צפון קפריסין, אתר ארכיאולוגי סינטה, התיישבות עתיקה מתקופת הברונזה.

Sinta archeological site, North Cyprus

אתר ארכיאולוגי חשוב באזור הכפר סינטה Sinta, ביוונית Σίντα, במזאוריה Mesaoria שנחפר בחלקו.

האתר ממוקם בחלק של צפון קפריסין שנכבש ב

1974 על ידי הכוחות הטורקים הפולשים.

האתר ארכיאולוגי כולל מספר קברים שנבזזו בעבר על ידי ארכיאולוגים.

החפירות נערכו לראשונה בשנת 1911 ולאחר מכן בשנים 1947-48 על ידי משלחת שבדית של אוניברסיטת אופסלה, בהנחיית מר' פורומארק שפרסם את ממצאיו בכתב העת Opuscula Atheniensia.

השרידים האדריכליים שהתגלו, הוכיחו כי מדובר ביישוב מתקופת הברונזה האחרונה (1650-1050 לפני הספירה). למעשה, יישוב בו התיישבו במהלך המאה- 12 לפני הספירה.

הראשונים היו מתיישבים המיקניים שהתבצרו בחומה "ציקלופית" כמו חומות כאלה אחרות שנמצאו בהתנחלויות של מתיישבים אחאים בקפריסין, חומת היישוב בסינטה כללה בתחתית סלעים גדולים בשתי שורות מקבילות, ובראשם לבנים.

על פי נתוני החפירות, היישוב סינטה הושמד כליל על ידי אירוע אלים בסוף התקופה הקפריסאית-מיקנית השנייה. קיימת גם דעה כי סינדה אולי הוקמה על ידי מתנחלים אכאים בתחילה כמחנה צבאי ולפני שעברו למרכז עירוני.

היישוב סינטה התפרש על שטח של כ -250 מטר (מזרח-מערב) והמשיך 200 מטר (צפון-דרום), מבוצר בחומה "ציקלופית". שער היה קיים בקצה הצפוני של הביצורים, שהוגן על ידי מגדל עם חומה חזקה.

צילומי אוויר של האזור הראו שככל הנראה יש קיר שני מול הראשון. בביצורי היישוב סינטה דומים לאלה של אנגומי וקיטי.

בחפירות בסינטה הובאו כמה ממצאים נדירים, במיוחד כלים מיקניים ודגימות אחרות של אמנות קפריסאית עתיקה מתקופת הברונזה המאוחרת.

ראוי להזכיר, ביניהם מנורת נחושת בגובה 30 ס"מ אנכית ושטוחה המסתיימת במיכל רדוד אליפטי אופקי.

הגבעול מעוטר יפה עם 4 זוגות מונחים זה לזה של חוט מפותל כפול שמסגרת חורים משולשים תואמים.

נמצאו גם כלי החלקה לבנים, אחד מפריטי החרס הקפריסאים האופייניים ביותר מתקופת הברונזה המאוחרת.

על פי הנתונים הקיימים, הייתה התנחלות באזור סינטה מאוחר יותר, במהלך השנים ההלניסטית והרומית.

עם זאת, אין מידע רב אודות יישוב זה מכיוון שלא נערכו חפירות מלאות (האזור שנמצא תחת כיבוש צבאי טורקי מאז 1974 ולא נגיש למחקר ארכיאולוגי נוסף).

היישוב זוהה על ידי חוקרים שונים עם עיירה קטנה קפריסאית עתיקה בשם סואנדוס, שאת קיומה אנו מניחים מהטקסט של כיתוב אלפביתי של התקופה ההלניסטית שנמצא בלרנקה, אולם עם זאת הוא הועבר ממקום לא ידוע. אף נטען כי השם הנוכחי סינדה הוא שהיה מימי הביניים בשם העתיק סואנדה.

עם זאת, כמובן, לא יכולות להיות מסקנות סופיות לא לשם ולא ליישוב עצמו, אלא אם כן קדמו לו חפירות רגילות שכרגע אי אפשר לבצע.