תרמילאות בסקנדינביה

אני יכולה לסכם שאלו היו החודשיים היפים ביותר בחיי, לדעתי סקנדינביה זה המקום המושלם להתפעל מטבע פראי ומהמם, ערים עתיקות וכפרי דייגים שלווים.
רינת
|
מפה
תמונה ראשית עבור: תרמילאות בסקנדינביה
Dollarphotoclub ©

המסלול

אני טיילתי בארצות סקנדינביה במשך חודשיים. טיול תרמילאים. התחלתי בדנמרק-קופנהגן משם לטירות המהממות קרונבורג (טירת המלט) ופרדקסבורג (הטירה היפה ביותר בסקנדינביה) משם לרוסקילדה, בה נמצאת אחת הקתדרלות היפות באירופה ושם גם הייתי בפסטיבל רוסקילדה, פסטיבל הרוק הגדול ביותר בצפון אירופה. משם המשכתי דרומה לצוקי המונס קלינט ,צוקי הגיר המתנשאים לגובה של כ 6 מטר. אח"כ עליתי צפונה לעיר גוטבורג השוודית (רכבת מקופנהגן), שם נמצא פארק השעשועים הגדול והמדהים ביותר בסקנדינביה, ליסברג. מגוטבורג לקחתי רכבת לאוסלו, בירת נורווגיה היפיפייה שם נמצא פארק הפסלים היפה באירופה, ויגלנד פארק. מאוסלו לקחתי רכבת לעיירת הסקי גיילו, השוכנת בצד אגם גדול והרים מושלגים לאחר מכן , לקחתי אוטובוס לראות את המפל הגבוה ביותר בנורווגיה (ושם יש הרבה כאלו).

מפל הוורסינפוסן, הנשפך בשצף מגובה של 182מ. חוויה מדהימה ביותר. משם לקחתי רכבת לברגן, עיר הנמל הציורית, שאין לפספס בה את שוק הדגים האופייני וכמובן רובע ברגן העתיק שהוכרז כאתר שמור של אונסקו. מברגן התחלתי את מסעי בפיורדים המדהימים של נורווגיה. מברגן רכבת לווס, משם אוטובוס שעובר באחד הנופים המדהימים בנורווגיה, ליד מפלים והרים מושלגים, זוהי הדרך התלולה ביותר בנורווגיה ובאחד הפיתולים האוטובוס נמצא בשיפוע של 20 מעלות. חוויה מיוחדת במינה.

האוטובוס מגיע לגודוונגן ומשם לקחתי את השיט בפיורד הצר ביותר בעולם- הסוגנפיורד. חוויה עוצרת נשימה לנוכח הפיורדים המדהימים, ההרים המושלגים, המים בצבע טורקיז ומיליוני שחפים.. באמצע השיט המעבורת נעצרת ליד מפל שוצף וקפטן המעבורת ממלא דלי מלא מים ונותן לכולם לשתות. אחרי שהגעתי לעיירת הפיורד פלום לקחתי את הרכבת, שנקראת "המסע המטריף של אירופה" למירדל. זוהי רכבת שעוברת בנופים המדהימים ביתור שיש באירופה, מפלים ענקיים, הרים מושלגים, נהרות , פשוט הטבע במלוא עוצמתו. פשוט יותר מידי יופי לעכל ביום אחד.

ביום המחרת המשכתי במעבורת נוספת לאורלנדס פיורד, אחד הפיורדים היפים ביותר בנורווגיה לעיירת הפיורד המקסימה בלסטרנד השוכנת למרגלות פיורד מושלג ביותר. למחרת לקחתי מעבורת נוספת לעיירה פיורדלנד ששוכנת בקרבת שניים מהקרחונים הגדולים בנורווגיה. החוויה פשוט מהממת: קרחוני ענק ומתחתם אגמים תכולים אשר גושי קרח צפים מעליהם. אבל זה כלום לעומת הזרוע הגדולה של קרחון היוסטדייל, הקרחון הגדול ביותר באירופה, הבריקסדל. אני טיפסתי על הקרחון בסיור מודרך וזו הייתה אחת החוויות המהממות ביותר שעברתי בחיי.

