ביקור באתרים היסטוריים בניקוסיה העתיקה, אחוזת Hadjigeorgakis Kornesios

אחוזת Hadjigeorgakis Kornesios היא הדוגמה המשמעותית ביותר לארכיטקטורה עירונית של המאה שעברה לשליטה העות'מאנית ששרדה בעיר העתיקה של ניקוסיה. זה ממוקם בסמוך לארכיבישוף, בפרק אנתוניוס הקדוש, שם התגוררו היוונים העשירים באופן מסורתי. שיקום הבית זכה בפרס אירופה נוסטרה וכיום מתפקד כמוזיאון.

בית אחוזה זה הוא אחד הבניינים החשובים ביותר ששרדו במאה ה -18 בלפקוסיה ושוקם על ידי מחלקת העתיקות כדי לשכן את המוזיאון האתנולוגי בקפריסין, וזכה בפרס 'אירופה נוסטרה' בשנת 1988.

הבניין בן שתי הקומות נבנה בשנת 1793 עם אבן חול מקומית חתוכה בגוש והיה בעבר מעונו של הדרגומן הבולט ביותר של קפריסין, Hatzigeorgakis Kornesios, שהוצא להורג על ידי העות'מאנים בשנת 1809.

התוכנית האדריכלית של הבניין בצורת האות היוונית פי מקיפה גינה מרכזית עם מזרקה ובית מרחץ פרטי (חמאם), המורכב משלושה חדרים. מגורי המשרתים והמטבח היו ממוקמים בקומת הקרקע, מדרגות עץ מקורות עם בסיס אבן המובילות אל אולם הכניסה בקומה הראשונה מהחצר, וחדר הקבלה הרשמי ואזורי המגורים התקשרו עם אולם הקבלה. חדר הקבלה הרשמי - בקצה האגף המזרחי - שונה מהחדרים האחרים בזכות העיטור החריג, המגולף והצבוע בעץ, המדמה אותו לחדרי קבלה רשמיים אחרים באחוזות רבות של האימפריה העות'מאנית.

משרד דראגומן הוצג בקפריסין עם תחילת השלטון העות'מאני ובוטל בשנת 1821 עם מלחמת העצמאות היוונית. דרגומנים פעלו כקשרים בין הפחה (בעלי תפקידים צבאיים בכירים) לבין האוכלוסייה הכבושה והיו הדמויות הפוליטיות החשובות ביותר אחרי הפאשה.

סמי גולד מדריך טיולים בקפריסין Tel WhatsApp 00357-96219050