בין צפון איטליה וונציה ומילאנו לבין מרכז איטליה פירנצה וטוסקנה שוכן לו לרוחב המגף האיטלקי אזור ירוק מנוקד בערים עתיקות . מחוז "אמיליה רומנה" ובירתו -בולוניה . שעה נסיעה מוונציה או פירנצה אתם מגיעים לאחת הערים המדליקות, האנרגטיות, הטעימות והשוות ביותר באיטליה .

לאחרונה שמעתי ששדה התעופה הבינלאומי של העיר נוסף כיעד לאחת מחברות התעופה הטסות מישראל – סיבה טובה עבורי לכתוב על העיר והאזור ועבורכם - לגלות את האזור הנפלא הזה שמאד אהוב עלי .

הגעה

באם אתם מגיעים בטיסה מישראל לשדה התעופה הבינלאומי אתם יכולים לנסוע מלבד במונית גם באוטובוס ישיר לתחנה המרכזית של בולוניה (20 דקות , יציאה כל רבע שעה ) .

באם אתם מגיעים עם רכב שכור שימו לב שהאזור העתיק של העיר סגור ואסור לתנועה (ראו בתחתית פוסט זה לינק לפוסט חשוב שכתבתי בנושא הZTL ) . מאות מצלמות אלקטרוניות פרוסות ברחבי העיר ומאכיפות את החוק. באם אתם מתכוונים להתגורר במלון במרכז העיר אתם מורשים להיכנס עד המלון לפרוק או להעמיס את המזוודות ומיד לצאת מהאזור הZTL. כדי להימנע לקבלת דוחות בזכות אותה נסיעה לצורך פריקת או העמסת המזוודות עליכם לדאוג ולעדכן  את פקיד הקבלה במלון על מספר הרכב שלכם כדי שיכניס אותו למערכת הדיווח העירונית כך שלא תקבלו דו"ח.

מכיוון שאני בחרתי בכל נסיעותיי לבולוניה להתגורר במרכז העיר (וממליץ לכם לנהוג כך) אני חניתי בהמלצת המקומיים  בחניון הענק התת קרקעי בכיכר 8 באוגוסט הוראות הגעה בוויז . משם מרחק של מקסימום 10 דקות, ניתן להגיע למרכז העיר ולמרבית האטרקציות .

בולוניה עיר מדליקה ונחשבת אחת מהבירות הגסטרונומיות של אירופה. העיר שווה ביקור גם אם אתם מטיילים בפירנצה, וונציה או מילאנו . אינכם זקוקים לרכב כדי לארגן יום או יומיים של טיול בבולוניה באם אתם שוהים במקומות הללו . הרכבת היא דרך נפלאה ומהירה להגיע לעיר . כרטיס נסיעה ברכבת מהירה ניתן להזמין מראש באינטרנט באתר הרכבות והנסיעה של כשעה מאותן ערים שהזכרתי כאן תביא אתכם מאותן ערים לתחנת הרכבת של בולוניה

אז מה העניין?

העיר נוסדה בימי הביניים ומרבית המרכז העתיק נבנה בתקופת הרנסנס המוקדם . העיר היתה יידועה כ"עיר המגדלים" כשהמגדל הגבוה ביותר עדיין מתנשא במרכז העיר בגובה של 100 מטר (גורד שחקים במונחים של הימים ההם), ומאה מגדלים נוספים שרובם נהרסו במשך השנים (למיטב ידיעתי נשארו כ-25) . בולוניה היתה משכן האוניברסיטה הראשונה באירופה ועודנה עיר אוניברסיטאית ענקית כש-20% (!) מכלל אוכלוסייתה עד היום מהווים הסטודנטים המגיעים מכל רחבי איטליה והעולם כשהמוני צעירים מציפים את רחובותיה מידי ערב .  העיר מהווה מקום ההולדת של ה"בולנייז" , ה"ספגטי טלייטלה"  נקניק ה"מורטדלה" ה"טורטליני" והייתה ועודנה בירה גסטרונומית המציעה מאות מסעדות גלדריות ושווקים מדליקים (בפוסט הבא ארחיב על הנושא) .

צילום -רות מירון

אונסק"ו

הייחוד הארכיטקטוני של העיר בולט למבקרים בבולוניה העתיקה במבט ראשון: האכסדראות -המעברים המקורים בצידי הרחובות שמטרתם מאז בנייתם במשך מאות השנים הייתה להגן על האזרחים בפני גשם, שלג וחום . 40 קילומטרים של מעברים מקורים הנקראים "פורטיקו" זיכו את העיר בתואר הנכסף של "אתר מורשת עולמי" של ארגון אונסק"ו  ובחוויה ייחודית למטיילים בעיר .

צילום- רות מירון

טורה דלי אסינלי TORRE DEGLI ASINELLI

במרכז העיר העתיקה מתנוסס המגדל שנחשב הגבוה ביותר מכל המגדלים שנותרו בעולם מתקופת ימי הביניים . כמעט כפול בגובהו מהמגדל של פיזה ומהווה את הסמל המוכר של העיר . לבעלי הכושר- ניתן לרכוש כרטיסים ולטפס 500 מדרגות עד לראשו (כרטיסים במשרד התיירות העירוני בפייאצה מאג'ורה) . אומרים שהנוף מלמעלה הורס ביופיו , אז לכו על זה :-), לי לא היה כושר. 