משם המשכתי לכיוון הלסילט משם לקחתי את השייט המפורסם בגירנגר פיורד. גירנגר עצמה היא עיירת פיורד מקסימה ומשם אפשר להמשיך לעשרות מסלולי הליכה מדהימים בקרבת העיירה, כמו למשל למפל ענק אשר אפשר ללכת מאחוריו ולצפות מקרוב בעוצמתו או לטפס על אחד ההרים מסביב לצפות מלמעלה בפיורד המהמם. וכמובן חובה לעלות לתצפית הדלסניבה, אחת היפות ביותר שיש, בגובה 1850 מ` המון שלגים, אגמים תכולים והרים גבוהים. משם בדרך הנשרים ואז דרך הטרולים, שוב אחת הדרכים הפתלתלות ביותר הנורווגיה אבל הנוף..בשמים.

משם לעיירה המקסימה אנדלסנס שמציעה הרבה מסלולי טיפוס הרים. משם המשכתי לעיר מהממת אוליסונד שכולה נבנתה בסגנון האר-נובו לאחר שנשרפה כולה בשריפה. העיר יפה מאוד וכיף לטייל בה. לא לוותר על טיפוס על הר ליד על מנת לצפות בעיר היפיפייה מלמעלה. מאולסונד לקחתי רכבת לטרונדהיים, עיר נחמדה ביותר שגם בה ניתן לראות את בתי הנמל הצבעוניים שמוסיפים הרבה יופי לעיר. מטרונדהיים לקחתי רכבת לילה לבודה הצפונית ומשם מעבורת לאיי לופוטן. שם שהיתי כ 3 ימים. ביקרתי בעיירה השמורה ובכפר המקסים ריינה. ההרגשה היא כאילו הגעת לסוף העולם . הכל כל כך שקט ושליו שומעים רק את קולות השחפים.

משם המשכתי לסטמסונד וסוולוור שיש בהן הרבה מסלולי הליכה מדהימים. משם המשכתי באוטובוס לטרומסו, בה נמצאת האוניברסיטה הצפונית ביותר בעולם. העיר עצמה היא אטרקציה נהדרת בזכות הקתדרלה הארקטית שבה . אסור לפספס את העלייה להר הסטורסטיינן בגובה של 405 מ` (ניתן לעלות ברגל) ויש אפילו קצת שלג למעלה.. מטרומסו המקסימה עליתי צפונה לאלטה, שם האטרקציה המרכזית היא ציורי הסלע העתיקים שנשתמרו, והם נמצאים כ 5 ק"מ ממרכז העיר. מאלטה עליתי צפונה לעיירה הצפונית בעולם הונינגסווג, התאכסנתי בקמפינג בסקיפפיורד לצד פיורדים, מים כחולים ואינסוף אגמים, איילי הצפון ושחפים.

הגעתי לכף הצפוני, שכשמו כן הוא, המקום הצפוני ביותר באירופה. ההרגשה היא סוף העולם אבל המראה היפה והמרגש ביותר הוא שמש החצות המדהימה שפשוט מסרבת לשקוע. לאחר הכף הצפוני פניתי דרומה לבקר בכפרי לאפים, והייתי בקראשוק, בירת הלאפים שם נמצא הפרלמנט הלאפי וכן בקאוטוקינו. משם פניתי לכיוון שוודיה. התחלתי בקירונה העיר בעלת השטח הגדול בעולם ומפורסמת גם בזכות מכרות העופרת שבה. טיילתי בפארק הלאומי אביסקו, שם ניתן לראות אגמים כחולים רחבי יד לצד הרים מושלגים, קניון ענק ויערות ירוקים. מקירונה לקחתי רכבת דרומה (כ 16 שעות!!) לכיוון אגם דלארנה, איזור שמפורסם בזכות האומנות והפולקלור שבו. ביקרתי בעיירות קיץ כמו ראטביק, לקסנד, מורה, האי סולרון. משם פניתי דרומה לכיוון שטוקהולם, בירת שוודיה ואחת הבירות היפות בעולם והעיר היפה ביותר בסקנדינביה לטעמי. התרשמתי במיוחד מארמון המלוכה, גמלא סטן-העיר העתיקה, בית העירייה ארמון דרוטנינגהולם והמוזיאון הפתוח סקאנסן.

