הכל התחיל לפני פחות משנה. חזרתי מטיול עם אשתי בשוויץ והתמכרתי להרים.

כל העולם הזה של hiking בהרים או טרקים היה זר לי. תמיד אהבתי אותו בתוכי אבל לא חשבתי לעשות משהו עם זה בפועל. בטח לא עכשיו, בגילי המופלג ועם משפחה ועבודה.

כדי להרוות את צמאוני התחלתי לחפש בלמטייל סיפורי טיול של כאלה שעשו משהו כזה. איכשהו הגעתי למסע ה-TMB של ענבר. ומכאן כבר לא היתה דרך חזרה… קראתי בשקיקה את כל הסיפור שלה ומשהו בתוכי בער. לא הייתי מודע באותה עת שזו הנקודה שהחלטתי לעשות את זה אבל מהר מאוד גם זה הגיע והתחלתי לברר פרטים על המסלול.

זה התחיל בקריאה פסיבית של המון חומר. עברתי על כל סיפורי הטיול שיש בלמטייל, על 9 שנים של הודעות באתר hike, על המון סיפורי דרך באתר “סיפור דרך”, על כל הפוסטים שיש בקבוצת הפייסבוק “טור דה מון בלאן” ועל הרבה סרטוני יוטיוב.

שיכנעתי את אשתי שאנחנו צריכים לעשות את זה והיא התלהבה. התחלתי לברר באופן אקטיבי יותר על מסלול מומלץ, על התארגנות מבחינת כשרות ועוד. תכננו לצאת בסוף יוני. אך אשתי ירדה מהעסק (בצדק) ולא הצלחתי למצוא מישהו אחר שיבוא איתי. התאכזבתי קצת אבל ידעתי שעוד אעשה את זה וזו רק דחיה ולא ביטול.

ואכן בדרך מפתיעה מאוד, הגיע שותף לטיול :) התכנון המקורי, סוף יוני, כבר היה מאוחר מדי, אז דחינו לתחילת ספטמבר ושוב התחלתי לברר את כל מה שנדרש. וב 5 בספטמבר יצאנו אני והחבר למסע ה TMB שלנו.

לא אתמקד פה במה עברנו כל יום (אולי עוד אכתוב על זה מתישהו) אלא אתמקד בסיכום של פרטים חשובים שיש לדעת. יש על זה הרבה חומר ברשת, אבל אני חושב שיועיל לאנשים למצוא הכל במקום אחד ואולי גם יפיקו תועלת מעוד זוית.

אסיים את ההקדמה בציטוט (בשינוי קל) שאיתו ענבר התחילה את הפוסט הראשון שלה:

לפני הצעד הראשון, חולפת בי לפתע איזושהי מחשבה... על איך זה שאני מוצא את עצמי בגיל 32 (בכושר טוב), עם תרמיל של 20 ק"ג על הגב וזוג מקלות הליכה, עם חבר (וללא ניסיון בטרקים ארוכים), במקום לא מוכר לפני אתגר שכזה.

אז תודה ענבר על ההשראה! תודה יהונתן שבאת איתי! ותודה לכל האנשים הנחמדים מאתר hike (במיוחד אמנון, יענקלה, עודד וזמי), מקבוצת הפייסבוק (עדי ועוד כמה שיסלחו לי שאני לא זוכר שמות) ולכל מי שכתב סיפור טיול פה או בכל אתר אחר!

והכי חשוב, תודה לאשתי המדהימה שפירגנה לי בכיף את הטיול הזה! (ואת אלה שיבואו אחריו ;) )

לפני שנתחיל, סרטון נחמד שהכנתי (עדיף לפתוח ביוטיוב כדי שתוכלו לצפות במסך מלא. חובה רמקולים או אוזניות)

מה זה בכלל TMB?

TMB או Tour du Mont Blanc הוא שם של מסלול הליכה מעגלי בהרים. המסלול עובר בצרפת, איטליה ושוויץ. המסלול הוא בין 170 ל 200 ק”מ.

תיאור המסלול

חתך גובה יפה שאפשר להיעזר בו (ואיני יודע למי לתת את הזכויות עליו)

אין נקודות התחלה או סיום מחייבות ואין זמנים מחייבים אבל כן יש המלצות (או מה שהרוב עושים).