ליד המגדל עומד מגדל נוסף נמוך שנראה כאילו ועומד ליפול כל רגע . (וכמו שענת פלטה ברגע הראשון שראתה אותו – "אלוהים ישמור")

צילום-רות מירון

הכיכר המרכזית ובזיליקת סן- פטרוניו והסיפור עם מוחמד .

במרכז העיר עומדת כיכר Piazza Maggiore כיכר מפוארת המכילה את כל המבנים הציבוריים הגדולים והמפוארים של הנהלת העיר ובימים אלו ובעיקר בימי הקיץ – במה ענקית למופעים מרכזיים.

בצד הכיכר עומדת הקתדרלה   Basilica of San Petronio  שנחשבת השישית בגודלה בכל איטליה . הקתדרלה נבנתה ע"י תושבי העיר להראות את עושרם ובמרכזה שעון השמש הגדול בעולם השעון שנבנה לפני 500 שנה מכיל קו המסומן על הרצפה והשווה במדויק לקו המרידיאני של כדור הארץ. מידי יום קרן אור שנכנסת בשעה מסוימת דרך חור בגג הבזיליקה מראה את השעה המדויקת והתאריך בהתאם לעונות השנה  . בכניסה לקתדרלה ניצבים תמיד חיילים חמושים הבוחנים את הכניסה וזאת עקב מקרה שקרה לפני מספר שנים כשמבקר מוסלמי ניסה לפגוע באחד מציורי הפרסקאות המפוארים המקשטים את קירות המבנה בו הצייר בן הרנסנס בחר לצייר את הנביא מוחמד כנציג הגיהינום ..

צילום- רות מירון

כל הרחובות היוצאים מהכיכר מלאי אטרקציות ושווים ביקור, מסעדות, חנויות אוכל ואופנה אבל בפינה הדרומית של הכיכר ובמרחק שני צעדים ממנה תוכלו להגיע לכיכר ולהגיע למבנה חשוב ומדהים המחייב ביקור –

Palazzo Dell'Archiginnasio  - אי אפשר להישאר אדיש

אחד הארמונות שחובה חובה לבקר! כחלק מהיסטורית התפתחות האוניברסיטה בבולוניה והמאבק לעצמאות האקדמית שלה למול העין הפקוחה של הכנסייה והאפיפיור נבנה המבנה המפואר הזה במאה ה-16. הארמון נבנה במטרה לשכן את המחלקות לאומנות ומשפטים של האוניברסיטה והיווה מקום משכן האוניברסיטה העיקרי עד לתחילת המאה ה-19 .  התקרות , האכסדראות המפוארות, המסדרונות המקושטים לא יכלו להשאיר אותי אדיש. חשוב ומומלץ מאד לעלות לביקור בקומה הראשונה ולראות את חדרי ההרצאות והחדרים בהם נערכו הניתוחים האנטומיים הראשונים בבני האדם .

פתוח מידי יום משעה 09:00 ועד 19:00 ובימי ראשון – רק בבוקר .  

על "עמק המוטור" שמעת??

כל מי שאוהב אופנועים או מכוניות מפונפנות וסיפורי מרוצי מכוניות מכיר את המושג "עמק המוטור" .

העמק של אמיליה רומנה שמרכזו בולוניה ומודנה (עיר שעליה אספר בקרוב) מהווה מקור מפעלי האופנועים והמכוניות הידועות בעולם - "דוקאטי" , "פרארי" ו"למבורגיני". מלבד המפעלים האזור מכיל גם מסלולי מרוצי מכוניות בהם מתקיימים מידי שנה מרוצים מרכזיים ומוזאונים לדוגמא המפעלים ומוזיאון דוקאטי של יצרן האופנועים נמצא בבולוניה ולאוהבי הג'אנר- מהווה חובת ביקור . לברור שעות הפתיחה ורכישת כרטיסים .  

בפוסטים הבאים שיגיעו בקרוב –

-בולוניה הגסורונומית ל"פודיז" – מסעדות, שווקים והמון המלצות שוות .

-עיר הבלסמי, עיר תקרות המוזאיקה הידועה בעולם, כפר שמלא ציורי קיר ועוד.. בפוסט "מסלולי יום מבולוניה לערים שוות" במחוז אמילה רומנה

>>> אהבת את הפוסט?

· אז כדאי לך להרשם כאן בראש העמוד כמנוי עוקב לבלוג - כך תוכל לקבל התראה על כל הפוסטים שאפרסם בעתיד על איטליה ובכלל

· מאד מתבקש  .. לספר לחברים ולשלוח אליהם לינק ישירות אליו באמצעות הפייסבוק או בווטצאפ 

·  וגם מומלץ  לעיין בפוסטים הקודמים שפרסמתי 

נוסעים לאיטליה?

פוסטים נבחרים שאני מציע לגולשים לקרוא לפני כל נסיעה לאיטליה שלכם או של החברים :

ועוד פוסטים רבים אחרים ..

להתראות