משטוקהולם הגעתי באונייה לטורקו הפינית, שם נהניתי מאוד במוזיאון פתוח המתאר את חיי התושבים במאות ה 17 ועד המאה ה-20. ליד טורקו נמצא גם הארכיפלג הגדול ביותר בעולם בו ניתן לטייל במיליוני האיים הקטנים המקסימים. מטורקו הגעתי ברכבת להלסינקי (הלסינגפורס בשוודית) בירת פינלנד היפה שאי אפשר שלא להתפעל מהארכיטקטורה המיוחדת שלה. פשוט עיר מקסימה לשוטט בה. אני יכולה לסכם שאלו היו החודשיים היפים ביותר בחיי, סקנדינביה היא אולי יעד לא הכי מועדף לישראלים בגלל המחירים הגבוהים אבל זה רק בגלל שהנוף כלול במחיר. לדעתי סקנדינביה זה המקום המושלם להתפעל מטבע פראי ומהמם, ערים עתיקות וכפרי דייגים שלווים. במיוחד נורווגיה, שלדעתי היא ללא ספק אחת המדינות היפות בעולם אם לא הכי...

לתחילת הכתבה

טיפים

תחבורה: מדינות סקנדינביה כפי שידוע הן יקרות מאוד ובמיוחד התחבורה. אבל יש גם יתרון אחד גדול והוא שהמחיר לסטודנטים/צעירים מתחת לגיל 26 הוא חצי מחיר בכל האוטובוסים והרכבות בסקנדינביה למעט בתחבורה עירונית. לכל מי שנוסע לסקנדינביה לתקופה ממושכת ולא מתכוון לשכור רכב, אז חובה בהחלט לרכוש את כרטיס הרכבות הסקנדינבי-סקנרייל פאס. וכדאי לרכוש אותו בארץ משום שיותר זול לרכוש אותו פה מאשר בסקנדינביה. יש כרטיסים ל 5 ימים או עשרה ימים אשר ניתן לנצל אותם תוך חודשיים וכרטיס ל 21 ימים רצופים. (כרטיס ל21 ימים עולה בערך 250 דולר בארץ). אני ממליצה לרכוש את הכרטיס ל 10 ימים. משום שלא כל יום נוסעים ברכבות, במיוחד באיזור הפיורדים בנורווגיה לשם לא מגיעות הרכבות כלל ואמצעי התחבורה היחיד הוא האוטובוס. (שמאוד נוח אגב, ומדייק תמיד). יש כרטיס סקנרייל לפנסיונרים, מבוגרים וצעירים. (הכרטיס אגב לא קביל באוטובוסים, למעט בצפון נורווגיה שם הוא מקנה הנחה של 50%).

אני התחלתי את הטיול בדנמרק,ומי שמתכנן טיול ארוך במיוחד לא הייתי ממליצה להשתמש בסקנרייל בדנמרק אלא ל"השאיר" אותו לנורווגיה-שם התחבורה היא היקרה ביותר (יותר מפי 2 מישראל). בדנמרק ניתן לקנות כרטיס תחבורה הקביל גם לאוטובוסים וגם לרכבות ליום שלם באיזור מסויים והוא עולה כ 100 קרונות דניות (כ 70 ¤) והוא משתלם בהחלט. בנורווגיה אני ניצלתי את כל הסקנרייל שלי משום שהתחבורה מאוד מאוד יקרה!! לכן הכרטיס כל כך משתלם. במיוחד בגלל המרחקים הארוכים. אגב: כל נסיעה ברכבת דורשת הזמנת מקום מראש ועולה כ 30-40 קרונות. אני ממליצה לנצל היטב גם את רכבות הלילה אני לקחתי שתיים: מטרונדהיים ועד בודה שבנורווגיה ( כ 11 שעות) ומקירונה לשטוקהולם (כ 16 שעות) בשוודיה (זה חוסך את דמי הלינה).

בצפון הרחוק בנורווגיה, צפונית לבודה אין כלל רשת רכבות והתנודה היא רק באמצעות אוטובוסים היקרים למדי. ולכן מי שיעדו הוא הכף הצפוני כדאי שיידע שזה כרוך בהשקעה כספית גדולה (הכניסה לאתר בלבד עולה 185 קרונות). לי היה מזל גדול והצלחתי לתפוס טרמפ עם תושבי המקום וכך נכנסתי בחינם. אבל בכל זאת, במזג אוויר טוב (ולי היה מזל גדול..) חווית השמש חצות מהכף הצפוני היא מהממת ביופייה. בשוודיה התחבורה כבר יותר זולה מדנמרק ונורווגיה (שוודיה אגב, היא המדינה הזולה ביותר יחסית לנורווגיה ודנמרק) וכך גם בפינלנד.