נהוג להתחיל ב- Les Houches (לה זוש, אוש) ולסיים באותו מקום לאחר 11 או 12 יום, כשהכיוון הוא נגד כיוון השעון.
 עם זאת, יש עוד המון אופציות! הנפוצות הן להתחיל אמנם ב- Les Houches אבל עם כיוון השעון, להתחיל ב-Courmayeur (קורמיור) או להתחיל ב-Champex (שמפה).

מסלולים, זמנים ועוד

כמו שכתבתי קודם, אין כאן חוק. יש את מה שנהוג (בעיקר כי כך כתוב בספרו של קוו ריינולדס) אבל אם יש למישהו אילוצים, שלא יוותר על התוכנית אלא ישנה את המסלול בהתאם לאילוציו.

זמנים הגיוניים הם כל דבר בטווח של בין 6 (מהר מדי) ימים ל 14 יום (לאט מדי). הנורמלי הוא בין 10 ל 12 יום.

למסלול ניתן לצאת מכמה נקודות ולהשלים הקפה לאותו מקום או לעצור בנקודה כלשהי לפני השלמת ההקפה. כמו כן ניתן לדלג באמצע המסלול על חלקים מסוימים באמצעות תחבורה (אוטובוס, מונית, רכבת, רכבל).

מקומות להתחיל לדוגמה,
צרפת: כל עמק שאמוני, לזוש, לה קונטמין.
איטליה: קורמיור.
 שוויץ: לה פולי, שמפה.

יש מקומות שלא ניתן להתחיל מהם כי אין תחבורה לשם. לדוגמה, בונהם ואליזבתה (יש עוד).

מסלולים לדוגמה

לה זוש ← לה קונטמין ← בונהם ← אליזבתה ← קורמיור ← בונאטי ← לה פולי ← שמפה ← טריינט ← טרה לה שמפ ← לא בלאנק ← לה זוש

בכל הימים כמעט יש עוד אופציות. או קרובות יותר ליום האתמול או רחוקות יותר.

אכתוב חלק מהמקומות (לפי סדר ההגעה במסלול מלה זוש – נגד כיוון השעון): נאנט בוראנט, לה באלם, מוטטס, קומבאל, מייסון ואלי, ברטונה, ואל פרט, אלנה, פורקלאז, לה תור, ארגנטייר, פלג'ר.

וריאנטים

יש מסלול ראשי. יש וריאנטים ומסלולי צד. מסלולי צד לא עשיתי בכלל וכל אחד יעשה מה שנראה לו על פי הזמן שעומד לרשותו. לגבי וריאנטים, הם בדרך כלל קצת קשים יותר מהמסלול הרגיל אבל בדרך כלל גם יפים יותר. לכן בתהאם לתוכנית הספציפית שלכם, תשאירו אופציה לוריאנטים. אני ממליץ. (לגבי המלצות ספציפיות, יש המון מידע ב hike ובקבוצת הפייסבוק)

זמני הליכה

לרוב, זמני ההליכה המופיעים על השילוט לא יתאימו לזמנים שלכם. אני מניח שהזמנים הנקובים בשלטים הם לאנשים בכושר טוב, עם משקל קל על הגב וללא עצירות. לכן, הוסיפו 30 אחוז לפחות על הזמן הרשום. אם זו עלייה קשה, הוסיפו אפילו יותר. אם אתם עם משקל כבד על הגב (נניח מעל 14 קילו) הוסיפו אפילו יותר.

אבל כן חשוב לי לציין שאם אתם כן בכושר טוב ועם משקל נורמלי על הגב אתם יכולים לעמוד בזמנים ואף להקדים אותם! זה די הפתיע אותי כי כולם אומרים שהזמנים האלו לא הגיוניים אבל מניסיון שלי זה לא כך.

כל הימים, חוץ מיום אחד, הלכנו שני חברים באיזי, דיברנו הרבה בדרך, עשינו הפסקות והיינו עם משקל מאוד גדול. הזמנים שלנו היו הרבה יותר ארוכים מהשלטים אבל לא באופן מוגזם. ז”א ראינו אותם מטיילים פחות או יותר לאורך הדרך. כמובן היו מהירים יותר אבל בגדול היינו ממוצעים.

