צפון קפריסין, סיור בכפר

''ארדנה'', מחוז פמגוסטה, הנוף של הכפר מאופיין בשיפוע מרכס הרי קירנייה (הפנטדקטילוס)

הכפר ארדנה Ardana, ביוונית Άρδανα, הוא כפר כבוש במחוז פמגוסטה, למרגלותיו הדרומיות של רכס הרי פנטדקטילוס, כ -8 ק"מ מצפון לעיירה טריקומוס.

הנוף של הכפר מראה שיפוע מרכס הפנטדקטילוס דרומה.

הגובה מ- 724 מטר בגבול הצפוני (שיא מצודת קנטרה) ויורד ל -220 מטר ביישוב ול -50 מטר בגבול הדרומי.

האזור מאופיין בנוף מקוטע מאוד. הפיצול נובע בעיקר מהערוצים הקטנים והגדולים שמקורם בפנטדקטילוס וזורמים דרומה כדי לספק נחלים ונהרות גדולים יותר.

עם משקעים שנתיים ממוצעים של כ -500 מילימטרים, עיבודים חקלאיים לפני הפלישה הטורקית בעיקר דגנים, וזיתים.

שטח גדול בארדנה אינו מעובד ותפוס מגוון על ידי צמחייה טבעית.

יער קטן מדרום ליישוב, כמו גם חלק מיער המדינה של קנטרה, מצפון לו, נופלים בגבולות המינהליים שלו.

מנקודת מבט של בעלי חיים, היו בכפר 788 כבשים ו -1,410 עזים, 23 שוורים ו -1,650 עופות במהלך מפקד החיות והציפורים בשנת 1973.

הגבולות הניהוליים של הכפר כוללים יערות וצמחיה טבעית שיחנית בצפון ושטח מעובד בדרום.

אספקת העץ, שטח המרעה ושטחים מעובדים למאכל לשימוש יומיומי הייתה גם הגורם המכריע ביצירת היישוב. אותם מאפיינים שהכפר ארדנה מציג מופיעים בכפרים אחרים למרגלותיה הדרומיות של הפנטדקטילוס ממזרח וממערב לארדנה.

הכפר נגיש על ידי רשת תחבורה נוחה. הוא מחובר לטריקומו בדרום, עם אגיוס אנדרוניקוס (טופציו קיוג'ו) בדרום מערב, עם אגיוס איליאס בדרום מזרח ועם פלמודי, דרך האוכף, בצפון מערב.

ככל הנראה יש לייחס את האוכלוסייה הצפופה יחסית של הכפר באזור המבודד למרגלות הדרומיות של Pentadaktylos לשטח המשמעותי שעובד בתבואה ולמספר הגדול יחסית של כבשים ועזים.

ברשימת האחוזות המלכותיות של התקופה הלוסיניאן-ונציאנית מזכיר דה מאס לטרי את הכפר ארדומה, שהוא ככל הנראה היישוב הנוכחי של הארדנים.

הכפר התקיים בשנות ימי הביניים. בשני כתבי יד ישנים (מתקופת השלטון הוונציאני) הוא מוזכר בקרב היישובים שהיו שייכים מינהלתית למחלקת קרפסיה.

בעבר, הכפר היה ידוע גם בשם אגיוס יואניס, בשל העובדה שקדוש זה זכה להערכה רבה באזור (גם כנסיית הכפר מוקדשת לו).

אזור הכפר היה מיושב בתקופות קדומות. ליד הכפר ובתוכו נמצאו מעת לעת חפצים קדומים מתקופת הפרהיסטוריה.

הטורקים, בהקשר לניסיון לתורכי את כל הטופונימים של האזורים הכבושים בקפריסין, שינו את שמו של הכפר הזה. הם שמו שם לארדאהן, שניתן לתרגם כתחנת ביניים. שם זה שימש את התורכים בעבר.