קפריסין המושלגת, ג'ורג' דימטריוס ממועדון המטיילים בשביל טבע ''ארטמיס'' בפסגת הרי הטרודוס.

George Dimitrios from the Hikers Club, on a hike on the Artemis Nature Trail at the top of the Troodos Mountains.

סופה שהגיעה לאי לאחר שלושה חודשים של עצירת גשמים, הורידה כמויות נכבדות של שלג על פסגות ההרים.

ג'ורג' דימיטריוס ממועדון המטיילים בקפריסין, חבר יקר שלנו, מטייל בשביל טבע ''ארטמיס'' הגבוה ביותר באי בקרבת פסגת הרי הטרודוס, באורך 7 ק''מ, בגובה 1800 מטר ובטמפרטורה של מינוס 2 מעלות.

מעט פרטים טכניים על שביל הטבע ''ארטמיס'' :

השביל נקרא על שם האלה Artemis, אלת הצייד, בתם של זאוס Zeus ולטו Leto ואחותו התאומה של האל אפולו Apollo. המסלול מעגל סביב הר אולימפוס (Chionistra) בגובה ממוצע של 1,850 מטר. עזרה בעזרת שלטי המידע לאורך השביל יסייעו לכם לחקור את היער, כולל: שני אורנים שחורים עתיקים (pinus nigra) שגילם יותר מ- 500 שנה; צמחייה עשירה ונדירה (עם מינים כמו קטנטה, נביט, אליסום, מרווה וערער. catmint, germander, alyssum, Troodos sage and juniper ); וסלעי האזור (כמו דוניט, הרצבורגיט, פירוקסניט.dunite, harzburgite, pyroxenite ). יתר על כן, תיהנו מנוף יפהפה לכיוון הכפרים של מחוזות לימסול, פאפוס וניקוסיה. השביל כולו נמצא בתוך פארק היער הלאומי של הטרודוס.

השביל אינו בעל שינויים בולטים של שיפוע אלא לקראת הסוף אחרי מועדון הסקי בשיפוע 200-300 מטר.

אתר היסטורי מעניין הם הביצורים של Teisia tis Palias Choras (חומות של צ'ורה ישנה), הריסות הביצורים המאולתרים שנבנו בשנה האחרונה של התקופה הוונציאנית בקפריסין (1571) על ידי קבוצה של גנרלים ונציאנים כמגנה מפני העות'מאנים. לאחר שצפו בכיבוש צ'ורה (ניקוסיה) מאחר וחששו מכוחם של העות'מאנים, הם החליטו להיכנע.

צמחייה ופריחה

צמחיית הטרודוס עשירה וייחודית במיוחד. ראוי לציין שלפחות אחד מכל שני צמחים שתראו בשביל הטבע הזה הוא אנדמי לקפריסין או לטרודוס או שהוא לא נמצא בשום מקום אחר בקפריסין אלא כאן. הסלעים העיקריים באזור הרחב הם חרצבורגיים Harzburgite .

גיאולוגיה

סלעים אלה מכילים תפרים חדשים של גבארו פגמטיטי, רודניט ופירוקסניט. לאורך הבסיסים הבריטיים, ההרצבורגיט Harzburgite הפך לסרפנטיניט ירוק. הרצבורגיט היא השארית שבירה של ההיתוך החלקי של המעטפת העליונה בעומק של כ- 60 ק"מ מתחת לקרקעית האוקיאנוס של ים תטיס ויצירת מגמת בזלת שממנה נוצרו הסלעים הנותרים של מתחם האופוליט לפני כ- 92 מיליון שנה.

מרשים להבין שהליכה בנקודה הגבוהה ביותר של רכס הטרודוס היא כמו הליכה על סלעים השייכים למעטפת העליונה של כדור הארץ. זה משהו שתמצאו במקומות מועטים מאוד ברחבי העולם.

שירותים

בכפרים שמסביב הרי ה Troodos תמצאו הרבה טברנות קטנות בהן תוכלו לנוח, לטעום כמה מאכלים קפריסאים מסורתיים ולקנות מוצרים מקומיים ולקחת איתכם הביתה. בכיכר טרודוס יש חנויות, מסעדות, שירותים ציבוריים ומלונות. בסמוך לכיכר נמצא מרכז המידע הסביבתי ומועדון הסקי של התאחדות הסקי בקפריסין שמושך אליו מבקרים רבים בינואר ופברואר.

סמי גולד מדריך טיולים בקפריסין Tel WhatsApp 00357-96219050