באחד הימים הלכתי לבד, הייתי עם משקל של כ- 6 קילו ולא עשיתי הפסקות בכלל (חוץ מדקה פה ושם להסדרת נשימה בעליות). בעלייה היה שלט שלוקח 3 וחצי שעות, בירידה היה שלט שלוקח 2 ועשרים. לי העליה לקחה בערך שעה וחמישים, והירידה לקחה בערך שעה ועשרים. כך שלא רק שעמדיתי בזמנים אלא עקפתי אותם בהרבה. אני לא אומר שזה מומלץ ללכת כך (מהר וללא הפסקות) רק תדעו שזה אפשרי.

ושוב, בהליכה נורמלית, עם הפסקות ובמיוחד אם אתם לא לבד, קחו ספייר גדול על הזמנים הרשומים.

דילוגים / קיצורים בעזרת תחבורה או רכבלים

בין שאמוני (כל העמק) ללה זוש ואפילו עד לה קונטמין – רכבת / אוטובוס

בין קומבאל לקורמיור – אוטובוס בעונה או מונית לא יקרה

בין קורמיור לואל פרט (ארנובה) – אוטובוס

בין לה פולי לשמפה (ואפילו לטריינט) – אוטובוס + רכבת

בין לה פולי / שמפה לעמק שאמוני – אוטובוס / רכבת

חלק זה באוטובוס אחד חלק בכמה וחלק בשילוב רכבות. אבל זה לא מסובך או מפחיד אז אם יש צורך, פשוט תבררו על האופציה המתאימה או תשאלו אותי.

רכבלים:

לה זוש ל- Bellevue

Maison Vieille לקורמיור

קורמיור לשאמוני (וההיפך)

בעמק שאמוני יש המוון רכבלים אז מיותר לפרט כאן הכל, פשוט לבדוק באינטרנט. תכתבו את שם המקום בצירוף cable car / lift / gondola וזה יביא אתכן לאתר המקומי עם פירוט מלא של זמנים, מחיר, ומפה של התחנות.

le tour, vallorcine, flegere, index, col de balme, chamonix, brevent – כל אלה מכוסים ברכבלים.

נקודות הצטיידות (אוכל וציוד ספורט)

ספורט: יש מבחר ענק בשאמוני עצמה (ועוד קצת בעמק הסובב) ויש מבחר לא גדול בקורמיור וקטן עוד יותר בלה פולי (חנות אחת ככל שידוע לי). אולי יש בעוד מקומות (שמפה, לה זוש, קונטמין) לפחות משהו בסיסי אבל לא ידוע לי באופו וודאי. כדאי לבדוק.

אוכל: עמק שאמוני, לה זוש, לה קונטמין, עד קורמיור אין משהו רציני מלבד משהו קטן בלה שפייה למי שעובר שם (לא הייתי אבל כך שמעתי ממטייל שעבר שם) ועוד חנות גבינות ב- Ville des Glaciers קצת לפני מוטטס, קורמיור, לה פולי, שמפה, פורקלאז (מכולת קטנה).

לינה – איפה ישנים

לרוב, בבקתות. חלק מהבקתות ניתן להזמין מהאתר הזה ואת חלקן ניתן להזמין מהאתרים שלהם או באמצעות שליחת מייל או להתקשר לטלפון של הבקתה (פשוט חפשו בגוגל את שם הבקתה וכך תגיעו לאתר/מייל/טלפון). בחלק מהמקומות ניתן גם לישון באכסניות/מלונות (פרטים עליהם אפשר לחפש ב booking.com ודומיו) כל אחד לפי העדפתו ותקציבו.

יש הישנים באוהל אבל אין לי הרבה מידע על זה. מי שמחפש מידע, יש בקבוצה בפייסבוק הרבה שעשו את זה ואף יש מסמך שהעלו שמסכם מידע בנושא.

בקתות

הדרך הכי טובה כדי לראות את רוב הבקתות במסלול היא דרך האתר הזה

הבקתות מסודרות שם לפי סדר ההליכה – התחלה בלה זוש נגד כיוון השעון – וברגע שתלחצו על בקתה מסוימת יופיעו כל הפרטים שלה כולל מיקום על מפה.

בנוסף, בדף הזה תוכלו ממש לתכנן את הלינה על פי ההליכה של כל יום על פי בחירה שלכם – עם ונגד כיוון השעון.

בעיירות יש אכסניות/מלונות שאותם תוכלו להזמין דרך booking או אתרים אחרים.

