סיורים מודרכים בעברית צפון קפריסין, מצודת אותלו על חומות פמגוסטה
 Othello Castle, Famagusta

ויליאם שייקספייר וקפריסין, מה הקשר?
 בתחילת המאה ה- 13 הורה הנרי הראשון מקפריסין, שליט האי ונציג בית לוסיניאן, לבנות מבצר להגנה על נמל פמגוסטה. הבניין המבוצר במלואו הושלם עד שנת 1310. בשנת 1492, כבר בתקופת השלטון הוונציאני, שוחזרה הטירה ורכשה מאפייני ארכיטקטורת רנסנס. הכניסה הייתה מעוטרת באבן לבנה עם דימוי של אריה הקדוש, וארבעת מגדלי הטירה חוברו על ידי מסדרונות פנימיים מצוידים בחריצי ירי חצים. כיום מציגה החצר הצמודה של הטירה, שהיא מוזיאון מזה שנים רבות, תותחי ברונזה עתיקים, בני יותר מ -400 שנה, וכן כדורי ברזל ואבן.

המבנה רכש את שמו הנוכחי, טירת אותלו, בתקופת השלטון הבריטי בקפריסין. הסיבה לכינוי בשם כזה קשורה בשמו של גדול המשוררים והמחזאים האנגלי ויליאם שייקספיר, שחי בראשית המאות ה 16-17. על פי עלילת הטרגדיה השקספירית אותלו, בטירה זו גנרל בצבא הוונציאני חנק את אשתו דסדמונה מתוך קנאה. הפרשנות של שייקספיר מזכירה את האירועים הדרמטיים בחיים האמיתיים של כריסטופורו מורו, ששלט באי בשנים 1505-1508.

מה שלא כולם יודעים הוא ששקספיר כמעט ולא העלה סיפורים בעצמו. בהנאה הוא שאב השראה מאירועים היסטוריים, מיתוסים, כמו גם רומנים ושירים מתקופת הרנסנס. חוקרי שייקספיר טוענים כי לא הצליחו למצוא את המקורות לחמישה מחזותיו בלבד - "טיטוס אנדרוניקוס", "אבדה של עבודת האהבה", "חלום ליל קיץ", "נשות ווינדזור העליזות" ו"הסערה ". ידוע היטב שמקור ההשראה של אותלו היה סיפורו של איטלקי ג'ובאני בטיסטה גירלדי, הידוע יותר בשם סינטיו, שחי במאה ה -16. עלילותיהם של שתי העבודות דומות מאוד; עם זאת, שייקספיר שינה את דמותו של אותלו, אשר בתורו שינה את מוסר ההשכל של היצירה.
 כך הפכה קפריסין לחלק מההיסטוריה של לפחות פעמיים, וטירת אותלו בפמגוסטה הונצחה על ידי אחת המחזאים המפורסמים בעולם.