קפריסין מחוז לרנקה, ביקור בכפר ''מנוג'יה'', הכפר המכיל מחנה מעצר לפליטים בלתי חוקיים.

Menogeia village, Detention Centre of Irregular Migrants

Larnaca district

הנוסעים על הדרך המהירה מלרנקה וניקוסיה ללימסול, אם יפנו מבט לאחר הכפר קופינו לצד שמאל יבחינו במסגד הנמצא בלב כפר זעיר הממוקם בעמק שלו.

זהו הכפר מנוג'יה, כפר המכיל בתוכו מחנה מעצר לפליטים לא חוקיים.

מידי פעם אני נשאל על מצב הפליטים בקפריסין. כאן אני מביא דוח של מועצת הפליטים של קפריסין המנטרתאת המחנה מעת לעת.

הכפר מנוג'יה Menogeia, ביוונית Μενόγεια, הוא כפר במחוז לרנקה.

הכפר מנוג'יה ממוקם 2 ק"מ מערבית לכפר אנגליסידס, בין הכפר אנגליסידס לכפר קופינו על הכביש הישן של לרנקה - לימסול.

בשנת 2011 מנתה מנגיה 50 נפשות.

הכפר מנוג'יה היה כפר מעורב יווניים וטורקיים קפריסאיים עד שנת 1946. בין 1960 ל 1974 הוא היה מיושב אך ורק על ידי קפריסאים טורקים.

לאחר הפלישה הטורקית ב 1974 עקרו הטורקים מהכפר ורובם התיישבו בכפר ספאתריקו בצפון האי.

היום הכנסייה האתנזיוס הקירילית והמסגד מתקיימים יחד זה בצד זה בכפר מנוג'יה.

למעוניינים להכיר מקרוב את נושא הפליטים בקפריסין, מוצע לקרוא בהמשך את דוח מועצת הפליטים של קפריסין.

תנאים במתקני במחנה מעצר מנוג'יה

הסעיף הבא מסכם את ממצאי ביקורי הניטור הקבועים של מועצת הפליטים בקפריסין במחנה מעצר מנוג'יה במהלך שנת 2019, וכן דיווחים מגופי פיקוח אחרים.

בית המעצר בכפר מנוג'יה, כמו גם תאי המעצר, נמצאים בניהול המשטרה, ולכן הסוהרים הם שוטרים.

בשלוש השנים האחרונות חלו שיפורים מספקים בתנאים במחנה מעצר מנוג'יה, בעקבות המלצות שהציעו על-ידי הוועדה נגד עינויים והנציב הארצי למינהל וזכויות אדם (נציב תלונות הציבור), אשר הובילו לפחות תלונות על התנהגות עובדי המשמורת, אוכל או גישה חיצונית.

עם זאת, כפי שדווח על ידי הממונה על זכויות האדם של מועצת אירופה, עצורים במחנה מעצר מנוג'יה מתלוננים על היעדר פעילויות, וכן על משך מעצרם, חלקם חווים מעצר מחדש.

הנציב ציין גם כי עצורים ששוללו את חירותם במשך חודשים ללא כל סיכוי לגירוש או לשחרור אינם מבינים את מטרת מעצרם המתמשך ומרגישים שהם מתייחסים לפושעים.

זה מוביל לרמות מתח גבוהות, מה שמוביל למספר שביתות רעב במחנה מעצר מנוג'יה בשנים האחרונות, בעיקר על ידי מהגרים לא סדירים ומבקשי מקלט דחויים, יחד עם כמה מבקשי מקלט אחרים.

במחנה מעצר מנוג'יה, אין ליקויים חמורים במתקנים הסניטריים, למעט מדיווחים מזדמנים על כמה שירותים ומקלחות פגומים. רוב העצורים מרוצים ממצבם הכללי של המתקנים וציינו כי ישנם מים חמים וכי הם יכולים להתקלח בנחת ללא מגבלות זמן. בסך הכל נראה כי הניקיון של בית המעצר הוא ברמה הגונה.

מאז שמחנה מעצר מנוג'יה החלה לפעול לא דווח על צפיפות. עם זאת, הקיבולת הכוללת נחשבה גבוהה מדי והתנאים בתאים/חדרים המאכלסים עצורים מצומצמים מכיוון שהיו שמונה נפשות/ארבע מיטות קומותיים בחדר בגודל 18 מ"ר.

הקיבולת הצטמצמה מאז מ- 256 מקומות ל 128 מקומות, והתאים / חדרים מכילים כיום ארבעה אנשים עם שתי מיטות קומותיים לחדר.

אספקת הלבוש במנוגיה השתפרה בשנים האחרונות, במעורבות הצלב האדום קפריסין וכן ארגוני מתנדבים אחרים שסיפקו בגדים.