התנאים בבקתות

תלוי באיזו. זה נע בין שינה בחדר פרטי לשינה עם עוד 50 איש. בין ארוחה טובה ומשביעה ללחם עם ריבה. בין מקלחת עם מים רותחים עם אסימונים או בלי, לבין מקלחת עם מים קפואים. ההנאה שלכם בבקתה גם תהיה תלויה בגישה שלכם ובציפיות. בסה”כ מי שבא להינות, יהנה :)

מתי להזמין?

המוסכמה פעם היתה שאם טסים ביולי אוגוסט, צריך להזמין זמן רב מראש ואם טסים בסוף יוני או תחילת ספטמבר אפשר להמזין ממש יום לפני. אז זה לא המצב כבר. ברגע שיש לכם תכנון, אל תתעכבו, תזמינו. יש מקומות שהביטול גם לא יעלה לכם כסף. מה שכן, תתכננו בהתאם ליכולות שלכם, שלא יהיה מצב שתזמינו על פי תוכנית שלא תעמדו בה.

אם אתם לבד או מקסימום זוג, יש יותר סיכוי למצוא לינה גם קרוב לאותו לילה, אבל עדיין אל תחכו יותר מדי, כי במקומות מסוימים, לעיתים אין מקום בכלל! (בונהם, מוטטס, אליזבתה, בונאטי, הלנה, פוקלאז, טריינט).

מה עושים אם נתקעים בלי לינה?

  1. מחפשים בקתה לפני או אחרי (לדוגמה אם אין מקום באליזבתה, מנסים את מוטטס או קומבאל).
  2. מדלגים עם תחבורה כשאפשרי.
  3. אם אין שום אפשרות אחרת, מחכים בבקתה מסוימת (עדיף גדולה) עד שעה 6 או 7. כי גם כשמלא לגמרי, חלק מהאנשים לא מגיעים מכל מיני סיבות. אם תבואו ב4 יגידו לכם, מלא. אבל ב7 הם לא מצפים לעוד אנשים ואז אם מישהו לא הגיע אתם תקבלו את המקום שלו.
  4. אם יש אוהל, משתמשים בו.

בכל מקרה אפשרות 3 במקרה שאתם בלי אוהל היא אופציה ממש אחרונה ומקווה מאוד שלא תגיעו אליה. לכן, כמו שכתבתי, תזמינו מראש ותחסכו בעיות.

תכנון

רמת קושי

זו שאלת השאלות :) ולא, אין לזה תשובה לכולם.

לאחדים זה יהיה יחסית קל, לאחרים בינוני ולחלק זה יהיה קשה עד רצון לפרוש אפילו.

כנראה שהתשובה שתתאים לרוב האנשים שבכושר הוא קושי בינוני. למי שלא בכושר, זה יהיה קשה מאוד.

כושר

אני לא מומחה לנושא ונעזרתי בהמלצות באתר hike של אימון מדרגות. זה עוזר? בטוח עושה משהו. זה מספיק מדמה את השטח? בפרוש לא.

מה עוד אפשר לעשות? לקחת תרמיל באותו משקל שמתכוונים ללכת איתו, לנעול נעלי הרים, ולצאת לטפס ולרדת הר. אם לא מספיק גבוה, (והוא לא מספיק גבוה, כי אתם צריכים להתאמן על לעלות ולרדת 1000 מטר) תעשו את זה פעמיים.

משקל תרמיל רצוי

בין 6 ל 10 לא כולל מים ובשינה בבקתות (ללא אוהל ובישול עצמי).

אם כן ישנים באוהלים, או – במו במקרה שלי מביאים אוכל ומבשלים לבד – אז המשקל יכול לטפס לבין 12 ל 18. זה אפשרי כמובן אבל זה הרבה יותר קשה.

ציוד – מה להביא

יש ברשת הרבה רשימות ציוד. אוכל לתת את שלי למי שירצה (אולי אעלה לכאן בהמשך).

רק כמה מילים לגבי מקלות, זה חובה!! ראיתי כמה בודדים שעשו בלי מקלות. לא מבין איך.

הקפצת ציוד

יש אופציה (יקרה) להקפיץ ציוד מבקתה לבקתה כך שאתם הולכים רק עם תיק קל עם מה שחייבים במהלך ההליכה.

