קפריסין, ביקור בכפר הנטוש ''אוורטו'', מחוז פאפוס, המקום היחיד בכפר ששוחזר הוא המסגד.

Evretou Abandoned village, Paphos District

הכפר הנטוש אוורטו Evretou ממוקם במחוז פאפוס. כשלושה ק"מ (דרך עפר) ליד הכפר סימו וליד האגם והסכר,

הכפר הנטוש אוורטו Evretou בנוי על הגבעה,הכ ליד סכר ארטרה Eretre dam.

הִיסטוֹרִיָה

הכפר אוורטו Evretou הוא כפר קפריסאי טורקי טהור במחוז פאפוס, כ- 11.5 ק"מ. דרומית-מזרחית לפוליס קריסוכוס. העיר פאפוס נמצאת במרחק של 33 ק"מ.

הכפר אוורטו Evretou ממוקם על הגדה הצפונית של נהר סטברוס של פסוקה Stavros of Psoka, בגובה ממוצע של כ -170 מטר. התבליט של האזור מקוטע על ידי מערכת הנהרות של נהר זה.

מנקודת מבט גיאולוגית, האזור המנהלי של הכפר נשלט על ידי מרבצי סחף אחרונים, חרסיות, אבני חול גיר, חולות, חלוקי נחל, חווארות, אבני גיר מארגה וחולות. על סלעים אלה התפתחו אדמות סחף וגירסיבי.

באזור הכפר יורדים גשמים שנתיים ממוצעים של כ- 650 מילימטרים,

הגידולים בעבר היו בעיקר דגנים. רוב השטח המינהלי של הכפר לא היה מעובד. וכמו בעלי החיים מוגבלת.

הכפר אוורטו Evretou נכלל בתוכנית ההשקיה של Chrysochous. במסגרת הפרויקט הוקם סכר ליד Evretou.

הכפר אוורטו Evretou מחובר בכבישים סלולים, במזרח עם הכפר סרמה (כ -5 ק"מ), בצפון מערב עם הכביש הראשי פאפוס - פוליס קריסוכוס.

על הנהר העוקב במקביל לכביש Sarama - Evretou, נמצא הגשר הידוע מימי הביניים Skarfos.

הכפר אוורטו Evretou יחד עם הכפרים אנאדיו, איסטינציון, זכריה, מלנדרה, טרימיטיהאוס Anadiou, Istintzion, Zacharia, Melandra and Trimithousa, הם קומפלקס של כפרים קפריסאים טורקיים, קרוב מאוד ודרומית מזרחית לעיירה פאפוס Chrysochous.

לאחר הפלישה הטורקית בשנת 1974 וכיבוש חלק גדול מחלקה הצפוני של קפריסין, תושבי אברטו הקפריסאים הטורקים נאלצו ב 1975 על ידי הנהגתם לעזוב את כפרם ולעבור עם כל שאר הקפריסאים הטורקים לאזורים הכבושים.

הכפר אוורטו Evretou היה ידוע באותו שם עוד מהתקופה שלפני כיבוש קפריסין על ידי העות'מאנים (1570/71) ומסומן במפות מימי הביניים כ- Eurati.

זה מוכיח שהכפר היה מיושב במקור על ידי יוונים - אחרי הכל, שמו מגיע מהמילה יוונית למצוא (בשפה הקפריסאית בשפה: מצא = מצא אוצר. find = find treasure)

בתקופה הפרנקית מוזכר הכפר כאחוזה. עם זאת, נראה כי יסודו עתיק עוד יותר ומקורו בתקופה הביזנטית.

לאחר כיבוש קפריסין, תושבי הכפר היוונים נטשו אותו נותרו רק טורקים, או הפכו לנוצרים קריפטיים שהפכו בהדרגה לטורקים, תופעה לא נדירה.

ההיסטוריון פלוריוס וואוסטרוניוס (המאה ה -16) מזכיר את הכפר כאחוזה בתקופה הפרנקית, וכותב אותו באותו שם כמו היום, אוורטו. באופן ספציפי הוא מזכיר כי במהלך חלוקה מחדש של האחוזות שביצע מלך קפריסין ג'יימס השני לאחר עלייתו לכס המלוכה בשנת 1460, האחוזה של אברטו ניתנה לפטרוס זרבאס, יחד עם שני כפרים אחרים.

סמי גולד מדריך טיולים בעברית בקפריסין 00357-96219050 ווטסאפ ן