טיולים מודרכים בעברית בקפריסין, הכפר אסקאס באזור פיטסיליה, הרי הטרודוס

Askas village, Pitsilia, Troodos mountain, Nicosia District

הכפר אסקאס Askas village ממוקם ברכס הרי הטרודוס, באזור Pitsilia הציורי של מחוז לפקוסיה (ניקוסיה)

אם אתם מחפשים את השלווה של כפר קפריסאי, כדאי לכם לבקר בכפר אסקאס. המיקום, האקלים והסביבה הטבעית הם אלה שיגרמו להערצה של המבקר ויחרטו בזכרונו את הייחודיות של הכפר הקטן והציורי הזה.

תולדות הכפר

ההיסטוריה של הכפר אבודה במעמקי הזמן. איש אינו יודע מתי בדיוק הוקם הכפר וממתי הוא מיושב לראשונה. עדויות ספציפיות לכך היא כרונולוגיה שנמצאת בחזית דלת הפנים, למטה במרתף בו נמצאות הכדים בביתו של תיאופניס. הכדים היו מכוסים בשכבה דקה של טיט. יום אחד מישהו נגע שם בידו, החימר נסדק והתאריך 1381 נראה לעין, מה שמעיד על כך שהכפר היה קיים בתקופה הפרנקית, מבלי לפסול שהוא קיים קודם. בכפר, בהשפעת אסטפיליה, חיים כיום כ -130 תושבים קבועים

על פי אחת הגרסאות, שמו של הכפר נובע מהמתנחל הראשון שלו, שעסק בבניית תיקים. גרסה אחרת קובעת כי היא נקראה על שם משפחת אצולה מימי הביניים, עם השם המשפחה Askas.

מה לראות

בהגעה לכפר אסקאס, לאחר שתתקרר במזרקה שליד הנחל הקטן, אתה משאיר את רכבך בחניון הקהילה וממשיך בהליכה ברגל. מרחק קצר משם נמצא כיכר הכפר. בית קפה מסורתי, מזרקה ושלט מידע עם הנקודות שעשויות לעניין אתכם נמצאים בצלו של עץ מישור ענק.

צעד ברחובות הצרים של אסקאס. בזמן ההליכה, לאחר שראית את אחת מתחנות המשטרה הוותיקות בקפריסין, בקר בכנסיית הצלב הקדוש, שהיא בניין משנת 1300 לספירה. וטחנת הזיתים הישנה ליד המקדש.

ואז לנוח זמן מה של אגוזי לוז ואגוזי. פאנו וריסי נמצא במרכז הכפר, וכך גם כנסיית הצלב הקדוש, שבחצרו הוא בית הספר הראשון לבנות שהיה אי פעם בקפריסין.

בחלקו העליון של הכפר, בבית הקפה, תוכלו להירגע בטיולים וליהנות מהקפה. ליד בית הקפה נמצא סופרמרקט הכפר. כשאתם יורדים ברחובות המרוצפים ומתפעלים מהארכיטקטורה הייחודית והמרשימה, אתם פוגשים את הכנסייה השנייה של הכפר, המוקדשת למבוא הקדוש. הכנסייה היא בניין של המאה ה -11 בסגנון מלכותי ובאמצעו נשמרה ההגיוגרפיה הייחודית של אגיוס גאורגיוס. ממש מחוץ לכפר תוכלו למצוא את הקפלה של אגיה כריסטינה, ששמה שונה מאוחר יותר לקפלה של Agia Paraskevi. זה מאוד עתיק ומאויר בחלקו.

אגרוטוריזם באסקאס

אם תרצו לבלות את הלילה בכפר, תוכלו להתארח באכסניה המשוחזרת, שם תמצאו מייד אווירה חמה.

באסקאס ישנם שנימקומות לינה: האחד הוא בית אוגניה, שנמצא בכפר הישן. זוהי אחוזה משוחזרת עם 4 חדרים מרווחים. מהמרפסות הנהדרות של הבית תוכלו להתפעל מפסגות ההרים הנגדיות ומהכפר.

בית אוגניה (99642393) פתוח כל השנה. כמו כן במרכז Askas תוכלו להתארח ב- Lychno" (22642641), שהיא הצעה אטרקטיבית לאירוח ואוכל קפריסאי טוב. בעלי המבנה שיפצו את הבניין המסורתי ובנו מאבן ויצרו מתחם אגרוטוריזם מבוסס, בטוב טעם, עם 4 אזורי אירוח המציעים ארוחת בוקר, וכן טברנה המגישה אוכל מסורתי מתכונים מקומיים נשכחים, המיוצרים עם מרכיבים עונתיים. למעשה, דגש רב הושם על יין איכותי, שכן בניין האגריטוריזם כולו מרתף יין מלא ביינות קפריסאים מובחרים.

איפה לאכול

סעו מזרחה ובנקודה בה נמצא הפארק הקהילתי, המוקדש לכריסטאקיס יואנו הנעדר, תוכלו למצוא מסעדת בית קפה, המרכז פרניה (99414016). בפרניה תוכלו לאכול מנות ראשונות וארוחות לפי שעה, אך תוכלו ליהנות גם מהקפה שלכם המשקיף על הכפר. המרכז פתוח מדי יום ומציע גם לינה.