טיולים מודרכים בקפריסין, מחוז ניקוסיה, הכפר ספילה
 Spilia-Kourdali village, Troodos maintain, Nicosia District

הכפר ספיליה Spilia הוא כפר במחוז ניקוסיה, שנבנה במרחק של כקילומטר מהכפר קורדאלי Kourdali, באזור הרי הטרודוס.

תולדות הכפר:
 ההיסטוריה של ספיליה וקורדאלי מתחילה במאה ה- 16 A. כאשר נבנה מנזר Panayia Chrysokourdaliotissa. מנזרים אחרים הוקמו גם באותה תקופה בהרי הטרודוס. התושבים בנו את קהילותיהם בסמוך למנזרים אלה, מכיוון שם הם מצאו ביטחון מהפרנקים בתחילה ואחר כך מהטורקים.

המנזר בקורדלי נכבש על ידי כמה מבעלי האחוזות, וסביבו נבנה הכפר שתושביו עבדו באחוזות אלה.
 עם הזמן, גדל הכפר והתושבים קיבלו אחוזות משלהם, חלקם החלו לבנות בתים באזור הכפר ספיליה הנוכחי. ספיליה התפתחה לקהילה גדולה יותר מהכפר קורדאלי.

סביב ספיליה-קורדאלי נראים עקבות גלויים ליישובים הבאים שננטשו.
 היישוב "קראדי", בו הייתה כנסיית סנט ג'ורג'. יישוב זה משוחזר כעת עם קוטג'ים והכנסייה נבנתה מחדש. ישוב אנמורקה, בו היה מקדש סנט ג'ון המטביל ששרידיו נשמרים. היישוב "פירקטיס", היכן שהיה מקדש ארכנגל מיכאל, חורבותיו שרדו, כמו גם חורבות בתים רבים. היישוב "קרטרוני", בו הייתה כנסיית סנט ג'ורג'. שרידי המקדש וגם בתים רבים נשמרו. גם "פרידיצי" בו מצויה כנסיית סנט ג'ון למפדיסטיס שרדה. שני חורבות המקדש והן היישוב "אספרוי" נשמרו, שם תמצאו את חורבות המקדש אגיה פרסקבי, גם כן נשמרו.

שם הכפר:
 על פי ההערכה, ספיליה נקראה על שם העובדה שבצד המערבי של הכפר נמצאו קברים רומיים, מה שמכונה "ספיליה (כלומר מערות)" כפי שכינו אותם התושבים.

גיבורים ופעולות הקרב:
 מעורבותה של קהילת ספיליה-קורדאלי במאבקים הלאומיים מתחילה בין יוון לטורקיה ואחר כך במלחמת יוון-בולגריה בחזית הבולגרית ואחר כך במלחמת העולם השנייה. חלק מתושבי הכפר לקחו חלק במלחמה ביוון.

במאבק EOKA היו כל התושבים בשני הכפרים מעורבים. הם מארחים מזה חודשיים, המנהיג ג'ורג 'גריבס-דיחניס. בעזרת תושבי הקהילה נוצר אשכול של שלושה מחבואים. המתחם נותר בהיסטוריה עם השם "למריה" והוא היחיד שנוצר במהלך המאבק.

במאבק EOKA נהרגו אנדראס פרטסלידיס, קוסטאס אנקסגורס, אלקוס קונסטנטינו ופנאגיוטיס ג'ורג'יאדיס בקורדאלי ב- 20 ביוני 1958.

במהלך האנרכיה הקפריסאית הטורקית מתו אנדראס אגיסילאו ומיכאלאקיס קאקוליס. לבסוף, במהלך הפלישה הטורקית ב 1974, אנדראס ניוקלאוס איבד את חייו ולואיזוס קוקוקוליס נעדר.

כנסיות ואטרקציות:
 בהליכה בשתי קהילות האחות של ספיליה וקורדאלי תוכלו לראות את כנסיית Chrysokouraliotissa, את המקדש העתיק של Agios Antonios ואת זה החדש, את כנסיית סנט ג'ורג 'Karidiou כמו גם את הכנסיות ההרוסות.

הקפלות ההרוסות הללו ממוקמות בגדה המערבית של נהר קורדאלי והן:

ג'ון המטביל הקדוש שנמצא באנמורה

המלאך מיכאל על גבעה בפירקטיס

אגיוס גאורגיוס על גבעה, באתר של קרטרוני

גַם:

אגיוס יואניס מלמפדיסטיס שנמצא בפרריצי בגבעה

Agia Paraskevi
 איה אספרוי שנמצאת בהרים בין הכפרים קורדאלי וקנאוויה.

בנוסף לכנסיות והקפלות, תוכלו למצוא גם אתרים שונים כמו: "הקוגקי" של EOKA, Pefkos Kambanarios, פארק קהילתי של אירנס אנדראה Chrysanthos, בית הבד של Pagitenas, גיבורי EOKA, המוזיאון לאומנות העממית, קריא וריסי, קבר פנוקלה, למריאס מ- EOKA, כמו גם הבית המשומר של אנדראס כריסאנאדה והבית המשומר של תיאופילוס פילקטיידס.

בכפר נמצאת גם אנדרטת הגיבורים המורכבת מקבוצה של ארבעה פסלים של לוחמי EOKA שנהרגו בקורדלי ב- 20 ביוני 1958 שנמצאת במרכז ספיליה. בנוסף לאותו מקום מוצב מאז 2005 לוח זיכרון בו נרשמים שמות הגיבורים משנת 1974. בשנת 2006 יש לוח זיכרון למורי קהילת הספיליה-קורדאלי, קלארקוס קיקריאקדיס, אפטיהיה קסינוס ואנדראס וליאנטיס.
  צילום: מריה קיריאקו

עיסוקיהם של התושבים:
 בשנים האחרונות עבדו במוקשים הסמוכים אמיאנטוס, כרומיוס ופוקאסאס וכמה עבדו כחוטבי עצים לשלושת קבלנים קהילתיים שחטבו אורנים ביערות הסובבים אותם. נשים עבדו באחוזות במקביל גדלו בעלי חיים כמו עזים, חזירים ועופות.