עם זאת, התנאים בתאי המעצר בתחנות המשטרה השונות משתנים.

בדו"ח שפורסם על ידי לשכת היועמ"ש בעקבות ביקור פיקוח בתא המעצר באורוקליני, לרנקה, התנאים נמצאו מתחת לסטנדרטים המקובלים וכללו נושאים הקשורים לחוסר גישה לשטחים באוויר הפתוח, לנקיון הכללי ולנושאי היגיינה, גישה למידע וגישה למערך זכויות מלא.

למבקשי מקלט עצורים במחנה מעצר מנוג'יה יש גישה למרחבים באוויר הפתוח פעם או פעמיים ביום למשך כשעה או שעה ורבע שעה בכל פעם, פעם אחת בבוקר ופעם אחר הצהריים.

גודל המרחב החיצוני הוא בערך בגודל של מגרש כדורסל.

בנוגע לתאי המעצר בתחנות המשטרה השונות, רבים חסרים מרחבים באוויר הפתוח ויש דיווחים על עצורים שזמן מוגבל ביותר בחוץ. יתר על כן, אין להם מתקני פנאי.

מזון במחנה מעצר מנוג'יה, העצורים ציינו כי חזיר אינו נכלל בתפריט והבשר המסופק הוא בעיקר עוף.

עוד הוזכר כי המזון במהלך הרמדאן עומדות בדרישות התזונה הדתיות. גם צרכי תזונה אחרים מסיבות רפואיות נותנים מענה, אם כי לא ברור אם זה חל על מקרים של נשים בהריון ונשים מניקות, שכן בשנים האחרונות לא היו מקרים כאלה לפקח על הנושא. גם לגבי האיכות וגם הכמות, רמת הסיפוק השתנתה בין העצורים. כמה עצורים הזכירו כי האוכל נוטה לחזור על עצמו לפרקי זמן ממושכים, ורק תוספת הצד משתנה.

יש עצורים ששותים מי ברז הזמינים במרכז (בטוחים לשתייה בקפריסין), אחרים מעדיפים לקנות מים ממכונת מתקן המים הממוקמת בחצר המרכזית; בסכום של € 1 עבור 20lt. יש גם מכונות אוטומטיות בכל אגף של בית המעצר.

לגבי התאמה לדרישות התזונה מסיבות דתיות או רפואיות, המצב בתאי המעצר דומה לזה בבית המעצר של Menogia, אך האיכות והכמות משתנים מתא אחד למשנהו.

בקשר לפעילויות לעצירים במחנה מעצר מנוג'יה יש גישה לטלוויזיה הממוקמת באזור הקהילתי, ויש גם כמה מגזינים וספרים שמספק הצלב האדום קפריסין. עם זאת, אלה מוגבלים מאוד במספר והם זמינים בעיקר באנגלית. לעצורים יש גישה למחשבים באזורים המשותפים.

נכון להיום לעצרים יש גישה לאינטרנט באמצעות WiFi בחינם דרך הטלפונים הניידים שלהם. במהלך גישה למרחבים באוויר הפתוח עצורים יכולים לעסוק בפעילויות פנאי כגון כדורסל, כדורגל, משחק קלפים, שחמט ושש-בש.

קיימים מדריכי ריקוד ומאמן פיזי מבצעים פעילויות על בסיס שבועי, אולם עצורים דיווחו כי לא ידעו על כך או גילו חוסר מוטיבציה או עניין להשתתף.

בתאי מעצר אין חומרי קריאה או גישה לאינטרנט.

לגבי טיפול רפואי במעצר על פי חוק זכויות האנשים שעוצרים ועוצרים, לעצור יש זכות לבדיקה רפואית, טיפול ומעקב בכל עת במהלך המעצר.

החוק הרלוונטי אינו מגביל זכות זו למצבי חירום, ומעדויות העצורים ניתן להסיק כי אכן יש להם גישה לבדיקות רפואיות, טיפול ומעקב במצבים שלא ניתן לסווג אותם כמצבי חירום. עם זאת, החוק קובע העמדה לדין פלילי של עצור אשר, אם יוכח, מנצל את הזכות לבדיקה, טיפול ומעקב רפואי, ומבקש זאת מבלי לסבול מסיבוך בריאותי המחייב בדיקה, טיפול או פיקוח רפואי. אם עצור נמצא אשם בעבירה זו, הוא או היא צפוי לשלוש שנות מאסר, או קנס של עד 6000 אירו. בפועל נראה כי לא נעשה בו שימוש והומלץ ​​להסיר אותו מהחוק.

