טיולים מודרכים בעברית, הכפר מיליו ומלון ספא איו אנארגירי, מחוז פאפוס
 Miliou Village and Ayii Anargyri Natural Healing Spa Resort, Paphos District

הכפר מיליו Miliou הוא אחד הכפרים הקטנים בקפריסין ואוכלוסייתו מונה כ- 60 איש. זהו גם אחד הכפרים הירוקים ביותר באזור וזאת הודות לאספקת מי המעיינות השופעים בו. הכפר מוקף הדרים, עצי שקד וכרמים.

עם נופים נרחבים של ההר, העמק והנוף הכפרי הטבעי, הכפר Miliou הוא מיקום כפרי נעים, אידיאלי לטיולים ארוכים ולאוהבי טבע וצפרות, כמו גם העובדה שהכפר ידוע כאזור בו מקננות ציפורים.

אם אתם מעוניינים יותר לראות מופע מרשים של טבע של פרחים באביב, אז בקרו בתחילת מרץ וסוף מאי. הארומה של האורנים והמטעים הסובבים עם לימונים, המועברים מהעמק, הבריזה הקרירה, מציעה הקלה מהשמש החמה של קפריסין.

חופים, טברנות וחנויות בפוליס ולאטצ'י נמצאים במרחק של כרבע שעה נסיעה משם, ורבע שעה נוספת תעביר אתכם לקצה חצי האי אקאמאס. הרי טרודוס ויער פאפוס נמצאים במרחק נסיעה קלה, ונמל התעופה של פאפוס נמצא 45 דקות נסיעה משם.

מלון ספא איו אנארגירי
 Ayii Anargyri Natural Healing Spa Resort

ההיסטוריה מספרת כי המקום היה קיים לפני הפלישה הטורקית בשנת 1571 שהשתלטה על קפריסין וכבשה אותה מידי הוונציאנים. ההוכחה היא כמה מטבעות ונצייאנים שנמצאו בסמוך לכנסיה כפי שנכתב בביליוגרפיה של מוזיאון המטרופולין של פאפוס כי מטבעות אלה היו חלק מנכסי הכנסייה.

בשנת 1649 נבנתה הכנסייה לזכרם של סנט קוסמאס ואחיו סנט דמיאנוס. ההיסטוריה מספרת שהם היו רופאים וטיילו במזרח, ביוון ובקפריסין כשהם מרפאים אנשים בדרך. כאן באיי אנארגרי השתמשו במי הגופרית בכדי לרפא אנשים.

הכתבים מוכיחים כי המקום פעל כ"מרכז שיקום" מהמאה ה -17. ארבעת החדרים באתר הצפוני של הכנסייה, שנבנו בשנת 1760 ותאריך זה כתוב באבן על דלת החדר. במהלך המאה ה -18 המקום הושכר לאנשים שונים ולקוחות הגיעו מרחבי קפריסין ומצרים בכדי להשיג את היתרונות של מי הגופרית ממעיין סנט אנטסיה שהגיעו מהנהר ליד הבניינים. במהלך החורף נהגו להרתיח את המים במכלים גדולים והם היו הוזרמו לשתי יחידות של אמבטיה עתיקות.

בשנת 1807 נכתב שהיו במקום 12 חדרים בסך הכל מאובזרים בכלי מטבח.

בשנת 1809 נמכר חלק מהרכוש הכולל טחנת קמח בכדי לשחרר מהכלא את הבישוף של פאפוס.

בשנת 1821הטורקים הורסים את הכנסייה .
 במהלך 1860-1870 חלק מהבניין (ככל הנראה הכנסייה) שימשה כבית ספר עם המורה הכומר ששירת בכנסייה. בית הספר פעל עד 1894 ובמשך זמן מה ניהל מורה את בית הספר ומשכורתו הייתה האוכל שהילדים נהגו להביא אליו מהבית בכל שבת.

בין השנים 1870-1892 נכנס שוכר חדש לניהול ושיקום, הוא צייר את האייקון של הכנסיה באור בהיר. זה היה כל כך גרוע שכאשר ד"ר הוגארת ביקר במקום בשנת 1888 הזכיר זאת בספרו DEVIA CYPRIA.

יכולת הריפוי של מי הגופרית התרחבה במהירות בקפריסין ומחוצה לה. מהניתוח של מים במעבדות קפריסאיות ומצריות הוכח כי הערכים והתועלת בהם חשובים מאוד ועוזרים למחלות עור, ראומטיזם, דלקת פרקים ועוד ועוד. חשוב להזכיר שלמרות שבקפריסין היו כמה שנים של בצורת, מעיין סנט אנטסיה מעולם לא הפסיק להעניק מי הגפרית.

אותם מים משמשים כיום ברוב חדרי הנופש וכן בשלושת הבריכות לטיפול (פלולוגיה, ראומטולוגיה, קינסיותרפיה) ו -8 חדרי ספא.

הדברים החשובים ביותר ששמורים היטב עד כה הם: אייקון CHRIST מהמאה ה -18. כתובות האבן על ארבעת החדרים שמול הכנסייה. פרסומת ישנה על נייר חדשות משנת 1918. שטר ישן (צ'ק-אאוט) של לקוח של מה- 16 בספטמבר 1935 ששהה 14 לילות ושילם 3.16 ליש"ט.

בשנת 1983 רכש חקלאי מהכפר הסמוך, זנון קריסננדה, את המקום הישן שנהרס. הוא היה מאושר מאחר שתמיד אהב את האזור והעריך את השלווה הכמעט קסומה שלו וחלום על הפיכת האזור למקום שבו שוב אנשים ירוויחו מכך שיבקרו. עם שיפוצים בסיסיים של 12 החדרים הקיימים והמסעדה (שהיא כיום הבר העתיק) הוא ניהל אותה עם אשתו במשך כמה שנים. ביחד עם שלושת ילדיו החלו לשפר זאת על ידי בניית ספא ​​מאובזר שישתמש במכשור הטכנולוגי העדכני ביותר לשימוש במי הגופרית ו -3 בריכות עם מי גופרית ומנגנונים מיוחדים. למרבה הצער, מותו בטרם עת בשנת 2003 פירושו שמעולם לא ראה את חלומו מתגשם, אך הוא בהחלט נתן השראה למשפחתו שהיו נחושים בדעתו לראות את תוכניותיו עד לידי ביטוי.

לאחר שנים ארוכות של תכנון, הרעיון של ספא הטבע ההילינג קרם עור וגידים. באמצעות קופות המבנה של האיחוד האירופי, הבניין המסורתי והכנסייה, שוחזרו בקפידה וברגישות בכדי לשחזר את אופים המקורי, ואותו סגנון משתקף בספא ובונגלוס החדשים שנוספו. המתחם הוא כיום אתר ספא של הילינג מקום פופולרי לנופשים מקומיים ומכל העולם.