צפון קפריסין, סיור בכפר ''ליתרגומי'', מחוז פמגוסטה. התפילות כל הלילה לסיום הבצורת, הורידו גשמים למחרת.

Lythragomi village,

Famagusta district

הכפר ליתרגומי Lythragomi, ביוונית Λυθράγκωμη, בטורקית Boltaşlı, כפר מעורב של מחוז פמגוסטה, על חצי האי קרפסיה, כ -56 ק"מ צפונית מזרחית לעיר פמגוסטה. הוא ממוקם באזור קפריסין שנכבש מאז 1974 על ידי הכוחות הפולשים הטורקים.

הכפר בנוי בגובה ממוצע של 150 מטר. הגובה מ- 215 מטר מצפון לכפר צונח ל -150 מטר בסמוך ליישוב ויורד כל הזמן דרומה לים המקיף את חלקו הדרומי.

ליתרגומי מקבל גשמים שנתיים ממוצעים של כ -450 מילימטרים.

לפני הפלישה הטורקית בשנת 1974 גידלו באזור דגנים, קטניות, זיתים, וטבק. ישנם גם כמה אזורים לא מעובדים שבהם צומחת צמחייה טבעית פראית, בעיקר אורנים ואלונים חלק גדול מהשטח המנהלי של הכפר נכבש ביערות המדינה קוואלי, מזרי ומוטטי ממילוס.

מנקודת מבט של בעלי חיים, בשנת 1973 גידלו 668 כבשים, 62 עזים, 16 שוורים ו -1,000 עופות.

הכפר מחובר בכביש לצפון מזרח עם הכפר Vathilakas (כ -2 ק"מ) ולדרום מערב עם הכפר Vassili (כ -1.5 ק"מ).

הכפר שומר על שמו העתיק של יישוב שהיה ממוקם בשטחו ונקרא 'אריתרה'. מהמילים Erythra komi הגיע השם Erythragkomi - Rythragomi - Lythragomi.

השם Erythra komi מתייחס ליישוב בימי סנט ספירידון (המאה הרביעית לספירה), שם הלך הקדוש והתפלל בכנסייה שהיתה שם.

למעשה, כפי שציין סנט ספירידון, היתה תחת תחום השיפוט של הבירה דאז של האי קונסטנטיה (סלמיס):

בנוגע לביקורו של סנט ספירידון ב Lytraggomi, עדיין קיימת מסורת מקומית שמזכירה שם את נס הקדוש: מכיוון שזו הייתה שנת בצורת, תושבי האזור ביקשו מסן ספירידון לשים לה סוף. זה היה אז כל הלילה והתחילו לשיר תפילות בכנסייה, אז הדיאקון החל בתפילה שלא הסתיימה. עד הבוקר ואכן למחרת ירד הגשם.

אתנאסיוס סאקלאריוס מניח שבאזור ליטרגומי שכנה העיר אקרה המוזכרת במקורות קדומים (שהוזכר על ידי סטפנוס ביזנטיוס), והוסיף כי ישנם חורבות עתיקות רבות הנקראות אקרי, עם זאת, אחרים רואים סבירות גבוהה יותר כי עיר זו הייתה איפשהו בין לימסול לפאפוס.

עם זאת, באזור אכן ישנם כמה שרידים קדומים מתקופות פרהיסטוריות והיסטוריות, אשר מוכיחים את יישובו מאז התקופה הניאוליתית. באשר לאזור אותו כותב סקאלאריוס נקרא אקרי, הוא נקרא למעשה אקרדס (בין כנסיית פנאגיה קנאקריה לאגיוס אנדרוניקוס) וכנראה קשור לאזור אותו מכנה הכרונוגרף מימי הביניים לאונטיוס מציראס אקרוטיקי.

באזור זה היה אולי יישוב קדום נוסף, האקרגאנטים.

בימי הביניים, בתקופת פרנקיה, הכפר היה אחוזה שנכללה באחוזות מלכותיות, על פי דה מס לטרי שמזכיר אותו ליתרנגומי. חוץ מזה, במפות ישנות הכפר מסומן גם כ- Setracomi.

אנדרטה חשובה מאוד של Lytragomi, בתקופה הביזנטית, היא כנסיית Panagia Kanakaria (Kanakarka), הידועה במיוחד בזכות הפסיפסים המפורסמים שלה שהם חלק מהחלק העתיק ביותר שלה (המתוארך למאה ה -6). למרבה הצער, הפסיפסים הללו שלא יסולאו בפז הושמדו על ידי הטורקים (ניתן למצוא את פרטי האנדרטה בכניסה לכנסיית Kanakaria Panagia).

לאחר הפלישה הטורקית בקיץ 1974 וכיבוש החלק הצפוני של קפריסין, רוב התושבים היוונים בליטרגומי נמצאו לכודים בכפרם.

באוקטובר 1975 מספר הלכודים היה 150, במרץ 1976 נפתח בית הספר היסודי היווני של Lytraggomi לתקופה מסוימת. בסוף 1976 נשארו שם רק מעטים מתושבי הכפר היוונים, אך בסופו של דבר גורשו גם הם.

בשנה שלאחר מכן, מתיישבים שהועברו מטורקיה החלו להתווסף לאוכלוסייה הקפריסאית הטורקית שנותרה בכפר.

הטורקים, בניסיונם לחסל כל שם מקום יווני של האזורים הכבושים בקפריסין, שמו את שם ליתרגומי ל''בולטסיל'', שמשמעותו אזור עם אבנים רבות.