קפריסין, ביקור בכפר ''פרטורי'', מחוז פאפוס, בעברו היתה בו אחוזה רומאית

praitori village, Paphos District

הכפר פרטורי praitori, ביוונית Πραιτώρι, הוא כפר יווני טהור במחוז פאפוס, באזור הגיאוגרפי של הכרמים של לימסול פאפוס, כ -40 ק"מ צפונית מזרחית לעיר פאפוס.

הכפר פרטורי בנויה בגובה ממוצע של 650 מטר, וגבולותיו המזרחיים הם חלק מהגבולות המינהליים של מחוזות פאפוס-לימסול.

נוף הכפר בשיפוע ממזרח למערב. הגובה מ 800 מטר בסמוך לגבול המזרחי שלו, יורד ל 650 מטר ליד היישוב ול 350 מטר בגבול המערבי שלו.

מנקודת מבט גיאולוגית, האזור הניהולי של הכפר נשלט על ידי משקעי תצורת הפצ'נה (שכבות מתחלפות של גירים, חווארות ואבני חול) ומרבצי תצורת לפקרה (גירים, חווארים וקרטוליטים). אדמות גיריות התפתחו על סלעים אלה.

הכפר פרטורי מקבל משקעים שנתיים ממוצעים גבוהים בסביבות 670 מילימטרים.

בשטחו מעובדים בעיקר גפנים של זני יין. במידה פחותה בהרבה מגדלים גם עצי פרי שונים (בעיקר תפוח עץ, אגס ושזיף), שקדים וזיתים.

ישנם גם כמה אזורים לא מעובדים המאוכלסים על ידי מגוון של צמחייה טבעית.

מנקודת מבט של תנועה, פרטורי מחובר לצפון-מזרח עם הכפר אגיוס ניקולאוס (כ -2 ק"מ), לצפון-מערב עם הכפר פילוסה (כ- 0.5 ק"מ) ולדרום-מערב עם הכפר קדרס (כ -2 ק"מ).

על פי הנתונים הזמינים, מפקדי האוכלוסין בכפר 53 תושבים.

הכפר התקיים בשנות ימי הביניים. דה מאס לטרי כולל אותה בין אחוזות המלוכה בתקופה הפרנקית.

עם זאת, שמו של הכפר מקובל בדרך כלל כמתייחס לעת העתיקה, במיוחד לתקופת השלטון הרומי, כאשר 'פראטור' היה תואר האדון העליון, אשר מילא בעיקר תפקידים משפטיים או צבאיים, ואילו 'הפראטור' היה בית כלא או בית אחוזה או רכוש 'פרטוריאן'.

בתקופה הרומית נקרא במקור 'הפרטוריום' אוהל 'הפרטוריון' של הגנרל במחנות, במהלך המערכה.

מכיוון שהקיסר נחשב בדרך כלל לגנרל, שם מגוריו, הארמון, נקרא גם 'פרטוריאני'. כתוצאה מכך נקראו חיל המשמר הקיסרי 'פרטוריאנים'.

ידוע כי לאחר מילוי חובותיהם הצבאיות קיבלו הפרטוריאנים מגרשים (אחוזות) בפרובינציות הרומיות, לשם נשלחו להתיישב.

יתכן ש'פרטוריאן' לקח הרבה את האזור הזה בקפריסין בו התיישב, וכתוצאה מכך האזור נקרא 'פרטוריאן', מכיוון שהיה שייך 'לפרטוריאן' שם המקום קיבל את שם הכפר.

כנסיית הכפר, מוקדשת ל Panagia Chryseleousa, מר' ר 'גוניס (1936) מדווח כי ראה בה כמה תמונות מהמאה ה -16. נראה כי סמלים אלה היו בכנסייה הישנה המקורית שעל פי הדיווחים ועלתה באש לפני שנים רבות.

בכפר פרטורי הוקם בית ספר 6 שנים לפני הכיבוש האנגלי בשנת 1878, בו למדו 15-20 ילדים.

המורה לימד את "האותיות הנפוצות" בבית אך גם בשדות ובכרמים. הוא הוחלף, בשנת 1874, על ידי Papavryonis, שמשכורתו שולמה בכסף אך גם במזון.

סמי גולד מדריך בעברית בקפריסין Tel WhatsApp 00357-96219050