אני חושב שלרוב האנשים זה פחות רלוונטי (גם יקר וגם מי שבכל מקרה עם תיק של עד 10 קילו כולל מים, הוא לא יחסוך בזה הרבה..) אבל למי שכן, כאן אפשר להזמין שירות כזה. (ישנן עוד חברות).

עונה מומלצת וכמה מילים על מזג אוויר

העונה היא בין אמצע יוני לאמצע ספטמבר. אז כל הבקתות פתוחות ומזג האוויר סביר.

לגבי רכבלים ואוטובוסים, ביולי - אוגוסט, כולם פעילים. בקצוות (סוף יוני, תחילת ספטמבר) יהיו כמה רכבלים סגורים וכמה אוטובוסים לא פעילים או פעילים חלקית. בכל מקרה יש לברר.

היתרון לתחילת / סוף עונה הוא שפחות עמוס (אבל אל תטעו לחשוב שריק).

ההבדל בין תחילת העונה (יוני) לסופה (ספטמבר) הוא שבתחילתה יש יותר ירוק, יותר מים ויותר סיכוי ללכת על שלג. מצד שני בספטמבר כנראה שתנאי הליכה ומזג האוויר יהיו נוחים יותר. למשל, לא יהיו וריאנטים שלא ניתן ללכת בהם.

מזג אוויר

לא רלוונטי :) חח הכוונה שלא משנה מתי תצאו, תתכוננו לכל מזג אויר. בגדול כן יש הבדלים בחודשים אבל גם בחודשים החמים (יולי, אוגוסט) יתכנו מקומות עם שלג וסערות. (שלא לדבר על גשם שזה תמיד יש).

מה זה אומר בפועל? חייבים(!) מעיל גשם, וכיסוי גשם לתרמיל.
כמעט בטוח שיהיו זמנים שתצטרכו פליס (בקרים ולילות) ולא תזיק חולצה תרמית.
 אם יוצאים בתחילת/סוף עונה, מומלץ מאוד, כפפות, חם צוואר/כובע צמר.

הגעה ועלויות

אם מתחילים כמו כולם, חד משמעית טיסה לג'נבה ושאטל לשאמוני/לה זוש.

אם מתחילים בקורמיור (איטליה) ניתן גם לטוס למילאנו ואוטובוס לקורמיור.

כמה עולה

תלוי בהרבה גורמים.. (עונה, לאיפה ועם מי טסים, איפה ישנים, כמה ימי מסלול) אבל אכתוב סדר גודל וכל אחד יברר לעצמו.

טיסה כולל מטען לג'נבה: בין 150 ל 400 יורו

שאטלים (שני כיוונים): כ- 60 יורו

לינה 11 יום: כ- 600 יורו

נוסף (ערכת פיקניק ושאר ירקות): 200 יורו

סה”כ: מדובר בהערכה אז נעגל ל- 1200 יורו (אפשר בפחות, אפשר ביותר)

הטווח הנורמלי הוא, בין 3000 שח (חסכוני) ל 5000 שח (להתפנק)

תחבורה

חובה לבדוק זמני פעילות כי הם משתנים במהלך השנה.

צרפת – ouibus

איטליה – savda

שוויץ – SB
 בשוויץ יש כמה אפשרויות כי זה שילוב של אוטובוסים ורכבות. אבל אין מה להסתבך. פשוט רושמים בgoogle maps מאיפה לאיפה רוצים להגיע, ותסתדרו.

אתר עם פירוט נוסף על תחבורה באזור.

אפשר גם לחפש ב- rome2rio אבל שימו לב טוב טוב לתוצאות שהוא נותן לכם כי נתקלתי לא פעם בתוצאות מטעות (למשל כשיש קונקשן והוא לא מחשב נכון את השלב הבא בנסיעה. המלצה שלי לכו לאתר האמיתי – אפשר להגיע אליו גם דרך rome2rio כשלוחצים על פרטי הנסיעה ואז scheduled at)

רכבלים – בעיקר בעמק שאמוני אבל לא רק. תבררו זמני פעילות (שוב גוגל הוא העוזר הכי טוב שלכם. או שרשום באתר או שפונים למייל של מידע לתיירים).

מוניות – יש כמה חברות בכל אזור. הכי טוב לפנות לבעלי הבקתה ולבקש את עזרתם בנושא.

שאטלים – יש הרבה. מצטער שאני חוזר על זה, אבל מיותר לכתוב. גוגל. שני מפורסמים בכל זאת: easybus, alpybus.

