למצוא בה כמובן גם מקומות בילוי "שגרתיים", כמו מועדוני ריקודים ופאבים, הבילוי ה"אותנטי" ביותר בה הוא מועדוני הקריוקי. במועדוני KTV הרבים הפזורים בעיר תוכלו לשיר כאוות ליבכם בחדרים פרטיים יחד עם חבריכם וליהנות עד השעות הקטנות של הלילה. מידע נוסף על חיי הלילה בטאייפה כאן.

לתחילת הכתבה

הכתבה הוכנה בסיוע הנציגות הכלכלית-תרבותית של טאיוואן בישראל.

הדפסה|
קרא מאוחר יותר
| שמור לעצמי| שלח |סרוק לנייד

תגובות

רוצה להגיב לזה? יש להתחבר לאתר:

 

תגובות פייסבוק

הזמנת חופשה לטאיוואן

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0

בחרת להירשם לעידכונים על:

  כדי שנשלח לך את התכנים הנכונים בזמן המתאים לנסיעה שלך, כדאי לציין:
  או תאריך אחר בו נפסיק לשלוח עידכונים.

  אולי תרצה להירשם ליעדים נוספים בהם התעניינת לאחרונה:

  כדי להשלים את התהליך אנא:

  או התחבר\הירשם לאתר
  ×