עם כניסתם למחנה מעצר מנוג'יה, העצורים עוברים בדיקות רפואיות למחלות מדבקות ספציפיות למשל, בדיקת מנטוקס לבדיקת שחפת, HIV והפטיטיס, אך לא הערכה מלאה של בעיות בריאות גופניות ונפשיות.

המרכז הרפואי של מחנה מעצר מנוג'יה מאייש רופא כללי במשרה מלאה, בימים שני עד שישי בין השעות 07:30 - 15:00, ואחות מוקצה למרכז שלושה ימים בשבוע למשך חמש שעות ביום.

פסיכולוג קליני שמונה על ידי המחלקה לשירותי בריאות הנפש מבקר במרכז פעמיים בשבוע. במקרי חירום או כאשר הדבר נחוץ כנדרש, מעבירים עצורים לבית החולים קופינו או לבית החולים הכללי לרנקה. במהלך ההובלה אזיקים עצורים, למעט מקרים מסוימים של אנשים עם מוגבלות, בדרך כלל לכל אורך ההובלה, ואין שום אינדיקציה לכך שמתבצעת הערכה ביטחונית פרטנית.

בהתאם לרופא הבודק, הם עשויים להיות אזוקים גם במהלך הבדיקה הרפואית, ובדרך כלל שוטר או שוטרת - בהתאם למינו של העציר - נמצאים או קרובים לאורך כל הבדיקה הרפואית.

על פי החוק, כל תקשורת בין העצור לאנשי הצוות או המשטרה לצורך בדיקות רפואיות נחשבת כאינטראקציה "חשובה" ולכן הרשויות מחויבות לדאוג לתקשורת בשפה שהעצור מבין.

בהתבסס על עדויות העצורים, בגלל היעדר מתורגמנים שזמינים במהלך הבדיקה הרפואית, עצורים אחרים מתבקשים ללוות כדי לשמש מתורגמנים.

למרות שנראה כי עצורים מוכנים להגיש סיוע כזה, לנוכח רגישות המידע הרפואי לא ניתן לראות בכך שהוא עומד בדרישת החוק.

בכל הנוגע לתמיכה פסיכולוגית זה ניתן

במחנה מעצר מנוג'יה על ידי פסיכולוג קליני שמונה על ידי המחלקה לשירותי בריאות הנפש

כדי שעצור יקבל טיפול רפואי וייבדק על ידי רופא במהלך המעצר, יש להגיש בקשה בכתב מטעם העצור. בקשות אלה, אם הוגשו באנגלית או ביוונית, מטופלות במועד ובמענה מהיר, ולא היו תלונות בנוגע לזמן שנדרש לטיפול בקשה ולעצור את הרופא לרופא.

אין מידע זמין של מי שמנסה להגיש בקשה כזו בשפה אחרת כדי לדעת אם היא תתקבל והאם יש נהלים לתרגם אותה.

רוב העצורים שאינם כותבים יוונית או אנגלית, או שאינם יודעים קרוא וכתוב, יבקשו מעציר אחר או מקצין למלא בקשה זו עבורם.

בכל הנוגע לגישה לטיפול רפואי בעצורים כולל מבקשי מקלט המוחזקים בתא מעצר בתחנות המשטרה, הם נלקחים לבתי חולים ממלכתיים באופן דומה לזה שתואר לעיל. עם זאת, אופן הטיפול בבקשות מסוג זה עשוי להשתנות בין תא מעצר למשנהו.

לגבי צרכים מיוחדים במעצר שלמשפחות, התוכנית להקים אגף במחנה מעצר מנוג'יה לצורך מעצר משפחות עם ילדים לא התקדמה עד כה. בשנתיים האחרונות ילדים לא מלווים אינם מעוכבים וגם אמהות לילדים צעירים.

נשים נעצרות תמיד בנפרד מגברים, אך אין הוראות מיוחדות לאנשים פגיעים במעצר.

אין מנגנון יעיל בבתי מעצר (או מחוץ לבתי מעצר) לזיהוי והערכה של אנשים עם צרכים מיוחדים. אנשים המסווגים כפגיעים לפני מעצרם או במהלך מעצרם עדיין ייעצרו.

ישנם מרחבים סניטריים ייעודיים, כלומר שירותים ומקלחות, לאנשים עם מוגבלות. אין שום אינדיקציה לתמיכה אחרת הניתנת לאנשים פגיעים.

איך מגיעים ?

על הכביש הישן ללימסול, ביציאה מהכפר אנגליסידס לכיוון לימסול ובמרחק של 2 ק"מ נפגוש משמאלנו את הכפר מנוג'יה.

שם הכפר בטורקית

Ötüken או Mennoya

סמי גולד מדריך בעברית בקפריסין Tel WhatsApp 00357-96219050