ערים עם אפשרויות תחבורה מגוונות:

צרפת – עמק שאמוני (כולל לזוש) ובאזור לה קונטמין תחנת רכבת במקום שנקרא Saint-Gervais-les-Bains-Le Fayet

איטליה – אאוסטה (Aosta)

שוויץ – אורסייר (Orsières), מרטיני (Martigny)

שונות

לבד או ביחד

יש אנשים שאוהבים את ההרגשה של ללכת לבד, יש אנשים שלא. אז זה תלוי בכל אחד. אבל כאן אני רוצה לענות מבחינת הבטיחות ולא העדפות אישיות.

מי שמצוייד היטב למקרה חירום, ציוד שינה, gps, פנס, תקשורת והוא מנוסה בדברים כאלה, לא צריכה להיות בעיה לעשות את המסלול לבד.

אבל למרות שאפשר, לדעתי פחות בטוח. שלא תבינו אותי לא נכון, המסלול הוא מסומן (לרוב) היטב, יש הרבה אנשים שהולכים אותו יחד איתכם, הוא בטוח יחסית בתוואי, יש קליטה סלולרית ברוב המקומות והוא קרוב (יחסית) למקומות ישוב.

אבל עדיין, תחשבו על נקע שמשבית אתכם ואין עוד מטיילים בדרך, על איבוד המסלול בגלל ערפל ושלג, על מקרה שפתאום תקף אתכם וירוס ואתם לא יכולים להמשיך. אלו דברים שלא אמורים לקרות אבל כולנו יודעים שקורים לפעמים. וכל זה בהנחה שיש לכם אפשרות לתקשורת או ציוד לישון בו למקרה שתתקעו. אם מישהו מתכנן לצאת לבד וגם בלי אופציה לתקשורות ובלי gps ופנס, זה לא רציני.

שינויים בתוכנית

תתכוננו לאפשרות כזאת. אם כי אתם רואים שקשה לכם הקצב שקבעתם ואם בגלל מזג אויר. בבקתות מסוימות לא יקחו תשלום על ביטול. ואם מדובר על מקום שלקח מקדמה, אז לפעמים צריך לוותר על קצת כסף בשביל בריאות הגוף.

קחו בחשבון גם אופציות לתחבורה.

סלולרי (שיחות, אינטרנט)

סים מקומי – יתרון: הכי זול ויש אינטרנט ושיחות מקומיות. חסרון: פועל רק במדינה ספציפית (בעייתי במקרה של TMB) ואין שיחות לארץ.

סים “עולמי” – ישנן כמה חברות שמציעות שירות כזה. לא ניסיתי אותן, אך לפחות על אחת מהן שמעתי על בעיות רבות וחוסר שביעות רצון.

חבילת סלולר – ישנן חברות שמציעות רק אינטרנט ושיחות לארץ (לדוגמה, סלקום), וישנן חברות שמציעות אינטרנט ושיחות לחו”ל (לדוגמה, גולן ו-012). במקרה של החברות שלא מציעות גם שיחות לחו”ל, ניתן לרכוש חבילת שיחות בדולרים בודדים בסקייפ (או בחברה דומה).

בבחינה של 5 חברות (גולן, 012, הוט, פלאפון וסלקום) יש מנצחת ברורה והיא סלקום. המחיר לא משהו לצערי, אבל לפחות מקבלים בעדו את התוצאה הטובה ביותר. (להוציא שיחות ולגלוש בלונדון זה משהו אחד, לקבל קליטת רשת ואינטרנט בבונהם או בהלנה זה כבר סיפור אחר).

ללא שיחות ורשת – זה בפרוש הכי זול :) אבל זה אומר שכדאי להתארגן בהתאם. שיחות וסידורים המצריכים טלפון עושים בהזדמנות שיש WiFi. ניווט עושים באמצעות ניווט אופליין (מלא אפשרויות).

כמה נקודות לגבי איזי ג'ט Easy Jet

מחיר: כמעט תמיד המחיר עולה ככל שמתקרבים למועד הרצוי. המחיר הזול ביותר הוא בעת פתיחת המכירה לאותו תאריך (השנה באמצע/סוף ספטמבר נפתחת המחירה לאביב/קיץ), אך לא צריך להילחץ מדי.