לינה: אני ממליצה ביותר על אכסניות הנוער שהן ברמה גבוהה מאוד. חובה לקחת כרטיס אכסניות בינלאומי שחוסך הרבה כסף. וכדאי מאוד גם לקחת מצעים שכן הרבה אכסניות לא מתירות להכניס שקי שינה. בכל אכסניה בסקנדינביה תוכלו לקחת מן חוברת שבה רשומות כל אכסניות הנוער בסקנדינביה, לחלקן מצורפים מחירים, וכן הטלפונים של כולן. החוברת עזרה לי מאוד משום שכך תכננתי איפה אישן כל יום. כדאי לדעת שבצפון הרחוק אין הרבה אכסניות. וכדאי להזמין מקומות מראש לפחות יום לפני, ואפילו יותר בערים הגדולות. המחירים הם 70-100 ¤ בדנמרק, שוודיה ופינלנד ו 80-120 בנורווגיה.

אטרקציות: בערים הגדולות-קופנהגן, ברגן, שטוקהולם, אוסלו, הלסינקי גוטבורג וכו.. כדאי לרכוש כרטיס המקנה כניסה חינם למרבית האתרים וכן נסיעה חופשית בתחבורה ציבורית למשך 24/48/72 שעות. כדאי לזכור שלפעמים כדאי לקנות כרטיס רק לתחבורה ציבורית ולא לאתרים (במיוחד באוסלו, שטוקהולם, ברגן וטרונדהיים) משום שיש הנחות גדולות לסטודנטים בכניסה לאתרים ויש לזכור שהכרטיסים הנ"ל לא זולים כלל ויש לקנותם רק אם מתכוונים "לחרוש" את העיר.

אוכל: בכלליות, האוכל בסקנדינביה יקר ואפילו יקר מאוד (במיוחד בנורווגיה) אבל ניתן לחסוך הרבה אם אוכלים בדוכני האוכל הקטנים הפזורים בכל סקנדינביה במיוחד בערים הגדולות (נקניקיות,סנדוויצ`ים וכו..), וכן כמובן ניתן לאכול ברשתות האוכל המהיר כמו מקדונלד`ס וכדומה.
בדנמרק ,שוודיה ופינלנד המחירים במסעדות האוכל המהיר כמו למשל, המבורגר ופיצה סבירים בהחלט. הזולות ביותר הן שוודיה ופינלנד. יוצאת הדופן היחידה היא נורווגיה, בה פיצה גדולה לשני אנשים יכולה לעלות כ 100 ¤. לכן הייתי ממליצה על מסעדות אוכל מהיר כמו 7-eleven וכדומה. אבל הדבר הכי טוב לעשות, ורוב התרמילאים עושים זאת הוא פשוט לקנות בסופרמרקטים הגדולים הנמצאים בכל מקום. האוכל יקר גם שם אבל זה מוזיל בהרבה את תקציב האוכל לעומת מסעדות וכדומה. בכל אכסניה ישנו מטבח מאובזר ומקרר כך שלא צריכה להיות כל בעיה. אגב, הרשת הזולה והטובה ביותר בנורווגיה היא ה-Coop. בסופרמרקטים בשוודיה ופינלנד המחירים סבירים בהחלט.

בעיקרון לא נעזרתי הרבה באינטרנט, אלא יותר בספרים. אבל בכל זאת יש כמה אתרי אינטרנט שימושיים בהחלט: אתר אינטרנט שימושי ונחמד מאוד-כל מה שרציתם לדעת על קופנהאגן- www.useit.dk. כל דבר על נורווגיה- www.visitnorway.no. כמו שכבר אמרתי- בקשר ללינה אין צורך להזמין שום דבר מראש, מלבד הלילות הראשונים, ובמיוחד בערים הגדולות שם כדאי להזמין כיום-יומיים מראש. בכל אכסניה תמצאו חוברת קטנה בה רשומות הכתובות והטלפונים של כל האכסניות בסקנדינביה (כולל איסלנד ואיי פארו). למי שבכל זאת רוצה לברר כמה פרטים לגבי אכסניות ולינה בסקנדינביה הינה כמה כתובות שימושיות:

לתחילת הכתבה

יעדי הכתבה

הזמנת חופשה לאירופה

הזמנת מלון השוואה בין מאות אתרים ברחבי העולם הזמנת טיסה כל האתרים המובילים במקום אחד ביטוח נסיעות דרך למטייל יוצאים לחו"ל בראש שקט
סגור
0
×