מטען: לגבי תרמיל, כל עוד הוא עומד במידות של החברה אין בעיה. (גם אם הוא קצת חורג בד”כ לא יגידו לכם לבדוק מידות).

הבעיה היא עם מקלות הליכה. ראיתי שכשאנשים שואלים אם ניתן לעלות את המקלות לטיסה, חלק מהעונים, עונים בביטחון גמור, “כן”. זה קצת חבל כי הם עלולים להטעות אחרים. אם הם העלו, זה לא אומר שאפשר תמיד לעלות. עקרונית אף אחד לא יכול להבטיח לכם שמקלות הליכה יעברו בשלום את הבטחון. קראתי המון התייחסויות של אנשים לגבי זה, וזה בערך 50/50 אם המקלות עוברים או לא. אם אתם טסים יותר מאדם אחד, אפשר לשלוח רק תרמיל אחד כמטען ולשים בו את המקלות של כולם ולהתחלק במחיר.

טיסת בוקר: יש בעיה עם טיסת הבוקר של איזי ג'ט שיוצאת ב-7 מג'נבה לתל אביב. חלק ישנים באותו לילה בג'נבה במלון קרוב לשדה התעופה, חלק ישנים על הרצפה בכניסה לשדה התעופה וחלק נוסעים בבוקר עם איזי באס.

מה שאנחנו עשינו ולדעתי היה הכי נוח (במקרה שאתם 7 אנשים), זה לישון בשאמוני ולנסוע בשעה שקובעים עם אלפי באס -Alpy Bus (או חברה אחרת). זה עולה כ 200 יורו ואפשר לנסוע עד 7 איש כך שיוצא מחיר סביר לאחד.

כשרות שבת ומידע כללי לדתיים

עדיף שתתיעצו איתי באופן פרטי. בגדול, אל תתדאגו זה לא מסובך. יש דברים שתביאו מהבית, יש דברים שתוכלו לקנות. כמובן שגזיה תעזור אבל תתפלאו אפילו את זה לא חייבים. (טוב תלוי כמה אתם אנשים רעבים :))

מאכלים לדוגמה שישמרו לכם וישביעו:
ללא בישול: לחם חיטה מלאה, טחינה בבקבוק, נקניקים ללא צורך במקרר, בורגול
 עם בישול של מים רותחים בלבד: קוסקוס, מרקים, מנות חמות

לגבי שבת, ניתן לעשות בכל מקום כמובן אבל מומלץ בשאמוני / קורמיור או בג'נבה / מילאנו.
 אם עושים בעיר, בית חבד כמובן. אחרת ניתן להסתפק באוכל שיש ולקנות דג ואורז או להביא מהבית ציוד לשבת ולהקפיץ אותו למלון של שבת או להשתמש בשירות של kosherwhere ודומיו.

מידע נוסף

מולמץ בכל לשון לעבור באתר hike על החומר שכבר יש שם.

אין לי עניין להעתיק הכל לכאן..

לשאלות ספציפיות, אפשר בהייק ואפשר בקבוצת פייסבוק.

סיפורי דרך יש ב”הייק”, ב”סיפור דרך” וכמובן פה ב”למטייל”.

ספרים

Tour Du Mont-Blanc GR: FFR.0028

Tour of Mont Blanc by Key Reynolds

מבחינת מפות, הספר הצרפתי טוב בהרבה.

מפות

מפות פיזיות אפשר להזמין מהארץ דרך הרשת או לקנות שם.

מפות gps, לבדוק בhike יש הרבה אופציות.

אפשר להתקין locus map ולהוריד 2 מפות חינמיות,

אחת נקראת Auvergne-Rhone-Apls – Asamm SW

השניה נקראת Switzerland – Asamm SW

יש גם מפה מצויינת בגוגל מפס שהכין אמנון לנגי.

אפשר להוריד קבצי מפה מ wiciloc (לחפש tmb או tour du mont blanc)

אתרים מקומיים שימושיים

http://www.chamonix.com/

https://www.lovecourmayeur.com/

http://www.lescontamines.com/

http://www.champex.info/

http://www.lafouly.ch/en/

http://www.lafouly.ch/en/

זהו לבינתיים, מקווה שיועיל לקוראים.

אם יש מידע נוסף שלדעתכם כדאי לכתוב פה/שיועיל למישהו, תכתבו לי ואשתדל להוסיף.

תמונה לסיום :)